dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie kolektor słoneczny

    serdecznie witam!
    mam pytanie , czy może ktoś skonstuował własnoręcznie robiony kolektor słoneczny, proszę o jakieś informacje lub link do strony z takimi konstrukcjami, za wszelkie informacje będę wdzięczny.
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Osobiście nie zrobiłem, ale mam kolegą który wykonał coś takiego z miedzi.
    Ja zrobiłbym go z grzejnika, pomalowanego na czarno i zamkniętego w skrzynce, z szybą. Układ napełnił płynem niezamarzającym.
    To tyle.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Proponuję zajrzeć do wątku Kolektor słoneczny?

    Osobiście wiele lat temu zrobiłem bardzo prosty kolektor słoneczny - kilkadziesiąt metrów ciemnego węża z wodą umieściłem na płaskim dachu krytym papą. Do tego był mały zbiornik na ciepłą wodę (ok. 100 l) z zaworem pływakowym.
    W słoneczne dni dawało to całkiem spore ilości ciepłej wody - wykorzystywałem ją do kąpieli w małym baseniku.

  4. #4
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie kolektor słoneczny

    witam!
    dziękuję za wszystkie informacje,lecz nadal nie uzyskałem tego o co mi chodzi to znaczy amatorsko wykonany kolektor (użyte materiały, wielkość, jakiś szkic części składowych, schemat instalacji i jak sprawuje się w praktyce).
    w podanych linkach do stron jest jedna z amatorskim kolektorem(podobno) lecz u mnie ta strona nie wchodzi.
    może ktoś ma jakieś inne strony.
    dziękuję za informacje.
    pozdrawiam
    Darek

  6. #6

    Domyślnie

    Wzoruj się na oryginałach a nie na tym kto coś zrobił bo zrobił z tego co miał i mało prawdopodobne jest, że Ty masz to co miał tamten. Sam będę miał kolektor ale nie wiem co będzie samoróbką a co kupione.
    Sam kolektor możnaby chyba zrobić z rurki i blachy miedzianej, poczernić to wszystko i zasłonić szybą ale jak będziesz musiał wszystko kupić to chyba lepiej kupić gotowe.
    Napisz konkretniej o jaką część instalacji Ci chodzi
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    witam,
    ja osobiście kilka lat temu robiłem kolektor "letni", na lato wykręcałem kaloryfery panelowe z domu (cztery panele z dwóch kaloryferów) pomalowane na czarno, ustawiałem na pochyłym podeście na trawie w ogródku i podłączałem bezpośrednio do obiegu ciepłej wody, pompka obiegowa z CO i termostat od akwarium (przeskalowałem go do 45 st.C.), układ działał jak szalony, w ciągu dnia nagrzewał 500 litrów wody do temperatury 50 st.C. układ działał do października, nakrywałem go folią ogrodniczą aby w nocy nie zamazł, wystarczyła odrobina słońca aby woda się grzała, obecnie mam już trzy kolektory z prawdziwego zdarzenia napełnione glikolem, nie działają wcale lepiej jak moje "kaloryferowe", tyle, że na zimę nie muszę demontować całego układu.
    pozdrawiam
    Andrzej Kaczmarek

  8. #8

    Domyślnie kolektor słoneczny

    WITAM!
    Dziękuję za informacje.
    pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie Re: kolektor słoneczny

    Cytat Napisał paccco
    WITAM!
    Dziękuję za informacje.
    pozdrawiam.

    witaj,
    jeśli chciałbyś jakieś podpowiedzi, chętnie służę pomocą,
    mogę wskazać gdzie tanio kupić dobry "komputer" do sterowania układem słonecznych (nie Kopernika), ja kupiłem za 850, a potem znalazłem za 215zł,
    pozdrawiam
    Andrzej Kaczmarek

  10. #10

    Domyślnie Re: kolektor słoneczny

    Cytat Napisał endji
    Cytat Napisał paccco
    WITAM!
    Dziękuję za informacje.
    pozdrawiam.

    witaj,
    jeśli chciałbyś jakieś podpowiedzi, chętnie służę pomocą,
    mogę wskazać gdzie tanio kupić dobry "komputer" do sterowania układem słonecznych (nie Kopernika), ja kupiłem za 850, a potem znalazłem za 215zł,
    pozdrawiam
    Andrzej Kaczmarek
    Jeżeli można to zobaczyć w internecie to wskaż.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: kolektor słoneczny

    Cytat Napisał thalex
    Cytat Napisał endji
    ...mogę wskazać gdzie tanio kupić dobry "komputer" do sterowania układem słonecznych (nie Kopernika), ja kupiłem za 850, a potem znalazłem za 215zł,
    pozdrawiam
    Andrzej Kaczmarek
    Jeżeli można to zobaczyć w internecie to wskaż.
    np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26234745
    albo więcej :
    http://www.allegro.pl/showcat.php?id...text&buy=1&p=1

    Jednak sam komputer to nie wszystko - do tego potrzeba jeszcze układu pomiaru temperatury i układu wykonawczego włączającego pompy obiegowe.

    Lepiej jednak użyć wyspecjalizowanego sterownika np.
    http://www.hewalex.com.pl/hewalex/h....zaj=8&lang=pol
    Opis tego sterownika znajdziesz tutaj : http://www.hewalex.com.pl/hewalex/pl...sterownika.doc

  12. #12

    Domyślnie

    Myslalem, że endji pisze o jakimś regulatorze mikroprocesorowym a nie o komputerze. Ja również nie widzę celowości stosowania komputera do sterowania kolektora.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Myslalem, że endji pisze o jakimś regulatorze mikroprocesorowym a nie o komputerze. Ja również nie widzę celowości stosowania komputera do sterowania kolektora.
    Z początku nie zauważyłem tego cudzysłowu .
    Dlatego podałem namiary na tanie komputery i "komputery" do solarów.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał thalex
    Myslalem, że endji pisze o jakimś regulatorze mikroprocesorowym a nie o komputerze. Ja również nie widzę celowości stosowania komputera do sterowania kolektora.
    Z początku nie zauważyłem tego cudzysłowu .
    Dlatego podałem namiary na tanie komputery i "komputery" do solarów.




    witam wszystkich...
    pisząc "komputer" w czudzysłowiu miałem na myśli sterownik mikroprocesorowy,
    podaję adres: Wwa, ul. Kwitnąca 7a, pawilon, tel. (22) 669 86 51 www.adarex.com.pl
    pozdrawiam
    Endji

  15. #15

    Domyślnie

    Na mojej stronie www.sq4cuc.jestok.com pokazany jest kolektor ze sterownikiem za 60zł
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    sq4cuc jak najbardziej na pole namiotowe taki kolektor byłby perfekcyjny.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  17. #17

    Domyślnie

    sq4cuc
    Bardzo fajna "amatorska" inicjatywa. Przypominam wszystkim "profesjonalistom" że np. takie giganty m. in. Hewlett-Packard i Microsoft również powstały w garażu.
    Ile sezonów wykorzystywałeś ten kolektor i ile wody (średnio) możesz nim ogrzać?

    pozdrawiam
    Stefano

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stefano
    sq4cuc
    Ile sezonów wykorzystywałeś ten kolektor i ile wody (średnio) możesz nim ogrzać?
    Przyznam się że narazie tylko dwa sezony i to nie całe. Kolektor był przykrywany w deszczowe dni. W tym roku ze względu na bardzo deszczowy lipiec to w ogóle go nie podłączałem. Co do ilości energii jaką daje kolektor to myślę że informacja na ww. stronie jest dostateczna.
    Pozdrawiam serdecznie i namawiam do podobnych konstrukcji.
    Z przyjemnością pooglądał bym inne konstrukcje.
    Marcin

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Odświeżę trochę temat. Znalazłem bardzo ciekawy wątek na pewnym forum dotyczący samodzielnej budowy kolektorów słonecznych.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-0.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony