dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 115
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszeK Zobacz post
    A Czy na działkę niemożna podłączyć normalnego prądu i zakończyć wszystko właściwym licznikiem ?

    Jeśli np. nie chce domu na działce a chce prąd do kosiarki to muszę budowlany zakupywać ?
    jest cały watek o tym
    niby mozna ale nie mozna zależy jak Ci się uda
    mi sie nie udało

  2. #22

    Domyślnie

    Jeśli np. nie chce domu na działce a chce prąd do kosiarki to muszę budowlany zakupywać ?
    Jak jeszcze nie masz pozwolenia na budowę to zgłoś że będziesz korzystać z działki rekreacyjnie i do tego potrzebny Ci prąd.
    Przy budowie etapem w którym można wnioskować o "normalny"prąd jest moment w którym masz sso i wewnętrzne instalacje elektryczne.
    Najlepiej ten pierwszy okres pociągnąć na agregacie żeby uniknąć tych wszystkich podwójnych papierów i mieć już umowę docelową.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Przy budowie etapem w którym można wnioskować o "normalny"prąd jest moment w którym masz sso i wewnętrzne instalacje elektryczne..
    nie do konca tak jest bo mi Pani w enea powiedziala ze moge miec firanki w oknach, ale jesli nie mam odbioru to nie ma takiej opcji aby mi podlaczyli tzw. prad normalny

  4. #24

    Domyślnie

    nic
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 16:48

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał heine84 Zobacz post
    zieli wszystko zależy na jakiego człowieka trafisz... albo kto załatwia w energetyce przyłącze.

    Byłem u nich kika razy i zawsze ktoś miał inne zdanie na temat mojego przyłącza. Za pierwszym razem nie chcieli nam wydać zapewnienia przyłącza bo musieli by postawić nowe słupy żeby nas podłączyć. Później okazło sie że sie da wszystko załatwić w pokoju obok u miłej pani. Zaznaczyłem że chce prąd do celów bytowych, nie do budowy. Skrzynke już mam na działce, czekam na SSZ i podłączam do domu, już nie pamiętam jaką wtedy taryfe dostane ale nie budowlaną. Taryfa minimalnie droższa niż po odbiorze domu. Elektryk i Pani w Tauronie powiedziała że przy SSZ można już zmienić taryfe z budowlanej na tańszą (nie pamiętam nazwy).
    no własnie ja zle trafiłem ale bede probował

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ejdiaj
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    92

    Domyślnie

    Posłuchajcie mnie teraz!!

    Dobrze wiem jak to wygląda w Zakładzie Energetycznym. To że ZE wymuszaja na odbiorcach zawarcie umowy kompleksowej na budo wę w taryfie C1x (bo tak się ona nazywa a nie budowlana, a dokładniej chodzi tu o odbiorców zasilanych w linii niskiego napięcia o mocy umownej do 40 kW a raczej o zabezpieczeniu przedlicznikowym do 63A) to jest jakaś farsa - ciekawe co na to URE?. W taryfie Operatora Sieci Dystrybucyjnej nie ma ani jednego zapisu że jeżeli budujesz dom to musisz płacić w takiej taryfie.
    Rzecz jest w tym że taryfa C1x służy do rozliczania odbiorców którzy wykorzystują energię elektryczną do celów zarobkowych czyli sklepik osiedlowy, kiosk, mały warsztat, czy jakakolwiek inna działalność ale zaznaczam do mocy 40 kW, i w tej taryfie kWh jest nieco tańsza ale płacimy co miesiąc za moc.
    Więc jeżeli na budowę wchodzi firma i wykonuje dla nas dom pod klucz to OK taryfa C1x jest słuszna, ALE jeżeli buduję dom systemem gospodarczym (z bratem, teściem, szwagrem...) to należy nam się taryfa G1x czyli tzw gospodarcza (gdzie energia czyli kWh jest trochę droższa niż w C1x ale nie płacimy nic za moc. I jest zapis w taryfie OSD że taryfę G1x można zastosować do gospodarstw domowych, garaży i najważniejsze ALTAN WYPOCZYNKOWYCH. I cały proceder wygląda tak:

    1. Otrzymujemy akt notarialny / tytuł do nieruchomości
    2. Występujemy o warunki przyłączenie.
    3. ZE stawia nam skrzynkę w granicy działki, my opłacamy fakturę
    4. Stawiamy blaszak,
    5. Wykonujemy instalację odbiorczą w tym garażu
    6. Po odebraniu skrzynki oraz mając opłaconą f-rę za przyłączenie do sieci, zawieramy umowę na ALTANĘ czyli taryfę G1x
    7. ZE zakłada licznik
    8. Dla nas jest to już docelowy stan w stosunku do ZE
    9. Załatwiamy resztę papierów w celu uzyskania pozwolenia na budowę

    Reasumując: zasilanie działki w energię elektryczną powinno być pierwszym krokiem zaraz po otrzymaniu tytułu prawnego do nieruchomości, wtedy jesteśmy w stanie wpłynąć na opłaty za energię elektryczną.

  7. #27

    Domyślnie

    Ad.9 może trwać nawet i 2 lata i wtedy całe te nasze oszczędności idą w eter

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ejdiaj
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    92

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Ad.9 może trwać nawet i 2 lata i wtedy całe te nasze oszczędności idą w eter
    Nie do końca się z Tobą zgodzę.
    Akt notarialny spisałem w lutym a w połowie września mogłem już rozpoczynać budowę (czyli 7 miesięcy). Działka została zasilona w lipcu. Więc nie niekoniecznie oszczędności idą w eter jeżeli potrafimy się odpowiednio poruszać między urzędowymi procedurami
    Pozdrawiam

  9. #29

    Domyślnie

    Prąd na działkę rekreacyjną nie jest przyznawany za względy na nazwę nieruchomości tylko na przeznaczenie prądu.
    Więc jak mamy prąd na działce rekreacyjnej w umowie mamy określone do czego prąd używamy.
    Oczywiście możemy rozpocząć budowę na tym prądzie, możemy z sąsiedniej działki brać cegły do budowania, cement możemy "kupić" od pracownika składu w "okazyjnej" cenie bez paragonu. Ale to się jakoś w europie nazywa, w Polsce pewnie zaradność !.

    Elektrownia nie wyrazi również zgody na "zakup" od sąsiada prądu, sąsiad nie jest pośrednikiem tylko ostatecznym odbiorcą.

    Więc jaki miałem wybór aby nie być "zaradnym". Prąd budowlany z dodatkowy słupem na działce (innej opcji nie ma u mnie w elektrowni), postawienie słupa ok. 3000 zł + koszt prądu, lub zakup agregatu za kwotę 500 zł + koszty paliwa.
    Wybrałem opcję nr 2 - koszt paliwa 1600 zł do SSZ. Za miesiąc będę miał przyłącze docelowe.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Cytat Napisał pirawawa Zobacz post
    Prąd na działkę rekreacyjną nie jest przyznawany za względy na nazwę nieruchomości tylko na przeznaczenie prądu.
    Więc jak mamy prąd na działce rekreacyjnej w umowie mamy określone do czego prąd używamy.
    Oczywiście możemy rozpocząć budowę na tym prądzie, możemy z sąsiedniej działki brać cegły do budowania, cement możemy "kupić" od pracownika składu w "okazyjnej" cenie bez paragonu. Ale to się jakoś w europie nazywa, w Polsce pewnie zaradność !.

    Elektrownia nie wyrazi również zgody na "zakup" od sąsiada prądu, sąsiad nie jest pośrednikiem tylko ostatecznym odbiorcą.





    Więc jaki miałem wybór aby nie być "zaradnym". Prąd budowlany z dodatkowy słupem na działce (innej opcji nie ma u mnie w elektrowni), postawienie słupa ok. 3000 zł + koszt prądu, lub zakup agregatu za kwotę 500 zł + koszty paliwa.
    Wybrałem opcję nr 2 - koszt paliwa 1600 zł do SSZ. Za miesiąc będę miał przyłącze docelowe.

    U mnie także podstawą otrzymania choćby jednej iskierki prądu i zawieszenia licznika w skrzynce-było postawienie słupa ŻELBETONOWEGO!! Ta imprez zżarła 2 tys +120 pln w PGE.
    A teraz, comiesięcznie golą ze mnie ok 80 zł mimo budowlanego zimowego snu.

    Jak się z tego wymiksować, aby nie płacić takich kwot-przecież w skali roku to rozbój!!

  11. #31

    Domyślnie

    Powiem z doświadczenia iż agregat jest najlepszym wyjściem jeśli się nie ma zaprzyjaźnionego sąsiada
    U mnie prąd był potrzebny głównie do przygotowania zaprawy, więc sprawna brygada murarzy wybuduje w 3-4 tygodnie. Zakladając że stropy będą z gruszki a cegły, piachu i cementu pod dostatkiem. Dekarze obejdą się bez prądu. Przed zimą da się więc dom przygotować. W między czasie załatwiamy papierki do podączenia docelowego przyłącza i robimy instalację elektryczną. Później powinno już być z górki.

    Cały dom wybudowałem na wypożyczonym agregacie, + benzyna = koszt znośny (jak nie znikowy) w porównaniu do kosztów jakie mi zaproponowało PGE.
    Od sąsiada mimo wszystko podciągnałem sobie kabel i założyłem podlicznik.
    Jednak gdybym budował dom oddalony od pobliskich aglomeracji czy sąsiadów to również bym zakupił agregat. Kto wie czy sie potem w życiu nie przyda..

    Z budową wystartowaliśmy w 2011 i przed zimą przykryliśmy. Teraz jesteśmy na etapie instalacji.
    fachowcem nie jestem.. ale mam dwie prawe ręce do roboty ..

    > Zapraszam na bloga: http://www.forumekspert.pl/index.php...u-macierzanka/
    rbr 11Kw - https://esterownik.pl/sterownik/2996

  12. #32

    Domyślnie

    Witajcie!
    Mam nadzieję, że pomożecie
    Tauron zrobił mi przyłącz do sieci 17kW, 25A, trójfazowe (plac budowy, docelowo budynek mieszkalny).
    Czy jest możliwe podciągnięcie prądu do garażu blaszanego, a tym samym obniżenie rachunków przez zmianę taryfy?
    Czy zostaje mi obniżenie mocy na czas budowy (ze względu na to, że we wniosku wpisane było zasilenie placu budowy, a docelowo budynku mieszkalnego? A jeśli tak, to do ilu? 10kW?

    I jeszcze jedna prośba o poradę. Do końca października mam czas na podpisanie umowy o dostawę prądu. Co zrobić w sytuacji, jeśli nie zacznę budowy domu, czyli nie będę potrzebowała prądu? Zrobić prowizorkę i zawiesić dostawę prądu? Jeśli tak, to na jak długo można to zrobić? Czy nie robić prowizorki i napisać o przedłużenie terminu na podpisanie umowy?

    Będę wdzięczna za rady, pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez budowlanka11 ; 13-03-2013 o 12:54

  13. #33

    Domyślnie

    Nie doradzę.. ale się wypowiem.
    Umowę na odbiór docelowy bym podpisał jak najszybciej by nie płacić taryfy budowlanej. No chyba że się nie da (może źle zrozumiałem).
    Co do czasu na podpisanie to nie problem. U nas minął .. złożyliśmy nowe dokumenty, bo i skończyły sie równiez warunki - minęły 2 lata.
    Nadmienię też iż standardowo u nas podpisują umowy na 14kW. Ja aby zmniejszyć koszty podpisałem umowę na 11kW jedno i trój-fazowy (chyba 20A). Zakładu produkcyjnego nie przewiduję więc nie widzę potrzeby płacić za przyłączenie mocy z której nie skorzystam (nawet przez kolejne 20 lat).

    Wyżej, wcześniej ktoś opisał jak zaoszczędzić na przyłączeniu prądu... podłączyc na altankę


    Cytat Napisał ejdiaj Zobacz post
    ..
    Więc jeżeli na budowę wchodzi firma i wykonuje dla nas dom pod klucz to OK taryfa C1x jest słuszna, ALE jeżeli buduję dom systemem gospodarczym (z bratem, teściem, szwagrem...) to należy nam się taryfa G1x czyli tzw gospodarcza (gdzie energia czyli kWh jest trochę droższa niż w C1x ale nie płacimy nic za moc. I jest zapis w taryfie OSD że taryfę G1x można zastosować do gospodarstw domowych, garaży i najważniejsze ALTAN WYPOCZYNKOWYCH...
    fachowcem nie jestem.. ale mam dwie prawe ręce do roboty ..

    > Zapraszam na bloga: http://www.forumekspert.pl/index.php...u-macierzanka/
    rbr 11Kw - https://esterownik.pl/sterownik/2996

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał pniowek Zobacz post
    Umowę na odbiór docelowy bym podpisał jak najszybciej by nie płacić taryfy budowlanej. No chyba że się nie da (może źle zrozumiałem).
    Co do czasu na podpisanie to nie problem. U nas minął .. złożyliśmy nowe dokumenty, bo i skończyły sie równiez warunki - minęły 2 lata.
    Nadmienię też iż standardowo u nas podpisują umowy na 14kW. Ja aby zmniejszyć koszty podpisałem umowę na 11kW jedno i trój-fazowy (chyba 20A). Zakładu produkcyjnego nie przewiduję więc nie widzę potrzeby płacić za przyłączenie mocy z której nie skorzystam (nawet przez kolejne 20 lat).

    Wyżej, wcześniej ktoś opisał jak zaoszczędzić na przyłączeniu prądu... podłączyc na altankę
    Niestety umowę na odbiór docelowy nie mogę podpisać, ponieważ nie mam nawet jeszcze zaczętej budowy.

  15. #35

    Domyślnie

    Jak ja zrobiłem opisałem.
    Miałem kase na SSO, agregat mi wystarczył, olałem PGE.

    Co doradza ejdiaj widać powyżej.
    Brać wybierać.
    fachowcem nie jestem.. ale mam dwie prawe ręce do roboty ..

    > Zapraszam na bloga: http://www.forumekspert.pl/index.php...u-macierzanka/
    rbr 11Kw - https://esterownik.pl/sterownik/2996

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ijcom

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kliniska Wielkie
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam
    Właśnie czytam pismo z ENEI , niestety nie ma opcji na taryfę normalną przed zgłoszeniem domu do użytkowania. Wymagane zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia o zakończeniu budowy.
    Nie wiem czy mam się cieszyć. Podpisałem umowę na przyłącze bo termin realizacji był 12 miesięcy. Minęło 30 dni, przyłącze stoi na granicy działki, a w skrzynce pocztowej faktura i niemiła powiastka, 60 dni na podpisanie umowy na korzystanie z energii.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kondziu87r
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gorzów Wlkp
    Posty
    247

    Domyślnie

    same problemy z tą energetyką.
    U mnie w lipcu minie 2 lata jak czekam na przyłącze i jak na razie ani widu ani słychu. ale nie o tym chciałem. większość z was mówi że najlepiej brać prąd od sąsiada i to jest prawda, wychodzi najtaniej. po zrobionych fundamentach, jak poszedłem do sąsiada żeby się rozliczyć powiedział "flaszkę postawisz i będzie git" człowiek naprawdę spoko. ale mam też drugiego sąsiada który powiedział mi o jednej rzeczy o której nikt z was pewnie nie wie. zakład energetyczny (bynajmniej enea) traktuje pożyczanie prądu na czas budowy jako kradzież i jak was ktoś życzliwy podkabluje to można sobie narobić problemów. dlatego jeżeli już pożyczacie prąd to lepiej się z tym tak nie afiszować. a w razie kontroli mówić że firma która wam budowała miała swój agregat.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ijcom

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kliniska Wielkie
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Przejrzałem umowę i wszelkie papiery (ENEA)
    Trudno mówić o kradzieży gdy energia pobierana jest opomiarowana. Natomiast umowa zakazuje udostępniania energii osobom trzecim pod rygorem zerwania umowy ze strony dostawcy. Jest jeszcze klauzula o dochodzeniu ew roszczeń na drodze prawnej.
    O ile pamiętam przepisy to na pewno nie wolno sprzedawać energii (drożej niż się kupuje) ale przepisy nie zakazują jej darowania lub refakturowania na podstawie wskazań podlicznika. Klauzula z zakazem jest zapisem w umowie pomiędzy dostawca energii a odbiorcą.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kondziu87r
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gorzów Wlkp
    Posty
    247

    Domyślnie

    mimo to że nasi sąsiedzi za ten prąd zapłacą to i tak jest to kradzież... w myśl rozumienia enei. mało tego sama enea zmusza nas do tego, bo kto to widział żeby dwa lata czekać na przyłącze prądu!!! a fakt kradzieży wynika z tego że prąd budowlany i koszty jego przesyłu są dużo droższe niż zwykłego prądu i takie działania wynikają na niekorzyść energetyki.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ejdiaj
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    92

    Domyślnie

    Jeszcze raz Wam powiem to co napisałem wcześniej. Bystry elektryk ze swoją działalnością albo pracownik energetyki i prąd na działkę rekreacyjną. I jak składacie wniosek o warunki to nie chwalić się, że na budowę domu tylko na altankę (3 fazy i najmniejszą moc dla zabezpieczenia 16 lub 20 A - na budowę wystarczy w zupełności) podczas mieszkania jak okaże się za mało to można zwiększyć na najmniejszą moc a zabezpieczenie gł 25 A.

    Nie ma w energetyce takiego pojęcia jak "kradzież prądu" tylko nielegalny pobór energii elektrycznej i występuje wtedy gdy.
    1) energia pobierana jest za pośrednictwem obwodu elektrycznego, który pomija częściowo lub w całości układ pomiarowy,
    2) odbiorca ingeruje w układ pomiarowy i zakłóca prawidłową pracę pomiaru energii,
    3) gdy energia jest pobierana z sieci energetycznej bez zawarcia umowy, lub jeżeli umowa wygasła.

    Co do "pożyczania" sobie prądu
    1) można refakturować na podstawie wskazań podlicznika (tylko po takiej samej cenie za kWh i dotyczy to podmiotów gospodarczych)
    2) najlepiej po cichu dogadać się między sobą

    Pozdrawiam

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony