dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Łukasz_81
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    11

    Domyślnie Oprawa hermetyczna 12V - pytanie

    Witam.

    Kupiłem jakiś czas temu oprawy hermetyczne do podwieszenia w łazience. Oprawy na żarówki mr16, 12V. Jako, że przy zakupie kierowałem się przede wszystkim wyglądem a nie parametrami, nie zwróciłem uwagi, że to 12V.

    Czy do takiej oprawki da się włożyć żarówkę 220V?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez Łukasz_81 ; 26-05-2012 o 11:51

  2. #2

    Domyślnie

    Da się
    Producenci/dystrybutorzy specjalnie piszą 12V, aby nie musieć dokonywać specjalnych badań jakie trzeba wykonywać dla urządzeń 230V. Jeśli w oprawkę 12V włożysz 230V i coś się stanie, producent/dystrybutor nie poniesie żadnej odpowiedzialności, bo przecież napisane było, że można stosować do 12V.
    Przy podłączaniu pod 230V ważne jest, aby podłączyć przewód PE do oprawy o ile jest ona metalowa. Jeśli nie ma zacisku, należałoby go dorobić.
    Moc żarówki nie może być większa niż max moc oprawy.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie kolego nie da się.
    Napisał producent 12V?
    To do tego należy się stosować a nie tworzyć własne interpretacje.
    ...podłączyć przewód PE do oprawy o ile jest ona metalowa. Jeśli nie ma zacisku, należałoby go dorobić.
    Bzdura kompletna.

  4. #4

    Domyślnie

    Łukasz_81: Czy możesz wrzucić zdjęcie tych opraw, ewentualnie wskazać link ze zdjęciem?

    I w zasadzie najważniejsze pytanie, dlaczego nie chcesz 12V?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Łukasz_81
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Łukasz_81: Czy możesz wrzucić zdjęcie tych opraw, ewentualnie wskazać link ze zdjęciem?

    I w zasadzie najważniejsze pytanie, dlaczego nie chcesz 12V?
    Na razie nie jest to możliwe, bo oprawy leżą w mieszkaniu, które remontuję, a będę tam pewnie dopiero w połowie tygodnia. W sieci też nie mogę znaleźć dokładnie takich. To są hermetyczne oprawy, które zamierzam zamontować nad lustrem w łazience.
    W sumie mają być 4 takie oprawy, po 50W każda.
    Chciałem zrobić 220V żeby było mniej zabawy z montażem (transformator muszę schować w ściance z karton-gipsu obudowanej glazurą). Jednak z tego, co czytałem bezpieczniej zrobić jednak 12V i ponoć takie żarówki są trwalsze.
    Moje pytanie zatem w zasadzie zmienia się na pytanie o to, jaki transformator mam kupić. Z doświadczeń z akwarium wiem, że najlepiej zainwestować w transformator elektroniczny. Czy wystarczy jakikolwiek o mocy 200 - 250W, czy na coś konkretnego zwracać uwagę?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Nie kolego nie da się.
    Zła odpowiedź. Da się i służy do tego żarnik JCDR. Odpowiedź powinna brzmieć "nie powinno się, nie zaleca się".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Nie kolego nie da się.
    Napisał producent 12V?
    To do tego należy się stosować a nie tworzyć własne interpretacje.
    Bzdura kompletna.
    No faktycznie. Muszę się zgodzić z kolegą kkas12. Przerabianie oprawy na żarówkę mr16 12V na żarówkę mr16 230V może być śmiertelnie niebezpieczne.
    Żeby uniknąć posądzenia o nieumyślne spowodowanie śmierci, postanowiłem napisać poradnik, aby osoby chcące dokonać ewentualnej przeróbki, mogły tego dokonać poprawnie i bezpiecznie.
    Na początku musimy zwrócić uwagą na różnice występujące w trzonku mr16 żarówki.
    Tak wygląda trzonek żarówki mr16 na 12V

    Tak wygląda trzonek żarówki mr16 na 230V

    Tak wygląda trzonek żarówki LED mr16 na 12V

    Tak wygląda trzonek żarówki LED mr16 na 12V


    Jak widać gołym okiem różnice są dość istotne.
    W związku z tym, że będziemy przerabiać lampę na żarówki mr16 12V na mr16 230V, zaczniemy od wymiany gniazda mr16, wiąże się to niestety z kosztami i koniecznością zakupu odpowiedniego gniazda.
    Tak wygląda gniazdo mr16 na 12V

    Tak wygląda gniazdo mr16 na 230V

    Tak wygląda gniazdo LED mr16 na 12V

    Tak wygląda gniazdo LED mr16 na 230V

    Ponieważ gniazda te na ogół niestanową integralnej części oprawy na żarówki mr16, więc osoba z tzw obiema lewymi rękami powinna dać sobie z tym radę. Poza oczywiście kolegą kkas12.
    Kiedy już połączymy odpowiednią oprawkę mr16 z odpowiednią żarówką mr16, proces przeróbki można uznać za zakończony.
    Jeśli oprawa jest metalowa warto byłoby ją jeszcze uziemić.
    I tu mamy trzy możliwości:
    1. Wynajmujemy profesorów z politechniki, wykupujemy chmurę obliczeniowa za 10 000€ na kilka dni, aby dokładnie wyznaczyć punkt, w którym należy wywiercić otwór do którego wkręcimy śrubę mocującą przewód PE.
    2. Odmawiamy trzy "Zdrowaś Mario" czekamy 10min i wiercimy. Można być pewnym, że punkt, w którym wiercimy jest jeszcze bardziej idealny niż ten uzyskany przy pomocy chmury obliczeniowe i sztabu profesorów.
    3. Wiercimy na pałę.
    Wszystkie 3 metody znalezienia optymalnego punktu podłączenia uziemienia są tak samo skuteczne. No może punkt drugi jest trochę lepszy od pozostałych.

    Może też się zdarzyć, że mamy już taką śrubę tylko, że nie ma oznaczenia i wtedy mamy dwa sposoby.
    1. Profesjonalny(za którym optuje kol. kkas12) w najbliższej hurtowni elektrycznej lub na allegro nabywamy odpowiednią nalepkę


    i naklejamy ją na każdą oprawę przy tejże śrubie.
    2. Nie robimy nic.
    Oba punkty mocowania przewodu PE czyli oznakowany profesjonalną nalepką lub nieoznakowany zachowują się i działają identycznie.

    Ps.
    Może ktoś powinien wrócić do podstawówki i opanować umiejętność zrozumienia przeczytanego tekstu.
    Moja pierwotna porada dotyczyła tylko konkretnej oprawy, rozciąganie jej na wszystkie możliwe oprawy 12V i ich ewentualną przeróbkę na 230V, to czysty kretynizm.

    PS2.
    Dla niebędących w temacie gniazda mr16 są przystosowane do napięcia 230V. Nie ma specjalnych gniazd mr16 na napięcie 12V.


    Cytat Napisał Łukasz_81 Zobacz post
    Moje pytanie zatem w zasadzie zmienia się na pytanie o to, jaki transformator mam kupić. Z doświadczeń z akwarium wiem, że najlepiej zainwestować w transformator elektroniczny. Czy wystarczy jakikolwiek o mocy 200 - 250W, czy na coś konkretnego zwracać uwagę?
    Dodaj moc żarówek i dodaj z 10% mocy. W przypadku instalacji 12V musisz zastosować grubszy przewód w zależności od odległości od transformatora.
    generalnie wystarcza 1,5mm2, ale może być koniecznie 2,5mm2.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 26-05-2012 o 12:13
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #8

    Domyślnie

    Ciekawi mnie dendrytus co odpowiesz prokuratorowi i śledczym, gdy to kogoś ukatrupi. Jakoś wątpię w Twoje zapewnienia, że przecież osprzęt dedykowany na 12V wygląda (!) tak samo jak ten na 230V.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 15kvmaciej
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Harwich
    Posty
    111

    Domyślnie

    Wystarczy sprawdzić w katalogu producenta czy oferuje te same oprawy na napięcie 240V i problem powinien być rozwiązany w tym szczególnym przypadku na tak. Aurora o ile dobrze pamiętam, produkuje identyczne spotlight na GU5,3 w wersji 240V i 12V. Oprawę przystosowaną na 240V możesz przerobić na niższe napięcie, ale trzeba pamiętać że w drugą stronę to nie zawsze działa, no i ograniczenie mocy jest ważne, jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura oprawy?

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli w oprawkę 12V włożysz 230V i coś się stanie, producent/dystrybutor nie poniesie żadnej odpowiedzialności, bo przecież napisane było, że można stosować do 12V.
    Więc jednak zagrożenie istnieje skoro producent zasłania się umieszczeniem odpowiedniej informacji. Ty dendrytus czujesz się na forum bezkarny i dlatego w jednym poście jesteś za i przeciw.
    Aha, byłbym zapomniał http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...36467#10936467

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Więc jednak zagrożenie istnieje skoro producent zasłania się umieszczeniem odpowiedniej informacji.
    Zabieg ten służy tylko i wyłącznie zaoszczędzeniu pieniędzy na kosztownych badaniach opraw. Jeśli oprawa się dobrze sprzedaje badania takie się robi i sprzedawana jest wtedy na 230V.
    Jeśli masz np 4 rodzaje identycznych opraw różniących się tylko kolorem i fakturą, to i tak musisz wykonać 4 badania, które i tak przejdzie. Wynika to z budowy takiej oprawy.
    Radzę odwiedzić jakikolwiek hipermarket i obejrzeć sobie te oprawy i żarówki do nich. W Polsce są one bardzo popularne.

    Ty dendrytus czujesz się na forum bezkarny i dlatego w jednym poście jesteś za i przeciw.
    ?
    Forum eksperckie? Może poczytaj co twoi eksperci na nim wypisują w twoim ulubionym dziale.
    Co mam wkleić poradnik? Nie ma sprawy.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Forum eksperckie? Może poczytaj co twoi eksperci na nim wypisują w twoim ulubionym dziale.
    Co mam wkleić poradnik? Nie ma sprawy.
    Wklejaj śmiało. Chętnie poczytam.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 15kvmaciej
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Harwich
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_81 Zobacz post
    Witam.

    Kupiłem jakiś czas temu oprawy hermetyczne do podwieszenia w łazience. Oprawy na żarówki mr16, 12V. Jako, że przy zakupie kierowałem się przede wszystkim wyglądem a nie parametrami, nie zwróciłem uwagi, że to 12V.

    Czy do takiej oprawki da się włożyć żarówkę 220V?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Dopóki nie podasz w jakiej strefie jest to oświetlenie, jakiej klasy ochronności jest oprawa, jakie informacje na oprawie podał producent, na pewno jedyna poprawna i rozsądna odpowiedź brzmi-NIE.
    Sam fakt że ktoś potrafi różne halogeny wpychać do jednej oprawy, poparty bredniami o tym, że jedne oprawy atestuje się a inne klepie u kowala, dowodzi nawet nie cwaniactwa, ale kompletnego braku znajomości procesu wdrażania produktu do handlu. I nieświadomości tego, że wiercenie dziur w oprawach skutkuje prawnie tym samym, co wiercenie dziur w kuchence mikrofalowej np. Po co ta zamiana, nie rozumiem. Chcesz zamienić siekierkę na kijek i to z wielkim auplauzem jakiś oszołomów. Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Ciekawi mnie dendrytus co odpowiesz prokuratorowi i śledczym, gdy to kogoś ukatrupi.
    A jakim toż cudem włożenie żarówki na 230V d oprawy mr16 miałoby kogokolwiek ukatrupić.
    Proponuję najpierw zapoznać się jak wyglądają takie oprawy.

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Jakoś wątpię w Twoje zapewnienia, że przecież osprzęt dedykowany na 12V wygląda (!) tak samo jak ten na 230V.
    To proponuję obejrzeć sobie takie oprawy. Następnie je sfotografuj, zaznacz na zdjęciach różnicę w oprawach mr16 na 12V i 230V. A następnie opisz co dają albo czym grożą zauważone różnice.
    Chętnie się dowiem.


    Cytat Napisał 15kvmaciej Zobacz post
    Dopóki nie podasz w jakiej strefie jest to oświetlenie,
    Cytat Napisał Łukasz_81 Zobacz post
    Kupiłem jakiś czas temu oprawy hermetyczne do podwieszenia w łazience.
    Sam fakt że ktoś potrafi różne halogeny wpychać do jednej oprawy, poparty bredniami o tym, że jedne oprawy atestuje się a inne klepie u kowala, dowodzi nawet nie cwaniactwa, ale kompletnego braku znajomości procesu wdrażania produktu do handlu.
    Właśnie takie praktyki się robi, bo zna się procesu wdrażania produktu do handlu i aby go ominąć i zarobić dodatkową kasę. Jak się zrobi taki numer, to można wtedy sobie założyć halogeny po kilkaset złotych za sztukę, kupione u "konkurencji" i mające wszystkie możliwe certyfikaty.

    W podobny sposób nawet duże koncerny obchodzą przepisy o testowaniu urządzeń na 230V. Przykładem są monitory komputerowe i drukarki. Testom poddawany jest tylko zasilacz, który możemy stosować do kilkunastu różnych modeli. Wbudowanie go do drukarki czy monitora oznacza testowanie każdego modelu.
    I nieświadomości tego, że wiercenie dziur w oprawach skutkuje prawnie tym samym, co wiercenie dziur w kuchence mikrofalowej np.
    No to jest prawdziwe mistrzostwo świata. Myśl tygodnia, a może i miesiąca. Wiercenie otworu pod śrubę do zamocowania przewodu PE porównać do wiercenia w mikrofalówce.
    Po co ta zamiana, nie rozumiem.
    Cytat Napisał Łukasz_81 Zobacz post
    Jako, że przy zakupie kierowałem się przede wszystkim wyglądem a nie parametrami, nie zwróciłem uwagi, że to 12V.
    Chcesz zamienić siekierkę na kijek i to z wielkim auplauzem jakiś oszołomów.
    Tak, a co się stanie w przypadku oprawy na żarówki mr16 12V na 230V.? Czym grozi? Chętnie się dowiem wielki myślicielu.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 26-05-2012 o 20:55
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    To proponuję obejrzeć sobie takie oprawy. Następnie je sfotografuj, zaznacz na zdjęciach różnicę w oprawach mr16 na 12V i 230V. A następnie opisz co dają albo czym grożą zauważone różnice.
    Chętnie się dowiem.
    Nie mnie, ani Tobie to rozważać. Pomyśl wreszcie i zdaj sobie sprawę z tego, że wypadki zdarzają się w różnych, najdziwniejszych okolicznościach a prokurator prędzej czy później znajdzie wszelkie uchybienia i nawet tym nie związanym ze sprawą przypisze sprawstwo wypadku.
    Nie słyszałeś o takich przypadkach? To sprawdź jak to wygląda w komunikacji - nie życzę, ale stuknij się mając nawet minimalne promile... Zgadnij kto będzie winien???
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 26-05-2012 o 21:20

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Nie mnie, ani Tobie to rozważać.
    Tak myślisz. Ale to nie jestem ślepcem rozprawiającym o kolorach. Obejrzyj jak są zbudowane oprawy mr16
    Pomyśl wreszcie i zdaj sobie sprawę z tego, że wypadki zdarzają się w różnych, najdziwniejszych okolicznościach a prokurator prędzej czy później znajdzie wszelkie uchybienia i nawet tym nie związanym ze sprawą przypisze sprawstwo wypadku.
    To wymyśl jakąś bzdurę, która może się wydarzyć przy zmianie żarówki mr12V na mr16 230V. Wszyscy na tym forum chętnie się pośmiejemy.
    Nie słyszałeś o takich przypadkach? To sprawdź jak to wygląda w komunikacji - nie życzę, ale stuknij się mając nawet minimalne promile... Zgadnij kto będzie winien???
    A co mają promile do oprawy mr16?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    A co mają promile do oprawy mr16?
    Jak widać aluzji ani trochę nie zrozumiałeś (no bo niby jak), tak więc dalsza dyskusja jest zbędna.
    Trolluj Kolego dalej, powodzenia (nie) życzę

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Jak widać aluzji ani trochę nie zrozumiałeś (no bo niby jak), tak więc dalsza dyskusja jest zbędna.
    Jak na trolla to całkiem fajny trolling uskuteczniasz.
    To może zamiast o promilach lepiej będzie coś o Titanicu albo o uderzeniu asteroidy
    powodzenia (nie) życzę
    Co w końcu obejrzałeś jak zbudowane są oprawy na żarówki mr16
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 26-05-2012 o 22:48
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  19. #19

    Talking

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Jak na trolla to całkiem fajny trolling uskuteczniasz.
    Akutat na Muratorze jest to (chyba) dozwolone, to sobie pozwolę....

    Przepraszam Wielkiego Kolegę Dendrytusa, że ja nikczemny, nic nie wiedzący troll, swoimi idiotycznymi wpisami obrażam Jego nieskończoną wiedzę i elokwencję.

    Mało tego na innych forach, które Kolega Dentrytus również odwiedza i na nich się udziela, ośmielam się przedstawiać zdanie odmienne niż Pan Dendrytus, bezczelnie próbując polemizować. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby w przyszlości nie zdarzały się podobne incydenty.

    Tak mi dopomóż Bóg!

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_81 Zobacz post
    Na razie nie jest to możliwe, bo oprawy leżą w mieszkaniu, które remontuję, a będę tam pewnie dopiero w połowie tygodnia. W sieci też nie mogę znaleźć dokładnie takich. To są hermetyczne oprawy, które zamierzam zamontować nad lustrem w łazience.
    W sumie mają być 4 takie oprawy, po 50W każda.
    Chciałem zrobić 220V żeby było mniej zabawy z montażem (transformator muszę schować w ściance z karton-gipsu obudowanej glazurą). Jednak z tego, co czytałem bezpieczniej zrobić jednak 12V i ponoć takie żarówki są trwalsze.
    Moje pytanie zatem w zasadzie zmienia się na pytanie o to, jaki transformator mam kupić. Z doświadczeń z akwarium wiem, że najlepiej zainwestować w transformator elektroniczny. Czy wystarczy jakikolwiek o mocy 200 - 250W, czy na coś konkretnego zwracać uwagę?
    200W mocy mniej więcej 100-150cm od mokrej twarzy.
    Spróbuj coś takiego na sucho i wtedy zdecyduj o montażu takiej mocy.
    Wg mnie opalisz sobie brwi, ale może o to właśnie chodzi.

    12V są trwalsze.... chyba właśnie na odwrót, ale nie istotne.
    Wszystkie halogeny 50W palą się nagminnie.

    Transformator (zasilacz) elektroniczny napewno padnie szybciej niż zwykły indukcyjny, tylko gdzie schowasz takie miedziane monstrum?

    Reasumując, odpal na sucho tą lampę, zastanów się nad mocą, dopiero wtedy dobierz trafo, ewentualnie zastosuj żarówki na 230V.
    No i przemyśl temat LEDów, może nie tych najtańszych, ale jednak LEDów.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony