dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 119
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 2379
  1. #241
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Teraz już nie marudzimy. W swoim imieniu mówię dziękuję.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post

    1. czy możesz rozwinąć myśl o braku opłacalności reku przy GGWC ??

    2. Możesz podać jakie klimakonwektory stosujesz model i prod lub jakieś inne dane
    1. bardziej GWC...
    GGWC nie uzyska tak wysokich temperatur zimą jak GWC zakopane dość głęboko ...
    w lecie odwrotnie ...
    2. już odpowiedziałem ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #243
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    1. bardziej GWC...
    GGWC nie uzyska tak wysokich temperatur zimą jak GWC zakopane dość głęboko ...
    w lecie odwrotnie ...
    2. już odpowiedziałem ...
    czy 2,5 m to dosć głeboko ?? czy jeszcze płytko

    I są dane
    Model AFC-68HC
    moc chłodząca 2,5kW
    moc grzewcza 1,0 kW
    zapotrzebowanie 98W

    Dosyć stare 2007 jak wtedy kupiłeś to się nie dziwie że po 300 teraz to trzeba 1 z przodu jeszcze postawić.


    Czy masz gdzieś schemat swojego zajefajnego sterownika, a może go sprzedajesz ??
    Ostatnio edytowane przez kalio ; 26-08-2012 o 21:20

  4. #244
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Były na aukcjach klimakonwektory aux ale już po 800zł i to chyba używane.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    czy 2,5 m to dosć głeboko ?? czy jeszcze płytko
    na tej głębokości jest w miarę stabilnie...
    ok. 15* pod koniec lata
    i ok. 7* pod koniec zimy

    na 5m jest pomiędzy 12* w lecie a 9* w zimie...


    Dosyć stare 2007 jak wtedy kupiłeś to się nie dziwie że po 300 teraz to trzeba 1 z przodu jeszcze postawić.
    kupowałem w styczniu 2011r
    koleś wystawiał 100szt., podejrzewam że to jakieś z wadami produkcyjnymi...
    np. jeden z zagiętą obudową, inny z drobną wibracja podczas pracy, jeszcze inny bez pierwszego biegu albo brakujące część śrubek ...


    Czy masz gdzieś schemat swojego zajefajnego sterownika, a może go sprzedajesz ??
    ja projektuję takie sterowniki indywidualnie do instalacji które wykonuję ...
    mam kolegę który mi je buduje pod moje "widzimisię"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #246
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie wykorzystanie ciepła z chłodzenia paneli PV do ogrzewania cwu

    To i ja dorzucę moje 3 grosiki do dyskusji.
    Obecnie dopiero staram się o warunki zabudowy, jednak układam już sobie sposób zapewnienia możliwie niskim kosztem ciepła i ciepłej wody.
    Na DB opisałem to bardziej szczegółowo, w każdym razie dom ma być ogrzewany prądem, kasa na prąd ma być z odsprzedaży elektrowni nadmiaru prądu z paneli PV (fotowoltaicznych) dzięki nowej ustawie o OZE. Planowałem do wspomagania ogrzewania cwu zaprząc solara, jednak gdy gdy za radą DEZET poczytałem sobie jaśkowy wątek, nabrałem ochoty na coś innego. Wiem, że są oferowane gotowe systemy łączące chłodzenie paneli PV z pompą ciepła i wykorzystaniem go do ogrzewania cwu. Jednak z tego co się orientowałem, polski solsum który coś takiego ma się ceni.
    Może więc wykorzystać jaśkowy patent i podbierać spod paneli ogrzane powietrze, wprowadzić je pod dach - jak? - i dalej jak w standardzie, wymiennik powietrze-woda.
    Wątpliwości póki co mam dwie:
    1. wprowadzenie nagrzanego powietrza pod dach, tak żeby nie naruszyć konstrukcji, szczelności, izolacyjności dachu
    2. zapewnienie odpowiedniej szczelności konstrukcji mocującej panele do dachu, czy łatwe czy niewykonalne


    Proszę praktyków o uwagi co do sensowności takiego pomysłu.
    Zajęta powierzchnia dachu pod panele to ok. 50 m2
    Ostatnio edytowane przez blekowca ; 27-08-2012 o 13:09
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  7. #247
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A mógłbyś szerzej - i nie chodzi tu o uśmiech
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  8. #248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Naiwność ludzka nie zna granic
    Po uchwaleniu ustawy o OZE każdy będzie miał przed domem ogniwa i każdy będzie sprzedawał nadmiar prądu do elektrowni,czysty biznes i ogrzewanie prądem za darmo
    Wybuduj dom 2-litrowy,kup sobie klimakonwektor za 2000zł i masz grosze za ogrzewanie a nie barbać się z "biznesem" energetycznym...
    Masz przykład dofiansowań do solarów,pomp ciepła,energoszczedności,także nic za darmo w tej Polsce
    Wydaje mi się że w 2 litrowym domu to z trudnością mój kotek by się zmieścił.
    Żarty na bok, celuję w dom energooszczędny, bez przesady jednak. Jeśli osiągnę podobne parametry jak Iwona i Mariusz, to mi wystarczy.
    Porównując zużycie prądu - ich domek jest trochę mniejszy, mieszkają we dwójkę, u mnie z kolei znaczną część czasu będziemy nieobecni (praca, szkoła), jednak Mariusz ostro majsterkuje, i mają elektryczny kominek. Fragment z ich komentarzy do dziennika, po drugim sezonie gdy przeszli na docelową taryfę i podają koszty prądu;
    Po roku użytkowania paneli, koszt opłat za energię elektryczną (za całą energię elektryczną zużytą w domku, a więc panele, oświetlenie, sprzęt AGD, grzałka do ciepłej wody) przy użytkowaniu dwóch taryf, wyniósł nas miesięcznie średnio 375 zł.
    Za cały rok mają zatem 4500 zł.
    Ja z paneli o np. takich powinienem wyciągnąć jakieś 4000 kWh rocznie (są kalkulatory w necie, np tu), co po pomnożeniu razy proponowaną cenę 1,1 zł/kWh daje 4400 zł. Tą cenę i zbyt mam mieć zagwarantowaną do 2027 roku.
    Wiadomo, że nie całą wyprodukowaną energię sprzedam, część zużyję latem sam, co zmieni nieco tą kalkulację, jednak myślę że nie tak wiele, gros wydajności paneli przypada na sezon letni, gdy z kolei zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze.
    Na instalację chcę przeznaczyć około 25 tys. zł (nie kredyt, tylko pożyczka z firmy na 1%). Najtrudniej o wykonawcę u mnie, ale mam jeszcze czas.

    Póki co planuję i szukam dostawców i wykonawców. Nie zacznę nic przed wejściem ustawy o OZE w życie, a ewentualny poślizg w jej uchwaleniu byłby mi nawet na rękę.
    Co do granic naiwności ludzkiej - dopiero co przejeżdżałem przez Francję i Niemcy, gdzie ten wprowadzany u nas system wsparcia fotowoltaiki tzw. feed-in tariffs funkcjonuje od lat, i tam rzeczywiście tych paneli na dachach jest zauważanie więcej, chociaż też nie na każdym. Te nieobsadzone pewnie były 2 litrowe z klimakonwektorami za 2 tysiaki.

    barbać się z "biznesem" energetycznym...
    tu dostrzegam pewne ryzyko... O rozsądne wprowadzanie nowych rozwiązań w naszym kraju jakoś władzy nie podejrzewam. Myślę że pod naciskiem Brukseli, prędzej czy później jakaś forma wsparcia dla OZE zostanie w końcu uchwalona, gdy już '..krewni i znajomi królika..' znajdą się we właściwych miejscach żeby móc na tym skorzystać. Bo przez rok - dwa dla dobrze ustawionych to może być okazja do szybkiego zarobku. W pewnym okresie te panele pewnie się u nas 'zaroją' jak np. kiedyś anteny tv sat, video w domach, itp. Jak się będzie odbijać czkawką elektrowniom to wtedy 'mądre głowy' będą się naradzać co z tym fantem dalej zrobić. W sumie to liczę, że zanim się wsparcie puszczone na żywioł uda uregulować minie 5-6 lat, akurat tyle żeby mi się nakład zwrócił.
    Tak więc Arturo72, do tej mętnej i ubabranej wody wskakuję z otwartymi oczami. Myślę, że jak czasem nasze państwo daje okazję do oszczędzenia, to trzeba nieufnie, ale jednak skorzystać.
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Co do granic naiwności ludzkiej - dopiero co przejeżdżałem przez Francję i Niemcy, gdzie ten wprowadzany u nas system wsparcia fotowoltaiki tzw. feed-in tariffs funkcjonuje od lat, i tam rzeczywiście tych paneli na dachach jest zauważanie więcej, chociaż też nie na każdym. Te nieobsadzone pewnie były 2 litrowe z klimakonwektorami za 2 tysiaki.
    Dobrze kombinujesz. Wsparcie to nic innego jak ukryty podatek. Operator sprzedając energię Arturo nie może mu sprzedać jedynie energii z węgla kupionej po 200 PLN / MWh, musi mu także wepchać kilkanaście procent tej kupionej od fotowoltaików za 1100 PLN / MWh. Średnia ważona musi wyjść odpowiednio wyższa. W naszym interesie, jako producentów, leży natomiast, żeby jak najwięcej tej energii słonecznej sprzedać, a nie zużywać we własnym zakresie. Do własnych potrzeb chętnie kupimy tą tańszą, brudną, z węgla - przecież nie jesteśmy jakimiś eko-popaprańcami. Zasadniczo taki Robin Hood, tylko że w drugą stronę - jak cię stać na instalację, pozostali konsumenci prundu będą cię dotowali.

    To taki wpis pod prąd "nie ma sensu, nie uda się, wszystko jest do dupy, itd.". Inna sprawa, że ja osobiście kompletnie nie łączę tematu ogrzewania z tematem wyciągania dotacji. Bo po co? Jedno to inwestycja, drugie konsumpcja. Stosunek produkcji do potrzeb nie ma żadnego znaczenia. Tobie też tak radzę.

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    ... Inna sprawa, że ja osobiście kompletnie nie łączę tematu ogrzewania z tematem wyciągania dotacji. Bo po co? Jedno to inwestycja, drugie konsumpcja. Stosunek produkcji do potrzeb nie ma żadnego znaczenia. Tobie też tak radzę.
    Trochę inaczej na to patrzę. Wspomniałem chyba o tym w DB, że budowa domu, ma być dla nas takim swoistym 3 filarem emerytalnym, z jednej strony gdy będziemy z żoną jeszcze pracowali dzięki niskim kosztom utrzymania, będziemy mogli więcej odłożyć, z drugiej strony po przejściu na emeryturę, nasze koszty życia powinny być na tyle niskie, by nie uszczuplały dochodów. Ideałem byłby dom który utrzymuje się sam, ewentualnie zarabia dla swojego właściciela. Ja aż tak wysoko nie mierzę, w miarę możliwości jednak, wydając teraz około 25 tys. więcej chciałbym prawie zbilansować swoje potrzeby energetyczne teraz i w przyszłości.

    Przy porównywaniu kosztów pozyskania energii to do tej węglowej trzeba by doliczyć koszty przesyłu + organizacyjne + koszty zdrowotne (leczenie tych którzy zachorowali, brak ich wkładu pracy), a do energii ze słońca wytwarzanej na miejscu, koszt jej przechowania.

    Ale chciałbym wrócić do tematu i przytaczam jeszcze raz moje pytanie:
    Może więc wykorzystać jaśkowy patent i podbierać spod paneli ogrzane powietrze, wprowadzić je pod dach - jak? - i dalej jak w standardzie, wymiennik powietrze-woda.
    Wątpliwości póki co mam dwie:

    1. wprowadzenie nagrzanego powietrza pod dach, tak żeby nie naruszyć konstrukcji, szczelności, izolacyjności dachu
    2. zapewnienie odpowiedniej szczelności konstrukcji mocującej panele do dachu, czy łatwe czy niewykonalne



    Proszę praktyków o uwagi co do sensowności takiego pomysłu.
    Zajęta powierzchnia dachu pod panele to ok. 50 m2
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  11. #251
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    blekowca- zajrzyj tu w kwestii paneli : http://www.elektrosklad.pl/index.php...erie-sloneczne

    Twój pomysł na zbieranie powietrza spod paneli... hmmm... kontrowersyjny.
    Gubość paneli PF to 3? 5cm? Ile tego ciepła uzyskasz trudno określić. Na pewno mniej niż ciągnąc tylko z połaci dachu.
    Ad.1 wprowadzenie przez dachówki wentylacyjne odpowiednio umieszczone na połaci, jeśli dachówką będziesz krył dach.
    Ad.2 mocowania systemowe do paneli- popatrz jak są zrobione, niewielkim nakładem pracy można samemu taka konstrukcję wyspawać i zamontować.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  12. #252
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Jeszcze jedna sprawa- zamiast bawić się w sprzedaż prądu (ile kW sprzedasz?) wolałbym mniejszą instalację, z zapasem na straty w mocy paneli, na okres np 25lat i zasilać dom, a elektrownię traktować jako awaryjne zasilanie. Do tego pompa ciepła do cwu i problemy z głowy

    Nie bardzo rozumiem to wyliczenie domu Iwony i Mariusza- mają panele a prąd kosztował ich 375zł/mc. Znaczy dokupowali jeszcze energię?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  13. #253
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Jeszcze jedna sprawa- zamiast bawić się w sprzedaż prądu (ile kW sprzedasz?) wolałbym mniejszą instalację, z zapasem na straty w mocy paneli, na okres np 25lat i zasilać dom, a elektrownię traktować jako awaryjne zasilanie. Do tego pompa ciepła do cwu i problemy z głowy

    Nie bardzo rozumiem to wyliczenie domu Iwony i Mariusza- mają panele a prąd kosztował ich 375zł/mc. Znaczy dokupowali jeszcze energię?
    Tutaj to takie forumowe nieporozumienie z panelami - jedne prąd wytwarzają, a drugie grzeją. Dom Iwony i Mariusza ma tylko te drugie, do grzania.
    Traktowanie takiej elektrowni jako zasilanie awaryjne ma niestety wadę taką że działa tylko w dzień i najwydajniej w okresach letnich, czyli gdy moje zapotrzebowanie na prąd jest z reguły niższe. A jak awaria trafiłaby mi się w środku zimy w nocy? Musiałbym uzupełnić system o pakiet akumulatorów zapewniających prąd powiedzmy na 2 zimowe dni i je przede wszystkim doładowywać. Za kilka - kilkanaście lat gdy samochody elektryczne przestaną być nowinką, pewnie będzie dostęp do tanich i pojemnych akumulatorów i wtedy taki system rozważę. Na razie w roli awaryjnego zasilania będzie musiał chyba występować generator prądu.

    Pytasz ile kW sprzedam? Odpowiedź jest prosta, tyle ile mi będzie zbywało. Pewnie na start trzeba będzie załatwić umowę, odbiór, stosowny licznik i to wszystko. Reszta to okresowe rozliczenie, ja im tyle kWh, oni mi tyle kWh, dwa przelewy. System praktycznie bezobsługowy.
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  14. #254
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    blekowca- zajrzyj tu w kwestii paneli : http://www.elektrosklad.pl/index.php?k48,baterie-sloneczne

    Twój pomysł na zbieranie powietrza spod paneli... hmmm... kontrowersyjny.
    Gubość paneli PF to 3? 5cm? Ile tego ciepła uzyskasz trudno określić. Na pewno mniej niż ciągnąc tylko z połaci dachu.
    Ad.1 wprowadzenie przez dachówki wentylacyjne odpowiednio umieszczone na połaci, jeśli dachówką będziesz krył dach.
    Ad.2 mocowania systemowe do paneli- popatrz jak są zrobione, niewielkim nakładem pracy można samemu taka konstrukcję wyspawać i zamontować.
    Pomysł na zbieranie ogrzanego powietrza spod paneli nie jest mój
    http://solarwall.com/pl/oferta/solarwall-pvt.php
    i nasze krajowe rozwiązanie
    http://www.solsum.pl/zestaw-fotowolt...ompa-ciep.html

    Niejako za jednym zamachem odnoszę dwie korzyści: po pierwsze grzeje sobie cwu, a po drugie ochłodzone panele PV wytworzą mi więcej prądu.
    Ile tego ciepła spod paneli będzie to można gdybać trochę w oparciu o informacje z pierwszego linku; mowa tam o uzyskiwaniu 200 - 300 W / m2 powierzchni. Jaśkowy system ma być tani w wykonaniu a co za tym idzie o niższej wydajności. Pytanie o ile niższej.
    Przy moich 50 m2 byłoby to jakieś 10-15 kW energii cieplnej pomniejszonej o straty systemu. Cóż trzeba będzie odświeżyć sobie wiadomości ze studiów żeby oszacować ile wody można by tym zagrzać.

    Dzięki za linka do sklepu, póki co najkorzystniejszą ofertę mam od gsenergy z Czech, panele Yingli 240W po 0,65 EUR za wat + 250 EUR za dostawę całości do Szczecina.

    Ad.1 i Ad.2 ... dzięki, właśnie na takie konkrety czekałem.

    Pozdrawiam
    Blekowca
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  15. #255
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Pisząc "elektrownia" miałem na myśli Zakład energetyczny- jako awaryjne źródło zasilania
    Ad 1, 2 - nic konkretnego nie napisałem, takie pomysły na szybko
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  16. #256
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    a wziąłeś pod uwagę stratę sprawności ogniw z roku na rok ??

  17. #257
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    to jest właśnie to co mnie zniechęca, solary się starzeją, ogniwa słabną. A inwestycje trzeba zrobić
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #258
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Poczytałem linki do tych paneli. Blekowca- zamierzasz sam zrobić "opakowanie" do odzysku ciepła na panel?
    Czyli coś w rodzaju obudowy jak do zwykłego kolektora słonecznego z panelem PV zamiast szyby z przodu.
    Ta obudowa musi być izolowana, jak w kolektorze, żeby dołem nie rozpraszała ciepła.
    Do montażu na połaci można też wzorować się na uchwytach do stopni kominiarskich,a nawet je wykorzystać w odpowiedniej ilości zależnie od ciężaru paneli. Mniej zachodu gdyby zastosować dachówki fotowoltaiczne, a ciepło odzyskać spod nich w jaśkowy sposób. Nie liczyłem jednak ceny i wydajności tego rozwiązania - może koszty by się zrównoważały - łatwiejszy montaż, mniej elementów na dachu.

    Do montażu można wykorzystać profile aluminiowe: http://www.grupakety.com/pl/profile-...a-kety/#oferta
    Ostatnio edytowane przez DEZET ; 29-08-2012 o 16:18
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  19. #259
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Pomysł na zbieranie ogrzanego powietrza spod paneli nie jest mój
    http://solarwall.com/pl/oferta/solarwall-pvt.php
    i nasze krajowe rozwiązanie
    http://www.solsum.pl/zestaw-fotowolt...ompa-ciep.html
    Drugie z rozwiązań kompletnie nieracjonalne - prąd z PV należy sprzedać, a pompę pędzić tanią taryfą z węgla.

    Pierwsze rozwiązanie też słabe - panele tracą wydajność powyżej 20-25*, więc należy zrobić wszystko, aby jej nie przekraczać. Jest to temperatura za niska na potrzeby grzewcze. Zimą to nie problem, ale znowu prądu jest tyle co kot napłakał, latem natomiast panele będą wymagały ostrego wentylowania lub prawie że klimatyzowania, żebyś mógł sobie odebrać niepotrzebne do niczego ciepło.

    Także ja osobiście bym nie mieszał - dał PV na zimnym dachu, ze szczeliną wentylacyjną, aby powietrze je jak najswobodniej owiewało, a na potrzeby grzewcze dokupił jeden panel grzewczy - wyjdzie na to samo. I nie dlatego tak piszę, że z natury jestem sceptyczny, tylko też wiele scenariuszy w głowie przerabiałem, i mnie wyszło, że to nie warte świeczki.

  20. #260
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Rzeczywiście, może nie całkiem na 100%, ale andriuss ma dużo racji.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

Strona 13 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony