dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 115
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Ja pożyczałem prąd od sąsiadów przez podlicznik, i cała budowa domu szkieletowego drewnianego wyszła mnie 1300 kWh - czyli korzystając z kalkulatora PGE https://ebok.pge-obrot.pl/kalkulator.php?t=G - jakieś 800 pln.
    W tej chwili w lato kiedy mam podłączoną taryfę budowlaną C11 dla 14 kW - przy zużyciu 200 kW miesięcznie - dowalają mi co miesiąc rachunek 200 PLN.
    Czyli warto pożyczyć od sąsiadów, jeżeli nie są bojaźliwi. Moi stali się nerwowi na jesieni i mi prąd elegancko odcięli w nocy - ale szczęśliwie mijało właśnie 1,5 roku od złożenia podania o prąd i jakoś elektryk załatwił licznik w ciągu tygodnia i ekspresowo słupy stawiał, za które zresztą zapłaciłem PGE 2400 pln a teraz płacę miesięcznie opłatę stałą za przesył 47 pln i opłatę sieciową i jakościową i zmienną... i HWC jeszcze
    Na szczęście właśnie oddałem dom do użytkowania, więc postaram się podzielić wiedzą, czy coś stanieje jak zrobię sobie G12

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejdiaj Zobacz post

    Co do "pożyczania" sobie prądu
    1) można refakturować na podstawie wskazań podlicznika (tylko po takiej samej cenie za kWh i dotyczy to podmiotów gospodarczych)
    2) najlepiej po cichu dogadać się między sobą

    Pozdrawiam
    "Pożyczanie" - jest oszustwem i to właśnie nazywa się kradzieżą.
    Umowę elektrownia zawiera z danym podmiotem który nie może dalej odsprzedawać (nawet za 0 zł) prądu.
    W drugim punkcie zaprzeczasz sam sobie - jeśli "po cichu" to nielegalnie a to jest KRADZIEŻ.
    Dla jasności prawo łamie osoba która dostarcza prąd, więc jeśli prosicie sąsiada o nielegalne podłączenie prądu i nie jest on świadom swojego czyny podwójnie to nie jest moralne.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar maggs1
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Stalowa Wola
    Posty
    292

    Domyślnie

    Cytat Napisał pirawawa Zobacz post
    "Pożyczanie" - jest oszustwem i to właśnie nazywa się kradzieżą.
    Umowę elektrownia zawiera z danym podmiotem który nie może dalej odsprzedawać (nawet za 0 zł) prądu.
    W drugim punkcie zaprzeczasz sam sobie - jeśli "po cichu" to nielegalnie a to jest KRADZIEŻ.
    Dla jasności prawo łamie osoba która dostarcza prąd, więc jeśli prosicie sąsiada o nielegalne podłączenie prądu i nie jest on świadom swojego czyny podwójnie to nie jest moralne.
    z definicji oszustwo nie może być kradzieżą i odwrotnie, ale oczywiście są odstępstwa . Pozdrawiam
    W przypadku budowy metodą gospodarczą (przez okres kilku lat), aby nie narażać sąsiada na nieprzyjemności to chyba generator prądu jest najlepszym wyjściem.
    Ostatnio edytowane przez maggs1 ; 23-03-2014 o 12:55

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kanalia
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    38

    Domyślnie

    a czy ktoś się orientuje ,chciałbym przełączyć prąd do budynku i przekwalifikować z tymczasowego (z dużą kwotą przesyłową )na docelowy ale jeszcze w trakcie budowy.nie mam czasu podjechać do energetyki ,żeby obgadać ten temat

  5. #45

    Domyślnie

    Ja to mam dopiero zagwózdkę. Wszystkie powyższe pytania wydają mi sią dziś banalne.
    Słuchajcie, moja działka leży na granicy dwóch miejscowości. Doslownie przy tablicy. W pobliżu są domy, asfalt wodociąg. Słupy energetyczne znajdują się w odległości za naszą działką ok 80/180m z jednej miejscowisci (do granicy działki od tylu/do wjazdu na dzialkę) i 130m od przodu z drugiej miejscowosci. Podczas dzisiejszej wizyty w Enea okazało się, że prawdopodobnie nie będzie możliwości by zasilić te działkę, ponieważ do żadnego z tych słupów podlączyc się nie mogę. Podobno kable są zbyt słabe. Trzeba się cofać daleko ( nie wiem ile to), żeby mic mnie podlączyc. To dodatkowe słupy na działkach ANR, koszty i prawdopodobnie Enea tego podłączenia nie wykona ze wzgledów ekonomicznych. Taką dostałam nieoficjalną, ustą informację. Doradźcie mi co z tym fantem zrobić. Bo dosłownie lecę na stanie przedzawałowym. Jak można to załatwić?? Ma ktoś pomysł

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał amatorbudowlany Zobacz post
    Taką dostałam nieoficjalną, ustą informację.
    Złóż wniosek warunki przyłączenia i czekaj na oficjalną odpowiedź. Bo co jeszcze możesz zrobić?

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kanalia Zobacz post
    a czy ktoś się orientuje ,chciałbym przełączyć prąd do budynku i przekwalifikować z tymczasowego (z dużą kwotą przesyłową )na docelowy ale jeszcze w trakcie budowy.
    AFAIK zależy od rejonu. Rozmawiałem z elektrykiem, co mi erbetkę stawiał i licznik (dostał pełnomocnictwo i nic mnie nie obchodziło) i mówi, że fajnie by było, jak jakby on robił, jakby okna były już zamontowane i instalacja elektryczna położona. Tynków nawet być nie musi.

  8. #48

    Domyślnie

    Może podpowiecie mi jakieś argumenty do podania w trakcie "negocjacji" z ZE?? Nie zakładałam żadnych komplikacji, ta lokalizacja nie znajduje się na końcu świata, lecz pomiędzy zabudowaniami. Sądziłam, że sytuacja jest rutynowa. Potrzebuję ten prąd na kwiecień/maj. Na jakie argumenty powołują się inwestorzy z takimi dylematami, jak ja???

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Na kwiecien/maj to małe szanse są. Najpierw warunki techniczne, później umowa przyłączeniowa. W umowie są terminy w których ZE musi wykonać Swoje zadanie (podłączenie skrzynki) a ty Swoje (podpisanie kompleksowej umowy na dostawę prądu), U MNie ZE miał okreśłony termin na chyba 15 miesięcy ale wyrobili się w kilka miesięcy (tj. muszą zrobic projekt, który zlecają trzciej firmie, taa musi uzyskać zgody od właścicieli działek) i dopiero później stawiają skrzynkę.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał pniowek Zobacz post
    Nadmienię też iż standardowo u nas podpisują umowy na 14kW. Ja aby zmniejszyć koszty podpisałem umowę na 11kW jedno i trój-fazowy (chyba 20A).
    Jestem skłonny podpisać tę umowę z PGE na prąd budowlany, ale żeby ograniczyć koszty to chciałbym ograniczyć moc do ok. 7 kW.
    Dodam, że dom nie będzie budowany systemem gospodarczym - będę chciał wybrać wykonawcę, który wykonana SSO lub SSZ.
    Czy taka moc wystarczy? I czy byłby duży koszt ewentualnego zwiększenia mocy w razie konieczności?
    A ponadto, czy te 7 kW nie będzie za mało w późniejszej eksploatacji domu? Czy przechodząc z C11 na G11 będzie można "bezkarnie" tę moc zwiększyć?
    A co do słupa, o którym pisali przedmówcy, to w tej okolicy prąd idzie pod ziemią, więc może zamiast słupa wystarczy mały murek?
    Dzięki za info.

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    yarx

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    21-003
    Posty
    14

    Domyślnie

    Po zakonczonej budowie przy zmianie taryfy bez problemu mozna zwiekszyc moc. Roznica w cenie to w PGE to jakies 5zł/kW czyli w Twoim przypadku moze to byc około 35zł (7kW a 14 kW). Ja akurat mocy nie zmniejszalem i mam 14kW. W sumie placę około 101 zł abonamentów + zuzycie (częsć abonamentu nie zalezy od mocy)

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    W TAuronie 1 KW kosztuje 75 zł, od razu zrobiłem 20 KW i zapłaciłem.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    yarx

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    21-003
    Posty
    14

    Domyślnie

    Mówisz o cenie za przyłacze (też licza od kW - zaplacilem cos okolo 1022zł za 14kW) - jednorazowo.
    My rozmawiamy o cenie miesiecznego abonementu za prąd budowlany.

  14. #54

    Domyślnie

    potwierdzam PGE na przylaczenie pradu 12-18 msc informuja przy okienku. Zlozylem wszystkie dokumenty o prad budowlany ale Pani w okienku poinformowala mnie ze szybciej zrobie "SAMOROBKE" wiec nie zastanawiajac sie znalazlem firme ktore zajmuje sie szeroko pojeta energetyka projekty itd. Znalazlem Pana w Starych Babicach tam gdzie sie buduje i okazalo sie ze da sie wszystko! nie tylko szybciej a i slup energetyczny da sie przesunac w granice dzialki - Polska czyi miejsce gdzie bez znajmosci nic nie zalatwisz.... chora rzeczywistosc na kazdy kroku. dla zainteresowanych oczywiscie moge dac kontakt-namiar

  15. #55

    Domyślnie

    panowie żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tu:

    Teściowa przepisała działkę żonie i szwagrowi po połowie , działka jest pusta , mam zamiar z szwagrem postawić tam jakiś domek na zgłoszenie , słup energetyczny stoi na tej działce , ile może kosztować podłączenie prądu i ile to może zająć czasu , czy dam to radę załatwić na czerwiec , czy sam muszę założyć skrzynkę licznikową wolnostojącą itp ,

  16. #56

    Domyślnie

    Trzeba złożyć papiery do dostawcy lokalnego który obejmuje ową działkę np PGE i czekać na kolejne formalności. W miesiąc się nie wyrobisz ja czekam już od początku stycznia.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  17. #57

    Domyślnie

    qrcze ile czasu może zająć pociągnięcie 3 m kabla ze słupa do skrzynki ? , a skrzynkę muszę kupić sam i ją zamontować czy robi to ZE

  18. #58

    Domyślnie

    Formalności tyle zajmują, musisz wystąpić o warunki, wskazać na mapce gdzie ma skrzynka być, po warunkach są dopiero formalności i umowa o wykonanie przyłącza, to że tylko 3 m kabla to dobrze bo szybciej zrobią ale kasa ta sama co za 30 m. Skrzynkę przyłączeniową dostaniesz od ZE, a Ty kupić będziesz musiał tzw eRBetkę dostosowaną do Twoich potrzeb i zlecić jej podpięcie elektrykowi z uprawnieniami.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #59

    Domyślnie

    OK dzięki za info , jak widzę w kwesti papierologi nic się nie zmieniło od "komuny"

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stasiu Zobacz post
    OK dzięki za info , jak widzę w kwesti papierologi nic się nie zmieniło od "komuny"
    Zmieniło się i to wiele. Za komuny zrobiliby Ci ten prąd w dwa dni. Za łapówkę w postaci opon do malucha.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony