dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie Ogród reaktywacja! Prośba o pomoc

    Witajcie!

    Jestem nowa na forum, więc w razie błędów krzyczcie głośno

    Zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc w aranżacji skalniako-rabaty w moim ogrodzie.

    Rabatka jest zlokalizowana w głównej części ogrodu, a mianowicie wjazd na posesję. Jest to wąski ale długi obszar ogrodu. Rabata znajduje się po prawej stronie wzdłuż płotu sąsiadów. Niestety działka obok jest znacznie wyżej położona, na dodatek sąsiad oddzielił się od nas betonowym płotem. Rabatka jest więc w zacienionym miejscu i słońce świeci tam tylko od godziny 14.
    Następnym problemem jest betonowy kąt ogrodu, za którym nasz sąsiad trzyma swojego psa w klatce więc nie ma mowy żeby tam sobie usiąść latem bo zapachy nie przyciągają
    Chciałabym tam coś stworzyć estetycznego dla oka i jakoś zagospodarować tę pusta przestrzeń.

    Głównie mam problem z doborem roślin. Poszperałam na internecie i znalazłam wiele gatunków. Ale niestety nie mam bladego pojęcia o roślinach, nie wiem w jakiej kompozycji je sadzić żeby miało to ręce i nogi. Czytałam też artykuły o tym jak powiększać optycznie ogród. Wyczytałam, że powinno się sadzić niższe rośłiny z przodu i sukcesywnie coraz wyższe z tyku. Nie wiem niestety jak to zaaranżować na tej rabacie.

    Rabata jest 10 m długa i 55-60cm szeroka.

    Oto rośliny znalazłam lubiące cień:
    Niecierpki
    Funkie
    Tawułek
    Jasnota plamista
    Wielosił błękitny
    Narecznica japońska
    Żurawki
    Tiarelle
    Miodunki
    Turzyca
    Barwinek Pospolity
    Runianka
    Zawilec gajowy
    Kopytnik pospolity
    Bodziszek konierzasty
    Wietlica samicza
    Naparstnice purpurowe
    Liliowce
    Narcyzy
    Paprocie
    Przebiśniegi
    Szafirki
    Begonie bulwiaste
    Gajowiec żółty
    Kosmatka olbrzymia i owłosiona
    Poziomkówka indyjska.

    Jeśli znacie jakieś inne rośłiny jestem otwarta na propozycje.

    Teraz zdjęcia. Te są z zeszłego roku. Dalej rosna oba bluszcze. Ten jedne niestety zrzuca liście na zime i będę chciała się go pozbyć. W chwili obecnej na rabatke nie rosna żadne roślinki.

    Rabata znajduje sie po prawej stronie na zdjęciach


    Ostatnio edytowane przez Aiwlys ; 18-04-2012 o 21:06

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dom18

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    wyszków
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    1

    Domyślnie I ja bardzo proszę o pomoc

    Nie wiem czy mogę podpiąć się pod temat. Również jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli coś źle zrobiłam.
    Moje pierwsze kroki w ogrodzie - bardzo proszę o rady i podpowiedzi.


  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aiwlys Zobacz post
    Jeśli znacie jakieś inne rośłiny jestem otwarta na propozycje.
    To cały twój ogródek? Czy można poszerzyć rabaty?

    Jeśli nie, to bym posadziła wąskie drzewka w szpalerze co 2-2,5 m, np. któreś z tych gatunków:
    wiśnia piłkowana 'Amanogawa'
    jarząb 'Flanrock'
    świdośliwa olcholistna 'Obelisk'

    i posadziła rożnymi wysokimi odmianami tawułki (ale tawułka lubi wilgoć!), by kwitły przez cały sezon.

    Bluszcz nie zrzuca liści, to co Ci zrzuca liście nie jest bluszczem.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-04-2012 o 19:01

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał dom18 Zobacz post
    Nie wiem czy mogę podpiąć się pod temat. Również jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli coś źle zrobiłam.
    Moje pierwsze kroki w ogrodzie - bardzo proszę o rady i podpowiedzi.
    Nie sadż symetrycznie roślin na rabatach, jak na tej między furtką a bramą.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To cały twój ogródek? Czy można poszerzyć rabaty?

    Jeśli nie, to bym posadziła wąskie drzewka w szpalerze co 2-2,5 m, np. któreś z tych gatunków:
    wiśnia piłkowana 'Amanogawa'
    jarząb 'Flanrock'
    świdośliwa olcholistna 'Obelisk'

    i posadziła rożnymi wysokimi odmianami tawułki (ale tawułka lubi wilgoć!), by kwitły przez cały sezon.

    Bluszcz nie zrzuca liści, to co Ci zrzuca liście nie jest bluszczem.
    To nie jest cały mój ogród.. w tym roku planuję tylko zagospodarować wjazd..
    Czy można poszerzyć rabatkę.. myślę, że się da ale to bym już musiała wiedzieć ile konkretnie i jakie roślinki. Sama się tego nie podejmę bo nie znam się kompletnie na roślinach i szkoda żeby potem wszystko się zmarnowało bo jest to dość cienista rabatka.

    Podoba mi się pomysł z tymi drzewkami najbardziej z tą wiśnią! Tylko czy idzie korygować w przyszłości jej wysokość?

    Aha i chce jeszcze zagospodarować przestrzeń widoczną na zdjęciach na samym końcu działki po prawej stronie tui. Jest tam mur, na którym pnie się ta nieszczęsna roślina co zrzuca liście. Jest tam aktualnie położona kostka ale można ją zdjąć bo niestety nie da się tam siedzieć jak to było kiedyś zamierzone. myśle żeby to zaokrąglić i posadzic jakies fajne drzewo niskie i pod nim też coś posadzić

    coś takiego
    http://www.wymarzonyogrod.pl/1205_3235.htm

    Zamieszczam nowe zdjęcia..(miejsce jest ogrodzone, żeby pies nie miał wstępu na nowy trawnik )
    widok od wejscia na posesje

    *
    Rabata i bluszcz

    *
    miejsce które chce zagospodarowac


    widok na wjazd
    Ostatnio edytowane przez Aiwlys ; 21-04-2012 o 12:53

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    jakie gatunki tawuły będa pasować do wiśni piłkowanej 'Amanogawa' ?
    Przeglądałam rózne strony ale jest tego strasznie dużo i niektóre gatunki rosną do pokaźnych rozmiarów? Czy każdą tawułke trzeba przykrywać na zime?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    Tutaj przykładowa rabatka.. wiśnia piłkowana 'Amanogawa' oraz różne gatunki tawuł (niestety nie wiem jakie i w jakich grupach się je sadzi). Druga opcja to jakaś roślina pnąca, zimozielona i najlepiej kwitnąca przez całe lato. co do murowanego kącika to na pewno powstanie tam drewniana karat na której też posadziłąbym coś pnącego zimozielonego.. Myślałam nad wiciokrzewem.. doradźcie bo zadużo już tych pomysłów.

    *


    1. tuje ( w przyszłości do wycięcia)
    2. kule z buszpanu i lampy solarne
    3. wiciokrzew? (zimozielona roślina pnąca, proszę o jakieś sugestie)
    4. wiśnia piłkowana 'Amanogawa'
    5. Tawułki -jakie odmiany i jak je sadzic


    co myslicie lepsza wersja z wiśnia, pnączem na płocie i niskie rosliny na rabacie czy moze jakies iglaki?
    Ostatnio edytowane przez Aiwlys ; 22-04-2012 o 15:59

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tawułki to Astilbe a tawuły to Spiraea - chyba pomyliłaś gatunki. Ja pisałam o Tawułkach (Astilbe). Osiągają max 70-80 cm z kwiatostanem i to sa byliny a nie krzewy.
    Masz tylko 60 cm szerokości do dyspozycji więc nie bardzo wiem, jak ci na tej wizualizacji weszło tyle roślin pod wiśniami.

    Osobiście nie robiłabym takiego małego trawniczka, tylko duża rabatę na całości wolnego miejsca.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    wiem, że tyle się nie zmieści... wybaczcie za zamieszanie..

    Przepraszam, za pomyłkę w nazwie. Wychodzi moja całkowita niewiedza co do roślin.

    Poza tym przeczytałam, że wiśnie lubią miejsca nasłonecznione a u mnie niestety słońce jest od godziny 14-15. Nie wiem czy takie drzewa się utrzymają.

    co do szerokości rabaty. Fajnie by było ją powiększyć ale raczej nie jest to na tyle możliwe.Musi być miejsce na przejazd auta, ponieważ w innej części znajduje się garaż, który na chwile obecną nie jest użytkowany ze wzgłedu że żadne auto się tam nie mieści, ale kto wie co będzie za pare lat jak rodzice zostaną sami w domu i kupią sobie małe autko które mogło by tam spokojnie parkować. Trzeba by było usunąć całą rabatkę a szkoda by było.

    Ciężko jest coś wymyślić na takie ustawienie. Jest zły projekt domu i ustawienia garażu ale teraz się już nic nie zmieni. A przynajmniej nie w okresie 10 lat. Chciałabym choć trochę upiększyć ogród bo na razie jest on strasznie zaniedbany

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wisnie będą ci wystawać ponad płot i tam juz jest słońce, jak widze na zdjęciu.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.. a czy da się ta wisienkę jakoś przycinać aby nie była bardzo wysoka? Czytałam, ze dorastają do 4 m

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wisnie żle znosza cięcie, bo sa wrazliwe na choroby kory

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    W takim razie co zrobić? Taki projekt z tymi wiśniami i tawułkami jest najbardziej optymalny?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale po co chcesz ciąc wiśnie?

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aiwlys

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    8

    Domyślnie

    w sumie przesiedziałam parę dni nad tą rabatką i wymyśliłam już mniej więcej jak to będzie...
    Wiśnie kupie z 4 sztuki... rabatka ma 10 metrów ale jeszcze stoi tam bez który raczej zostanie bo ma wartość sentymentalną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony