dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 119
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 2379
  1. #121
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Ale też zapewni bardzo wysoką wilgotność w pomieszczeniach.

  2. #122
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Można potem rozpylić stężoną solankę, która "wybierze" sporo wilgoci z powietrza.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Ale też zapewni bardzo wysoką wilgotność w pomieszczeniach.
    A bo to się robi w kanale wylotowym. Schłodzone parowaniem powietrze wpuszczamy do reku, który zysk termiczny przetransponuje na stronę wlotową.

  4. #124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurdel Zobacz post
    A bo to się robi w kanale wylotowym. Schłodzone parowaniem powietrze wpuszczamy do reku, który zysk termiczny przetransponuje na stronę wlotową.
    ale chyba dość dużo z tego stracimy...
    chociaż zawsze to coś...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #125

    Domyślnie

    Dużo-niedużo, zależy od sprawności rekuperatora. Sprawność tegoż jest jednakowa w obie strony, więc 50-90% chłodku odzyskamy. A wydatek - kubeł wody, i trochę większe opory na przepchnięcie powietrza. Porównaj z napędem klimy ;P.

  6. #126
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Czy jakaś pomocna duszyczka może mi łopatologicznie powiedzieć co konkretnie potrzebuję, żeby spod 100m2 połaci skierowanej na południe pod kątem 45, krytej blachodachówką czarny mat zasysać powietrze do wymiennika powietrze-woda i grzać bojler min.500l za pół darmo? Jasiek pisał o klimakonwektorze, ale to niewiele mi mówi. Potrzebowałbym konkretnych nazw urządzeń, wentylator, wymiennik, sterownik. Z góry dziękuję za ukierunkowanie moich poszukiwań.

    Nie wierzę, żebym potrzebował coś takiego...niczym RObocop: http://allegro.pl/klimakonwektor-fan...411840758.html
    Ostatnio edytowane przez K160 ; 19-06-2012 o 15:14
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  7. #127
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Czy jakaś pomocna duszyczka może mi łopatologicznie powiedzieć co konkretnie potrzebuję, żeby spod 100m2 połaci skierowanej na południe pod kątem 45, krytej blachodachówką czarny mat zasysać powietrze do wymiennika powietrze-woda i grzać bojler min.500l za pół darmo? Jasiek pisał o klimakonwektorze, ale to niewiele mi mówi. Potrzebowałbym konkretnych nazw urządzeń, wentylator, wymiennik, sterownik. Z góry dziękuję za ukierunkowanie moich poszukiwań.

    Nie wierzę, żebym potrzebował coś takiego...niczym RObocop: http://allegro.pl/klimakonwektor-fan...411840758.html
    Może nie dokładnie takiego fan-coila, ale coś podobnego... i w podobnej cenie
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Czy jakaś pomocna duszyczka może mi łopatologicznie powiedzieć co konkretnie potrzebuję, żeby spod 100m2 połaci skierowanej na południe pod kątem 45, krytej blachodachówką czarny mat zasysać powietrze do wymiennika powietrze-woda i grzać bojler min.500l za pół darmo? Jasiek pisał o klimakonwektorze, ale to niewiele mi mówi. Potrzebowałbym konkretnych nazw urządzeń, wentylator, wymiennik, sterownik. Z góry dziękuję za ukierunkowanie moich poszukiwań.

    Nie wierzę, żebym potrzebował coś takiego...niczym RObocop: http://allegro.pl/klimakonwektor-fan...411840758.html
    przy tak dużym dachu powietrze pobieraj w kilku miejscach, połącz je w jeden kanał o średnicy np. 315mm
    najlepiej zrób coś w rodzaju kolektora zbiorczego pod samymi krokwiami, pamiętaj aby kanały do wymiennika były jak najkrótsze ...
    wymiennik zastosuj taki jak sie montuje do GGWC...
    jest to odpowiednio duża nagrzewnica kanałowa z kilkoma rzędami rurek...
    czym większa tym lepiej...
    wentylator o wydajności 500-700m3/h zamontuj za wymiennikiem...
    to znaczy że powietrze z pod dachu najpierw przez wymiennik a dopiero potem przez wentylator...
    sterownik różnicowy z regulowaną deltą i histerezą
    pompka obiegowa taka o mocy ze 35W

    jak dobrze wszystko sklecisz to taki zbiornik zagrzejesz do ponad 50* w ciągu jednego słonecznego dnia startując od temp. wody studziennej ...
    pamiętaj przy takim zbiorniku powrót wody z wymiennika daj w połowie wysokości
    to samo dotyczy czujnika temp.
    zasilanie oczywiście z samego dołu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #129
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Nie wierzę, żebym potrzebował coś takiego...niczym RObocop: http://allegro.pl/klimakonwektor-fan...411840758.html
    Ja bym zaczął od czegoś takiego:

    http://allegro.pl/chlodnica-wody-dae...394373001.html

    Oczywiście projektowano to na trochę inne temperatury i wydajności, ale liczy się głównie powierzchnia wymiany i masowość produkcji.

    PS. piszesz coś o wymienniku powietrze woda, innym niż klimakonwektor, ale rozumiem, że to przez chęć skomplikowania sobie tematu.
    Ostatnio edytowane przez andriuss ; 19-06-2012 o 22:53

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurdel Zobacz post
    A bo to się robi w kanale wylotowym. Schłodzone parowaniem powietrze wpuszczamy do reku, który zysk termiczny przetransponuje na stronę wlotową.
    Dobre! Ale umówmy się: żeby uzyskać 1 kWh mocy chłodniczej przy temp. pom. 24* i powietrza nawiewanego 16*, trzeba prawie 400 m3/h oraz odpowiedniej ilości wody. Rozsądek mówi: strzel sobie klimę za tysiaka i będzie po problemie. Niemniej jednak, jeśli ktoś np. podlewa trawniki wodą ze studni i niechcący dysponuje zbiornikiem na deszczówkę i może urządzić prysznico - mgiełkę po drodze, to się z tego robi fajny pomysł godny wynalazka.

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Dobre! Ale umówmy się: żeby uzyskać 1 kWh mocy chłodniczej przy temp. pom. 24* i powietrza nawiewanego 16*, trzeba prawie 400 m3/h oraz odpowiedniej ilości wody. Rozsądek mówi: strzel sobie klimę za tysiaka i będzie po problemie. Niemniej jednak, jeśli ktoś np. podlewa trawniki wodą ze studni i niechcący dysponuje zbiornikiem na deszczówkę i może urządzić prysznico - mgiełkę po drodze, to się z tego robi fajny pomysł godny wynalazka.
    Nie wiem jak doszedłeś, że trzeba akurat 400 m3/h powietrza. Zakładając jednak, że miałeś rację - wymiana 400m3 w ciągu godziny to nie jest jakaś kosmiczna ilość, wentylacja w średnim domku pracuje chyba na przepływach właśnie tego rzędu.

    Co do ilości wody:
    Ciepło parowania wody 2 257 kJ/kg, czyli trzeba odparować 3600/2257=1,6 litra wody w ciągu godziny dla uzyskania 1 kWh energii chłodniczej. Żadne studnie i trawniki.

    Tak tak, żeby odparować litr wody trzeba naprawdę makabrycznych ilości energii. Biorąc jako jednostkę energię na ogrzanie litra wody o jeden stopień, to na zamrożenie tego litra trzeba 80 razy więcej energii, a na odparowanie - aż 500 razy więcej.

    Koszt pracy klimy z COP=4: 1/4 x 0,60zł/kWh=0,15zł.
    Koszt wody: 1,6E-3 x 10zł/m3 = 0,016zł; rzeczywiście, deszczówka będzie trochę tańsza.

    Czy nie lepiej zamiast strzelać sobie w kolano klimą, przydatną dwa miesiące w roku - użyć "wynalazka-nawilżacza" dziesięciokrotnie tańszego w eksploatacji, który przyda się także zimową porą (w kanale dolotowym tym razem) ? A za tysiaka kupić kratkę albo dwie zimnego piwa i wtedy dopiero będzie po problemie ..

  12. #132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    przy tak dużym dachu powietrze pobieraj w kilku miejscach, połącz je w jeden kanał o średnicy np. 315mm
    najlepiej zrób coś w rodzaju kolektora zbiorczego pod samymi krokwiami, pamiętaj aby kanały do wymiennika były jak najkrótsze ...
    wymiennik zastosuj taki jak sie montuje do GGWC...
    jest to odpowiednio duża nagrzewnica kanałowa z kilkoma rzędami rurek...
    czym większa tym lepiej...
    wentylator o wydajności 500-700m3/h zamontuj za wymiennikiem...
    to znaczy że powietrze z pod dachu najpierw przez wymiennik a dopiero potem przez wentylator...
    sterownik różnicowy z regulowaną deltą i histerezą
    pompka obiegowa taka o mocy ze 35W

    jak dobrze wszystko sklecisz to taki zbiornik zagrzejesz do ponad 50* w ciągu jednego słonecznego dnia startując od temp. wody studziennej ...
    pamiętaj przy takim zbiorniku powrót wody z wymiennika daj w połowie wysokości
    to samo dotyczy czujnika temp.
    zasilanie oczywiście z samego dołu...
    Dziękuję. Z totalnego laika właśnie stałem się laikiem, który wie czego potrzebuje, a to dla mnie milowy krok.

    Andriuss absolutnie nie mam chęci skomplikowania sobie tematu, tylko nie mam wiedzy. Sam klimakonwektor na razie jest dla mnie czarną magią. Chłodnica samochodowax2 ustawiona w dwóch rzędach, w szczelnej obudowie z odpływem wody ze skroplin i wentylatorem jest dla mnie zrozumiałym przykładem takiej konstrukcji.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurdel Zobacz post

    Ciepło parowania wody 2 257 kJ/kg, czyli trzeba odparować 3600/2257=1,6 litra wody w ciągu godziny dla uzyskania 1 kWh energii chłodniczej. Żadne studnie i trawniki.
    Przelicz jeszcze dżule na waty, dodaj sprawność reku i powiedz jak odparować kilka litrów wody na godzinę. Pytam, bo nie wiem, bo samym ciśnieniem cząsteczkowym potrzebujesz do tego powierzchni sporego basenu. Się obawiam, że gdyby to było takie proste, żaden potentat nie bawiłby się w jakieś czynniki chłodnicze i inne sprężarki. Ale sam wątek ma charakter radośnie twórczy, więc rozłóżmy to na czynniki pierwsze. Przydałby się Adam_mk ze swoją wiedzą odnośnie GWC wodnego.

  14. #134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Ja bym zaczął od czegoś takiego:

    http://allegro.pl/chlodnica-wody-dae...394373001.html
    .
    a ja nie ...
    ciśnienie wody z sieci od razu rozwali taka chłodnicę ...
    do układów bez ciśnienia ( bufor do CO ) jest idealna
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Przelicz jeszcze dżule na waty, dodaj sprawność reku i powiedz jak odparować kilka litrów wody na godzinę. Pytam, bo nie wiem, bo samym ciśnieniem cząsteczkowym potrzebujesz do tego powierzchni sporego basenu. Się obawiam, że gdyby to było takie proste, żaden potentat nie bawiłby się w jakieś czynniki chłodnicze i inne sprężarki. Ale sam wątek ma charakter radośnie twórczy, więc rozłóżmy to na czynniki pierwsze. Przydałby się Adam_mk ze swoją wiedzą odnośnie GWC wodnego.
    zrobiłem mały eksperyment...
    zawiesiłem na jednym z czterech anemostatów wyciągowych mokry ręcznik skręcony w rurę...
    po chwili temp. na głównym kanale wyciągowym spadła o ponad 1*
    po zdjęciu ręcznika z powrotem wróciła do normy...
    tak że coś jest na rzeczy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #136

    Domyślnie

    Ale że co mam Ci przeliczać? Dżul to Wat x sekunda, z definicji, są w tym samym układzie jednostek zwanym SI. 1kWh to 3600 kJ, czyli 1 tysiąc dżuli przez 3600 sekund w godzinie. Z proporcji 2257kJ/3600kJ=1litr/X otrzymasz X=1,6 litra.

    Sprawność rekuperatora będzie taka jaką sobie zrobisz albo kupisz; spotyka się urządzenia w zakresie 50-90% (a i 95% bywa). Było o tym wcześniej w tym wątku. Skoro klima dostała ode mnie przyzwoite COP=4, to i moje reku też niech będzie porządne i ma 90%, czyli ilość wody do odparowania trzeba zwiększyć z tytułu ograniczonej sprawności do 1,6/0,9=1,77 litra.

    Żeby ułatwić odparowanie przy zadanym przepływie powietrza zwiększa się powierzchnię parownika poprzez użycie materiałów porowatych - rozmaitych mat i gąbek. Głównym hamulcowym procesu jest tu wilgotność powietrza w otoczeniu; w tropikach takie ustrojstwo zadziała kiepsko.

    Ja tu naprawdę nie wymyślam żadnej Ameryki. To są proste zjawiska fizyczne, o których opowiadano mi w szkole dawno temu. I nie jest tak, że potentaci nie znają tego zjawiska i go nie używają. Dokładnie w ten sposób działa bardzo wiele chłodni kominowych w elektrowniach - z wysokiej wieży zrasza się wodą przestrzenną kratownicę-wymiennik. Kropelki w locie parują i schładzają wymiennik, a z chłodni do atmosfery zasuwa gustowny pióropusz pary.
    Niedawno na jakimś Discovery był program o sprytnych facetach, którzy takie urządzenia budowali, ale w dość dużym rozmiarze. Schładzali tym obiekty typu niewielka hala sportowa. Ustrojstwo było wielkości przyczepy traktorowej i żarło 6kW zamiast kilkudziesięciu. Zresztą, zwykła klima też działa na zasadzie odbierania ciepła przez odparowanie cieczy...

    A w ogóle to pora kończyć poboczną dyskusję, bo zaraz nam ktoś ździeli za zaśmiecanie wątka.
    Pozdrawiam.

  17. #137
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurdel Zobacz post

    A w ogóle to pora kończyć poboczną dyskusję, bo zaraz nam ktoś ździeli za zaśmiecanie wątka.
    Pozdrawiam.
    E tam, założę się że Jasiek jest zachwycony. Pomerdało mi się z dżul / Wh, sorry. No to trzeba budować, chyba najlepiej właśnie za pomocą jakiejś dyszy rozpylającej. Wydaje mi się, że lepiej przy pomocy małej pompki, wtedy wodę można recyrkulować w jakimś zakresie. Np. w formie sześcianu z wanienką na dole i dyszą lub kilkoma na suficie, po bokach rura wywiewna. Mam nadzieję, że Jasiek nie ma zbyt wielu rzeczy zaplanowanych na weekend

    Apropos chłodnicy - co prawda one wytrzymują kilka bar, ale zakładam, że i tak myślisz o układzie typu recyrkulacja wody z jakiegoś zasobnika albo przez wężownicę?

  18. #138
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar nita83
    Zarejestrowany
    May 2012
    Posty
    3.073

    Domyślnie

    witam, jako totalny laik (mam nadzieję że juz niedługo) w temacie mam pytanko dot. ogrzewania CWU i dogrzewania domu dachem. Na jakim etapie najlepiej zacząć przygotowania do montażu takiego urządzenia. U mnie dopiero fundamenty zaczynają powstawać, ale jako że będzie "domek stodółka" z dachem dwuspadowym (jedna strona cała od południa) to bardzo mnie zainteresował temat dogrzewania domu dachem. Wątek dopiero odkryłam i chciałabym przekonać do niego męża i tak się zastanawiam ile mam czasu na "przekonywanie", żeby potem nie trzeba było coś zmieniać w już położonym dachu.

  19. #139
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurdel Zobacz post
    A w ogóle to pora kończyć poboczną dyskusję, bo zaraz nam ktoś ździeli za zaśmiecanie wątka.
    Pozdrawiam.
    takich jak ty nam tutaj potrzeba...
    dawaj wszystko co wiesz...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    E tam, założę się że Jasiek jest zachwycony.
    Mam nadzieję, że Jasiek nie ma zbyt wielu rzeczy zaplanowanych na weekend
    co masz na myśli ??

    Apropos chłodnicy - co prawda one wytrzymują kilka bar, ale zakładam, że i tak myślisz o układzie typu recyrkulacja wody z jakiegoś zasobnika albo przez wężownicę?
    te układy działają najlepiej bezpośrednio...
    bez żadnego pośrednika ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 7 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony