dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Kiedy wymagana jest zmiana sposobu użytkowania części bud.

 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie Kiedy wymagana jest zmiana sposobu użytkowania części bud.

  Mieszkam w domu jednorodzinnym którego jestem właścicielem Teraz chciałbym w części piwnicy otworzyć działalność gospodarczą jeszcze nie wiem dokładnie jaką. Czy muszę dokonać zmiany sposobu użytkowania tej częszsci budynku w której chcę prowadzić działalność. Zaznaczam że prócz przystosowania piwnicy do prowadzenia działalności oprócz malowania i kładzenia podłogi z flizów nie bedę prowadził żadnych prac budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, żadnego burzenia ścian i tym podobnych przeróbek itp. Muszę jedynie wymienić jedno okno na drzwi aby klienci mogli wchodzić z ulicy. Pozdrawiam Paweł

 2. #2
  Lider FORUM (min. 2800)
  anpi

  Zarejestrowany
  Feb 2003
  Posty
  4.570
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  162

  Domyślnie

  Wydaje mi się, że wybicie drzwi na ścianie zewnętrznej to przebudowa budynku i trzeba uzyskać pozwolenie, albo chociaż zgłosić to w gminie. W wydziale budownictwa gminy powinni Ci udzielić informacji - jaką drogą to załatwiać.

 3. Dom aktywny. Budynek energooszczędny, który sam pozyskuje energię Jak zaoszczędzić na zaprawach budowlanych? Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Zobacz przykładową wycenę Wiosenny remont domu. Jak naprawić usterki po sezonie zimowym?
 4. #3
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie

  Dzięki za info własnie wysałem zawiadomienie z projektem z zaznaczonymi zmianami do Starosty ciekawe co odpowie myslę że pozytywnie. Pozdrawiam Paweł.

 5. #4

  Domyślnie

  Daj znać na forum jak ci poszło.

  Sama jestem bardzo zainteresowana, bo buduję dom (i zostawiam nawet drzwi w piwnicy- na razie montażowe) i mam taki sam zamysł z działalnością w przyszłości.

  Powodzenia
  Aneta
  Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
  kilka fotek
  GG 1496532

 6. #5

  Domyślnie

  Pawelgiz

  obawiam się, że nie obejdzie się bez zmiany sposobu użytkowania tego pomieszczenia. Bo zobacz:

  Art. 71. 1. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga pozwolenia właściwego organu. Przepisy art. 32 stosuje się odpowiednio.
  2. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
  1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie bądź było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne;
  2) podjęcie albo zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego lub pracy, warunki zdrowotne, higieniczno-sanitarne lub ochrony środowiska, bądź wielkość lub układ obciążeń.
  3. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, przepisy art. 50, art. 51 i art. 57 ust. 7 stosuje się odpowiednio. W decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1, właściwy organ może nakazać właścicielowi albo zarządcy przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.


  To jest Prawo budowlane.
  W Twoim przypadku jest o tyle problem, że jest to działalność gospodarcza, więc kwestia zgłoszenia do użytkowania. Musisz więc mieć wszystko dokładnie zgodne z Prawem budowlanym. A gdybyś jeszcze pracownika chciał zatrudnić...
  Pierwsza rzecz, do której przyczepią się "organy" (PIP, IOŚ, PIS, PSP), to przeznaczenie niezgodne z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. I od razu trrrach - sprzeciw. To nie jest wielka sprawa, więc lepiej ją załatwić

 7. #6
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie Dzięki za definicję.

  Anika bardzo dziękuje za tę jasną definicję tego mi było trzeba nie wiem jeszcze który z urzędów sie tym zajmie czy architektura czy infrastruktura jak możesz to podpowiedz ja czekam z tym do poniedziałku i walczę dalej. O moich porażkach lub sukcesach poinformuję zainteresowanych forumowiczów na razie pozdrawiam.

 8. #7

  Domyślnie

  tak na zdrowy rozum to wydaje mi się, że należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania (tam dzie składa się wniski o pozwolenie na budowę) wraz z załączonym szkicem-projektem dotyczącym zmian i (co pewnie ważniejsze) opisem rodzaju działalności. Wedle tego urząd udzieli odpowiedzi czy jest to możliwe, jakie uzgodnienia trzeba uzyskać i czy przypadkiem nie musi być na to projekt wykonany i uzgodniony ze wszystkimi służbami (co innego składanie długopisów, co innego kufloteka )
  Dowiedz się w Urzędzie Gminy Wydziale Architektury oni wiedzą (chyba )

 9. #8

  Domyślnie

  Cześć

  Wygląda to tak:
  1. Występujesz do Urzędu Gminy o warunki zabudowy (pamiętasz, ile papierków trzeba mieć? - mapka dla celów opiniodawczych, wypis z ewidencji gruntów na działke, drugi na sąsiednie działki....),
  2. Później wykonujesz projekt u architekta,
  3. Papiery do starostwa o pozwolenia na budowę (związane ze zmianą sposobu użytkowania).

  I jedziesz z działalnością gospodarczą

 10. #9
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Pawelgiz

  Zarejestrowany
  May 2004
  Posty
  5

  Domyślnie

  Jeszcze raz dzięki ale czy deklarując tę zmianę ( sposobu zagospodarowania) muszę już na początku opowiedzieć się w urzędzie, jakiego rodzaju ma być ta działalność gospodarcza bo jeszcze nie wiem czy chcę sam coś prowadzić czy po prostu chcę ten lokal wynająć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony