dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 65 z 119
Pokaż wyniki od 1.281 do 1.300 z 2379
  1. #1281
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    kto powie które rozwiązanie jest lepsze/będzie miało większy odzysk:
    -nyda czyli RRŚ-em ogrzewanie powietrza wrzucanego do domu
    -czy wstępne podgrzewanie wody użytkowej lub służacej do ogrzewania domu?

  2. #1282
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    respol, odpowiedzi szukaj latem gdy dalej myjesz się ciepłą wodą ale domu nie ogrzewasz.
    Druga sprawa to Wasze bezpieczeństwo w przypadku awarii (rozszczelnienie RRŚ).

  3. #1283
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    respol,
    Druga sprawa to Wasze bezpieczeństwo w przypadku awarii (rozszczelnienie RRŚ).
    Dotyczy to zarowno powietrza jak i wody. Rozszczelnienie wezownicy imo grozniejsze. I trudniejsze do wykrycia.
    Jedno i drugie malo prawdopodobne przy dobrym wykonaniu z wlasciwych materialow.

  4. #1284
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Wekto co masz na mysli żeby szukać odp latem?-to, że wodę używam również latem i będę miał już wstępnie ogrzaną? Jeżeli tak to czy zrezygnowanie z RSŚ-powietrze na korzyść RSŚ-wodnej nie przyniesie większych strat w okresie zimowym niż RSŚ-powietrzna zysków w zimie? Do domu dostarczamy powietrze praktycznie 24h, jeżeli pójdzie ono tylko przez GWC to będzie znacznie chłodniejsze niż z RSŚ. Jakoś o bezpieczeństwo się nie martwie, bo przecież jeżeli wodna to przez studnie RSŚ będzie wąż w jednym kawałku(bez łączeń) lub jakaś rura KO, a powietrze to chyba będzie czuć że coś wali...
    Pytam tu w kontekście budowy domu jednorodzinnego z silki dobrze izolowanego, ogrzewanie: wszędzie podłogówka+bufor grzany prądem w taniej taryfie, GWC no i RSŚ tylko nie wiem które korzystniejsze. Z czasem jakiś kolektor lub panel PV do CWU a jeżeli da radę to i do dogrzewania dom.

  5. #1285
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z energetycznego pkt. widzenia wykorzystanie RSŚ do wstępnego podgrzewania powietrza jest efektywniejsze. RSŚ pracuje również latem ,uczestniczy w regeneracji temperaturowej piachu pod chałupą

  6. #1286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    tak sobie ostatnio siedzę i analizuję swój dom od strony zużycia energii i dni słonecznych w skali całego sezonu grzewczego, wychodzi mi na to że można opędzić cały sezon grzewczy na samym słońcu wystarczy mieć bufor o pojemności ok. 10 000 L i ok. 20-22 kolektorów słonecznych...

  7. #1287

    Domyślnie

    Dachowca jeszcze używasz czy tylko kolektory?

  8. #1288
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    tak sobie ostatnio siedzę i analizuję swój dom od strony zużycia energii i dni słonecznych w skali całego sezonu grzewczego, wychodzi mi na to że można opędzić cały sezon grzewczy na samym słońcu wystarczy mieć bufor o pojemności ok. 10 000 L i ok. 20-22 kolektorów słonecznych...
    Taką butlę najlepiej w nocy "załatwić" ze stacji LPG. One są już dosyć dobrze zaizolowane, więc masz prawie dwie sprawy załatwione.
    Kolektory? Teraz montują PV na nowych skrzyżowaniach, więc może lepiej takie? A jak chcesz solar, to poszukaj jakiejś miejskiej pływalni po dotowanym z UE remoncie. Jakby co, to powiesz, że oddasz na lato, bo ty potrzebujesz tylko w zimie...
    Glikol to problem, ale można napędzić śpirytusu i też zadziała. Nawet będzie weselej!

    Ogólnie świetny pomysł! Da się? Da!

  9. #1289
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    tak sobie ostatnio siedzę i analizuję swój dom od strony zużycia energii i dni słonecznych w skali całego sezonu grzewczego, wychodzi mi na to że można opędzić cały sezon grzewczy na samym słońcu wystarczy mieć bufor o pojemności ok. 10 000 L i ok. 20-22 kolektorów słonecznych...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6072086

    Tu masz efekt temperaturowy słonecznego dnia lutego. Abstrahując od kosztu takiej instalacji , jest jeszcze grudzień,listopad ze znacznie gorszym nasłonecznieniem . 1oC w takim baniaku to 11,7kWh. To jest za mało by starczyło na kilka dni bez słońca,a tak jest od listopada do lutego.
    Myślę,że taniej i skuteczniej będzie ogacić dobrze dom z dobrą stolarką .

  10. #1290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    widzę że polewka...
    no ale czego można się było spodziewać ...

  11. #1291
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Ale na takiej zasadzie kombinują z ogrzewaniem lodem

  12. #1292
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    widzę że polewka...
    no ale czego można się było spodziewać ...
    ale dlaczego polewka?
    nie mogę teraz odgrzebać ale czytałem artykuł o kolesiu, który zbudował dom wkoło cysterny kolejowej, którą ładował w lato solarami i ogrzewał z niej zimą. miał tylko do tego całą połać dachu i drewutni w panelach - jak pisze Nydar- taniej będzie ocieplić

    Jasiek, czy dobrze rozumiem, że poszedłeś w fabryczne kolektory cieczowe rezygnując z powietrznego?

    10 000L to nie tak dużo, zbiornik betonowy jak na szambo. tylko pytanie jak go tanio naładować i rozładować żeby nie robić całego CO za dziesiątki tys PLN.

    zrobiłem zestawienie promieniowania docierającego do ziemi w ciągu roku.
    wychodzi na to, że ok 20% dociera w okresie grzewczym (6 najgorszych miesięcy)
    180kWh * 80m2 * 0,1? (sprawność) = 1440kWh
    czyli w zupełności wystarczyłoby do ogrzania domu pasywnego. wiadomo, listopad, grudzień i styczeń padaka ale pozostałe, czemu nie. jedna tylko niewiadoma, jakie sprawności będą przy ujemnych temperaturach?
    Jasiek notowałeś ile max można osiągnąć z dachowca zimą? ja zmierzyłem pod blachą na początku lutego i wyszło 28stopni ale nie mam przepływu powietrza więc nie potrafię zinterpretować. albo inaczej do jakiej temp udałoby się naładować taki zbiornik 1000L przy 0 st na zewnątrz?
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 23-02-2015 o 18:59

  13. #1293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post

    Jasiek, czy dobrze rozumiem, że poszedłeś w fabryczne kolektory cieczowe rezygnując z powietrznego?


    Jasiek notowałeś ile max można osiągnąć z dachowca zimą? ja zmierzyłem pod blachą na początku lutego i wyszło 28stopni ale nie mam przepływu powietrza więc nie potrafię zinterpretować. albo inaczej do jakiej temp udałoby się naładować taki zbiornik 1000L przy 0 st na zewnątrz?
    kolektory powietrzne są dla samorobnych pasjonatów...
    komercyjnie trzeba sięgać do rozwiązań produkowanych masowo a więc w jakimś tam większym stopniu wypróbowanych...

    osiągi "dachowca" są trudne do jednoznacznego określenia bo na wyniki ma wiele czynników, kompletuje powoli taki "samorobny" bardziej komercyjny kolektor który trochę "pomęczę" i zobaczę co on może a jak wyniki będą zadowalające to pomyślę nad zastosowaniem...

  14. #1294

    Domyślnie

    Pytam o dachowca, bo chałupa wybudowana, i pasowałoby się za niego wziąć na wiosnę. Rurki hydraulik wyprowadził na strych i tyle. Zawaliłem o tyle, że nie wyprowadziłem rur pcv pod blachę w trakcie robienia dachu i teraz trzeba będzie się męczyć z wełną i płytą mfp

  15. #1295
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Jasiek,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Unbenannt.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	307026
    a co ty na taka koncepcje ? tak, zeby gradient temp byl jak najmniejszy

  16. #1296
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    autor nie chciał to ja wklejam

    solar
    pamiętacie...?
    zrobiłem takie cudo w 2011r co szerzej opisywałem w temacie "solar tymi ręcami"...
    przeglądam sobie neta iiiiii.....
    http://www.muratorplus.pl/technika/o...chu_79892.html
    tak się zastanawiam czy lepiej nie rozpisywać się na necie ze swoimi pomysłami...

  17. #1297
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    I po co? Jak ten sam wozek?
    po "kpy"...

  18. #1298
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Opisać coś w Internecie i mieć pretensję, że ktoś z tego później skorzystał to jak zjeść korniszona, nażreć się śliwek, popić mlekiem i dziwić się ze sraczki.

  19. #1299
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    A jak sie w praktyce taki kolektor skoro powiększamy gradient temp a co za tym idzie straty od sufitu

  20. #1300
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    pamiętacie...?
    zrobiłem takie cudo w 2011r co szerzej opisywałem w temacie "solar tymi ręcami"...
    przeglądam sobie neta iiiiii.....
    http://www.muratorplus.pl/technika/o...chu_79892.html
    tak się zastanawiam czy lepiej nie rozpisywać się na necie ze swoimi pomysłami...
    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Opisać coś w Internecie i mieć pretensję, że ktoś z tego później skorzystał to jak zjeść korniszona, nażreć się śliwek, popić mlekiem i dziwić się ze sraczki.
    Ano, tym bardziej, że to jakiś przełomowy pomysł nie jest (i wykazywanie, że ktoś ukradł pomysł, a nie wpadł na coś podobnego SAM, pachnie już "nieco" megalomanią). Technicznie banalne rozwiązanie i każdy kto miał styczność z dachem, technologią solarową i jednocześnie wolą wykorzystania "darmowej" energii wcześniej czy później na to wpadnie -- zwłaszcza firmy, które się tym zajmują. Ja również się oświeciłem parę lat temu -- jak walczyłem z 60 stopniowym upałem na strychu (a żona akurat studiowała o pozyskiwaniu energii ze słońca). Że nie zrealizowałem, to już inna sprawa.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 65 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony