dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Szukam kozy/małego kominka do domu do 100m2 + w przyszłości akumulacja...

    projektowany dom, szkielet, PC=100m2, dobrze ogrzany, elektryka w podłodze + poszukiwana koza...
    szczerze mówiąc to mało tych 'kóz' jest. Wymagania:
    -dopływ powietrza z zewnątrz
    -popielnik
    -niska moc (do planowanych 100m2 pow. całk. jako drugie źródło ciepła to max 10kW potrzebuję a to i tak bedzie dużo)
    -cena poniżej 10 tys.

    1. po długich poszukiwaniach pozostał na placu boju Jotul F-400. Opinie zbiera dobre, bo to Jotul i ma te parametry, których poszukuję.(moc mogłaby być mniejsza ale o tym zaraz).http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/M...-/Jotul-F-400/ czy ktoś ma inne kozy do polecenia z tymi parametrami?

    2.ALE zacząłem myśleć nad akumulacją ciepła z rury dymowej (żeby w przyszłości zakumulować tą moc, bo tak na teraz to postawię kozę i tyle)- niestety jest to rura 150 mm. I dotąd nie trafiłem na jakiekolwiek systemy akumulacji ciepła z fi150. Widział ktoś, coś takiego?

    3. żeby akumulacyjnych krążków/cegieł/systemów/płyt nie wrzucać nad kozę, (bo obudowanie ich będzie trudniejsze, będą leżeć na kozie, albo trzeba będzie stojak dla nich skostruować) wymyśliłem że wezmę wylot spalin do tyłu +2 kolana jak na poniższym rysunku:

    i zbuduję z szamotu mini-ścianę tuż za kozą, ALE w PODOBoNO 2 kolana to jest max przy podłączaniu kozy, może być za mały ciąg itd. ja dadatkowo planuję utrudnić spalinom drogę ucieczki odbieraniem ciepła z nich, czy nie skończy to się katastrofą? Czy te 2 kolana ujdą?

    4. a może kominek?
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    a ...zapomniałem napisać o kwestiach estetycznych, jak widzisz takie cudo nieco 'inaczej' wygląda niż wspomniany Jotul
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam jak w stopce - są też inne modele.
    Jedyna akumulacja na jaką sobie pozwoliłem to dodatkowy szamot w komorze spalania.
    Inne kombinowanie uważam za przesadę.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  5. #5

    Domyślnie

    z czasem chce pokombinować, bo szkoda wypuszczać tyle ciepła, poza tym ta wystająca rura będzie razić Samicę... (przynajmniej tak jest w zapowiedziach kinowych)
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  6. #6

    Domyślnie

    Pomyśl o piecyku na pelet o ile te paliwo wchodzi w grę.

  7. #7

    Domyślnie

    niet, koza albo maly kominek na drewno (mam własny las)
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurek Zobacz post
    niet, koza albo maly kominek na drewno (mam własny las)
    Mam kominek z pw, sąsiad ma własnie taką kozę, jest z niej niezadowolony, planuje zmianę na kominek. Z taką kozą jest sporo problemów, dlatego jeśli jest miejsce to korzystniej od razu mały kominek.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9

    Domyślnie

    jakich problemów?
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurek Zobacz post
    jakich problemów?
    ...nikt mu nie bedzie kominka zazdrościł...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurek Zobacz post
    jakich problemów?
    Do rozpalenia trzeba drobniej rąbać drewno, dłuższe kawałki trzeba przecinać piłą, mniejszy wsad trzeba częściej uzupełniać (kotłownia w salonie, częściej się dymi, bardziej się brudzi). Koza ma mniejszą sprawność, zwykle bez akumulacji ciepła, większe straty kominowe. Najlepiej porozmawiać na ten temat z użytkownikami takich piecyków - mój sąsiad po 10 latach użytkowania ma go dość i planuje kominek.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  12. #12

    Domyślnie

    Małe kawałki do rozpalania to fakt. Mniejsza sprawność?
    Moja koza ma 75% wg producenta, a kominek może o 5% więcej a może nie.
    Wygląda całkiem całkiem zwiewnie w porównaniu do prawdziwego "grata" czytaj kominka u mojego znajomego który zajmuje pół salonu.
    Akumulacja ciepła nie najgorsza - rozpalone trzy kostki brykietu (po 0.8 kg każda brykietu bukowego) dają ciepło (niewielkie ale w końcu 3 kostki to też nie dużo) przez kilkanaście godzin po zgaśnięciu ognia.
    Kotłownia w salonie - miałem tylko raz - WM była źle zrównoważona gdyż kratka nawiewu przytkała się i po rozpaleniu zaczęło dymić wszelkimi szparami z mojej "szczelnej" kozy sic.
    Czy jest to tańsze źródło ciepła w stosunku do gazu - ależ skąd!
    Częste dokładanie - zależy od domu - mi trzy kostki wystarczą (dla klimatu gdyż dom w szczycie potrzebuje ciut więcej niż trzy kostki) czyli jeden załadunek.
    Jest jeden minus palenie w kozie powoduje większe wahania temperatury w domu. Po prostu jeśli tego ciepła jest na tyle dużo aby regulator nie włączył kotła to na poddaszu jest ciut chłodniej dzięki oknom dachowym sic.
    Ostatnio edytowane przez orko ; 09-05-2012 o 17:08
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  13. #13

    Domyślnie

    Nurek,
    Jeśli mówisz o małym kominku to popatrz sobie na oferte Nordpeis. Mają piecyk akumulacyjny o nazwie Salzburg. Jest tu na forum dyskusja o ich kominkach..

  14. #14

    Domyślnie

    znam już Salzburga, niestety cena jest o wiele wyższa od Jotula F-400, ew. akumulację planuję w przyszłości jeśli bedą finanse i stwierdzę takową potrzebę
    i Samicy wzornictwo Nordpeisa nie odpowiada
    nie widziałem jeszcze producenta/ dystrybutora/firmy/ fachowca z budowlanki, który wie jak się zaprezentować w Internecie

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tysia27

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1

    Domyślnie koza

    a może Maxflam? są bardzo dobre i tanie http://centrum-ogrzewania.pl/maxflam...-9kw-p-26.html

  16. #16
    Gosc_123
    Guest
    Gosc_123

    Domyślnie

    Nie wiem czy temet jeszcze aktualny, ale ja mam taką oto kozę. Trochę podobna do Jotula. Zresztą z rurą od Jotula właśnie



    To Invicta-modena. Moc jak dobrze pamietam - 12 kW. Cena nie więcej niż 5 tys. Dom podobny do Twojego wielkością, drewniany.
    Jestem z niej zadowolona.
    Acha. Nie rozpalam drobnym drewnem tylko na poczatku sezonu kupuję kilka bloków kominkowych ( trociny +parafina) i kawałek tego bloku ląduje jako rozpałka. Jedna zapałka, podpalone i gotowe. Taki patent

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indy-k Zobacz post
    Nie wiem czy temet jeszcze aktualny, ale ja mam taką oto kozę. Trochę podobna do Jotula. Zresztą z rurą od Jotula właśnie



    To Invicta-modena. Moc jak dobrze pamietam - 12 kW. Cena nie więcej niż 5 tys. Dom podobny do Twojego wielkością, drewniany.
    Jestem z niej zadowolona.
    Acha. Nie rozpalam drobnym drewnem tylko na poczatku sezonu kupuję kilka bloków kominkowych ( trociny +parafina) i kawałek tego bloku ląduje jako rozpałka. Jedna zapałka, podpalone i gotowe. Taki patent
    Ładnie...Z pewnością dużo ładniej niż seryjne kominki z supermarketu.
    Mimo, że to również seryjna produkcja, jakoś nie razi tak jak poprzyklejane
    na suporeksie płytki piaskowca w co drugim domu. Rura majstersztyk...
    No i drewno nie takie małe tam włożysz...

  18. #18
    Gosc_123
    Guest
    Gosc_123

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Ładnie...Z pewnością dużo ładniej niż seryjne kominki z supermarketu.
    Mimo, że to również seryjna produkcja, jakoś nie razi tak jak poprzyklejane
    na suporeksie płytki piaskowca w co drugim domu. Rura majstersztyk...
    No i drewno nie takie małe tam włożysz...
    Czasami jak widać warto pokombinować!

    No i grzeje ten kominek porządnie! Mogę porównać, bo mam w W-wie Piu Spartherma. Wielkie ustrojstwo, ale służy raczej jako ozdoba i zabawa w palenie drewna a nie jako funkcja grzewcza. Ile ja tam ciepła w komin puściłam...

    Pozdrawiam i dzięki za miłe słowa.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Piu jest piękne! Z grzaniem ma jednak niewiele wspólnego, jak słusznie
    zauważyłaś. Spartherm to ewenement na skale światową. 20 lat
    produkowali urządzenia grzewcze, nie bardzo mając o tym pojęcie.
    Sukces jaki osiągnęli (osiągnął założyciel firmy) , jest bez porównania
    z czymkolwiek i kimkolwiek...

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zaza707.

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    1

    Domyślnie Ogrzewanie koza

    Cytat Napisał Indy-k Zobacz post
    Nie wiem czy temet jeszcze aktualny, ale ja mam taką oto kozę. Trochę podobna do Jotula. Zresztą z rurą od Jotula właśnie



    To Invicta-modena. Moc jak dobrze pamietam - 12 kW. Cena nie więcej niż 5 tys. Dom podobny do Twojego wielkością, drewniany.
    Jestem z niej zadowolona.
    Acha. Nie rozpalam drobnym drewnem tylko na poczatku sezonu kupuję kilka bloków kominkowych ( trociny +parafina) i kawałek tego bloku ląduje jako rozpałka. Jedna zapałka, podpalone i gotowe. Taki patent

    Witam
    Szukam kozy do ogrzewania swojego domku szkieleciaka drewnianego .Mam pytanie czy ta koza to jedyne źródło ogrzewania,czy wystarcza. Domek ma około 80 m ma być całoroczny taki wypadowy na weekend .Znalazlam z tej samej firmy zeliwna nie lepsza by była. Mam pytanie czy ma pani rozprowadzania ogrzewanie do innych pokoi.prosze coś wiecej napisać na co ma zwrócić uwagę przy montażu.
    Czy może mi pani wyjaśnić czym bielila drewniane ściany jaki sposób wykonania. Ja co prawda będę mieć tylko sufity i podłogi drewniane ale te żółte drewno do mnie nie przemawia. Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony