dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Post Zgoda sąsiada - remont dachu

    Witam jestem nowy na forum. Jeśli nie w tym miejscu umieściłem post to przepraszam. Mieszkam w domu 3 rodzinnym i mam zamiar wymienić pokrycie dachowe na swojej części. Czy potrzebuje zgody od sąsiada czy wystarczy samo zgłoszenie do starostwa ? Jeden sąsiad jest tak wredny, że nie podpisze mi zgody. Obejdzie się bez jego zgody czy trzeba udać się do sądu ? Z góry dzięki za odpowiedz.

  2. #2

    Domyślnie

    O ile dobrze rozumiem mieszkasz w domu wielodzinnym (z trzema mieszkaniami) a nie n.p. w jednym z trzech segmentów domów szeregowych. Nie ma w prawie pojęcia domu 3-rodzinnego.
    Remont, w tym wymiana pokrycia dachowego, wymaga zgłoszenia.
    Zgodnie z art 30 ust 2 oraz art 32 ust 4 pkt 2 prawa budowlanego, do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
    Zwykle, w budynku wielorodzinnym elementy wspólne, takie jak dach, klatka schodowa, itp, należą do wszystkich właścicieli, proporcjonalnie do udziałów w częściach wspólnych. Być może są tu jakieś wyjątki, ja się z takimi nie spotkałem dotąd. To powinno jasno wynikać z aktu notarialnego (n.p. kupna).
    Moim zdaniem, wynikałoby z tego, że żeby z czystym sumieniem podpisać takie oświadczenie musisz mieć zgody wszystkich sąsiadów niestety. Chyba że macie wspólnotę mieszkaniową i podejmiecie uchwałę większością głosów o wykonaniu takiego remontu.
    Ostatnio edytowane przez piotr.pluzanski ; 18-06-2012 o 17:20
    Piotr Płużański
    www.pluzanski.pl/blog/ - blog architekta

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony