dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KING

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam wszystkich uczestników forum dyskusyjnego Muratora. Aktualnie buduję domek jednorodzinny wolno stojący z użytkowym poddaszem o pow. użytkowej 125m2. Domek będzie wykonany w technologii ściany jednowarstwowej (beton komórkowy YTONG - 36,5 cm). Właśnie zaczynam wyciągać ściany domu. Mam jednak poważny dylemat jak go ogrzewać. W moim pierwotnym zamyśle zakładałem jako ogrzewanie podstawowe kominek z DGP, a jako uzupełnienie ogrzewanie elektryczne: piece akumulacyjne lub grzejniki marmurowe bądź nowoczesne konwektory. Oczywiście przy okazji różnych spotkań rozmawiam z ludzmi z branży budowlanej, którzy odradzają mi ogrzewanie elektryczne jako drogie i nieefektywne. Proponują mi abym zrobił instalację CO i CW na gaz płynny - ogrzewanie olejowe kompletnie w moim przypadku odpada, gdyż nie mam specjalnego pomieszczenia gospodarczego do tego typu instalacji w budowanym domku. Ja bardzo chciałbym zostać przy ogrzewaniu kominkowym i elektrycznym, dlatego proszę wszystkich, którzy użytkują domki jednorodzinne o podobnej powierzchni użytkowej z użytkowym poddaszem oraz wykonane w technologii YTONG o rzetelne informacje jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania takiego domku. Z moich pobieżnych wyliczeń wynika, że ogrzewanie elektryczne jest cenowo porównywalne z ogrzewaniem gazem ziemnym, lub płynnym. Za wszystkie listy z góry dziękuję i pozdrawiam.

    KING

    Masm pytanie dotyczące stosowania folii kubełkowych do izolacji pionowej ścian fundamentowych. Proszę o szczegółowy opis jak powinny w takich przypadkach wyglądać warstwy izolacyjne i docieplające ściany fundamentowe. Jestem w trakcie budowy domu i moi fa

  2. #2

    Domyślnie

    Ja nie mam doświadczeń, ale znajomy (architekt-to wie co robi)ma mieszkanie 120 m2 w starym budownictwie. Po kupnie pierwsze co zrobił to ocieplił i wymienił okna. Ogrzewanie - etażowe co z piecem gazowym. Po paru latach obliczył, że elektryczne konwekcyjne nie będzie droższe. Zlikwidował co, wstawił grzejniki i twierdzi że płaci tyle co za gaz. Ja też w swoim domu chcę zrobić tak jak ty + kolektor słoneczny do cw i być może rekuperator. Energia elektr. jest droga, ale to nieprawda, że ogrzewanie jest nieefektywne. Przecież 100% energii zmienia się na ciepło. Ponadto ogrzewaniem elektrycznym łatwo precyzyjnie sterować

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KING

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Co prawda mieszkanie to nie domek, ale czy może Pan spytać znajomego ile będzie płacił miesięcznie za prąd przy założonym przez niego ogrzewaniu. Z moich obliczeń wynika, że jest to ok. 300-350 zł/miesiąc (dotyczy to samego ogrzewania bez kuchni elektrycznej, cw i pozostałych odbiorników elektrycznych takich jak lodówka, komputer, sprzęt RTV, oświetlenie itd.

    Pozdrawiam i czekam na następne wieści.

    KING
    Masm pytanie dotyczące stosowania folii kubełkowych do izolacji pionowej ścian fundamentowych. Proszę o szczegółowy opis jak powinny w takich przypadkach wyglądać warstwy izolacyjne i docieplające ściany fundamentowe. Jestem w trakcie budowy domu i moi fa

  4. #4

    Domyślnie

    350 zł miesięcznie w sezonie grzewczym, czy średnio rocznie?
    Policz odwrotnie: 1kwh w nocy (grupa G12)= 0,12 + 0,05 + 0,08= 0,25 zł (najtańsza energia z opłatami przesyłowymi bez stawki sieciowej)
    350/0,25= 1400 kWh; 1400/30dni = 47kwh dziennie; moc = 47/8= ~5,8kW - nie za mało?

  5. #5

    Domyślnie

    dlaczego nie myślisz o ogrzewaniu elektrycznym podłogowym?
    z moich wiadomości wynika że jest bardziej ekonomiczne niż grzejniki

  6. #6

    Domyślnie

    Przeczytałem jeszcze raz taryfę:
    1. Grupa G11:
    energia = 0,1454 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0492 zł/kWh
    stawka sieciowa = 0,1414 zł/kWh
    RAZEM = 0,336 zł/kWh
    2. Grupa G12
    - stawka nocna
    energia = 0,1141 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0942 zł/kWh
    stawka sieciowa = 0,0761 zł/kWh
    RAZEM = 0,2844 zł/kWh
    - stawka dzienna
    energia = 0,1650 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0942 zł/kWh
    stawka sieciwa = 0,1101 zł/kWh
    RAZEM = 0,3693 zł/kWh
    Rozwiązując proste równanie przekonamy się, że licznik dwutaryfowy przy powyższych cenach jest opłacalny jeśli co najmniej 39% energii pobieramy w drugiej taryfie (nocnej)
    Powyższe wywody są słuszne dla cennika ZE w Skarzysku Kamiennej na rok 2001

  7. #7

    Domyślnie

    homar68 - możesz uzasadnić?

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba że w II taryfie - wtedy lepsze grzejniki akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym (ładnie się to nazywa)

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-04-13 13:08, krzysztofj wrote:
    Przeczytałem jeszcze raz taryfę:
    1. Grupa G11:
    energia = 0,1454 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0492 zł/kWh
    stawka sieciowa = 0,1414 zł/kWh
    RAZEM = 0,336 zł/kWh
    2. Grupa G12
    - stawka nocna
    energia = 0,1141 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0942 zł/kWh
    stawka sieciowa = 0,0761 zł/kWh
    RAZEM = 0,2844 zł/kWh
    - stawka dzienna
    energia = 0,1650 zł/kWh
    stawka systemowa = 0,0942 zł/kWh
    stawka sieciwa = 0,1101 zł/kWh
    RAZEM = 0,3693 zł/kWh
    Rozwiązując proste równanie przekonamy się, że licznik dwutaryfowy przy powyższych cenach jest opłacalny jeśli co najmniej 39% energii pobieramy w drugiej taryfie (nocnej)
    Powyższe wywody są słuszne dla cennika ZE w Skarzysku Kamiennej na rok 2001
    Tylko pamiętajcie ze cena za zużytą energię to (energia+STAWKA SIECIOWA ZMIENNA)*ilość zużytych kilowatogodzin
    a nie (energia*ilość zużytych kilowatogodzin)!

    Koszt ogrzewania energią był podawany na tym forum. Poszukajcie bodaj w watkach "porównanie kosztów ogrzewania" i "ogrzewanie olejowe" albo w szukaj wpisując "energia elektryczna".

    Mam wątpliwości czy nawet przy 100% sprawności system byłby opłacalny.

  10. #10

    Domyślnie

    ciepła podłoga pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie. Daje to oszczędność około 12%- obliczenia Muratora 12/99
    "Ciepło pod stopami"

  11. #11

    Domyślnie

    1. Wydaje mi się, że wszystkie składniki zmienne (zależne od ilości energii zsumowałem poz. RAZEM)
    2. Nie jest łatwo porównywać teoretyczne koszty energi, bo np ogrzewanie podłogowe pozwala w rzeczy samej obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie, ale ma większą bezwładność. Natomiast systemy o małej bezwładności reagują szybko na dodatkowe źródła ciepła- kominek, więcej osób w pomieszczeniu itd.

  12. #12

    Domyślnie

    Do KINGA: Ja też planuję dokładnie takie samo rozwiązanie ogrzewania. Długo nad tym myślałem i wyszło mi że to dobry pomysł. Połaczenie najtańszego i super przyjemnego (kominek) z najdroższym i super wygodnym (elektryczność) powinno średnio wyjść przyzwoite w eksploatacji ...
    Po najbliższej zimie dowiem się czy miałem rację
    Pozdrawiam

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KING

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Do Mierzwika - Cieszę się, że jest ktoś kto myśli o takim samym rozwiązaniu. Jestem ciekawy jak ci się to sprawdzi w eksploatacji tej zimy. Ja będę miał okazję sprawdzić to rozwiązanie do piero w sezonie grzewczym roku 2003/2004.Moja koncepcja będzie oparta na kominku z dobrym wkładem i DGP, a jko ogrzewanie uzupełniające będę chciał użyć przemiennie grzejniki marmurowe i piece akumulacyjne z dyn. rozładowaniem, przy czym grzejniki marmurowe na parterze, a piece akumulacyjne na użytkowym poddaszu. Z moich symulacji wynika, że powinno to być zjadliwe kosztowo. Największą rewelacją cenową jest oczywiście kominek, którym można obsłużyć sezon grzewczy za ok. 1000 do 1500 zł w zależności od tego czy opuszamy dom na 8 godzin i jesteśmy w pracy, czy pracujemy w domu. To tyle moich spostrzeżeń na ten moment. Czekam na dalsze informacje i mam nadzieję, że w końcu odezwie się jakiś użytkownik, który już testuje takie lub podobne rozw3iązania do ogrzewania domku.

    Pozdrawiam KING
    Masm pytanie dotyczące stosowania folii kubełkowych do izolacji pionowej ścian fundamentowych. Proszę o szczegółowy opis jak powinny w takich przypadkach wyglądać warstwy izolacyjne i docieplające ściany fundamentowe. Jestem w trakcie budowy domu i moi fa

  14. #14

    Domyślnie

    A możecie mi podać gdzie można kupić tanio dębinę do kominka?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 20:37 ]</font>

  15. #15

    Domyślnie

    ekodom, czy mozesz podac szczegoly o kominku i swoim systemie rozprowadzania: producent i typ kominka, rozprowadzanie grawitacyjne/mechaniczne (halas?), czy zastosowales jakies filtry, powierzchnia ogrzewana, ocieplenie domu, ktory region Polski (zimny pn-ws czy cieply pn-zach?)

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bc7373

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Planuję identycznie rozwiązać grzanie domu - grzejniki akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym + kominek. Budynek ok. 150 m2 Ytong 36 cm nie będzie docieplany;

    Czy ktoś może polecić dobrego producenta grzejników? Czy takie grzejniki z rozładowaniem dynamicznym robi się w Polsce?

    Bogdan

  17. #17
    Peter
    Guest
    Peter

    Domyślnie

    Dobre, ale nie wiem czy tanie ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem - http://www.elektra.pl
    Peter
    P.S. Jak zrobić przy podaniu adresu żeby automatycznie można było wejść.

  18. #18
    Peter
    Guest
    Peter

    Domyślnie

    O! Widzę że sam adres wszedł automatycznie.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KING

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Od KINGA dla bc7373

    Zobacz na http://www.termar-pm.com.pl (grzejniki marmurowe bardzo ciekawa alternatywa, tam również są piecie z dyn. rozladowaniem) oraz http://www.ekonergia.com.pl (firma specjalizuje się w ogrzewaniu elektrycznym w tym piece z dyn. rozładowaniem, ogrzewanie podłogowe i piecyki elektr. konwekcyjne). To tyle pozdrawiam KING
    Masm pytanie dotyczące stosowania folii kubełkowych do izolacji pionowej ścian fundamentowych. Proszę o szczegółowy opis jak powinny w takich przypadkach wyglądać warstwy izolacyjne i docieplające ściany fundamentowe. Jestem w trakcie budowy domu i moi fa

  20. #20

    Domyślnie

    Planuję podobnie rozwiązać problem ogrzewania w przyszłym domu (ok. 100m2, ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego), z tym, że grzejniki konwekcyjne zamiast piecy akumulacyjnych. Na pierwszy rzut oka wygląda to nielogicznie (w nocy tania energia), ale z własnych doświadczeń wiem, że piecami takimi nie da się precyzyjnie sterować.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony