dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 102 z 119
Pokaż wyniki od 2.021 do 2.040 z 2379
  1. #2021
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Tak, bo to duży dom, mający też pokoje na wynajem oraz lokal usługowy w parterze.
    Blado widzę doprowadzenie dużego domu do takiego standartu aby ogrzewać to czystym prądem .Twoje kombinacje z systemami wiele nie dadzą. Przeciętny dom 150 m2 wystarczy wentylacja max 300 m3/h na co dzień połowa z tego . pamiętaj że nim odzyskasz część tej energii z 1200m3/h najpierw będziesz ze 2-3 raz więcej energii dostarczyć
    Obawy wodą cieknącą z instalacji CO , to takie wydumane na siłę , nie boisz się że wycieku wody z instalacji wody użytkowej ? Albo z kanalizy z WC?

  2. #2022

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Tak, bo to duży dom, mający też pokoje na wynajem oraz lokal usługowy w parterze.
    Blado widzę doprowadzenie dużego domu do takiego standartu aby ogrzewać to czystym prądem .Twoje kombinacje z systemami wiele nie dadzą.
    Ech, ale z Ciebie sceptyk, jak nie dajesz rad jak coś osiągnąć to przynajmniej nie zniechęcaj innych... Byłem w takim samym budynku, rozmawiałem z mieszkańcami. Płacą na ogrzewanie w miesiącach grzewczych 1zł/m2 - czyli 20zł za miesięczne ogrzewanie 20m2 pokoju 500W grzejnikiem za 500zł. I tyle w kwestii kosztów instalacji grzewczej. Tanio i prosto

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Przeciętny dom 150 m2 wystarczy wentylacja max 300 m3/h na co dzień połowa z tego . pamiętaj że nim odzyskasz część tej energii z 1200m3/h najpierw będziesz ze 2-3 raz więcej energii dostarczyć
    Czyli wychodzi podobnie, ja buduję dom 720m2. Natomiast nie rozumiem ostatniej części tego zdania. Nie wiadomo co masz na myśli.

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Obawy wodą cieknącą z instalacji CO , to takie wydumane na siłę , nie boisz się że wycieku wody z instalacji wody użytkowej ? Albo z kanalizy z WC?
    Też się obawiam, ale tych obiegów wody już nie uniknę. Zresztą podłoga w kuchni i łazience będzie bardziej szczelna.

  3. #2023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Skoro byłeś w takim budynku to rad szukaj raczej właśnie tam skoro wszyscy tacy zadowoleni...
    Skup się raczej jak dzień w dzień przez cały rok na okrągło podgrzać tanio CWU w takich ilościach o jakich piszesz a nie jak odzyskać z tego jakieś nędzne ilości energii...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #2024

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Ech, ale z Ciebie sceptyk, jak nie dajesz rad jak coś osiągnąć to przynajmniej nie zniechęcaj innych... Byłem w takim samym budynku, rozmawiałem z mieszkańcami. Płacą na ogrzewanie w miesiącach grzewczych 1zł/m2 - czyli 20zł za miesięczne ogrzewanie 20m2 pokoju 500W grzejnikiem za 500zł. I tyle w kwestii kosztów instalacji grzewczej. Tanio i prosto


    Czyli wychodzi podobnie, ja buduję dom 720m2. Natomiast nie rozumiem ostatniej części tego zdania. Nie wiadomo co masz na myśli.


    Też się obawiam, ale tych obiegów wody już nie uniknę. Zresztą podłoga w kuchni i łazience będzie bardziej szczelna.
    Budujesz dom za dwie bańki i będziesz grzanie opierał o druciarnie?

  5. #2025
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Ech, ale z Ciebie sceptyk, jak nie dajesz rad jak coś osiągnąć to przynajmniej nie zniechęcaj innych... Byłem w takim samym budynku, rozmawiałem z mieszkańcami. Płacą na ogrzewanie w miesiącach grzewczych 1zł/m2 - czyli 20zł za miesięczne ogrzewanie 20m2 pokoju 500W grzejnikiem za 500zł. I tyle w kwestii kosztów instalacji grzewczej. Tanio i prosto


    Czyli wychodzi podobnie, ja buduję dom 720m2. Tanio i prosto Nie wiadomo co masz na myśli.


    Też się obawiam, ale tych obiegów wody już nie uniknę. Zresztą podłoga w kuchni i łazience będzie bardziej szczelna.
    Nie sceptyk , tylko praktyk , chleb mój to jest codzienny . Żeby zejść z zapotrzebowaniem na ciepło do takiego poziomu 1 pnl na 1 m2 czystym prądem to trzeba chałupę mega ocieplić , a to się wiążę mega nakładami na budowę domu
    Tanio i prosto Tak tanio w inwestycji na CO , przy 720 m2 chałupy będziesz płakał nad miesięcznymi rachunkami za CO , i czy a bieżąco zapewnisz CWU u Ciebie raczej w dużych ilościach .
    Natomiast nie rozumiem ostatniej części tego zdania.
    A co tu niezrozumiałego , ,,wchodzi " zimą powietrze do domu o temperaturze -10*C i trzeba je podgrzać do +20*C i potrzeba tutaj dostarczyć ok 11kw na godzinę , Z tych 11 kw w zależności od U przegród budowlanych duża ilość tej energii ucieknie przez ścian , dach , podłogę , okna itp z tych 11 kw energii do odzysku zostaną ochłapy np 20% a Ty odzyskasz z tego jakąś część , czyli tak pi raz oko np 2 KWH , a pozostałe 9 kwh musisz uzupełnić grzejnikami . Tobie to się wydaje że raz ogrzejesz na wlocie te 1200 m3/h powietrze , odzyskasz z tego 80% wtedy będziesz tylko trochę z 20% dogrzewać grzejnikami ?
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 02-05-2018 o 07:43

  6. #2026

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Skoro byłeś w takim budynku to rad szukaj raczej właśnie tam skoro wszyscy tacy zadowoleni...
    Skup się raczej jak dzień w dzień przez cały rok na okrągło podgrzać tanio CWU w takich ilościach o jakich piszesz a nie jak odzyskać z tego jakieś nędzne ilości energii...
    Dom, w jakim byłem nie ma odzysku, o jakim tu nie chcecie dyskutować, ja nie uważam, że te ilości energii sa nędzne.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Budujesz dom za dwie bańki i będziesz grzanie opierał o druciarnie?
    Dzięki za merytoryczny głos w dyskusji

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    przy 720 m2 chałupy będziesz płakał nad miesięcznymi rachunkami za CO , i czy a bieżąco zapewnisz CWU u Ciebie raczej w dużych ilościach .
    Zapotrzebowanie na energię końcową dla ogrzewania i wentylacji - 11722 kWh/rok
    Zapotrzebowanie na energię końcową do przygotowania ciepłej wody - 12545 kWh/rok
    Tragedii nie ma, ale jak widać szukam na to rozwiązań.

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    A co tu niezrozumiałego , ,,wchodzi " zimą powietrze do domu o temperaturze -10*C i trzeba je podgrzać do +20*C i potrzeba tutaj dostarczyć ok 11kw na godzinę , Z tych 11 kw w zależności od U przegród budowlanych duża ilość tej energii ucieknie przez ścian , dach , podłogę , okna itp z tych 11 kw energii do odzysku zostaną ochłapy np 20% a Ty odzyskasz z tego jakąś część , czyli tak pi raz oko np 2 KWH , a pozostałe 9 kwh musisz uzupełnić grzejnikami . Tobie to się wydaje że raz ogrzejesz na wlocie te 1200 m3/h powietrze , odzyskasz z tego 80% wtedy będziesz tylko trochę z 20% dogrzewać grzejnikami ?
    Tak napisane jest zrozumiałe i oczywiste
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 02-05-2018 o 12:45

  7. #2027

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Dzięki za merytoryczny głos w dyskusji
    Nie wiem czego się spodziewasz, merytorycznie to Ci mogę doradzić, iż jeśli budżet Ci się nie spina, to może zbuduj mniejszy budynek. Zrobisz go jak należy, a co najważniejsze skończysz i oddasz do użytku i nie będziesz musiał do końca życia go serwisować (zastosujesz komercyjne rozwiązania i będziesz to po bożemu czyimiś rękami utrzymywał).

    A tak zaoszczędzić albo nie, bo przecież robisz to pierwszy raz więc pewnie nie wszystko zadziała od razu, i jak coś się będzie działo to nikt tego nie będzie chciał ruszyć.

    U siebie dla siebie ok, masz czas zrób, potestuj, pobaw się, ale jak to ma na siebie zarabiać jako inwestycja, to druciarnię odradzam.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  8. #2028

    Domyślnie

    Hmm... to co piszesz brzmi rozsądnie, ale nie rozumiem, dlaczego uważasz to za druciarnię. 10 lat temu tak samo mówiono o GWC.
    Ok, szkoda czasu na te dyskusje, kilka stron a nic merytorycznego nie wynikło.

  9. #2029

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Hmm... to co piszesz brzmi rozsądnie, ale nie rozumiem, dlaczego uważasz to za druciarnię. 10 lat temu tak samo mówiono o GWC.
    Ok, szkoda czasu na te dyskusje, kilka stron a nic merytorycznego nie wynikło.
    Podsumujmy.

    Budujesz budynek o powierzchni 750 m2.

    Budujesz super-energooszczędnie, bo będziesz grzał tanio prądem.

    Koszt tego budynku w stanie deweloperskim wyniesie pewnie 1.5 mln.

    Już budujesz, czyli masz PnB, a wiesz już ile dokładnie kosztowałaby by "komercyjna" instalacja CO/CWU inwestycyjnie i potem utrzymanie?

    Czy już wiesz jakie dokumenty i wymogi musi spełnić budynek aby strażak i sanepid go odebrali?

    Czy na planowane instalacje i materiały będziesz miał atest i dopuszczenie do zastosowania tak jak chcesz?

    Czy podasz nam parametry izolacyjne budynku i szacowane zużycie na CO/CWU żeby "merytorycznie się odnieść? Zużycie podałeś, ale nie musi być dobrze policzone.

    Ja bardzo podziwiam ludzi, którzy poświęcają swój czas dla rozwoju nauki, ale nienawidzę wróżenia z fusów i budowania na podstawie marzeń, a nie twardych danych.

    Jaką masz moc przyłączeniową budynku jeśli CO ma być na prąd?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  10. #2030

    Domyślnie

    >Już budujesz, czyli masz PnB, a wiesz już ile dokładnie kosztowałaby by "komercyjna" instalacja CO/CWU inwestycyjnie i potem utrzymanie?
    Nie, gdyż nikt nie oferuje takiej, jaką planuję.

    >Czy już wiesz jakie dokumenty i wymogi musi spełnić budynek aby strażak i sanepid go odebrali?
    Tak, na projekcie mam zresztą pieczątkę rzeczoznawcy ppoż. A co do sanepidu to chyba mylisz GGWC z GWC lub żwirowym...

    >Czy na planowane instalacje i materiały będziesz miał atest i dopuszczenie do zastosowania tak jak chcesz?
    Oczywiście, to pytanie z troski, czy złośliwości?

    >Czy podasz nam parametry izolacyjne budynku i szacowane zużycie na CO/CWU żeby "merytorycznie się odnieść? Zużycie podałeś, ale nie musi być dobrze policzone.
    Załączam odpowiednie fragmenty charakterystyki energetycznej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka_energetyczna_1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	412282Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka_energetyczna_2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	412283Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka_energetyczna_3.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	412284

    Ale nie ma w tych obliczeniach wynalazków, o jakich próbuję podyskutować, złożyłem je tylko w postaci takich ogólnych szacunków:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opr00001.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	412285


    >Ja bardzo podziwiam ludzi, którzy poświęcają swój czas dla rozwoju nauki, ale nienawidzę wróżenia z fusów i budowania na podstawie marzeń, a nie twardych danych.
    Ja podobnie, plus ludzi szukających dziury w całym zamiast się odnieść do tematu (a rozmawiamy tu o wynalazkach)

    > Jaką masz moc przyłączeniową budynku jeśli CO ma być na prąd?
    67kW
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 02-05-2018 o 15:25

  11. #2031

    Domyślnie

    Życzę powodzenia, do tej pory "wspomagacze" były robione na małą skalę, to i ich koszt wydawał się niewielki, natomiast odzysk z wody szarej w takim jak tu budynku to wyzwanie.

    Jak już skończysz to podaj rzeczywiste wydatki, bo coś mi się wydaje, że tanio nie będzie a efekty mogą nie być zadowalające (ilość wody szarej będzie pojawiała się falami rano i wieczorem, przy 50 osobach to jest dużo wody).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  12. #2032

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Życzę powodzenia, do tej pory "wspomagacze" były robione na małą skalę, to i ich koszt wydawał się niewielki, natomiast odzysk z wody szarej w takim jak tu budynku to wyzwanie.
    To prawda, stąd szukam opinii innych osób, choć wbrew różnym atakom mam doświadczenie w złożonych systemach/układach i się ich nie boje - ale nie w cieple niestety. Odzysk z wody szarej to takie samo wyzwanie w małym i dużym budynku (oddzielne piony, kolektor zbiorczy, zbiornik, obieg glikolu i nagrzewnica). Uważam wręcz, że w dużym budynku jest łatwiej, bo nawet droższe rozwiązania wychodzą tanio na jednostkę.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Jak już skończysz to podaj rzeczywiste wydatki, bo coś mi się wydaje, że tanio nie będzie a efekty mogą nie być zadowalające (ilość wody szarej będzie pojawiała się falami rano i wieczorem, przy 50 osobach to jest dużo wody).
    Podam, zapewne za dwa lata, wcześniej jeszcze czeka mnie podjęcie decyzji czy ciepło z niej kierować do wentylacji, czy CWU. Te fale (oceniam, że 6-8 i 16-24) będą też akurat w czasie, gdy jest potrzeba najwięcej wentylacji i CWU, więc rozbiór ciepła i jego napływ szacuję wstępnie na dość zbilansowany, zwłaszcza, ze 50 osób nie bierze prysznica jednocześnie i np. 40 korzysta już z ciepła wydzielonego przez poprzedników. Ale wiadomo, że dopiero praktyka to pokaże.

  13. #2033

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    To prawda, stąd szukam opinii innych osób, choć wbrew różnym atakom mam doświadczenie w złożonych systemach/układach i się ich nie boje - ale nie w cieple niestety. Odzysk z wody szarej to takie samo wyzwanie w małym i dużym budynku (oddzielne piony, kolektor zbiorczy, zbiornik, obieg glikolu i nagrzewnica). Uważam wręcz, że w dużym budynku jest łatwiej, bo nawet droższe rozwiązania wychodzą tanio na jednostkę.



    Podam, zapewne za dwa lata, wcześniej jeszcze czeka mnie podjęcie decyzji czy ciepło z niej kierować do wentylacji, czy CWU. Te fale (oceniam, że 6-8 i 16-24) będą też akurat w czasie, gdy jest potrzeba najwięcej wentylacji i CWU, więc rozbiór ciepła i jego napływ szacuję wstępnie na dość zbilansowany, zwłaszcza, ze 50 osób nie bierze prysznica jednocześnie i np. 40 korzysta już z ciepła wydzielonego przez poprzedników. Ale wiadomo, że dopiero praktyka to pokaże.
    Właśnie nieco mi nie pasują dane, które podajesz. Niby 8 kW ma wystarczyć na maksymalną moc szczytową, ale co jak 35 osób zapragnie w ciągu jednej godziny nalać wodę do wanny?

    Już ładnych parę lat straty na CWU w blokach to zmora, bo moc chwilowa nie przystaje zupełnie do "przeciętnych" potrzeb.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #2034

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Właśnie nieco mi nie pasują dane, które podajesz. Niby 8 kW ma wystarczyć na maksymalną moc szczytową, ale co jak 35 osób zapragnie w ciągu jednej godziny nalać wodę do wanny? Już ładnych parę lat straty na CWU w blokach to zmora, bo moc chwilowa nie przystaje zupełnie do "przeciętnych" potrzeb.
    Charakterystykę energetyczną zleciłem (miało być bardziej rzetelnie, niż jakbym sam policzył)...
    Akurat dla bloków są gotowe tabele współczynników jednoczesności, być może są one nadal aktualne.
    Ale, jak to opisuję - nie będzie finalnie tych podgrzewaczy elektrycznych, tylko centralny zasobnik CWU zasilany ze źródeł "wynalazczych"

  15. #2035
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jako że jest jakaś taka "fotowoltaiczna" cisza...

    Jakiś czas temu przeprosiłem się z uszkodzonym " sinusem 4000" i wysłałem go do naprawy ( naprawili od ręki...) , Dokończyłem instalację i mamy świetną pogodę to moja chałupa jest praktycznie autonomiczna...
    Jedynie indukcja i piekarnik pozostało na sieci energetycznej że względu na moc...

    Przy okazji naprawiłem także przetwornicę solarną 3000s którą "załatwiłem" w ubiegłym roku i chyba jeszcze lekko zmodyfikuję instalację właśnie pod nią gdyż tym sposobem uda mi się obejść znaczne spadki napięcia przy większych obciążeniach...
    Chociaż tak naprawdę to nie wiem czy zechce mi się dłubać bo wszystko działa jak należy a przetwornica sinus 4000 która jest podłączona obecnie ma bardzo dobrą kulturę pracy i specjalnie nie przeszkadza w domu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #2036
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Mając teraz taką pogodę wszyscy siędzą przed licznikiem wyprodukowanej energi i obserwyją rosnące cyferki
    Ja tak naprawdę to nie wiem ile produkuję i zużywam...
    Ale wystarcza na wszystkie potrzeby...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #2037
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Moje PV w maju produkują średnio 4,6 kwh(+laptop, ruter, wentylator wyciągowy parę termostosów ponieważ są wpięte przed licznikiem do regulatora ładowania który robi on za zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem). Na domi idzie ok 1,3kwh(+ laptop.......) reszta w wodę. w słoneczny dzień w bańce PV mam 100l 70-75* w solarnym 100l 55-60*.
    Podsumować to będzie można jak porówna się rok do roku.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #2038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Moje PV w maju produkują średnio 4,6 kwh(+laptop, ruter, wentylator wyciągowy parę termostosów ponieważ są wpięte przed licznikiem do regulatora ładowania który robi on za zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem). Na domi idzie ok 1,3kwh(+ laptop.......) reszta w wodę. w słoneczny dzień w bańce PV mam 100l 70-75* w solarnym 100l 55-60*.
    Podsumować to będzie można jak porówna się rok do roku.
    Ja nie wiem ile jest produkcji...
    Patrząc na czas pracy grzałek to na CWU idzie 6-6.5 kWh , wentylacja wi fi i jakieś sterowniki z 0,5kWh, na zasilanie domu idzie kilka kWh...( Dzisiaj założyłem licznik energii na wyjściu z przetwornicy więc będzie dokładnie...)

    Porównując sezony to tak na oko mam zużyte ponad 1500kWh mniej pomimo że cały sezon był pod górkę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #2039
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Można podsumować maj mam mieszane uczucia.
    Panele wyprodukowały 140kwh z czego 49kwh poszło na dom reszta CWU. Liczby te należałoby powiększyć o to co jest wpięte pod aku: wentylator wyciągowy, laptop, ruter, lampka biurkowa, sterowniki itp.Trudno mi to oszacować muszę kiedyś wpiąć to za licznikiem.
    Zużycie chałupy/mc 23tania 173droga. Więc nie jest źle ale dobrze też nie.

    Na zimę chciałbym zrobić kolektor powietrzny do grzania garażu w necie brak jakichś sensownych projektów i danych na ten temat. Myślałem że by zrobić to na zasadzie skrzynki w środku dać spiro fleksy coś w rodzaju tichelmana zmajstrować dotego wentyl DC i prosty sterownik powietrze brane na zasadzie recyrkulacji a nie wentylacji. Jakie sugestie jak się za to zabrać?? Mój pierwszy model mnie rozczarował ale to było do przewidzenia.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 01-06-2018 o 08:05
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #2040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Można podsumować maj mam mieszane uczucia.
    Panele wyprodukowały 140kwh z czego 49kwh poszło na dom reszta CWU. Liczby te należałoby powiększyć o to co jest wpięte pod aku: wentylator wyciągowy, laptop, ruter, lampka biurkowa, sterowniki itp.Trudno mi to oszacować muszę kiedyś wpiąć to za licznikiem.
    Zużycie chałupy/mc 23tania 173droga. Więc nie jest źle ale dobrze też nie.

    Na zimę chciałbym zrobić kolektor powietrzny do grzania garażu w necie brak jakichś sensownych projektów i danych na ten temat. Myślałem że by zrobić to na zasadzie skrzynki w środku dać spiro fleksy coś w rodzaju tichelmana zmajstrować dotego wentyl DC i prosty sterownik powietrze brane na zasadzie recyrkulacji a nie wentylacji. Jakie sugestie jak się za to zabrać?? Mój pierwszy model mnie rozczarował ale to było do przewidzenia.
    Przecież pisałem już kilkakrotnie wcześniej że z fotowoltaiką to tylko co najwyżej zabawa....

    Nie ma nic prostszego niż kolektor słoneczny powietrzny i trzeba bardzo chcieć aby go zrobić źle...
    Aby działał wystarczy tylko odpowiedniej wielkości izolowana skrzynia pomalowana od wewnątrz na czarno i przykryta szybą czy poliwęglanem...
    Wlot i wylot po przekątnej i wentylator...

    Oczywiście aby wydajnie pracował musi " widzieć" słońce i mieć odpowiednią wielkość i dostosowany do swojej wielkości przepływ powietrza...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 102 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony