dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpnowak

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    1

    Domyślnie czy moj dom bedzie pasywny czy tylko energooszczedny?

    Utknalem.
    Zrobilem kalkulacje strat ciepla budynku. Wyszlo w przyblizeniu 4.7kW.
    (Podloga U=0.15, Sciany U=0.11, Dach U=0.12, Drzwi U=1.2, Okna U=0.74, Okna polaciowe U=1.0, infiltracja 0.25).

    Pytanie jak obliczyc roczne zapotrzebowanie na cieplo i czy podzielic to przez powierzchnie uzytkowa czy po podlodze? (Mam domek o powierzchni liczonej po podlodze 150m2 i uzytkowej 120m2).

    Przyznam szczerze ze wyzej wymienione wartosci sa w moim odczuciu mocno wysrubowane wiec wydaje mi sie ze powienienem byc gdzies blisko pasywnosci ale sie moge mylic.

    Pomoze ktos?

    Pozdrawiam

    Michal

  2. #2

    Domyślnie

    Obawiam się że bez programu do OZC będzie Ci cięzko policzyć.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Dom pasywny to nie współczynniki ale wykorzystanie promieniowania naszej gwiazdeczki. Współczynniki tylko w tym pomagają. Jak wybudujesz i zamieszkasz wtedy te obliczenia zostaną zweryfikowane przez życie i za żadne obliczenia nie będziesz musiał płacić. Buduj najcieplej jak potrafisz, pilnuj wykonawców i ciesz się niskimi rachunkami. A obliczenia - różnie bywa.

  4. #4

    Domyślnie

    Parametry jakie podałeś to są "parametry laboratoryjne". Jak wspomnieli koledzy powyżej, ważne jest jak dokładnie są wykonane poszczególne elementy domu...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpnowak Zobacz post
    Utknalem.
    Zrobilem kalkulacje strat ciepla budynku. Wyszlo w przyblizeniu 4.7kW.
    (Podloga U=0.15, Sciany U=0.11, Dach U=0.12, Drzwi U=1.2, Okna U=0.74, Okna polaciowe U=1.0, infiltracja 0.25).

    Pytanie jak obliczyc roczne zapotrzebowanie na cieplo i czy podzielic to przez powierzchnie uzytkowa czy po podlodze? (Mam domek o powierzchni liczonej po podlodze 150m2 i uzytkowej 120m2).

    Przyznam szczerze ze wyzej wymienione wartosci sa w moim odczuciu mocno wysrubowane wiec wydaje mi sie ze powienienem byc gdzies blisko pasywnosci ale sie moge mylic.

    Pomoze ktos?

    Pozdrawiam

    Michal
    A skąd wziąłeś infiltrację 0,25 ( z projektu , czy tak sobie założyłeś ?)

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpnowak Zobacz post
    Utknalem.
    Zrobilem kalkulacje strat ciepla budynku. Wyszlo w przyblizeniu 4.7kW.
    (Podloga U=0.15, Sciany U=0.11, Dach U=0.12, Drzwi U=1.2, Okna U=0.74, Okna polaciowe U=1.0, infiltracja 0.25).

    Pytanie jak obliczyc roczne zapotrzebowanie na cieplo i czy podzielic to przez powierzchnie uzytkowa czy po podlodze? (Mam domek o powierzchni liczonej po podlodze 150m2 i uzytkowej 120m2).

    Przyznam szczerze ze wyzej wymienione wartosci sa w moim odczuciu mocno wysrubowane wiec wydaje mi sie ze powienienem byc gdzies blisko pasywnosci ale sie moge mylic.

    Pomoze ktos?

    Pozdrawiam

    Michal
    Za mało danych zeby to okreslić, wg mnie bedzie to dom energooszczędny

  7. #7

    Domyślnie

    Mnie wychodzily podobne wyniki juz w OZC na zapotrzebowanie - 4,7kW mocy.
    Roczne obliczeniowe zuzycie wyszlo mi 7 500 kWh
    Parametry przegrod to:
    podloga na gruncie 0,1, sciany zewnetrzne 0,11, dach 0,14, okna pionowe z roletami zewnetrznymi 0,9, okna polaciowe 0,94
    Powierzchnia uzytkowa 175m2 (podlog ogrzeanych 215m2)
    Zuzycie "pradu" w zeszlym roku na cele co+cwu wyszlo mi 4 027 kWh ale w pompie ciepla, calkowite razem z odnawialnym wyszlo ok. 14 400 kWh.
    Koszt przyblizony za zeszly rokn na powyzsze to ok. 1 570 zl.
    Masz mniejszy troche domek i wsp. dachu nizszy wiec powinny Ci wyjsc troche mniej niz u mnie
    Ja mam dodatkowo wentylacje z reku i GWC zwirowe

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Policz OZC i zobacz.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Mnie wychodzily podobne wyniki juz w OZC na zapotrzebowanie - 4,7kW mocy.
    Roczne obliczeniowe zuzycie wyszlo mi 7 500 kWh
    Parametry przegrod to:
    podloga na gruncie 0,1, sciany zewnetrzne 0,11, dach 0,14, okna pionowe z roletami zewnetrznymi 0,9, okna polaciowe 0,94
    Powierzchnia uzytkowa 175m2 (podlog ogrzeanych 215m2)
    Zuzycie "pradu" w zeszlym roku na cele co+cwu wyszlo mi 4 027 kWh ale w pompie ciepla, calkowite razem z odnawialnym wyszlo ok. 14 400 kWh.
    Koszt przyblizony za zeszly rokn na powyzsze to ok. 1 570 zl.
    Masz mniejszy troche domek i wsp. dachu nizszy wiec powinny Ci wyjsc troche mniej niz u mnie
    Ja mam dodatkowo wentylacje z reku i GWC zwirowe

    Pzdr.
    Dlaczego masz podłoge lepiej ocieploną niż dach ? tak planowałeś czy tak wyszło ? Na ogół zalecenia są odrwotne np. dach 0,1 a podłoga 0,14

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BigR

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Przybliżone oszacowanie zrobisz za pomocą tego narzędzia. Domów pasywnych ono nie obejmuje, ale jak dasz opcję z najgrubszą warstwą styro, do tego wentylację mech. z odzyskiem i prostą bryłę budynku to będą parametry ultraenergooszczędne. Budynek pasywny nie ma żródła ciepła w postaci kotła, tu miał byś kondensata.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Obliczenia energetyczne to dość zawiły problem szybko i prosto nie da się gow wytłumaczyć. To czy dom bedzie pasywny zależy od wielu czynników infiltracja czyli odólnie pojęta szczelność domu podlega weryfikacji przez pomiar. Szczelność jest największym problemem domów pasywnych. ściany spelniają wymagania dla domów pasywnych ale to nadal mało. Bez obliczeń moge powiedzieć że dom raczej będzie należał do energooszczędnych gratuluję to dobry wynik. Co do typowego ptogramu OZC osobiście wolę obliczenia w excelu Tam mam możliwość pełnej analizy i odpowiadam za to co robię. Pasywność twojego domu określi świadectwo energetyczne prz odbiorze, szkoda że tak późno mogłeś analizę zrobić wcześniej. A tak świadectwo ma tylko charakter fiskalny najczęściej na zmiany jest już zapóźno. Jeszcze raz gratuluję domu
    Ostatnio edytowane przez gaw ; 07-06-2012 o 18:59

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Dlaczego masz podłoge lepiej ocieploną niż dach ? tak planowałeś czy tak wyszło ? Na ogół zalecenia są odrwotne np. dach 0,1 a podłoga 0,14
    Zapomnialem odpowiedziec Ci wczesniej, sorki.
    W dachu mam tylko G-K, 30cm PUR otwarto-komorkowa, membrana dachowa, dachowka ceramiczna a w podlodze jest chudziak, 30cm styropianu, 5-6cm wylewka, terakota/panele.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Zapomnialem odpowiedziec Ci wczesniej, sorki.
    W dachu mam tylko G-K, 30cm PUR otwarto-komorkowa, membrana dachowa, dachowka ceramiczna a w podlodze jest chudziak, 30cm styropianu, 5-6cm wylewka, terakota/panele.

    Pzdr.

    jaki styropian masz w wylewce??? eps100 czy może jakiś mocniejszy??
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    6mastroiani

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    09-007
    Posty
    32

    Domyślnie

    Co innego wyliczenia na papierze a co innego rzeczywistość, ( pora roku, mostki termiczne a zużycie energii). Pasywny z certyfikatami Passiv Haus Institut wogóle może być ciężko, proponuje ci skontaktować się z PIBP ( Schlagowski) na pewno powinien pomóc

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1982kaz Zobacz post
    jaki styropian masz w wylewce??? eps100 czy może jakiś mocniejszy??
    EPS 100-038 Podloga ze Styropmina ukladane na zakladke z trzech wartsw po 10cm (na gruncie).
    Tutaj pare fotek.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  16. #16

    Domyślnie

    Zapytam z ciekawości jaka jest podana w karcie technicznej produktu zmiana grubości EPS100 przy pełnym obciążeniu ( procentowo 2% ? 4% ?)

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Zapytam z ciekawości jaka jest podana w karcie technicznej produktu zmiana grubości EPS100 przy pełnym obciążeniu ( procentowo 2% ? 4% ?)
    Wg producenta:
    pełzanie przy ściskaniu tj. zmiana grubości płyty pod wpływem obciążenia 30 kN (3.0 t.) w czasie 10 lat : poniżej 1%
    Dom uzytkowany w sposob "normalny" to i obciazenia rozkladane sa na powierzchni rownomiernie.
    Chwilowe zmiany grubosci nie powinny byc szkodliwe dla styropianu i podlogi a wylewke mam "przyzwoicie" wzmocniona wloknami i siatka stalowa wiec nie powinna pekac w takich sytuacjach a obciazenia sa rownomiernie rozkladane.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie spamuj blogiem
    BLAD CZWARTY - mostki cieplne nie zostaly w nalezyty sposob uwzglednione.. ani w projekcie obliczeniowym, ani w projekcie wykonawczym, ani w trakcie wykonastwa.. za pogladowy przyklad niech posluzy nastepujaca informacja - budynek o obwodzie 40m (10x10) przez zle zaprojektowane polaczenie fundamentow z wyzszymi partiami budynku potrafi stracic do otoczenia w ciagu roku okolo 1000 kWh
    to już pierdoły pokroju brzenczykowskiego !
    wartość mostka niech by 0,5 wata na mb razy 40 m razy przez 1000 to jest 0,4kW
    razy 20st i razy 220 dni sezonu daje 88kWh
    tak że kity z satelity

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sisirli
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    16

    Cool

    Od czego by tu zaczac? Opinia „znafcy materii” w sprawie wyliczania strat ciepla przez mostki cieplne zasluguje jak najbardziej na szerszy komentarz.. i to z wielu wzgledow.

    Po wyliczeniach „znafcy” od razu widac, ze cos.. gdzies.. kiedys.. od kogos.. slyszal, tylko.. nie wiadomo co.. gdzie.. i kiedy.. a z tego co uslyszal, prawdopodobnie tylko mniejsza czesc zrozumial, a z tego co zrozumial, tylko polowe jeszcze dzis pamieta..

    No wiec jeszcze raz od poczatku. Podtrzymuje jak najbardziej stwierdzenie, ze straty cieplne budynku o wymiarach 10x10m przez zle skonstruowane fundamenty moga wyniesc nawet 1.000 kWh/a.

    Diabel jak zawsze tkwi w szczegolach. Nasz „znafca” i moj krytyknat po prostu nie zna elementarnej matematyki i fizyki na poziomie szkoly podsatwowj, dlatego nawet w przyblizeniu nie potrafi liczyc.

    Spojrzmy zatem na sytuacje wyjsciowa wedlug „znafcy”:

    wartosc mostka 0,5 W/m
    dlugosc mostka 40 m
    roznica temperatur 20°
    dlugosc sezonu grzewczego 220 dni

    Pierwszy blad: wartosc mostka podawana jest nie w W/m tylko W/m°K, pominiecie tego „szczegolu” prowadzi do tego, ze rachunek w ogole nie ma szansy sie zamknac, bo jednostki nie pasuja..

    „Znafcy” polecam jako lekture do poduszki pasjonujace ksiazki z zakresu fizyki i matematyki, najlepiej szkola podstawowa, klasy 5-7, moze troche pozniej.. nie znam obecnego programu nauczania, poza tym przyjeta wartosc 0,5 jest mniej wiecej ok, choc zalezy, jak wszystko w zyciu, od wielu spraw.. moglaby byc wyzsza, moglaby byc nizsza.. ale OK.

    Drugi blad: „znafca” nie rozroznia niestety dni i godzin.. z drugiej strony bardzo mu zazrdoszcze.. to naprawde wielki szczesciarz, bo jak mowia, szczesliwi czasu nie licza.. otoz, dla przypomnienia - dzien ma 24 h, przyjmujac dlugosc sezonu grzewczego rzedu 220 dni i przeliczajac to na godziny otrzymujemy wynik 5.280 h (godzin). Przy roznicy temperatur rzedu 20° otrzymujemy 105.600 °Kh, czyli dzielac przez 1000 => 105,6 kKh.

    Oczywiscie, przez 220 dni nie utrzymuje sie roznica temperatur 20°, dlatego 105,6 kKh to zdecydowanie zbyt duza wartosc, mozna ja stosunkowo szczegolowo okreslic, ale mozna tez skorzystac z danych klimatycznych dla dowolnego regionu, dla Niemiec i Polski te wartosci wahaja sie mniej wiecej pomiedzy 75 un 95 kKh. Dla prostego rachunku przyjmijmy 80 kKh.

    Idac tokiem rozumowania naszego „znafcy” straty ciepla wynosza

    Q = (0,50 W/m * 40 m * 20°K) * 220 dni / 1.000 = 88.. tylko czego ? bo na pewno nie kWh.. metry sie jeszcze skroca.. pytanie co z reszta?

    Pozostaje kWK*dni, tylko takiej jednostki nie ma.. jest natomiast kWh, tylko to dla „zanfcy” troche za trudne !!!

    Poprawny rachunek powinien wygladac mniej wiecej tak:

    Q = 0,5 W/m°K * 40 m * 80 kKh * b(t)

    gdzie b(t) jest (bezwymiarowym) faktorem korekcyjnym temperatury, zaleznym od miejsca strat energii, innym dla kontaktu z powietrzem, innym, gdy straty ciepla maja miejsce przez strop np. do nieogrzewanej piwnicy, innym dla kontaktu z gleba (dla uproszczenia przyjalem dla stryty do gleby 0,6). Czyli..

    Q = 0,5*40*80 * b(t) = 1.600 * 0,60 = 960 [W/m°K * m * k°Kh] = 960 [kWh]

    Metry i Kelviny sie skrocily, zostaja zatem straty ciepla w kWh w przeliczeniu na rok.

    C.b.d.u.

    Tak na marginesie..

    Uwaga pierwsza: nasz „znafca” przeliczajac dni na godziny uzyskalby straty ciepla na poziomie.. 2.112 kWh rocznie, czyli znacznie wyzsze niz te o ktorych pisalem.., bo o faktorze korekcyjnym noestety chyba nie slyszal, co byloby jeszcze wybaczalne.. albo slyszal ale niestety nie zrozumial..

    Uwaga druga: rozumiem frustracje „znafcy” (nie spamuj blogiem .. to już pierdoły pokroju brzenczykowskiego ! .. tak że kity z satelity ) wynikajaca z niedouczenia albo innych problemow osobistych, nie rozumiem tylko, czemu swoja frustracja koniecznie chce sie dzielic z innymi.. Nie jest problemem czegos nie wiedziec albo nie rozumiec, nikt z nas nie jest nieomylny i nikt nie wie wszystkiego.. ludzie wlasnie po to sie spotykaja w formach, zeby ze soba dyskutowac i wymieniac sie pogladami i spostrzezeniami.. mysle, ze powinnismy sie wszyscy trzymac elementarnych zasad kultury, a ludzie bez Kinderstuby powinni sobie moze poszukac innych form rozrywki..

    zainteresowanych / chetnych do merytorycznej dyskusji zapraszam na moj blog:

    http://dom-pasywny-polska.blogspot.com

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Co to jest "faktor korekcyjny temperatury"?
    Czy kolega w odróżnieniu od "znafcuf" jest jakimś naukowcem lub ekspertem w tej dziedzinie?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony