dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
  1. #1

    Domyślnie Dom z pytaniami...

    Witam, moja rodzina to moja żona, dwójka maluczkich dziewczynek (3m i 2l) i ja (w przyszłości może coś więcej). Chcemy, i to bardzo, wybudować dom. Jako, że jestem zwolennikiem domów pasywnych (głównie ze względów na ekonomiczność), taki dom chciałbym wybudować. Tak chciałbym dużo zrobić sam, bo taniej (moja robocizna jest "darmowa"), a i dokładność zachowam, taką jaką będę uważał za stosowną, czyli dużą.

    Chciałbym w tym wątku o wiele rzeczy zapytać, dlatego proszę osoby życzliwe o porady, wskazówki i pomoc.

    Co chciałbym zbudować?

    • projektu jeszcze nie mam, będzie chyba indywidualny
    • dom ma być pasywny lub okołopasywny
    • parterowy
    • ocieplony od środka (podobnie jak Barth3z)
    • okna pakiety szybowe
    • fundamenty tradycyjne


    Warunki
    • działka jak poniżej
    • podane wymiary działki są orientacyjne
    • wysoki poziom wód gruntowych


    Jaki chciałbym układ pomieszczeń?

    (grafikę najlepiej otworzyć w nowej karcie, będzie znacznie większa)

    taki jak powyżej.

    Pierwsze pytanie, czy ktoś widzi jakieś przeciwwskazania? Jakieś błędy, niedociągnięcia?
    Ostatnio edytowane przez Marek.M ; 08-12-2016 o 18:26

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Czym będziesz chciał grzać CWU?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To będzie parterówka ? czy coś jeszcze ?

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie jeszcze do końca nie jestem pewny, ale chyba skłaniam się ku bojlerowi w 2 taryfie...

    W ogóle to nie wiem co jako CO przyjąć. Myślałem na PC, ale tu inwestycja dość droga. Rurki raczej i tak w betonie zaleje, a czy później wykorzystam to się zobaczy.

    Ogólnie to chciałbym zrobić nst. rzeczy:
    - zbiornik deszczówki - wykorzystać wodę do kibelków, do mycia i prania
    - odzysk ciepła wody szarej (coś jak Barthe3 zrobił)
    - możliwe, że w garażu zamontuje piec wszystkopalny (mam dostęp do taniej, tudzież darmowej brzozy), ale to raczej mało prawdopodobne (zbyt wygodny jestem)
    - CO - położę rurki, czy wykorzystam nie wiem
    - CWU - pewnie bojler - czym jednak grzany do końca nie wiem
    - w przyszłości PV, muszą jeszcze trochę stanieć

    EDIT: Tak tylko parter. Ogólnie chciałbym budować według pomysłu Barthe3'a (kshu)

  5. #5

    Domyślnie

    Ja tam architektem nie jestem, więc napiszę własne odczucia. Wejście do domu będzie trochę dziwne bo z wiatrołapu do hallu i jeszcze do korytarza, to da wrażenie ograniczenia. Wiem że domy pasywne robi się z buforami ale tutaj chyba będzie zbyt jamnikowato. Wyjście na taras z kuchni z jednej strony dobrze, z drugiej może to przeszkadzać bo kuchnia stanie się korytarzem przejściowym salon-taras. Mnie osobiście przeszkadzają główne łazienki tuż po ścianie sypialni, ze względu na to że są głośne, gdy ktoś śpi to przeszkadza mu lejąca się woda i np suszarka do włosów, czy ciągłe spuszczanie wody. No i nie ma pralni/suszarni a bez tego ani rusz z dziećmi, lepiej mieć mniejszą łazienkę i pomieszczenie na pranie. Kuchnię zazwyczaj umieszcza się od strony głośnej a salon od cichszej i tam też robi się taras. Z kuchni dobrze mieć widok na wejście główne tj bramę i furtkę. No i orientacja domu taras od północy to chyba nie do końca dobrze. Ja tam cień lubię ale to nie dla domu pasywnego

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    jaka powierzchnia użytkowa domu? sprawdź czy nie łapiesz się na mieszkanie dla młodych, parę złotych można odzyskać z VAT.


    ja bym zrezygnował z pokoju gościnnego, no chyba, że ktoś tam stale będzie gościł, jak 3-5 razy w roku to da radę przespać się w salonie
    wyrzuciłbym pomieszczenie gospodarcze, ten mikrowiatrłop jest dziwaczny, nie dasz rady zrobić wejścia gdzie indziej ?
    zaglądnij do mnie na mój układ...

    żadnych przejść z domu do garażu ! po co Ci smród w domu ? te sfery życia trzeba oddzielić
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post

    żadnych przejść z domu do garażu ! po co Ci smród w domu ? te sfery życia trzeba oddzielić
    W ŻYYYYCIUUU!!!!
    Przejście z domu do garażu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem i dzisiaj sobie nie wyobrażam żebym go nie miał.
    O jakim smrodzie piszesz, bo przez siedem lat nie zdarzyło mi się ani razu nic wyczuć?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    był gdzieś cały wątek o tym, więc proponuję nie zaśmiecać koledze tego wątku, wyraziłem swoją opinię na podstawie danych organoleptycznych znajomych i rodziny i na tym kończę dyskusję
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  9. #9

    Domyślnie

    Po kolei...

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Wejście do domu będzie trochę dziwne bo z wiatrołapu do hallu i jeszcze do korytarza, to da wrażenie ograniczenia. Wiem że domy pasywne robi się z buforami ale tutaj chyba będzie zbyt jamnikowato.
    Za hallem jest już w sumie salon. To co jest po lewej stronie, na przeciwko małej łazienki, to taka "ścianka" z półek, ale jej wcale być nie musi, i chyba nie będzie.

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Wyjście na taras z kuchni z jednej strony dobrze, z drugiej może to przeszkadzać bo kuchnia stanie się korytarzem przejściowym salon-taras.
    Zdaję sobie sprawę, że trochę kuchnia będzie przejściem, ale położenie tarasu to wymusza.

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Mnie osobiście przeszkadzają główne łazienki tuż po ścianie sypialni, ze względu na to że są głośne, gdy ktoś śpi to przeszkadza mu lejąca się woda i np suszarka do włosów, czy ciągłe spuszczanie wody.
    Tu mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Najwyżej dodatkowo wygłuszę swoją sypialnię.

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No i nie ma pralni/suszarni a bez tego ani rusz z dziećmi, lepiej mieć mniejszą łazienkę i pomieszczenie na pranie.
    Jest pralnia w pomieszczeniu gosp. przy garażu. Tam ma być zaplecze techniczne, plus pralnia właśnie,

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Kuchnię zazwyczaj umieszcza się od strony głośnej a salon od cichszej i tam też robi się taras. Z kuchni dobrze mieć widok na wejście główne tj bramę i furtkę. No i orientacja domu taras od północy to chyba nie do końca dobrze. Ja tam cień lubię ale to nie dla domu pasywnego
    Problemem właśnie jest to, że front działki jest na południe, lekko odchylony na zachód (na rysunku działki w dół lekko na lewo). Dlatego salon jest od południa. Taras od północy, gdyż używa się go w sezonie ciepłym, a wtedy słońce potrafi grzać. Chciałbym czasem w ciągu dnia też móc z niego skorzystać. Co ma położenie tarasu do pasywności domu?

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    jaka powierzchnia użytkowa domu? sprawdź czy nie łapiesz się na mieszkanie dla młodych, parę złotych można odzyskać z VAT.
    136m2 + garaż z mikrowiatrołapem


    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    ja bym zrezygnował z pokoju gościnnego, no chyba, że ktoś tam stale będzie gościł, jak 3-5 razy w roku to da radę przespać się w salonie
    To ma być takie miejsce na gabinet i przy okazji pokój gościnny. Jakby pojawiło się kolejne dziecko, to będzie dla niego pokój mały.

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    wyrzuciłbym pomieszczenie gospodarcze, ten mikrowiatrłop jest dziwaczny, nie dasz rady zrobić wejścia gdzie indziej ?
    zaglądnij do mnie na mój układ...
    Nie mam gdzie dać urządzeń technicznych, to dla nich pomieszczenie (bojler, rekuperator,odkurzacz centralny). Poza tym to też pralnia.

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    żadnych przejść z domu do garażu ! po co Ci smród w domu ? te sfery życia trzeba oddzielić
    "Zapach" garażu jest specyficzny, ale myślę, że w domu z wentylacją mechaniczną to nie powinien być problem. Co więcej po drodze jest pomiesz.gosp./pralnia. Pomyślane to było tak, aby zakupy móc przenieść łatwo do spiżarni.

  10. #10

    Domyślnie

    Wiatrołap jest bardzo fajny ale ten jest za ciasny. Postaw tam w CADzie rzuty dwóch postaci z odchylonymi rękami (zakupy, dziecko itp) i zobaczysz, że nie ma tam miejsca. Ja tak robiłem z każdym pomieszczeniem, wstawiałem rzut osoby i sobie dopasowywałem pomieszczenia i korytarz. To i tak będzie indywidualny projekt więc masz swobodę.

    A co do wpuszczania smrodków z garażu do domu to nie wiem na jakiej zasadzie ponieważ przy wykonanym nawiewie w wiatrołapie i powierzchni wiatrołapu pozwalającej na zamknięcie drzwi garażowych zanim otworzy się drzwi na korytarz niewiele z tego poleci do domu. Niektórzy są przeciwni wentylacji mechanicznej w wiatrołapie ale ich argumenty do mnie nie przemawiają. Niewyczuwalne ale jednak nadciśnienie w wiatrołapie przeciwdziała przedostawaniu się chłodu przez uszczelki i wkładkę drzwi. A i mamy przy okazji suszenie powietrza w zimie a tam gdzie mokre buty i kurtki jest to wskazane. Przy dobrze ustawionym nawiewie w wiatrołapie i wyciągu w korytarzu za drzwiami wiatrołapu da się wykonać barierę dla zapachów z garażu. No ale to wymaga przemyślanego projektu wentylacji na etapie projektu domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Wiatrołap jest bardzo fajny ale ten jest za ciasny. Postaw tam w CADzie rzuty dwóch postaci z odchylonymi rękami (zakupy, dziecko itp) i zobaczysz, że nie ma tam miejsca. Ja tak robiłem z każdym pomieszczeniem, wstawiałem rzut osoby i sobie dopasowywałem pomieszczenia i korytarz. To i tak będzie indywidualny projekt więc masz swobodę.

    A co do wpuszczania smrodków z garażu do domu to nie wiem na jakiej zasadzie ponieważ przy wykonanym nawiewie w wiatrołapie i powierzchni wiatrołapu pozwalającej na zamknięcie drzwi garażowych zanim otworzy się drzwi na korytarz niewiele z tego poleci do domu. Niektórzy są przeciwni wentylacji mechanicznej w wiatrołapie ale ich argumenty do mnie nie przemawiają. Niewyczuwalne ale jednak nadciśnienie w wiatrołapie przeciwdziała przedostawaniu się chłodu przez uszczelki i wkładkę drzwi. A i mamy przy okazji suszenie powietrza w zimie a tam gdzie mokre buty i kurtki jest to wskazane. Przy dobrze ustawionym nawiewie w wiatrołapie i wyciągu w korytarzu za drzwiami wiatrołapu da się wykonać barierę dla zapachów z garażu. No ale to wymaga przemyślanego projektu wentylacji na etapie projektu domu.
    Co do wielkości wiatrołapu, to mógłbym go trochę poszerzyć (kosztem szerokości samej bramy wjazdowej), pytanie czy warto wydłużać. Szerokość w tej chwili to 110 lub 120 cm.

    Nie rozumiem tego problemu z tym garażem. Ja nie mam wejścia z garażu do wiatrołapu, a do pomieszczenia gosp., które będzie również pralnią, więc pewnie znajdzie się tu nawiew i wywiew, ale nie wiem czy to wskazane. W tym pomieszcz. będzie także rekuperator.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Co do wielkości wiatrołapu, to mógłbym go trochę poszerzyć (kosztem szerokości samej bramy wjazdowej), pytanie czy warto wydłużać. Szerokość w tej chwili to 110 lub 120 cm.

    Nie rozumiem tego problemu z tym garażem. Ja nie mam wejścia z garażu do wiatrołapu, a do pomieszczenia gosp., które będzie również pralnią, więc pewnie znajdzie się tu nawiew i wywiew, ale nie wiem czy to wskazane. W tym pomieszcz. będzie także rekuperator.
    Każdy patrzy na rysunek i traktuje wiatrołap jako śluzę między garażem a domem ale tu chodzi o pomieszczenie gospodarcze Ale to bez znaczenia, sens dyskusji jest taki: czy robić połączenie garażu z domem (nawet przez śluzę) czy w ogóle nie łączyć powietrza w garażu z powietrzem w części mieszkalnej.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Każdy patrzy na rysunek i traktuje wiatrołap jako śluzę między garażem a domem ale tu chodzi o pomieszczenie gospodarcze Ale to bez znaczenia, sens dyskusji jest taki: czy robić połączenie garażu z domem (nawet przez śluzę) czy w ogóle nie łączyć powietrza w garażu z powietrzem w części mieszkalnej.
    To dodam jeszcze, że garaż ma być "osobnym", nieogrzewanym budynkiem. Powietrze nie będzie się mieszać, no chyba, że w momencie otwierania drzwi

  14. #14

    Domyślnie

    Pomijam funkcjonalność to w kilka punktów same się wykluczają.
    Dom pasywny i fundamenty, czy budynek parterowy sam kształt budynku nie sprzyja energooszczędności.
    Ocieplenie od środka to przynajmniej moim zdaniem najgorsze rozwiązanie z możliwych z wielu względów.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Pomijam funkcjonalność to w kilka punktów same się wykluczają.
    Dom pasywny i fundamenty, czy budynek parterowy sam kształt budynku nie sprzyja energooszczędności.
    Ocieplenie od środka to przynajmniej moim zdaniem najgorsze rozwiązanie z możliwych z wielu względów.
    A gdzie jest napisane, że pasywny=płyta?
    Wiem, że kwadrat byłby lepszy, ale przy takiej powierzchni, nic normalnego po parterze nie wyjdzie.
    Jakich względów?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Co ma położenie tarasu do pasywności domu?
    Zasadniczo nic, chyba że będzie to taras zadaszony i od południa wtedy daszek światło słoneczne będzie zasłaniał a skoro wyszedł od północy to chyba nie ma znaczenia.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Zasadniczo nic, chyba że będzie to taras zadaszony i od południa wtedy daszek światło słoneczne będzie zasłaniał a skoro wyszedł od północy to chyba nie ma znaczenia.
    Taras od południa odpada, ze względu na to, że to front działki, więc trochę nie bardzo.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    A co to za pomieszczenie na końcu w centrum po prawej stronie, wygląda jak trzecia łazienka

    Jak robisz szczelny dom - bo robisz WM, to musisz wiedzieć, że powietrze bardzo chętnie wchodziło sobie przez bramę garażową, szczelnych nie ma, przechodząc przez garaż łyknie co trzeba. Da się to zrobić dobrze, ale trzeba szczelne drzwi i przemyśleć wentylację.

    Wg mnie zrób trochę większy garaż i zrezygnuj z pomieszczenia gosp. i tam daj reku przy suficie mało miejsca zabierze, odkurzacz itd.
    Reku i odkurzacz to hałas ! zapomnij, że zamknięcie drzwi załatwi sprawę...
    Za 1,5k kupisz dobrą suszarkę elektryczną, którą upchasz w szafie wnękowej - więc co suszarnia?, pamiętaj każdy m2 to min. ok. 2k !
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    A co to za pomieszczenie na końcu w centrum po prawej stronie, wygląda jak trzecia łazienka

    Jak robisz szczelny dom - bo robisz WM, to musisz wiedzieć, że powietrze bardzo chętnie wchodziło sobie przez bramę garażową, szczelnych nie ma, przechodząc przez garaż łyknie co trzeba. Da się to zrobić dobrze, ale trzeba szczelne drzwi i przemyśleć wentylację.

    Wg mnie zrób trochę większy garaż i zrezygnuj z pomieszczenia gosp. i tam daj reku przy suficie mało miejsca zabierze, odkurzacz itd.
    Reku i odkurzacz to hałas ! zapomnij, że zamknięcie drzwi załatwi sprawę...
    Za 1,5k kupisz dobrą suszarkę elektryczną, którą upchasz w szafie wnękowej - więc co suszarnia?, pamiętaj każdy m2 to min. ok. 2k !
    Tak to trzecia malutka łazienka. Mam dwie córki, które będą tylko starsze.

    Wyczytałem, że reku i inne sprzęty, zwłaszcza bojler, należy dać w ogrzewanym pomieszczeniu.

    Taka uwaga techniczna, jak naciśniecie prawym przyciskiem myszy na planie domu w pierwszym poście to kliknijcie "Otwórz grafikę w nowej karcie" (w Chrome), wtedy w nowej karcie będziecie mieli znacznie większy obrazek i czytelniejszy. Poza tym poprawiłem w pierwszym poście, aby plan był klikalny.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Mam dwie córki, które będą tylko starsze.
    ...i żonę
    Mając trzy kobiety w domu bardzo mocno zastanowiłbym się nad CWU.
    Z tego co piszesz chcesz zatopić rurki w posadzce, więc na twoim miejscu szedłbym od razu w PC.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony