dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 119
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 2379
  1. #1421
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Co nie zmienia faktu, że nawet gdyby nie było basenu, to zdecydowanie więcej chłodu da się wyssać z DZ (szczególnie że po drodze jeszcze CWU grzać wypada) przy pomocy PC niż z tego samego DZ pasywnie. I pomimo, że patenty z wyciąganiem ciepła z połaci itd. mają swój sens i powiedzmy "urok", to jednak ostatecznie stwierdziłem że mając PC do CO lepiej to ciepło na rzecz CWU/basenu wyciągnąć z domu siłą rzeczy go wydajnie chłodząc.
    Tak obrazowo ...
    Mamy standardowe DZ na zimę i dodatkowo jeszcze połączony z nim taki zbiornik buforowy który jest DZ w lecie a wyprodukowaną wodę ( płyn DZ ...) lodową pompujemy do jakiejś chłodnicy kanałowej czy innego klimakonwektora ...
    Woda lodowa jest skutkiem ubocznym grzania CWU i basenu w lecie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #1422
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak obrazowo ...
    Mamy standardowe DZ na zimę i dodatkowo jeszcze połączony z nim taki zbiornik buforowy który jest DZ w lecie a wyprodukowaną wodę ( płyn DZ ...) lodową pompujemy do jakiejś chłodnicy kanałowej czy innego klimakonwektora ...
    Woda lodowa jest skutkiem ubocznym grzania CWU i basenu w lecie ...
    Dokładnie tak. Pytanie pozostaje otwarte ile ma mieć zbiornik wody lodowej żeby na nim nie przeinwestować ale żeby też później nie zabrakło "chłodu". To jeszcze będę analizować.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #1423
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Dokładnie tak. Pytanie pozostaje otwarte ile ma mieć zbiornik wody lodowej żeby na nim nie przeinwestować ale żeby też później nie zabrakło "chłodu". To jeszcze będę analizować.
    Nie ma sensu ekonomicznego i nic więcej nie da niż DZ pędzone bezpośrednio przez te klimakonwektory ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #1424
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Nie ma sensu ekonomicznego i nic więcej nie da niż DZ pędzone bezpośrednio przez te klimakonwektory ...
    Nie wiesz tego, bo nie znasz zapotrzebowania na chłód mojego domu. Nawet ja go nie znam, bo zwyczajnie mi braknie wyobraźni na to jak będę dom użytkować. Że DZ nie wszystkim wystarcza (bo mają różne zyski bytowe), to już zostało empirycznie stwierdzone przez paru użytkowników tego forum... Zresztą obserwuję też relacje użytkowników z opomiarowanych DZ w lato i nie wygląda to ciekawie, gdy temperatury dochodzą nawet do 20 stopni.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #1425
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie wiesz tego, bo nie znasz zapotrzebowania na chłód mojego domu. Nawet ja go nie znam, bo zwyczajnie mi braknie wyobraźni na to jak będę dom użytkować. Że DZ nie wszystkim wystarcza (bo mają różne zyski bytowe), to już zostało empirycznie stwierdzone przez paru użytkowników tego forum... Zresztą obserwuję też relacje użytkowników z opomiarowanych DZ w lato i nie wygląda to ciekawie, gdy temperatury dochodzą nawet do 20 stopni.
    Jak znasz zapotrzebowanie na ciepło w zimie to znasz moc chłodniczą ...

    Nie spotkałem jeszcze takiego DZ które ma w lecie wyższą temperaturę niż grunt rodzimy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #1426
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jak znasz zapotrzebowanie na ciepło w zimie to znasz moc chłodniczą ...
    Mam wyliczone 6,7kW strat dla -20sC na zewnątrz i 23sC w domu (z WM i reku). To jak to się przekłada na moc chłodniczą?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Nie spotkałem jeszcze takiego DZ które ma w lecie wyższą temperaturę niż grunt rodzimy ...
    Ale jeśli podepniesz wymiennik i zaczniesz wen pchać ciepło (z domu i z pompki), to się temperatura podniesie, co za tym idzie wydajność spadnie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #1427
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Mam wyliczone 6,7kW strat dla -20sC na zewnątrz i 23sC w domu (z WM i reku). To jak to się przekłada na moc chłodniczą?


    Ale jeśli podepniesz wymiennik i zaczniesz wen pchać ciepło (z domu i z pompki), to się temperatura podniesie, co za tym idzie wydajność spadnie.
    Taki wymiennik będzie miał 450m długości i zajmował 600m2 ,moc ok 5,3 kW ...
    Teoretycznie jest w stanie dostarczać ok 120kWh chłodu na dobę więc tyle co 5kW klimatyzator pracujący z pełną mocą cały czas ...

    Moje GWC rurowe pracujące cały czas z wydajnością 500m3/h nigdy nie osiągnęło więcej niż 18,6* na nawiewie ...
    Przy temp w domu 25* daje ok 1 kW mocy chłodniczej a to jest wystarczające dla mojej chałupy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #1428
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Myślałem też o rozwiązaniu z buforem ale to się nie kalkuluje. A mam bufor w cenie złomu

    A może tak: Bypass z klimakonwektorem na nitce DZ. Pompka się włącza tylko jak w domu jest więcej niż ..... Jeśli nie to chłód do gruntu. Kwestia tylko, żeby dobrać godziny grzania wody. Nie wykorzystasz w 100% chłodu ale inwestycja kilka razy mniejsza.

  9. #1429
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Akurat "bufor" na potrzeby chłodzenia nie musi się kalkulować. To element komfortu. Ja nie zamierzam się ograniczać i notorycznie zasłaniać okien czy trzymać zamkniętych drzwi tarasowych, żeby mi przypadkiem "mocy" z DZ nie zabrakło, a jak popuszczę wodzę fantazji na imprezie z ilością osób, potem sobie pluć w brodę w takie lato jak ostatnio, że pożałowałem 2000 zł i się pocę w 26sC przy 90% wilgotności zamiast mieć 24sC (przy "normalnej" wilgotności).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #1430
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Ale nie w tym sensie się nie opłaca, żeby tego nie robić tylko w tym sensie, żeby zrobić to inaczej. Bo przecież i tak nie będziesz przewymiarowywał tego bufora, żeby utrzymywać np 2m3 wody cały sezon bo może się trafi impreza albo 2? To co pisze Jasiek o DZ potwierdził mi kolega, który projektuje takie rzeczy. Owszem, zdarzyło się ,że ktoś przegrzał w lato DZ ale miał po prostu niedowymiarowany wymiennik gruntowy (chciał chłodzić jakąś halę produkcyjną).
    I tak chyba nie da rady zrobić bufora na cały wyprodukowany chłód i musisz to gdzieś zrzucać więc DZ się nie pozbędziesz.
    Chodzi mi o to, żeby wykorzystać cały (albo tyle ile będzie potrzebowała chata) wyprodukowany chłód przy okazji grzania wody wykorzystując klimakonwektor a to co trzeba więcej ciągnąć z DZ. Po prostu indtalacja pracuje na temp DZ a jak jest produkcja ciepłej wody to mamy lepszy parametr na klimakonwektorze. Czy źle kombinuję?

    Chcesz w ogóle zrobić ten zbiornik jako bufor z wężownicą w środku, bo nie znam się na instalacjach wody lodowej
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 04-03-2016 o 12:39

  11. #1431

    Domyślnie

    Jaśku, przeniosę wątek z moim dachowcem tutaj.

    Przełożyłem pompkę obiegową za bufor, wyciąga wodę z bufora i ma pchać ją na strych, do wymiennika. Pompka na wysokości jakichś 30cm od dna bufora, powrót z wymiennika jakieś 30cm wyżej. Niestety, jak odkręciłem rurkę tłoczącą z pompki przy wymienniku, okazało się, że najpierw wypchało powietrze a dopiero potem pojawiła się wąska strużka wody. Nie mam jak sprawdzić co się dzieje po zakręceniu rurek i puszczeniu wody w dół, ale skoro pompka nie przepchała tego powietrza w bufor i nie załapała obiegu po kilkunastu minutach od uruchomienia na maksymalnych obrotach, a po odkręceniu rurek zrobiła to w dwie minuty, to wychodzi na to, że bez mocniejszej pompki nie mam co marzyć o wymuszeniu obiegu.

    Inna sprawa, że to powietrze to jest po prawie tygodniu przerwy. Dopuściłem wodę, teraz działa, natomiast ciekawe czy ruszy jutro.
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 10-05-2016 o 14:47

  12. #1432
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Jaśku, przeniosę wątek z moim dachowcem tutaj.

    Przełożyłem pompkę obiegową za bufor, wyciąga wodę z bufora i ma pchać ją na strych, do wymiennika. Pompka na wysokości jakichś 30cm od dna bufora, powrót z wymiennika jakieś 30cm wyżej. Niestety, jak odkręciłem rurkę tłoczącą z pompki przy wymienniku, okazało się, że najpierw wypchało powietrze a dopiero potem pojawiła się wąska strużka wody. Nie mam jak sprawdzić co się dzieje po zakręceniu rurek i puszczeniu wody w dół, ale skoro pompka nie przepchała tego powietrza w bufor i nie załapała obiegu po kilkunastu minutach od uruchomienia na maksymalnych obrotach, a po odkręceniu rurek zrobiła to w dwie minuty, to wychodzi na to, że bez mocniejszej pompki nie mam co marzyć o wymuszeniu obiegu.

    Inna sprawa, że to powietrze to jest po prawie tygodniu przerwy. Dopuściłem wodę, teraz działa, natomiast ciekawe czy ruszy jutro.
    A dlaczego ten układ się zapowietrza ...?
    Na jakiej wysokości względem tej chłodnicy jest lustro wody w całej instalacji ...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #1433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A teraz coś z pomysłów genialnych, zwariowanych i takich sobie ...
    Zainspirowany rozwiązaniem TESLA POWERWALL postanowiłem zbudować coś podobnego tyle że w wersji dla ubogich ...

    Bierzemy sobie coś takiego...
    http://allegro.pl/inwerter-solarny-s...110065613.html
    Dokręcamy do tego takie cztery sztuki ...
    http://allegro.pl/akumulator-megalig...917962874.html
    A potem jeszcze że cztery takie ...
    http://allegro.pl/bateria-sloneczna-...158212560.html

    I podłączamy to wszystko do chałupy...

    Po uruchomieniu przestaje istnieć coś takiego jak " droga taryfa" a jako bonus mamy jeszcze UPS całego domu a przynajmniej jego podstawowych funkcji życiowych ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #1434
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Jasiek, ale już dawno zostało obliczone, że magazynowanie prądu w akumulatorach nie jest opłacalne . Wydatek na akumulatory nigdy się nie zwróci, do czasu, aż wprowadzą nowe, tańsze lub pojemniejsze akumulatory. A jak na zasilanie awaryjne to strasznie drogo, ja zrobiłem starego upsa od kompa z padniętym aku i 2 żelówki tego typu http://allegro.pl/akumulator-zelowy-...179420739.html

  15. #1435

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A dlaczego ten układ się zapowietrza ...?
    Na jakiej wysokości względem tej chłodnicy jest lustro wody w całej instalacji ...?
    Tego nie mam jak sprawdzić, albo nie wiem jak. Jest tak:

    Do bufora woda z wodociągu wpływa przez zawór. Normalnie jest on zamknięty. Do wężownicy w buforze wpływa przez reduktor, i wpływa ciągle, no bo jest zużywana w domu. Na górnym deklu bufora jest rurka z odpowietrznikiem. Z bufora leci rurka do naczynia wzbiorczego z którego lecą dwie rurki - odpływ w kanał w połowie i odpowietrzenie w górze. Na odpowietrzeniu nie ma zaworka ani typowego odpowietrznika, po prostu otwarta rurka. Zakładam, jako laik, że ta woda po prostu odparowuje. Dlatego myślałem o tym zamkniętym naczyniu wzbiorczym.

  16. #1436
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Jasiek, ale już dawno zostało obliczone, że magazynowanie prądu w akumulatorach nie jest opłacalne . Wydatek na akumulatory nigdy się nie zwróci, do czasu, aż wprowadzą nowe, tańsze lub pojemniejsze akumulatory. A jak na zasilanie awaryjne to strasznie drogo, ja zrobiłem starego upsa od kompa z padniętym aku i 2 żelówki tego typu http://allegro.pl/akumulator-zelowy-...179420739.html
    Ja jestem z tych co obliczenia traktują z przymrużeniem oka...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #1437
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Tego nie mam jak sprawdzić, albo nie wiem jak. Jest tak:

    Do bufora woda z wodociągu wpływa przez zawór. Normalnie jest on zamknięty. Do wężownicy w buforze wpływa przez reduktor, i wpływa ciągle, no bo jest zużywana w domu. Na górnym deklu bufora jest rurka z odpowietrznikiem. Z bufora leci rurka do naczynia wzbiorczego z którego lecą dwie rurki - odpływ w kanał w połowie i odpowietrzenie w górze. Na odpowietrzeniu nie ma zaworka ani typowego odpowietrznika, po prostu otwarta rurka. Zakładam, jako laik, że ta woda po prostu odparowuje. Dlatego myślałem o tym zamkniętym naczyniu wzbiorczym.
    Jak możesz to zrób jakiś rysunek tego układu ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #1438

    Domyślnie



    na wysokości zwu jest jeszcze zasilenie do piecyka na drewno i powrót z piecyka na wysokości powrotu z dachowca, piecyk stoi pod buforem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	355507  
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 11-05-2016 o 13:04

  19. #1439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post


    na wysokości zwu jest jeszcze zasilenie do piecyka na drewno i powrót z piecyka na wysokości powrotu z dachowca, piecyk stoi pod buforem.
    Jak dla mnie to wystarczy tylko odpowietrzyć chłodnicę i powinno banglać ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #1440
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    CodeSnipper czy dobrze rozumiem, że wymiennik dachowca masz na tym samym otwartym obiegu co piecyk i bufor a CWU leci wężownicą przepływowo? Jeśli tak to masz wystarczającą moc? Jeśli już tego używasz np z piecykiem to napisz jakie temperatury uzyskuje przy grzaniu przepływowym.

    Przeczytałem jeszcze raz Twojego posta i dopiero zczaiłem. Miałem dokładnie ten sam problem jak sam eksperymentowałem. Nie mogłem odpowietrzyć układu. Wg mnie pompa nie może przepchać tego powietrza rurką w dół z wymiennika do bufora. Jasiek czy odpowietrznik nie powinien być w najwyższym punkcie układu, tzn przy wymienniku i trochę powyżej niego?

Strona 72 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony