dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Piec c.o. Poza dom

    Witam! Chciałem zapytać czy ktoś już posiada taką instalację gdzie przeniósł kotłownię z domu (piwnicy) do innego budynku( np. garażu). Posiadam garaż i jedno wolne pomieszczenie, które chciałbym przeznaczyć na coś właśnie takiego. Mam kilka pytań odnośnie takiej formy ogrzewania.

    1. Jaki piec z podajnikiem na eko-groszek przy odległości od domu w przybliżeniu 10m, powierzchnia domu 160m2?
    2. Jakie są straty ciepła na takim odcinku?
    3. Na jakiej głębokości kładzie się takie rury?
    4. Jaka izolacja tych rur (mniej więcej chodzi mi o grubość)?
    5. Czy potrzeba na to zezwolenia?

    To jest kilka pytań, na które chciałbym poznać odpowiedź innych dopiero wtedy zobaczę czy dalej o tym myśleć

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jak domek jest ocieplony dopisz jeszcze. Kolega z forum ma montować kocioł w pomieszczeniu oddalonym o 20m od domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Dom ocieplony(od zewnątrz):
    W nowej części dobudowanej:
    Styropian 10cm, pustak max 20cm, wełna mineralna 10cm, ścianka gazobeton 7cm
    Stara część domu:
    Styropian 10cm(po dociepleniu rok temu)Pustak betonowy 20cm, wełna szklana 5cm, pustak betonowy 20cm

    Dach w obu przypadkach:

    Gont, płyta MFP, wełna mineralna 30cm

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kociołek 17kW spokojnie wystarczy, jak jutro szybciej się obrobię to skrobnę więcej.
    Możesz luknąć na moją stronkę, może ci się coś spodoba.
    Tymczasem Dobrej Nocki życzę wszystkim.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Sąsiad wywalił rzęchający kociołek poza dom. Straty na przesyle energii ma
    pomijalne w obliczeniach.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Nie widziałem jeszcze dobrze zrobionego tranzytu.Straty czasem porównywalne ze stratami budynku.
    Głębokość nie ma większego znaczenia .Jak utopisz w wodzie to straty duże.
    Można zrobić ale trzeba na maxa dopieścić (np w kanale)
    Izolacja min 5 cm (patrz rury preizolowane -też możesz z nich zrobić)
    Tu była reklama....

  7. #7

    Domyślnie

    A na przykład jakby zaizolować rurę w piankę, potem np. rurę kanalizacyjną przecinać po długości (taką np 10cm) zaizolować do oporu zamknąć potem tą rurę(pokleić albo coś) i jeszcze potem do oporu czym się da. Taki pomysł dał mi jeden znajomy ciekawy?

  8. #8

    Domyślnie

    Dla moich budynków zamierzam zastosować rurę preizolowaną typu "zrób to sam". Pojedyncza rura CO/CWU (PEX-AL-PEX) będzie ocieplona otuliną thermaflex o grubości 20mm. Ze względu na to, że otuliny są w odcinkach, aby podczas przeciągania przez rurę osłonową nie przesuwały się, owinięte zostaną stosowną taśmą. Cały odcinek zostanie umieszczony w ciągłej na całej długości rurze osłonowej, którą w tym przypadku będzie rura wodna lub gazowa PE. Zastosowanie rury PE w jednym odcinku wyelimimnuje problem wody, która mogła by przesiąknąć z gruntu w miejscach łączeń. Rury preizolowane będą miały w moim przypadku całkowitą długość ok. 14m. Do obu budynków będą wchodziły pod ławami fundamentowymi, po przejściu pod ławą zostaną odgięte z zachowaniem minimalnego promienia zagięcia dla rury osłonowej PE a następnie pionowo wprowadzone przy ścianie wewnętrznej ponad posadzkę w odpowienich pomieszczeniach.
    Robiąc drenaż na działce przewidziałem dodatkowy odcinek do odprowadzenia wody z punktu który leży w środku odległośći pomiędzy budynkami (środek długości rur preizolowanych). Usunięcie wody z odcinka, na którym leżą rury preizolowane wyeliminuje ewentalne straty ciepła związane z sytuacją w której rura osłonowa jest zanurzona w wodzie gruntowej. Myślałem też aby dodatkowo rury osłonowe w gruncie obłożyć z dołu i z góry styropianem.
    Na poniższym obrazku pokazałem przekrój mojej rury preizolowanej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rury.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	51,2 KB
ID:	124575  

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alk

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Silesia
    Posty
    172

    Domyślnie

    Mam kotłownię w budynku gospodarczym, około 10 od domu. Częściowa grawitacja, więc rura zasilająca jest w powietrzu. Ale pytasz o izolację:
    patrząc od środka: rura 1.5", na niej otulina 9mm, kształtki styropianiowe, fi ok 22-24cm, później pianka taka jak pod panele 2mm i wykończenie blachą dachową. Powrót podobnie, tylko że styropian jest owinięty folią, później kanał betonowy i wokół kanału również folia. Jest to na głębokości z 80cm. Ogólnie wygląda to podobnie jak na zdjęciu frodo55, tylko że u mnie ta rura w całości z 25cm. Łączenie kształtem styropianowych za pomocą pianki poliuretanowej mało rozpierającej. Kocioł 16kW, dom 110 m2, stare budownictwo. Zdecydowanie za ciepło miałem, w kolejnej zimie ustawię kocioł nieco niżej.
    Ostatnio edytowane przez Alk ; 11-07-2012 o 15:17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony