dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie Kiedy wymagana jest zmiana sposobu użytkowania części bud.

  Mieszkam w domu jednorodzinnym którego jestem właścicielem Teraz chciałbym w części piwnicy otworzyć działalność gospodarczą jeszcze nie wiem dokładnie jaką. Czy muszę dokonać zmiany sposobu użytkowania tej częszsci budynku w której chcę prowadzić działalność. Zaznaczam że prócz przystosowania piwnicy do prowadzenia działalności oprócz malowania i kładzenia podłogi z flizów nie bedę prowadził żadnych prac budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, żadnego burzenia ścian i tym podobnych przeróbek itp. Muszę jedynie wymienić jedno okno na drzwi aby klienci mogli wchodzić z ulicy. Pozdrawiam Paweł

 2. #2
  Lider FORUM (min. 2800)
  anpi

  Zarejestrowany
  Feb 2003
  Posty
  4.570
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  162

  Domyślnie

  Wydaje mi się, że wybicie drzwi na ścianie zewnętrznej to przebudowa budynku i trzeba uzyskać pozwolenie, albo chociaż zgłosić to w gminie. W wydziale budownictwa gminy powinni Ci udzielić informacji - jaką drogą to załatwiać.

 3. #3
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie

  Dzięki za info własnie wysałem zawiadomienie z projektem z zaznaczonymi zmianami do Starosty ciekawe co odpowie myslę że pozytywnie. Pozdrawiam Paweł.

 4. #4

  Domyślnie

  Daj znać na forum jak ci poszło.

  Sama jestem bardzo zainteresowana, bo buduję dom (i zostawiam nawet drzwi w piwnicy- na razie montażowe) i mam taki sam zamysł z działalnością w przyszłości.

  Powodzenia
  Aneta
  Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
  kilka fotek
  GG 1496532

 5. #5

  Domyślnie

  Pawelgiz

  obawiam się, że nie obejdzie się bez zmiany sposobu użytkowania tego pomieszczenia. Bo zobacz:

  Art. 71. 1. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga pozwolenia właściwego organu. Przepisy art. 32 stosuje się odpowiednio.
  2. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
  1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie bądź było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne;
  2) podjęcie albo zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego lub pracy, warunki zdrowotne, higieniczno-sanitarne lub ochrony środowiska, bądź wielkość lub układ obciążeń.
  3. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, przepisy art. 50, art. 51 i art. 57 ust. 7 stosuje się odpowiednio. W decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1, właściwy organ może nakazać właścicielowi albo zarządcy przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.


  To jest Prawo budowlane.
  W Twoim przypadku jest o tyle problem, że jest to działalność gospodarcza, więc kwestia zgłoszenia do użytkowania. Musisz więc mieć wszystko dokładnie zgodne z Prawem budowlanym. A gdybyś jeszcze pracownika chciał zatrudnić...
  Pierwsza rzecz, do której przyczepią się "organy" (PIP, IOŚ, PIS, PSP), to przeznaczenie niezgodne z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. I od razu trrrach - sprzeciw. To nie jest wielka sprawa, więc lepiej ją załatwić

 6. #6
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie Dzięki za definicję.

  Anika bardzo dziękuje za tę jasną definicję tego mi było trzeba nie wiem jeszcze który z urzędów sie tym zajmie czy architektura czy infrastruktura jak możesz to podpowiedz ja czekam z tym do poniedziałku i walczę dalej. O moich porażkach lub sukcesach poinformuję zainteresowanych forumowiczów na razie pozdrawiam.

 7. #7

  Domyślnie

  tak na zdrowy rozum to wydaje mi się, że należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania (tam dzie składa się wniski o pozwolenie na budowę) wraz z załączonym szkicem-projektem dotyczącym zmian i (co pewnie ważniejsze) opisem rodzaju działalności. Wedle tego urząd udzieli odpowiedzi czy jest to możliwe, jakie uzgodnienia trzeba uzyskać i czy przypadkiem nie musi być na to projekt wykonany i uzgodniony ze wszystkimi służbami (co innego składanie długopisów, co innego kufloteka )
  Dowiedz się w Urzędzie Gminy Wydziale Architektury oni wiedzą (chyba )

 8. #8

  Domyślnie

  Cześć

  Wygląda to tak:
  1. Występujesz do Urzędu Gminy o warunki zabudowy (pamiętasz, ile papierków trzeba mieć? - mapka dla celów opiniodawczych, wypis z ewidencji gruntów na działke, drugi na sąsiednie działki....),
  2. Później wykonujesz projekt u architekta,
  3. Papiery do starostwa o pozwolenia na budowę (związane ze zmianą sposobu użytkowania).

  I jedziesz z działalnością gospodarczą

 9. #9
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie

  Jeszcze raz dzięki ale czy deklarując tę zmianę ( sposobu zagospodarowania) muszę już na początku opowiedzieć się w urzędzie, jakiego rodzaju ma być ta działalność gospodarcza bo jeszcze nie wiem czy chcę sam coś prowadzić czy po prostu chcę ten lokal wynająć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony