dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nwojtek

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    9

    Domyślnie Nie zdjąłem chumusu - czy można go zasypać piachem ?

    Fundament już zalałem i przymierzam się do zasypywania fundamentów lecz nie wiem czy pozostawiony chumus morze mieć wpływ na póżniejsze prace ? Fachowiec od fundamentów powiedział ,że to nie przeszkadza.

  2. #2

    Domyślnie

    Ciężko jest efektywnie zagęścić grunt rodzimy pod pogłogę na gruncie.
    Nie ma jednak wielkiej sprawy, jeśli humus nie jest zbyt gruby i podłoże jest stabilne, a wysokość ścian fundamentowych pozwolić może na zniwelowanie tego błędu do minimum, zagęszczania (mechanicznego!) co 15-20cm. Pamietaj o piachu!

    powodznia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pagin

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    1.021
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Rozumiem ze stan budowy to lawa i sciany fundamentowe oraz wszystkie izolacje i instalacje wlasciwe na tym etapie. A teraz chcesz to wszystko zasypac i murowac sciany parteru. Jezeli tak to najpierw wywal flachowca od fundamentow. Najmij czlowieka z koparka (tylko niech robi to ostroznie) lub sam wytaczkuj humus. Zasyp pospolka, utwardz a pozniej zalej chudziak i muruj dalej.
    Pozdrowienia

  4. #4

    Domyślnie

    Z każdej gleby powstanie kiedyś coś co zajmuje mniejszą objętość. Zasypując darń, korzenie i inne organiczne szczątki wywołasz procesy gnilne i może to "pachnieć latami".
    Moim zdaniem wewnątrz budynku lepiej nie zostawiać humusu. Na zewnątrz fundamentów ?.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie mam w tym doświadczenia ale ja bym usunął warstwę trawy chwastów itd. bo to giedyś zgnije i "siądzie".
    Jeżeli czas by ci pozwolił można zrobić też tak; już teraz spryskać intensywnie rośliny środkiem chemicznym randup lub chwastox co spowoduje ich uschnięcie i po tym zabiegu jest znacznie łatwiej je usunąć ale trzeba zaczekać po oprysku 4-ry tygodnie.
    Zgadzam się z Paginem co znaczy, że Ci brakuje fachowca od fundamentów.
    Czytaj Muratora i często zaglądaj na forum.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Nawet pod mały chodniczek wymagam usunięcia ziemi roślinnej do warstwy tzw. martwicy, nie zawierającej tego, co latami może osiadać!

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nwojtek

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzieki!!! Zrobię chyba tak jak radził Pagin.Mam już ściany fundamentowe i najlepszym rozwiązaniem będzie chyba odwalić piach i zdjąć chumus . Jeszcze raz dziękuję -dobrze , że nie jest jeszcze za póżno .

  8. #8

    Domyślnie

    Ja co prawda zdjalem humus ale zostala mi jeszcze warstwa ok. 10 cm czarnej ziemi . Czy ja tez musze usuwac ??

  9. #9

    Domyślnie

    A ta czarna ziemia to przypadkiem nie jest jeszcze humus?

    Humus - ziemia urodzajna, czarnoziem, próchnica.[/i]

  10. #10

    Domyślnie

    A myśmy zdjęli humus i do dziś tego żałujemy, humusu było 50 cm. W okolicy nikt nie sciągał tylko my po naczytaniu się gazet. Mamy teraz wielką gorę ziemi, jeszcze nie rozgarniętej. Musieliśmy dużo podmurowywać: poszło dużo cegieł, dysperbitu czasu a potem trzeba było przywozić ogromne ilosći piasku aby wypełnić te fundamenty i to ubijać. To była nasza błędna decyzja.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał zojka
    A myśmy zdjęli humus i do dziś tego żałujemy, humusu było 50 cm. W okolicy nikt nie sciągał tylko my po naczytaniu się gazet. Mamy teraz wielką gorę ziemi, jeszcze nie rozgarniętej. Musieliśmy dużo podmurowywać: poszło dużo cegieł, dysperbitu czasu a potem trzeba było przywozić ogromne ilosći piasku aby wypełnić te fundamenty i to ubijać. To była nasza błędna decyzja.
    Moim zdaniem podjęliście prawidłową decyzję.....

  12. #12

    Domyślnie

    Zojka, cos Ty . Po prostu budujesz dom zgodnie ze swietymi zasadami, ktorych nie mozna lekcewazyc.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie żałuj. Znam przypadek, że człowiek czuł smrodek z humusu przez 5 lat i nie wiem co było dalej bo sprzedał dom. Chyba nie warto ryzykować. Może się nic nie stać a jak się stanie to co wtedy zrobisz?

  14. #14

    Domyślnie

    Jestem w trakcie zdejmowania humusu. Też już mam ogromną hałdę humusu i też w miejsce po zdjętym humusie nawożę ogromne ilosci piachoziemi. Zaczynam mieć tego dosyć (koszty!). Koparka (z tych większych) zakopuje się (teren ze względu na obniżenie względem sąsiednich działek i ulicy bardzo mokry - mam nadzieję, że to jest przynajmniej podstawowa przyczyna takiego jej zawilgocenia). Dlatego też od razu wyrównuję, nie chcę zeby woda spływała na mój teren z promienia 10 km. Koparka daje radę zdejmować humus łychą i po trochu go przerzuca (nie spycha, bo się zakopuje, będzie tak pracował jeszcze ze dwa dni-koszty!). W miejscach po humusie stoi woda po kolana. Właśnie wysypali 23 trzecią wywrotkę piachoziemi. Myślę że będę potrzebował jeszcze z 10 wywrotek do wyrównania. Operator twierdzi że nie będzie teraz rozgarniał humusu z hałdy bo jest za mokry i nie da rady( musi wyschnąć). Krajobraz jest marsjański. Zastanawiam się czy zdejmować humus spod miejsca gdzie będę miał kostkę (bruk). Jak zdejmę to kolejne 6 wywrotek w to miejsce, jak nie zdejmę, to trawa wylezie lub będzie wysadzało kostkę ? Ktos może ma jakąś opinię. Dzięki za uwagę, idę bo koparkowy czegoś chce, na razie.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeje nie strasz, u mnie kopara wjeżdża za tydzień i już widzę, że będzie JOWISZ a nie MARS. Czyli mówicie żeby zadrzeć całe czarne świństwo... zważywszy, że jeszcze w poprzednim sezonie u mnie bylo piekne zboże... humusu z pół metra... oj będzie się działo, będzie

    Ile płacisz za kopare, jeśli można? U mnie jest 60 PLN za godzinę zabawy...

    No i pytanie: jak gościa pilnować, wystarczy "być" i patrzeć mu na... łychę?

  16. #16

    Domyślnie

    Płacę 80 zł, ale to nie jest ostrówek (50 zł/h), nie dałby rady, a jakieś inne ustrojstwo, wieksze. Jak masz sucho to bierz ostrówka. Ja nie zdzierałem całego czarnego, bym się zakopał po same ... uszy. Pewnie byłoby lepiej ale nie mam już siły z tym wojować. Pilnować zawsze warto, gdzie składuje, jak głęboko kopie, czy zdejmuje tyle ile chcesz, czy efektywnie pracuje. Normalnie taka zabawa moze nie trwać dłużej niż 3 godziny, u mnie jednak nie jest normalnie, powodzenia.

  17. #17

    Domyślnie

    Dajcie spokój! Jak macie "trudne" działki to koszty i tak zwiększone będą. Ryzyko stawiania czegokolwiek na humusie jest olbrzymie (nierówne osiadanie, gnicie, wysadzanie korzeni roślin itp.). Facet, który u mnie chciał fundamenty zrobić na humusie więcej się nie pojawił. Idźcie do dentysty i każcie sobie założyć plombę na nieoczyszczonym próchniczym zębie - zobaczycie co powie!

    Zastanawiać się czy dobrze się zrobiło zdejmując humus - też coś!
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  18. #18

    Domyślnie

    Ostrówka raczej nie radzę, gdyż może jest i tańszy o 10-20 zł od Catepilara ale pracuje zdecydowanie dłużej, gdyż nie ma takiej "mocy".
    U mnie "Ostrówek" chciał za humus 500 zł a "Cat" zrobił swoje za 200zł.

  19. #19

    Domyślnie

    Czy można pozostawić pomiędzy ścianami fundamentowymi ok. 20-30 cm gliny pochodzącej z wykopów pod ławy i, zagęścić ją i następnie dać na to piasek zagęszczany warstwami o łącznej grubości ok. 40cm?

  20. #20

    Domyślnie

    W domu jednorodzinnym wewnątrz obrysu ścian możesz umieścić każdy rodzaj martwicy; zalecałbym jednak rozścielenie każdego rodzaju gruntu warstwami o w miarę jednolitym składzie, tzn. nie powinieneś w jednym kącie (np. rozległego salonu) wykonać nasypy wyłącznie z gliny a w drugim tylko z piasku, lecz II kolejne w-wy na całości między ścianami danego pomieszczenia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony