dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kiebok

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Chce zrobic studnie sam na czas budowy. Wody gruntowe sa niedaleko (wystarczy studnia 6-8 m). Podobno najtansza jest glebinowa (ale sa drogie pompy glebinowe). Rozmowialem z jednym gosciem, ktory twierdzi, ze wystarczy kupic swider, rure (D=10 cm), zrobic gwint i wwiercic rure na 8-10 m.
    2 sposob. To studnia tradycyjna (z pierscieni betonowych). Widzialem w supermarkecie pompki do takiej studni. Kosztuje 130 zl i moze pobierac wode zabrudzona. Taka pompe mozna zanuzyc na 5 m.
    Czy ktos zrobil sam taka niegleboka studnie i moze doradzic jak to zrobic najlepiej?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    masz trochę głęboko wodę gruntową. ja mam juz na drugim metrze.
    W takiej sytuacji jak moja najprościej kupić 4 kręgi i 3 szpadle
    z operatorami do tego 5 godzinek kopania i po krzyku. W Twoim przypadku jest trochę głębiej a co za tym idzie więcej kopania.
    Przy czwartym kręgu ziemię ładuje się już do wiaderek i praca w tym momencie zaczyna sie być nieciekawa

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Wiercenie to nie tylko świder to całe urządzenie włącznie z odważnikiem do rozbijania kamieni. Ty nie wejdziesz do róry i ich nie rozbijesz. Przy wierceniu stara się pobierać wodę nie z warstwy gruntowej ale głębszych warstw wodonośnych. Róra która zabezpiecza otwór powoduje że woda podnoszona jesty do góry po prostu wiciskana bliżej powierzchni gruntu. Kazdy chyba słyszał o studniach artezyjskich.

    Biorąc wodę z studni wierconej z głębokości 2 metrów nie bierzemy wód gruntowych tylko wodę z takiej głębokości na jakiej kończy się rura.

    Tak samo z studniami kopanymi tylko na mniejszą skalę. Raczej nie korzysta się z wód gruntowych są za bardzo zanieczyszczone. Im głębiej woda się znajduje tym bardziej jest przefiltrowana przez warstwy ziemi.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    zauważ Buber, że Kiebok potrzebuje tej studni na czas budowy a nie do robienia herbatki. Woda gruntowa z pewnością wystarczy do robienia zaprawy lub betonu

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    rzeczywiście umkneło mi to ale czy myślisz że to dobre rozwiązanie nie lepiej zrobić odpowiednio głęboką studnie i zniej korzystać przy budowie a potem na herbatkę. I taką studnię też trzeba zglosić w urzędzie i zachować odległości

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    miałoby to sens gdyby Kiebok nie miał dostępu do wodociągu (no chyba, że nie ma ) W innym wypadku szkoda pieniędzy i czasu, jak słusznie zauważyłeś studnia głębinowa musi mieć pozwolenie itd. W przypadku zwykłej abisynki nie jest to wymagane. Po budowie można nadal z niej korzystać np. przy podlewaniu ogródka

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kiebok

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ile kosztuje 1 krąg do studni? Mówiłem, że wodę potrzebuję tylko na czas budowy, co nie jest do końca prawdą. Wodociąg niby ma być za rok. Nie wiem czy bedzie na czas i czy dam radę wybudować dom do stanu zamieszkania. W sytuacji, że wodociągu nie będzie: czy mogę użyć wody ze studni tradycyjnej do hydroforu (c.o., c.w.u)? I czy taka pompka z supermarketu za 130 zl nadaje się na zestaw z hydroforem? Czy warto kupic jakąś pożądną pompkę.
    Z góry dziekuje.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Muszę cię zasmucić o tym czy możesz wykrzystywać swodę do ceklów spożywczych decyduje sanepid (dajesz próbkę wody i ja badają za drobną opłatą (250 zł)) powiem szczerze jeśli będziesz brał z wody gruntowej to raczej nie nadaje się do picia.

    Pompka do podlewania nie może być podłączona do hydroforu wytwarza ona za małe ciśnienie.

    Pomyśl o studni wierconej według mnie to najlepsza studnia.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja na czas budowy rowniez wykopalem studnie. Koszt to tylko zakup 8 kregow (ok.500) a nastepnie 1 dzien roboty i pomoc znajomych przy opuszczaniu kregow. Do studni doprowadzilem rowniez dreny z dzialki. Wode wykorzystywalem do budowy a obecnie do podlewania roslinek na dzialce. Biorac pod uwage korzysci te 500 zl to naprawde nie duzo.

  10. #10

    Domyślnie

    Cena jednego kręgu betonowego oscyluje w granicach 80 zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony