dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 129
  1. #41

    Domyślnie

    Widziałem reklamę Braasa z możliwością instalacji kolektorów słonecznych na dachu.

  2. #42

    Domyślnie

    W zasadzie na każdym dachu z dowolnym pokryciem można zainstalować kolektory słoneczne !
    Na czym polega wyjątkowość Braasa ?

  3. #43

    Domyślnie

    Jeśli wszystko zrobi jedna firma nie masz ryzyka, że się wyprze odpowiedzialności. Wyobraź sobie sytuację, gdy np. montuje Ci okna w domu firma A, zaś producentem okien jest firma B. Gdy masz problem z oknami - firma A odpowiada, że to wina producenta, zaś firma B, że to wina monterów. I tu zaczynają się dla Ciebie schody, których unikniesz kupując okna w firmie C, która je produkuje i montuje.

  4. #44

    Domyślnie

    Poniekąd masz rację. Ale z drugiej strony można oczekiwać (wymagać), żeby dystrytor, który zamontował nie swój sprzęt odpowidał ze wady fabryczne i sam się kontaktował z producentem.

    Co do kolektorów na dachu z dachówką, to rozumiem, że tam gdzie ma być kolektor nie ma dachówek, tak ? Jeśli tak, to masz rację, że lepiej żeby całość zamontowała jedna firma.
    Z drugiej jednak strony Braas jest dobry w dachówkach ale czy w kolektorach też ?

  5. #45

    Domyślnie

    Maco masz rację - nie ma to jak kolektor słoneczny zintegrowany z konstrukcją dachu. Właściwie same zalety. Koszt kolektora można pomniejszyć o koszt dachówek na powierzchni jaką zajmuje kolektor bo nie trzeba ich kupować. Oprócz tego można od razu zaplanować miejsce odpowiednie zaraz pod kalenicą na zbiornik na wodę, odpowiednio wzmocnić konstrukcję itd. Najlepiej wprowadzić kolektor do domu jeszcze na etapie projektu.
    A gdyby tak całą połać dachu zwróconą do południa pokryć czarną blachą z przyspawaną wężownicą, przykryć to wszystko szczelnie arkuszami szkła i wykończyć jak typowy dach to nawet nikt by się nie kapnął że to jest kolektor - no i ta powierzchnia ładnych kilkadziesiąt m2!!! Można nawet zrezygnować z próżni na korzyść powierzchni! Też nad tym rozmyślam w swoim projekcie.

  6. #46

    Domyślnie

    Trochę odbirgając od tematu pompy ciepła ale dalej w temacie odnawialnych źródeł energii, dzisiaj natknąłem się na:
    http://www.isomax.stollar.com.pl/index.htm
    Ogrzeanie z kolektora, jakim jest cały dach i magazynowanie ciepła w baterii gruntowej...
    Komentarze ?

  7. #47

    Domyślnie

    No, no, trzeba przyznać że coś wtym jest. Choc jeśli część dachu jest zwrócona na półnoć to czy jest sens wykożystywać go jako kolektor? Chyba żeby za domem z północnej strony na działce poustawiać kilka wielkich zwierciadeł, które by kierowały promienie słoneczne na północną część dachu!!!

  8. #48

    Domyślnie

    No właśnie.
    Chyba, że oni zakładają, że ciepło zostanie też odebrane od powietrza.
    Dla mniej najciekawsza jest akumulacja ciepła sezonowego (w lecie) do wykorzystania w zimie. Baardzo ciekawe, zwłaszcza, że według producenta koszt takiego akumulatora nie jest wiekszy od kosztu każdej innej instalacji grzewczej...

  9. #49

    Domyślnie

    Cześć jestem zachwycony tymi pomysłami z wiatrakiem i kolektorem sam już o tym dawno myślałem i szukałem materiałów .
    W 2001 w sierpniu zaczołem budować chatę -sam tzn + pomoc brataw tym tj. 2002 myślę że się wprowadzę i aby ograniczyć koszty eksploatacji chatki zamierzema też uzbroić Ją w kolektorki oraz wiatraczek.
    Co do kolektorków to jest strona http://www.ratusz.pl/wspolpraca/aura...or/index_7.php tam facet opisuje samodzielną budowę kolektora może to Ci też pomoże bo ja z tego skorzystam tylko dodam jakąs małą instalację do sterowania tym ustrojstwem.
    Natomiast co do wiatraczka to aby nie związywać się z gruntem konstrukcją wystarczy wylać na gruncie 4 duże przeciwwagi izamontować do nich na śruby krzyżak stalowy i konstrukcję . A rotor to chyba podstawa i wystarczająca konstrukcja do małej elektrowienki.
    nie wiem tylko od czego wykorzystać prądniće taką do 1-2kw.koniecznie na 12 lub 24v ponieważ można tu podłączyć baterię akumulatorów i przetwornicę napięcia z12lub24v stały 220v zmienny 3kw .Taka przetwornica kosztuje ok. 300zł. Lub trafo np z 12v na 220v tylko tu 12 musi być zmienne na wejściu do trafo.
    Mam też inne rozwiązania które chętnie przedyskutuję ale to może na e-mail jak jesteś zainteresowany.


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: mariusz dnia 2002-07-11 14:32 ]</font>

  10. #50

    Domyślnie

    Witaj mariusz !
    Dobry ten link !
    A jeśli chodzi o elektrownię wiatrową, to ile spodziewasz się uzyskać energii w ten sposób ?
    Czy masz jakieś dane dotyczące ilości wiatrów na Twojej budowie ?

  11. #51

    Domyślnie

    Dzisiaj znowu się napatoczyłem na informacje o domach pasywnych - bez instalcji CO i CWU...
    Tu jest link : http://www.unibud.com.pl/pol/aktualn/pasywny.htm
    Najciekawsze znowu było tam doniesienie o wykkorzystaniu ciepła ziemii poprzez "wymiennik geotermiczny w postaci rur umiejscowionych w ziemii pod budynkiem"...
    Ciekawe czy to po prostu wymiennik gruntowy czy coś więcej...

  12. #52

    Domyślnie

    Oczywiście Mariusz jak możesz to prześlij mi swój pomysł na email [email protected] to podyskutujemy. Co do rotorka to mam również ciekawe zdjęcia sposobu jego usytuowania w terenie to też mogę podesłać.
    Faktyczne Maco ten pomysł jest niezły z tym gruntowym magazynem ciepła. Gdyby tak przez całe upalne lato gromadzić to ciepło gdzieś w gliniastej ziemi pod domem, a zimą to wszystko sobie wykorzystywać - to by było super. Na przykład można by nad tym "magazynem" ciepła umieścić wężownicę przez którą wypływałyby ścieki, które przecież mają tęperaturę dosyć wysoką (woda użytkowa) co mogłoby dodatkowo zapobiegać stratom ciepła z "akumulatora ciepła". Do tego wszystkiego mała pompka napędzana akumulatorem łądowanym z wiatraczka i wszystko chula że cho, cho!

  13. #53

    Domyślnie

    Mariusz,
    Podziel się ze mną również... (mój adres jest w moim profilu)

    Tak sobie myślę o gruntowym akumulatorze ciepła i wymyśliłem, że w domach bez piwnic (ale z normalnymi fundamentami) moża by przestrzeń "piwniczną" przerobić na taki akumulator.
    Zaizolować na poziomie ławy (styropian nie jest aż taki drogi) potem zasypać dobrym przewodnikiem ciepła (piach ?), w którym umieścić właśnie rurę odpływu kanalizacji, może jeszcze rurę wydmuchu rekuperatpora,... No i rurę, którą się będzie to ciepło potem pobierać. Zrobiłby się z tego taki "kocioł" z kilkoma "wężownicami". Trzebaby oczywiście zaizolować boki fundamentu również. Sam nie wiem, czy ta izolacja na poziomie ławy ma sens (z jednej strony ogranicza wypływ ciepła magazynowanego w lecie ale z drugiej strony blokuje dopływ geo-ciepła w zimie).

  14. #54

    Domyślnie

    Od ubiegłego roku tj. maja - bo wtedy nabyłem działkę zaczołem obserwować wiatr , korzystając z http://www.windenergy.pl/predkosc.htm
    wiatr oceniam średnio na 4-5m/s może w porywach 6m/s podkreślam średnio.
    nie jest to duży wiatr ale powinien mi wystarczyć. na poruszanie 1kw może 2kw- prądnicy.
    gość 5 km dalej tj Dąbrowa Chełmińska Kuj-pom. posiada dużo większy wiatraczek zresztą jest on pokazany na jednej ze stronek dołączonych wcześniej przy prędkości wiatru powodującego kołysanie się cienkich gałazek drzew iuż odpala śmigiełka .

  15. #55

    Domyślnie

    Rozumiem,
    To kiedy zamierzasz zacząć konstrukcję ?

  16. #56

    Domyślnie

    Na wynalazki rezerwuję sobie przyszły rok.
    A narazie kończę chatkę. Pozostały mi podłogi i elewacja zewnętrzna - Z MODRZEWIA.

  17. #57

    Domyślnie

    Mariusz - tylko można Ci pozazdrościć! Tak oriętacyjnie to ile kosztuje taka modrzewiowa elewacja i jakiej jest grubości?

    A co do eksperymentów to nie polecam zostawiać wszystkiego do nowego roku tylko trzeba cały czas o tym myśleć!!! Bo jak się o czymś ciągle i nieustannie myśli to potem nawet w WC może wpaść genialny pomysł, albo może się przyśnić jak Mendelejowi.
    Dlatego nie usypiaj swego umysłu niech on cały czas pracuje i rozgląda się do okoła szukając rozwiązań.

  18. #58

    Domyślnie

    młody, Święte słowa o tym myśleniu!

  19. #59

    Domyślnie

    Tak też mi się wydaje, a czasem właśnie tak mam że jak myślę i kombinuję to po jakimś czasie pomysł przychodzi z nienacka jak ziewanie.

  20. #60

    Domyślnie

    Modrzew kupiłem w cenie sosny tartacznej.
    kupiłem 4 kubiki i przetarłem to na deskę gr. 2cm szerokości 14 cm.
    Wszystko będzie kładzione na zaskład w poziomie. Natomiast szczyty bedą kombinowane pionowo i skośnie. tylko nie wiem czy powinienem to impregnować. Bo podobno modrzewia nie trzeba impregnować.
    Pozdrawiam.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony