dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Grzejniki żeliwne - wymienić czy założyć obudowy?

    Potrzebuję porady. Mam u siebie w domu założone grzejniki żeliwne, wielkie i dość szpecące. I co gorsze przy małych dzieciach - bardzo kolizyjne. Sprawują się super, w domu zawsze ciepło mimo że dom nieocieplany (stare budownictwo ściany niby grube ale mimo wszystko). Ale żona suszy głowę żeby coś z nimi zrobić bo patrzeć na nie nie może (dom urządzony dość nowocześnie a one szpecą mimo że pomalowane na kolory ścian). U córki w pokoju podczas remontu wymieniłem grzejnik na stalowy. W zimie sobie poradził, ale to malutki pokój środkowy więc tam z zasady ciepło. A z resztą nie wiem co zrobić - wymieniać czy zakupić osłony. Koszt ten sam, do 2 tys zł mnie wyniesie. Piec mam śmieciowy, ogólnie grzeje 200 m2 z tymi grzejnikami więc masa wody, boję się że się kiedyś zbuntuje, a jak zainwestuje w osłony to wiadomo zmienić już ich nie zmienię. Z drugiej strony boję się że stalowe nie dadzą rady i będzie zimno. Przykładowo w pokoju 16 m2 mam 18 żeber grzejnik, prawie całą ścianę zajmuje ale ciepło daje. Co byście zrobili na moim miejscu? znajdzie się jakiś ekspert?

  2. #2

    Domyślnie

    Osłon nie zakładaj, bo będziesz mieć zimno.
    Wymień je na płytowe stalowe typu 22.
    Przelicz sobie, że jedno żebro o wysokoścci 60cm daje około 130W mocy.
    Teraz zobacz tabele producenta grzejnika i temperatury zasilania 70 stopni i porównaj jakich wymiarów grzejnik stalowy odpowiadałby Twojemu obecnemu żeliwnemu. Możesz przecież też przeszacować ale delikatnie. Dobre wkładki do sterowania i pewnie będziesz miał lepszy komfort cieplny niż obecnie.

    Przykład 18 żeber to około 2400W mocy.

    Biorąc np tabele buderusa logatren vc-profil (ja takie mam)
    (http://www.buderus.pl/files/Buderus_...gatrend_PL.pdf)
    patrzysz, że typ 22, wysokość 600 i masz cennik:
    http://www.buderus.pl/files/BUDERUS_...i_WWW_PL_1.pdf
    I widzidz, że taki typ o wysokości 60cm musi mieć długość 180cm, aby zapewnić moc 2450W przy temp 70/55/20.

    Lub jeśli nie chcesz mieć szerokiego grzejnika, to np. typ 21 (dalej dwie płyty, ale jednen converktor pomiędzy nimi zamiast dwóch), ale wtedy długość rosnie już do 230cm (przy 60cm wysokości) i wtedy moc wynosi 2420 dla temp 70/55/20

    Ja tak dobierałem. Pewnie istnieją bardziej wyrafinowane sposoby.
    Ostatnio edytowane przez saturnv ; 03-10-2015 o 10:36

  3. #3

    Domyślnie

    Jakiś czas temu zadawalem sobie to samo pytanie Tu masz odpowiedz co sądzą ,,fachowcy'' a co ja i co z tego wyszło ;

    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...eliwne-na-alu/

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie trochę tych osłon się obawiam że mogą mimo wszystko ciepło zabierać, znalazłem takie stalowe niby nie ograniczają grzania według producenta ale nie wiem sam jak to wyjdzie w praktyce. Z drugiej strony z Twoich wyliczeń saturnv powinienem założyć jeszcze dłuższe grzejniki stalowe niż mam a to nie wchodzi w grę bo nie mam na to miejsca. I jestem teraz w punkcie wyjścia :/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony