dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 119
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 2379
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jasiek GMC nie musi mieć dodatkowej pompki.Wystarcza ta od kolektora.Koszt mizerny,a wspomaga gruntowe GWC,redukuje straty ciepła do gruntu.Na ile starczy będę wiedział na koniec roku.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jasiek GMC nie musi mieć dodatkowej pompki.Wystarcza ta od kolektora.Koszt mizerny,a wspomaga gruntowe GWC,redukuje straty ciepła do gruntu.Na ile starczy będę wiedział na koniec roku.
    ja dokładnie rozumiem jak to u ciebie ma działać ...
    mam swoje potężne GWC i wiem jak sie zachowuje w skali całego roku...
    akurat bardziej mnie interesuje jak długo utrzyma sie niska temperatura...
    niestety nawet jak nie używasz to stopniowo jedzie do góry stosownie do pory roku ...
    tak samo twoje rozwiązanie...
    obawiam się że to co spróbujesz zmagazynować rozejdzie sie po kościach ...
    co najwyżej będzie ci sztucznie podkręcało uzyski z twojego kolektora ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ze sztucznie podkręcanymi uzyskami z kolektora bym się nie zgodził ponieważ po odłączeniu GMC różnica temperatur jest podobna ,z tym,że jest wyższa o tyle stopni ile zabierał GMC.Więc efekt energetyczny podobny.Natomiast to co próbuję zmagazynować to nie będą jakieś ekstremalne temperatury .Będę bardzo zadowolony z temp.30-35oC.To ciepło gruntu ma podgrzewać wstępnie tylko i wyłącznie powietrze z GWC.Przy moim zapotrzebowaniu na ogrzewanie to procentowo niebagatelny udział.

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Gdzieś już na forum czytałem o tym, że ktoś, w piasku, pod domem. Między ścianami fundamentowymi zakopał alupexa. I puszczał nadmiar ciepełka z solarów w ten magazyn piasku. Pamiętam, że także Adam mk się udzielał w tym wątku. Wnioski po roku czasu były następujące. Po opomiarowaniu.

    Początkowo gromadzone ciepło istotnie podniosło temperaturę piasku pod domem... ale jakiś mocnych temperatur to ten magazyn nie załapał przez całe lato. Po drugie z tego co pamiętam to do bodajże późnej jesieni, magazyn się "opróżnił". Temperatura tego gruntowego zasobnika wyrównała się z pozostałym gruntem otaczającym dom.

    Pamiętam, że po przeczytaniu tego wątku pomyślałem sobie. Ok ściany fundamentowe ocieplił, podłogę na gruncie też. Aby mu latem nie doskwierała podniesiona temp. gruntu. Ale dlaczego nie odgrodził zasobnika gruntowego pod domem od dołu? Od otaczającego go gruntu? Jak sądzę, najprawdopodobniej to właśnie otaczający dom grunt rozebrał mu zasobnik ciepła pod domem.

    I tak sobie teraz myślę, że gdyby między ławami ułożył warstwę np. 20cm xpsa na to zagęścił pospółkę załóżmy 50m3 czyli około 100 ton pospółki. W niej rozłożył alupexa, od podłogi kolejne np. 20cm ESP 100. To wtedy taki magazyn jest już w miarę szczelny termicznie. Czyli można by potraktować go nadmiarem ciepła np. z solara. I jest szansa, że przyroda tego ciepełka nam nie rozbierze zbyt szybko. Straty będą od ławy ale na to rozwiązaniem był by, być może szalunek xps praktecha. Ale co wtedy z uziomem fundamentowym?

    Zasobnik gruntowy wykorzystuje w swoich rozwiązaniach tzw. dom ADD Autonomiczny dom dostępny. Ale tam widziałem jakieś spiralne sądy gruntowe. Czy to zadziała?

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    50m3 czyli od 50 do 100 m2 to od 10 do 20 m3 XPS
    koszt XPS 440-500 zł za 1m3

    koszt takiego wynalazku przeczy tzw "jaśkowym wynalazkom"

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Grunt ma to do siebie,że jest wilgotny .Jak go podgrzewamy to ma tendencję do wysychania.Jak wysycha to traci energię na odparowanie tej wilgoci i to olbrzymią .Jeżeli wody gruntowe są płytko,to wysychający grunt podciąga wilgoć .Tworzy się swoista pompa ssąca dostarczająca ciągle wilgoć,która jest odparowywana,czyli tracona energia zgromadzona w GMC.Głównym sprawcą ,,nietrzymania ciepła"w GMC jest wilgoć.Dlatego tani GMC ma sens na gruntach piaskowo żwirowych znacznie oddalonych od wód gruntowych.Płytkie wody gruntowe i grunty gliniaste eliminują pomysł na tani GMC.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ...........
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 12-09-2012 o 16:55
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BreSsoN
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Krościenko n.D / Hove
    Kod pocztowy
    34-450
    Posty
    70

    Domyślnie

    Jasku a jaka jest szansa bysmy my laicy zastosowali Twoje wynalazki w swoich domach. Czy jak bedzie trzeba to przyjedziesz, zamontujesz, przetestujesz i oblejesz?

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BreSsoN
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Krościenko n.D / Hove
    Kod pocztowy
    34-450
    Posty
    70

    Domyślnie

    Wybaczcie, moze glupie pytanie jestem poczatkujacym inwestorem, czy mozna zkorzystac tego typu urzadzenia do odzysku ciepla na kominie i czy jest cos co w stylu katalizatora na komin by ograniczyc szkodliwosc spalin? Buduje dom w dosc malowniczej okolicy, w Pieninach, wiecie zdrowo i spokojnie. Niestety 90% domow ogrzewanych jest weglem wiec mozecie sobie wyobrazic jak powietrze wyglada zima. Dlatego na 80% zdecydowany jestem na pompe ciepla (potrzebna zmiana w projekcie), ale w zaleznoci od mozliwosci odzysku i redukcji spalin moze wroce do tematu.
    Ostatnio edytowane przez BreSsoN ; 22-05-2012 o 11:11

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Myślę, że nie ma urządzenia dla domu jednorodzinnego, które odzyskałoby ciepło z komina, a jeśli jest, to pewnie w cenie pompy ciepła. O samorbce bym nie myślał -może to być niebezpieczne dla mieszkańców- ograniczenie ciągu i tlenek węgla.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał BreSsoN Zobacz post
    Jasku a jaka jest szansa bysmy my laicy zastosowali Twoje wynalazki w swoich domach. Czy jak bedzie trzeba to przyjedziesz, zamontujesz, przetestujesz i oblejesz?
    jakaś szansa zawsze jest ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    juzer

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Pierwszy post na forum..
    A co sądzicie o innym rozwiązaniu? Mamy dom drewniany w trakcie budowy. Ogrzewanie będzie elektryczne, kaloryfery, kotłownia w pomieszczeniu gospodarczym.
    Planowane rozwiązanie: pompa ciepła Ariston pow-woda do ogrzewania CWU (zbiornik 110L), do tego kocioł elektryczny, który będzie pobierał wodę z zasobnika pompy i ew. dogrzewał jeżeli będzie potrzeba. Jako, że pompa ma warunki pracy od -5*C to:
    - latem pobór powietrza przez rurę z poddasza nieużytkowego
    - wiosna, jesień, zima - pobór powietrza ze szklarni, która będzie postawiona zaraz obok domu (strona nasłoneczniona przez cały dzień).
    Na dniach będą nam robić podbitkę, planuję umieścić w niej 2 rury, którymi będzie zasysane i odprowadzane powietrze do/z pompy.
    Co do szklarni. Obecnie jestem na etapie planowania jej rozmiarów i materiałów do wykonania. Wg mnie rozmiary min. 4x2m, wysokość 2m, dach z lekkim spadem.
    Całość uszczelniona. Zasysanie powietrza przy dachu. Podłoga izolowana (styropian). Całość uszczelniona (pianka), ponieważ zasysanie powietrza będzie odbywać się przez rurę na poziomie ziemi. Zimne powietrze ma przechodzić przez wymiennik ciepła (ciepła woda będzie ogrzewać powietrze z dworu). Ciepła woda będzie uzyskana przez domowej roboty solar umieszczony w tejże szklarni. Aby zmaksymalizować ogrzanie powietrza w szklarni i solarze planuję umieszczenie kilku ekranów odbijających i skupiających światło słoneczne (ściana szklarni od strony domu, ew. kilka ekranów w pobliżu szklarni, jeżeli nie będą "psuły" krajobrazu (cała instalacja będzie na tyłach domu). Żeby całość działała również w czasie gdy pada śnieg zastanawiam się, czy nie rozważyć wstawienia do szklarni małej prostej kozy, żeby w ciągu tych kilku-kilkunastu legendarnych -25*C dni w roku przepalić, żeby śnieg na dachu szklarni stopniał i podgrzać atmosferę. Zgodnie z duchem tego tematu wszystko ma być proste, wykonane samodzielnie, tanie i mało zawodne. Sens całej instalacji jest taki, że pompa ciepła (jest dosyć tania jak na pompę) ma mieć wyobrażenie, że przez cały rok panuje u nas lato i COP nie będzie leciał na łeb/szyję jest to alternatywa do rozwiązania pobierania ciepłego powietrza dla pompy z garażu (nie mamy) czy innego pomieszczenia w domu.
    Proszę o ew. opinie i zwrócenie uwagi na wady/zalety tego rozwiązania.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    juzer- fajnie, ale czy nie przesyt formy nad treścią? Ekrany odbijające światło- czy on odbiją interesujące nas promieniowanie cieplne- lusterkiem chyba ciepła nie przekażemy? A skoro szklarnia, to na pewno rośliny, skoro tak, to wilgoć- czy nie będzie miała ona negatywnego wpływu na wilgoć w powietrzu w domu?
    No i jeszcze ta koza... do oszukania PCi
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał juzer Zobacz post
    - wiosna, jesień, zima - pobór powietrza ze szklarni, która będzie postawiona zaraz obok domu (strona nasłoneczniona przez cały dzień).
    N Wg mnie rozmiary min. 4x2m, wysokość 2m, dach z lekkim spadem.......

    ........Proszę o ew. opinie i zwrócenie uwagi na wady/zalety tego rozwiązania.
    Sprawdź jaki przepływ powietrza ma Twoja pompa.Szklarnia ma kubaturę ok 16 m3.Czy będziesz w stanie "dostarczyć pompie odpowiedni strumień ciepłego powietrza na wymianę - piszesz o uszczelnieniu szklarni.Uważam jak DEZET - przerost formy nad treścią i do tego nieprzemyślane rozwiązanie.Ale kombinuj dalej- może wpadnie Ci na myśl coś lepszego.Polecam wątek "jaśkowe wynalazki" w całości i dziennik Jaśka.
    Ostatnio edytowane przez komtur II ; 28-05-2012 o 09:35

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    juzer

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    12

    Domyślnie

    DEZET, komtur II - dziękuję za odpowiedź, właśnie o konstruktywną opinię mi chodzi. W środę mam spotkanie z instalatorem pompy ciepła i wtedy wypytam, czy takie rozwiązanie wg niego ma sens. Co do ekranów to ich funkcją będzie odbijanie światła słonecznego w kierunku solara, a nie dodatkowego nagrzewania powietrza w szklarni. Zgadzam się z tym, że promieniowania tzw. cieplnego ekrany nie odbiją (podczerwieni) ale światło widzialne już tak, a to światło również niesie energię cieplną. Przyznaję Wam rację, że jest to trochę przerost formy ale jak nie spróbuję to się nie dowiem. Pomysł wziął się stąd, że użytkownicy takich pomp ciepła biorą najczęściej ciepłe powietrze z garażu i podczas tego garaż wychładza się do około 15*. No to pomyślałem, że można skonstruować pomieszczenie, które będzie miało ciągłe ładowanie energią cieplną (słońce), a nie wychładzać dom. Rzeczywiście, kubatura szklarni może być za mała, to się okaże. Pompa ciepła ma przepływ powietrza 100-200m3/h. A z tą kozą to rzeczywiście, przesadziłem
    Pomysł na pewno wymaga dopracowania. Zastanawiam się i będę musiał o tym porozmawiać z instalatorem, czy wyrzutu powietrza nie skierować na wejście do szklarni. Ale tu muszę poczekać aż instalator powie mi coś na temat temperatury powietrza wyrzucanego z pompy.
    Ostatnio edytowane przez juzer ; 28-05-2012 o 12:00

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Ja dziś wszedłem na poddasze i po paru minutach byłem zlany potem, a do dachu jest kawałek. Na parterze za to przyjemnie.
    Jutro chyba wezmę termometr i będę mierzył temperatury.

    Juzer- nie piszesz jakie masz pokrycie dachu- jeśli blachodachówkę, to może zamiast inwestować w szklarnię, zrób jaśkowy zaciąg powietrza spod połaci.
    A może zastosować "panele" stalowe na elewację- też to w jaśkowych zapiskach rozważaliśmy.
    Im układ prostszy tym łatwiej kombinować dalej- jak zrobisz od razu "molocha" to może działać... albo i nie.
    Mnie ciekawi jeszcze parafinowy bufor Adama mk.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Budowa ziemnego akumulatora ciepła nie jest łatwa, ale jest w pełni realna.
    (tamten wspomniany miał małe wady konstrukcyjne)

    Lusterko bardzo dobrze odbija ciepło!
    Weź jaki arkusz zwykłej blachy ocynkowanej, wystaw na słoneczko i stań PRZED NIĄ. Sam sprawdzisz - że działa!
    To kwestia skali!

    Pod dachem bardziej przydaje się pirometr a nie termometr.
    Można się wtedy mocno zdziwić (jak się zjawiska nie zna).


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Pogooglujcie " Isomax"
    Tam było o kompleksowym akumulowaniu pod chałupą...
    (inna sprawa jak im to wyszło...)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    System z ciekawymi rozwiązaniami, które warto rozważyć przy budowie swojego domu. Nie ma jednego uniwersalnego. Co waszym zdaniem należy brać pod uwagę przy budowie własnego domu?
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  20. #80
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    juzer

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    12

    Domyślnie

    Arturo72 - cytat z instrukcji pompy do cwu: "Nominalny przepływ powietrza: 100-200m3/h" ale jutro przepytam szczegółowo na ten temat instalatora.
    DEZET - dach pokryty dachówką ceramiczną, czarna jest co prawda, ale będzie jak u Arturo72. Dlatego wybór pada na szklarnię. Wiem, że odruchowo każdy broni swojego pomysłu, tak i ja bronię swojego Na razie wkradła się modyfikacja do wymiarów szklarni, będzie prawdopodobnie powiększona do około 60m3 - 3x8x2,5m; (wszystko zależy od wymiarów i kosztów szkła jakie uda mi się znaleźć). Pompa będzie potrzebować w trakcie pracy około 3m3 powietrza/min, czyli powinno się zdążyć odrobinę dogrzać w takiej kubaturze.
    P.S. przeglądając dziennik jasiek71 widzę, że dom buduje nam firma z Twoich okolic
    Ostatnio edytowane przez juzer ; 29-05-2012 o 12:45

Strona 4 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony