dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 293
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Wiązary, czy tradycyjna więźba - co tańsze

    Koncepcja mojego domu, parterówki z nieużytkowym poddaszem:


    Dach będzie, prosty, dwuspadowy, kąt 30stopni, powierzchnia 215m2
    Zastanawiam się nad kosztem wiązarów i więźby tradycyjnej.
    Porozsylalem zapytania ofertowe, pierwsza odpowiedź to (za wiązary):

    17tyś netto bez montażu
    24tyś netto z montażem

    Rozumiem, że do pierwszej ceny dochodzi 23% VAT, do drugiej 8%

    To pierwsza oferta, więc nie mam porównania... Jak oceniacie tę wycenę ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zdecydowanie radzę zastosować wiązary prefabrykowane gdyż to najkorzystniejsze rozwiązanie. Montować je bezpośrednio na wieńcu (kotwić do wieńca) a nie na murłacie. Natomiast odnośnie wyceny to trudno się odnieść do wartości wyrobu natomiast montaż troszeczkę drogi. Dobra cena to 20,- za 1 m2 no ale każda firma ma swoje kalkulacje. Przy jednym wykonawcy do obu pozycji VAT 8% i tytuł faktury: "Za montaż prefabrykowanej więźby dachowej na budynku mieszkalnym.......". Na fakturze powinien być umieszczony stosowny kod PKOB. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Montować je bezpośrednio na wieńcu (kotwić do wieńca) a nie na murłacie.
    Wtrącę się jeśli można. Czemu lepiej bezpośrednio na wieńcu? W projekcie mam wiązary na murłacie i jestem ciekawy czy i dlaczego to zmieniać.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zdecydowanie zmienić! Wiązar mocujemy do podłoża za pomocą stalowych kątowników ciesielskich po dwa w każdym punkcie mocowania połączone ze sobą przez dolny pas wiązara na przestrzał śrubą M10 i pewna ilością specjalnych gwoździ. Mocując te kątowniki bezpośrednio do wieńca używa się stalowych śrub rozporowych np. Hilti średnicy 10 mm gwarantujących doskonałe trzymanie. Wykonując to połączenie do drewnianej murłaty możemy jedynie zastosować wkręty do drewna z łbem sześciokątnym o średnicy 10 mm i kilka specjalnych gwoździ. Takie trzymanie jest dość nie pewne gdyż wkręcając wkręt dość łatwo go "zamielić". Do tego struktura drewna jest nierównomierna a te elementy pracują na wyrywanie. Struktura profesjonalnie wykonanego żelbetowego wieńca jest jednorodna. Dodatkowo zyskujemy koszt drewna murłaty. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Koncepcja mojego domu, parterówki z nieużytkowym poddaszem:


    Dach będzie, prosty, dwuspadowy, kąt 30stopni, powierzchnia 215m2
    Zastanawiam się nad kosztem wiązarów i więźby tradycyjnej.
    Porozsylalem zapytania ofertowe, pierwsza odpowiedź to (za wiązary):

    17tyś netto bez montażu
    24tyś netto z montażem

    Rozumiem, że do pierwszej ceny dochodzi 23% VAT, do drugiej 8%

    To pierwsza oferta, więc nie mam porównania... Jak oceniacie tę wycenę ?
    Mamy wiązary w naszym wielospadowym, kopertowym dachu o powierzchni ponad 300 m.kw.
    Zdecydowaliśmy się na nie z uwagi na zbyt duże rozpiętości (w najdłuższym miejscu ok. 13m). Tradycyjna ciesielska więźba prawdopodobnie finansowo kosztowałaby podobnie, bo rzadko kto chce zabierać się za takie rozpiętości, a wtedy cena idzie w górę. Ich zaletą jest prefabrykacja i bezbłędna suchość. W tym względzie nie zamieniłabym jej na inną więźbę. Montaż trwał 12h. Płaciliśmy tak, jak Andrzej wspominał, i za materiał, i za robociznę ze stawką 8%. Myślę, że najlepiej wziąć profesjonalny montaż od producenta więźby, tylko u Ciebie trochę drogi. Nasza kosztowała (307 m.kw. połaci) 26 tys. brutto, w czym montaż wyniósł 6.500 zł. Jak się zdecydujesz na prefabrykaty, polecam negocjacje cenowe. Mnie udało się ostro ściąć od początkowej wyceny i negocjowałam naraz z dwoma firmami. Zdecydowałam się na tę, która ostatecznie była korzystniejsza A producentów jest wielu i budowy realizują na terenie całego kraju i poza nim.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    A odpowiadając na pytanie Twego wątku, jak nie masz zbyt wielkich rozpiętości legarów (wiązarów) i przy dachu dwuspadowym z nieużytkowym poddaszem, w którym rozstaw belek może być dowolny, taniej może się okazać więźba ciesielska. Ale zadbaj o to, by była sucha - ostatnio czytałam, że ktoś miał nie lada problem z mokrą i przy słabej wentylacji dachu -pojawiła mu się problem pleśń

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    miałem wkleić koncepcję, ale coś nie wyszło, więc jeszcze raz, razem z widokiem wiązarów:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja.jpg
Wyświetleń:	2595
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	110509   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiązary-wycena.jpg
Wyświetleń:	4244
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	110510  

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wszystko OK. Choć to tylko koncepcja to mam jedno ale. Wiązary szczytowe są niższe bo podtrzymują krokwie szczytowe ale powinny mieć nabitki wyrównujące powierzchnie do wysokości poprzeczek i powinny być przedłużone do okapu inaczej łaty będą w tym polu nie podparte i mogą się uginać. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał koka1 Zobacz post
    Mamy wiązary w naszym wielospadowym, kopertowym dachu o powierzchni ponad 300 m.kw.
    Zdecydowaliśmy się na nie z uwagi na zbyt duże rozpiętości (w najdłuższym miejscu ok. 13m). Tradycyjna ciesielska więźba prawdopodobnie finansowo kosztowałaby podobnie, bo rzadko kto chce zabierać się za takie rozpiętości, a wtedy cena idzie w górę. Ich zaletą jest prefabrykacja i bezbłędna suchość. W tym względzie nie zamieniłabym jej na inną więźbę. Montaż trwał 12h. Płaciliśmy tak, jak Andrzej wspominał, i za materiał, i za robociznę ze stawką 8%. Myślę, że najlepiej wziąć profesjonalny montaż od producenta więźby, tylko u Ciebie trochę drogi. Nasza kosztowała (307 m.kw. połaci) 26 tys. brutto, w czym montaż wyniósł 6.500 zł. Jak się zdecydujesz na prefabrykaty, polecam negocjacje cenowe. Mnie udało się ostro ściąć od początkowej wyceny i negocjowałam naraz z dwoma firmami. Zdecydowałam się na tę, która ostatecznie była korzystniejsza A producentów jest wielu i budowy realizują na terenie całego kraju i poza nim.
    witam,

    czy możesz polecić wykjonawcę? poproszę o info na priv,dziękuję.

  10. #10

    Domyślnie

    Czy możesz to doprecyzować?
    mam wyceny od kilku renomowanych przedstawicieli systemu wiązarów w technologi mitek i aż zajrzałam z ciekawości w każdej jest murłata.
    chcesz powiedzieć, ze wszyscy inżynierowie którzy przygotowali projekt i wycenę proponują klientowi gorsze i droższe rozwiązanie? czy może jedno i drugie ma swoje za i przeciw? bede wdzięczna za rozwinięcie tematu murłaty przy wiązarach
    chętnie zaoszczędzę, ale jakoś nie mam przekonania i odwagi zmieniać coś co widzę potwierdzają wszystkie firmy

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Zdecydowanie zmienić! Wiązar mocujemy do podłoża za pomocą stalowych kątowników ciesielskich po dwa w każdym punkcie mocowania połączone ze sobą przez dolny pas wiązara na przestrzał śrubą M10 i pewna ilością specjalnych gwoździ. Mocując te kątowniki bezpośrednio do wieńca używa się stalowych śrub rozporowych np. Hilti średnicy 10 mm gwarantujących doskonałe trzymanie. Wykonując to połączenie do drewnianej murłaty możemy jedynie zastosować wkręty do drewna z łbem sześciokątnym o średnicy 10 mm i kilka specjalnych gwoździ. Takie trzymanie jest dość nie pewne gdyż wkręcając wkręt dość łatwo go "zamielić". Do tego struktura drewna jest nierównomierna a te elementy pracują na wyrywanie. Struktura profesjonalnie wykonanego żelbetowego wieńca jest jednorodna. Dodatkowo zyskujemy koszt drewna murłaty. Pozdrawiam.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bo do murłaty lepiej kręci się cokolwiek
    jeśli nie planuje się super ociepleń to "zwykłe krokwie są tańsze

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Ja u siebie mam wiązary bezpośrednio do wieńca. 12 lat wszystko ok. Jedyna wada to brak stryszku , a przydałby się na różne graty. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ponieważ to ja rozpocząłem temat, a właśnie wczoraj podpisałem umowę na produkcję i montaż wiązarów (system Mitek), to wtrącę trzy słowa.
    1. Cena - za konstrukcję pod dwuspadowy dach o pow 190 m2 ( budynek 15x9) płacę 17200zl + 8%VAT
    Mam wygospodarowany stryszek o powierzchni 7x3 m i wysokości ok 1.8m na calej tej powierzchni.
    Dodatkowo załapałem się na promocję "łaty i kontrłaty w cenie"
    2. Transport, montaż i dźwig w cenie. Montaż do kotew w wieńcu.
    3. Gwarancja 5 lat, drewno c24 lub c30, certyfikowane, ponoć szwedzkie , wilgotność 18%

    Biorąc pod uwagę cenę materiału na więźbę i strop drewniany (12m3), a także roboziznę za ich wykonanie, ta oferta nie jest droższa.
    Plysem jest to, że drewno jest na pewno bardziej suche, niż w wypadku tarcicy na więźbę i nie będzie się odkształcało po położeniu pokrycia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Plysem jest to, że drewno jest na pewno bardziej suche, niż w wypadku tarcicy na więźbę i nie będzie się odkształcało po położeniu pokrycia.
    Yes Yes Yes
    I dobrze szybko zbudują też się liczy
    Podałem że takie prostek krokwie są tanie... bo są kiedy drewno za m^3 jest po 600zł tylko mokre jak diabli ...

    Tylko patrząc na projekty to się coś po przewracało ...
    mam dom co stoi od 1938 roku więźba z okrąglaków jodłowych plus "ściągi" tzw jętki jak kto woli przykryta blachą ... rozpiętość w osiach 8m kąt 30st
    A śniegu nie raz nie dwa widział ponad 1m takie miejsce ... bez płatwi tylko bezpośrednio na ostatniej belce tworzącej ścianę ... można nazwać kolankową ...

    Pod prosty dach bez izolacji nie trzeba bardziej kombinować krokiew 7x14 jest ok...
    Jako że u mnie izolacja przybrała rozmiary niebotyczne to mam ramy kratowe
    i 850 mm izolacji

    a strych pod zwykłym dachem był by wielki ... coś za coś
    tu masz strop odraz też się liczy
    o taka mniemanologia
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 19-03-2013 o 09:24

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar G*anbu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    91

    Domyślnie

    Moim zaniem murłata jest niezbędną. Po pierwsze pozwala zniwelować nierówności, a po drugie jeżeli jest zamocowana na kotwy chemiczne i do niej jest zamocowany wiązar za pomocą wkrętów to nie ma szans aby coś się wydarzyło. Jedyna wada to brak poddasza.
    Parówkowym skrytożercom mówimy NIE.
    Gentleman to taki człowiek, który nazwie kota kotem, nawet jeśli się o niego potknie.

  16. #16

    Domyślnie

    ja nadal jednak nie rozumiem, proszę isę nie denerwować ale co ma murłata do poddasza, mam wyceny konstrukcji z poddaszem i bez (bez trochę tańsza o jakieś 2 tyś) ale obie wersje na murłatach.
    Na ten moment dach klasyczna koperta bez żadnych dodatków ok 300m2 ceny bardzo zbliżone ze wszystkim (transport, montaż) do zapłaty w granicach 26-29 brutto, na razie bez targowania czekam jeszcze na dwie oferty.

    możecie mi wyliczyć wszystkie różnice z murłatą i bez ewentualnie co mam przygotować w wieńcy żeby potem było dobrze, o co chodzi z tym ociepleniem planuję dość duże ściana 20 styro strop 40 wełna czy to mi w czymś przeszkadzać będzie?
    Jesli murłaty zbędne to super 2 tyś w kieszeni, ale czy to wpływa na zmianę konstrukcji wiązarów? i jakie inne różnice będą dla nas, kształt? wysokość podbitki? bo rozumiem że wtedy dach leży koło 15cm niżej tak? może trzeba trochę ścianę powyższyć żeby nie zmienić proporcji budynku?

    Bede wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie problemu z góry dziękuję

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zdecydowanie murłaty są zbędne a mocowanie do nich mniej trwałe (realna możliwość tzw. "zamielenia" wkręta) niż do żelbetowego wieńca. Murłata nie może być lekarstwem na źle wykonany wieniec. Niedokładności wieńca niwelujemy podkładając stalowe podkładki (blaszki) pod wiązar. Wiązar mocujemy przy pomocy kątowych łączników i stalowych śrub rozporowych np. Hilti. Niestety trzeba trochę tych otworów wywiercić stąd te murłaty bo szybciej a do tego jeszcze zarobek na materiale (wartość murłaty). Ot i cała tajemnica stosowania murłat. Oczywiście murłata nie ma nic wspólnego ze stryszkiem. Na etapie projektowania wiązarów należy poinformować firmę, że chce się mieć stryszek a firma bez większego problemu odpowiednio zaprojektuje kratownicę. Ja mam u siebie wiązary i mam dość duży strych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek323

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rydzyna
    Kod pocztowy
    64-130
    Posty
    36

    Domyślnie

    Witam Wszystkich, dostałem wycenę konstrukcji prefabrykowanej.Mam dach 290m kw,dach kopertowy z wykuszami i krokwie będą wystawać za ściany będą zdobione przez firmę która mi stawia konstrukcję . Wycena to 27.000 zł brutto,będę miał na murłacie .i pomieszczenie też będzie na poddaszu 2,5 m na 7 m długię !Będe bacznie obserwował forum i te posty i jeśli bede mógł to coś doradzę !!!)) pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Ja też się zastanawiam nad prefabrykowanymi wiązarami. Ale nie wiem co wybrać.
    Wariant 1 : strop żelbetowy - wyniesie mnie jakieś 27 tyś i tradycyjna więźba robiona na budowie, czy
    wariant 2 : więźba prefabrykowana ( czekam na wyceny) i strop...no i tu się pojawia pytanie : przy takiej prefabrykowanej więźbie po prostu układa się karton gips na ruszczcie? I co, to jest mój strop?
    A czemu przy tradycyjnej więźbie nie robi się takiego lekkiego stropu? Ze względu na niedokładność i słabą sztywność takiej konstrukcji?
    Dodatkowo mi konstruktor-projektant mojego dachu mi powiedział, że jak zrobię sobie żelbecik to jednak zupełnie inna sztywność i nic mi nie popęka, a taki karton-gips może popękać. Dodam że mój dach jest kopertowy, ma jakieś 220 m2 i kąt nachylenia 17st.
    Co radzicie?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wiązar prefabrykowany. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony