dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 120
  1. #1

    Domyślnie Dolne źródło (poziome)

    Witam,

    na dniach będę robił wykop pod poziome dolne źródło. Wymiary ok 20x20m. Grunt to wilgotna glina z domieszką iłów.
    Czy powinienem zrobić na dnie podsypkę z piasku przed położeniem rur? Czy wysypać też piach na rury przed zasypaniem gruntem rodzimym?
    Mam na myśli jakąś cienką warstwę piasku - ok 2-3cm.
    Czy może odpuścić i po prostu ułożyć na glinie i zasypać?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Sadicus
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Dalekoo
    Kod pocztowy
    69-965
    Posty
    49

    Domyślnie

    Ty chłopie lepiej najpierw napisz coś więcej, jaka pompa, jaki domek? Jaka lokalizacja? Jakie zapotrzebowanie? Grzejniki czy podłogówka?
    Powyższy post przedstawia pogląd użytkownika w danej chwili i nie może byś wykorzystany przeciwko niemu w innym terminie oraz w innej sprawie

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    E*x**M

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    60

    Domyślnie

    Dołączamy się do pytania przedmówcy.
    Tu była reklama...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_glw Zobacz post
    Czy powinienem zrobić na dnie podsypkę z piasku przed położeniem rur?
    Bezpieczniej jest dać piach, zwłaszcza jeśli są kamienie. Jeśli jednak bardzo go nie chcesz, bo drogi, a masz czystą glinę, to możesz wykop zalać nieco wodą, żeby zmiękczyć glinę i zrobić miękkie błoto - rury fajnie się w tym ułożą jak się je udepcze. Jeśli masz glinę z kamieniami to bym nie ryzykował i dał piach.
    Odnośnie pytań "jaki dom" itd, to co ma piernik do wiatraka ? Pytanie było konkretne, więc nie ma co wydziwiać.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to z tym domem to prawda
    Bo kolega określił 20 x 20 mb więc ograniczył wielkość DZ
    I warto by wiedzieć czy aby to nie za mało na DZ do zaprojektowanej pompy.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    E*x**M

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Bo kolega określił 20 x 20 mb więc ograniczył wielkość DZ
    I warto by wiedzieć czy aby to nie za mało na DZ do zaprojektowanej pompy.
    Dokładnie tak.
    Tu była reklama...

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa o mocy 8kW, w wykopie będzie ułożone ok 550metrów rury 40mm.

  8. #8

    Domyślnie

    Pytam, bo gdzieś czytałem, że rury ułożone na mokrej glinie mrożą ją, powstaje lód wokół rur, później topnieje, powstają pustki, rura nie styka się w niektórych miejscach z gruntem i spada skuteczność. Piasek PODOBNO lepiej wypełnia miejsca styku i nie dopuszcza do tych zjawisk.
    Prawda to czy mit?
    Moc pompy jak i rodzaj ogrzewania oraz kolor dachówki domu mają tu raczej drugorzędne znaczenie, ponieważ wielkość dolnego źródła będzie dopasowana do mocy.

  9. #9

    Domyślnie

    mit ,mokra glina jest najlepsza wystarczy 450 mb kolektora
    a

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Czy masz doświadczenie z takimi kolektorami pracującymi już parę lat?
    Jeśli tak, to ok - zaoszczędzę parę stów i sporo roboty łopatą na rozsypywaniu tego piachu w wykopie.
    Tak - przy 8kW mocy wystarczyłoby 450m rury ale ja chcę świadomie przewymiarować nieco dolne źródło, żeby nie płakać pod koniec sezonu grzewczego, że COP mi spada, bo minus 3 stopnie.

    Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Pompy Ciepla to moja praca i sam posiadam pompę od siedemnastu lat.Pozdrawiam
    a

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję kolegom RWXW oraz Hydrokop za konkretne wskazówki!
    Dzisiaj właśnie wjechała kopara. Robimy demolkę o wymiarach 20x25x1,8m
    Wiem, że nieekonomicznie, bo mogłem wykopać rowy i ułożyć spirale, tak jak ma Rwxw ale... co tam - jedziemy po całości.

    Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie

    Mój wykonawca mi ułożył meander. I mam mocno przewymiarowane dolne źródło. W sumie polecam każdemu to rozwiązanie i nie dlatego że sam je mam. Wyszło chyba Z 10 TYS zł taniej niż odwierty a działa nawet sprawniej niż u moich znajomych posiadających odwierty.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja widzę tylko dwie wady poziomego w stos do pionowego:
    1. Totalna demolka działki - hałdy ziemi na 10m w górę (właśnie mi rosną a dopiero połowa)
    2. Na terenie objętym kolektorem nie posadzimy dużych drzew ani nie zbudujemy innego budynku.

    Teoretycznie też niższa sprawność ale jak widać z tym bywa różnie - zależnie od wykonania.
    Ja nie miałem wyboru co do rodzaju kolektora - musiał być poziomy ze wzgl. na szkody górnicze, które co prawda istnieją na razie tylko na mapie ale nie chcę ryzykować. Pionowy mogłoby ściąć albo zacisnąć i po zabawie. Poziomemu raczej nic się nie stanie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lachowski

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Dzielnica
    centrum-przy lesie
    Posty
    18

    Domyślnie

    płaski można też rowami zrobić

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    E*x**M

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    60

    Domyślnie

    kolektor płaski to jedne z najlepszych rozwiązań jeśli oczywiście są warunki i wolna działka, nie trzeba ściągać całości ziemi ( !!) , ale wystarczy wykopywać rowy jeden po drugim.
    Zalety;
    -porównywalne parametry i temperatury jak przy odwiercie
    -najniższa cena
    -"zrób to sam" każdy może samodzielnie go zbudować
    -brak pozwoleń , projektów itp.
    -tanio, tanio i prosto.
    Czyli jedna wielka zaleta .

    Pompy ciepła Exotherm
    http://exotherm.pl/
    Tu była reklama...

  17. #17

    Domyślnie

    Ale co za bzdura! Ja mam drzewa owocowe, krzaki itd. A firma Prometeus, która wykonywała mi kolektor, ma ciekawy sposób na wykonywanie dolnego źródła - nie rozkopała mi całej działki, ale... wykopała rowy w których umieszczone były rury. Potem koparka mi to wyrównała i tyle.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jhorny21 Zobacz post
    A firma Prometeus,...ma ciekawy sposób na wykonywanie dolnego źródła
    Nie tylko oni, ten sposób jest powszechnie znany. Nie musisz na każdym kroku reklamować tej firmy. Tomek_glw pisał, że świadomie robi tak a nie inaczej.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 30-05-2012 o 17:27
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał jhorny21 Zobacz post
    Ale co za bzdura! Ja mam drzewa owocowe, krzaki itd. A firma Prometeus, która wykonywała mi kolektor, ma ciekawy sposób na wykonywanie dolnego źródła - nie rozkopała mi całej działki, ale... wykopała rowy w których umieszczone były rury. Potem koparka mi to wyrównała i tyle.
    Napisałem to już w poście #12.
    Wiem, że można rowy i spirale z rury ale u mnie jeszcze i tak szczere pole na działce, dużo miejsca i zdecydowałem się na mniej ekonomiczny wariant - czyli całkowite odkrycie na kolektor. Jakoś tak nie bardzo mi podchodzi spirala, nie chcę dawać aż 800metrów rury. Wystarczy ok 600m. Wyjdzie 18 nitek północ/południe po 25m każda oddzielone od siebie ok 115cm plus doprowadzenie do kotłowni. Będzie to podzielone na dwie mniej więcej równe pętle.
    Odkrywka gruntu da mi w razie konieczności możliwość korekcji wyglądu wymiennika.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_glw Zobacz post
    Jakoś tak nie bardzo mi podchodzi spirala, nie chcę dawać aż 800metrów rury. Wystarczy ok 600m.
    To, że ja położyłem 800m rury, nie znaczy, że tyle było konieczne do 8kW. Ja planowałem pc 11kW i chciałem przewymiarować dz, bo czemu nie i stąd się wzięło 800m. Decyzja jaką podjąłeś jest dobra, bo Twoja, tak też się to robi i też będzie dobrze działać, więc będziesz zadowolony, a to najważniejsze.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony