dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Witam wszystkich zainteresowanych takimi źródłami energi.
    Mam pytanie - Czy ma ktoś coś podobnego w domu i użytkuje?
    Sam planuję budowę czegoś własnie takiego i tylko do wykożystania we własnym domku i chciałbym pogadać z użytkownikami, którzy już coś takiego mają.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam!
    Ja dopiero planuje
    planuje ogrzewać, a może raczej wspomagać ogrzewanie mojego domku drewnianego (też jeszcze w planach)systemem solarnym.
    Minielektrowni wiatrowej nie postawie pomimo posiadanego terenu - jest "wietrznie", dlatego że nie dostane pozwolenia ze względu na bliskość lini śr. napęcia

  3. #3

    Domyślnie

    Kolektory słoneczne to jeszcze ma sens, ale prywatna siłownia wiatrowa - już raczej nie, nie opłaca się po prostu.

  4. #4

    Domyślnie

    Dla jednego użytkownika koszty są za wysokie, ale można próbować amortyzować taką inwestycje sprzedając nadwyżki energii do sieci (tak jak np przy małych elektrowniach wodnych) lub sąsiadom

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EDZIA

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    6.228

    Domyślnie

    Babis a u was na Podkarpaciu/o ile dobrze pamiętam to tam budujesz/coś zaczyna ruszać sprawa elektrowni wiatowych.
    Nie wiem dokładnie w jakim terenie
    Ewa

  6. #6

    Domyślnie

    Są dwie profesjonalne w okolicach Rymanowa, a i takich domorosłych mechaników produkty spotyka się tu i ówdzie

  7. #7

    Domyślnie

    Wiatrak na małej działce odpada - byłem przy czymś takim i mocno hałasuje...

  8. #8

    Domyślnie

    Faktem jest - na małej działce szum może być troche uciążliwy
    Ale przy oddaleniu ok 70 - 80 m od domu nie sprawia już większego kłopotu, szczególnie dla kogoś kto przenosi się mieszkania przy ruchliwej ulicy na łono natury

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. To ja jestem ten "Anonimowy" z pytaniem.
    Miałem na myśli małą elektrownię tak gdzieś do 3 kW czyli do jakiś 4 metrów średnicy wirnika, choć może i nie bo myśle nad elektrownią z pionową osią obrotu w formie takiego obracającego sie rotora. A że domek zamierzam właśnie postawić w górkach to od razy patrze za większymi działeczkami i takimi gdzi raczej wieje. dlatego ni martwie się raczej chałasem bo to malizna przy elektrowniach, a jeśli chodzi o wysokość to taki rotor to chyba do 8m tylko może wystarczy.

  10. #10

    Domyślnie

    kiedyś szperałem w Internecie na ten temat i pamiętam, że znalazłem kilka angielskojęzycznych stron z dokładnymi opisami (nawet z szablonami do łopat śmigła) konstrukcji takich elektrowni. Była też polska konstrukcja o mocy chyba 1kW ale nie pamiętam dokładnie. Posiedź trochę przed wyszukiwarką i na pewno znajdziesz

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kartek

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Odradzam, Odradzam, Odradzam. Elektrownie wiatrowe oczywiście. Z przyłączeniem czegoś takiego do sieci Zakłądu Energetycznego jest tyle problemów o których nie chce mi się rozpisywać (zakłócenia, harmoniczne, niestabilna praca ....), że lepiej sobie dać spokój. Zresztą uzyskanie pozwoleń na budowę czegoś takiego może okazać się niemożliwe. Zresztą są to tak duże nakłady inwestycyjne, że musiałoby ci się to amortyzować przez dziesiątki lat. Poza tym, co zrobisz z nadwyżkami energii. Jeżeli wieje wiatr i masz moc wirnika ok. 3 kW to jest to dużo. Taką moc możesz wykorzystywać chwilowo (generalnie np. w nocy zapotrzebowanie jest sporo mniejsze). Problem polega na tym, że Zakład Energetyczny wcale nie musi "handlowo" odkupować od ciebie energii wprowadzonej przez twój wiatrak do sieci. Co z tego, że fizycznie ona tam popłynie, jak nie zechce z tobą podpisać umowy na odbiór tej energii (raz jeszcze powtarzam - handlowo) to ty mu ją wprowadzisz za darmo. A zakłady energetyczne (WIERZCIE MI) rzucają w takich sytuacjach inwestorom kłody pod nogi by ich nie przyłączać. To nie jest w ich interesie, pomimo tego że "... stawiamy na energię odnawialną". To się zgadza - ale na papierze, w prawie - bo musimy dostosowywać się do wymogów ekologicznych UE, ale jako państwo a nie ZE. Praktyczna realizacja jest więc bardzo trudna, bo ZE nic z tego nie ma - a wręcz przeciwnie - same kłopoty. No może gdy podpiszesz umowę, że całą nadwyżkę sprzedajesz mu za 10 zł/MWh - to się zastanowią.
    Poza tym (nawet jeśli uda ci się coś załatwić) to nieładnie to wygląda i wymaga regularnych przeglądów - a więc nie jest tanie w eksploatacji.
    Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne - jeżeli cię stać jestem za.
    Pozdrawiam
    Andrzej

  12. #12

    Domyślnie

    Chmm... z tego co mi wiadomo to Energetyka Polska ma OBOWIĄZEK skupowania energi elektrycznej wyprodykowanej w ekologicznych elektrowniach i to w dodatku po cenach takich jak sama sprzedaje. Nie mam teraz pod ręką tych dokładnych paragrafów ale tak wyczytałem o chociażby na stronie http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/ i mam nadzieję że jeśli by nie chcieli skupiać tej ekologicznej energi to sąd by to może jakoś załatwił. Ale mniejsza o odbiór tej energi bo właściwie nie zależy mi na nim. Ja chciałbym mieć taką własną prywatną elektrownię, która ładowałaby mi baterię akumulatorów (np. takich z wózka widłowego) a potem używałbym tego prądy do oświetlenia mieszkania przez halogenki na 24V i np. do pompowania wody w obiegu kolektorów itp. A nie sądzę żebym musiał załatwiać pozwolenia na taką małą elektrownię. Bo np. gdybym chciał wybudować taki wiatrak (młyn) to też musiałbym? Chyba do jakieś wysokości jest to niepotrzebne. Ale i tak bardziej skłaniam się do elektrowni w formie pionowego walca przeciętego na 2 połówki - a taki "szeroki" słup to już chyba wolno mi postawić? Czyż nie?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Na wszystkie obiekty trwale związane z gruntem musisz uzyskać pozwolenie.

  14. #14

    Domyślnie

    A co to dokładnie znaczy "trwale związane z gruntem"? A jeśli mam odciągi i całość stoi na malutkim fyndamencie (0,4m x 0,4m)do którego jest przykręcone 4 śrubami to też? Prosiłbym Cię Anonimowy o przybliżenie tej kwestii bo mnie interesuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Młody - twój pomysł z tym rotorem jest bardzo interesujący, na pierwszy rzut oka problem jest z ukierunkowaniem wlotu powietrza pod wiatr, ale wszystko można rozwiązać
    myśle, że jeszcze będziemy dyskutować w tym wątku szeroko

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    jak robisz fundament to musisz mieć pozwolenie a jak się domyślasz do wiatraka musisz mieć porządny fundament nie ważan jest jego wielkość ale usadowienie.

  17. #17

    Domyślnie

    Obawiam się, że na "mały fundament" też potrzebujesz pozwolenia...
    Twój pomysł jest niezły ale... czy sprawdziłeś sprawność takich "rotorowych" elektrowni ? Wydaje mi się znacznie mniejsza niż typowych ze śmigłem...

  18. #18

    Domyślnie

    Babis nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym ukierunkowaniem, ale właśnie elektrownie o pionowej osi nie potrzebują rzadnych urządzeń nastawczych bo po prostu im to nie jest potrzebne. Jak znajdę w sieci jakieś zdjęcia to podrzucę adres.
    Maco - niestety jeszcze nie sprawdziłem. Wiem tylko że do takiej samej mocy muszą być większe bo są mniej sprawne, ale za to o wiele bardziej prostsze w budowie. Więc co mi zależy sprubować. Za 3 tygodnie mam odwiedzić 5 gości którzy wybudowalin taką elektrownie tylko zwyczajną to podam szczególy.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja gdzieś kiedyś zlazłem w sieci adresy stron z opisem jak zrobić taki "wiatrak". Z tego co pamiętam to sprawność była bardzo marna i raczej była to instalacja poglądowo-edukacyjna niż użytkowa...

    Czekam na linki... !

  20. #20

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony