dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie jakie rośliny do gazonów?proszę o pomoc

    Bardzo proszę o pomoc w kwestii zagospodarowania gazonów koło mojego domku. Mam ich ok. 100szt. w sumie 4 rzędy (przytrzymują skarpę). Dom jest nowoczesny i chciałabym też aby rośliny w gazonach nie były od sasa do lasa, czyli wszelkiego rodzaju gatunki. Chciałabym aby były zimozielone i niezbyt wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Aby spływały kaskadowo. Ewentualnie zostawię sobie kilkanaście miejsc na jakies ładne kwiaty sezonowe dla ubarwienia całości.
    Jakie rosliny byłyby najlepsze do takich gazonów? jakie gatunki? Bardzo prosze o pomoc bo juz drugi rok stoją puste i nie wiem jak ugryźć temat.

  2. #2

    Domyślnie

    Zapomniałam dodać, że gazony są od wschodniej i częściowo północnej strony.

  3. #3

    Domyślnie



    Tak wygląda ten murek gazonowy, to stare zdjęcie. Teraz jest tam powyżej ładna trawka, a te roślinki to tak na próbę

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    irga dammera + w narożniku małe drzewko o płaczącej formie

  5. #5

    Domyślnie

    a czy rośliny w takich gazonach nie wymarzną? pytam ponieważ mam takie gazony jako murek oporowy i jak w ubiegłym roku zastanawialam się czym to obsadzić to w szółce mówili że tylko jednorocznymi, bo wszystko inne jest zagrożone wymarznięciem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    te gazony sa z przesunięciem w głąb skarpy, więc wydaje mi się, że rośliny ukorzeniają się w naturalnym gruncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir za odpowiedź, a jakie to mogłoby być drzewko (jakaś wierzba?) rozumiem że ma byc posadzone nad gazonami w narożniku? czy tez w ktoryms gazonie? Co jeszcze oprócz irgi możnaby wsadzić do tych gazonów?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej nad gazonem, w gazonie za mało miejsca.
    W nowoczesnym ogrodzie nasadzenia powinny być oszczędne.
    Ale można też użyć trzmieliny, albo funkii w co którymś gazonie.

    Z płaczących to bardziej widziałabym np. grujecznika "Pendula"

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo ładny ten grujecznik, jeszcze raz dziękuję Elfir. Tak się tylko jednak zastanawiam czy przy małych dzieciach irgi to dobry pomysł? podobno te czerwone kuleczki są trujące? Może jest coś jeszcze innego co na tą częśc pn i wsch. byłoby w sam raz, a nie kusiłoby dzieci i nadawało się do gazonów?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    gaulteria- moje dzieci je jedzą, choć smaczne nie są.
    Ja bym się nie bała jednak irg. Tylko niskie koniecznie, żeby ładnie zarosły, ale nie wypiętrzały się za bardzo. Np Irga dammera Major
    Funkie są też dobre, ale na zimę ich nie ma
    REKLAMA

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    jak masz dom nowoczesny to zrób jednorodnie, np irgą, a kolor dodaj donicami. Teraz łatwo dostać piękne, np szkliwione szare, białe, w kolorze granatowym, ciemnej zieleni, nawet fuksjii... A taka połać zielona, na cały sezon będzie bardzo efektowna.
    REKLAMA

  12. #12

    Domyślnie

    Ale gdzie dać te donice? tak postawić między te irgi? i co w nich posadzić? Może zamiast tej irgi barwinek? Szukam informacji o tej irdze ale faktycznie nigdzie nie jest napisane żeby ta odmiana była trująca.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    nie, na brzegu chodnika, na tle irg.
    Ja wole irgę, barwinek w czasie suszy lubi zaschnąć, czasem robi się goły w środku rośliny
    REKLAMA

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skąd informacja o trujacej irdze? Ona pochodzi z różowatych - nie jest trująca. ale już żywotnik i tulipan trujące są.

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję Wam bardzo za pomoc. Posadzę więc irgę dammera

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony