dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie odkurzacz centralny - rury w wylewce

    Witam,

    Odkurzacz będę robił sam. Mam wątpliwości czy rura odkurzacza (średnicy bodajże 5cm) może iść w wylewce? Na poddaszu będzie tylko 2cm styropianu (na więcej nie ma miejsca), więc rura częściowo byłaby umieszczona w warstwie wylewki (3cm). Grubość wylewki to 5cm, więc ponad rurą będzie jeszcze 2cm wylewki.

    Ogrzewanie będzie podłogowe, więc rura odkurzacza będzie musiała iść przy ścianach aby nie kolidowała z rurami podłogówki.

    Pozdrawiam,
    BWP

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Wylewka opierając się wprost na rurach będzie się na nich łamać.
    U mnie na poddaszu jest 4cm dość miękkiego "akustycznego" styropianu, rura też by z tego wystawała, z tego powodu wyeliminowałem planowany pierwotnie odkurzaczociąg na poddaszu, mam tam jedno gniazdko do którego podejście jest wprost z parteru i z którego wszędzie sięgam - może też dałbyś radę tak zrobić u siebie? Standardowa rura OC ma 9m, to naprawdę dużo i w zasadzie nie ma potrzeby robienia na poddaszu zbyt wielkiej ilości gniazdek, o ile tylko nie masz domu zbyt dużego lub w zbyt złożonym układzie. Moja chałupa niemała, a jak robiłem próby ze sznurkiem, to sięgam wszędzie spokojnie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Na poddaszu planuję 2 gniazdka, wtedy sięgam wszędzie rurą 7 metrową (z lekkim zapasem). Teoretycznie jest możliwe 1 gniazdo i wtedy rura musiałaby mieć 9m. Jednak i tak przynajmniej 2m musiałbym puścić rurę poziomo na poddaszu... Rura szłaby przy samej ściance działowej, może dałoby radę.

    Ewentualnie może by podkuć strop na 2cm głębokości?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Co będziesz miał na podłodze tam, gdzie ma iść ta rura? Jeśli panele, to olej i kładź ten OC wprost w wylewce, rury tylko owiń cienką gąbką, choćby tą od dylatacji. Wylewka pęknie na mur, ale pod panelami nie powinno to w niczym przeszkadzać.
    Gorzej, jeśli tam ma być jakaś ceramika: gres, terakota... Wtedy podkucie, jeśli tylko technologia wykonania stropu na to pozwoli.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Tam będą panele lub deski.

    A może ponad rurą odkurzacza wzmocnić wylewkę zbrojeniem?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Można, ale w sumie, co to da? Nad rura będzie 2cm wylewki, jeśli rurę owiniesz gąbką (a warto, wylewka pracuje, lepiej, żeby nie pracowała wraz z rurą), to z 2cm zrobi się centymetr, a to już nie ma cudów, żeby nie pękło, nawet ze zbrojeniem. No, chyba, ze damy to zbrojenie po to, żeby nam się płyta nie rozjechała na boki?
    Jeśli tam będą dechy/panele, to moim zdaniem nie ma co kombinować. Byleby tylko dechy, jeśli będą to dechy klejone, nie leżały wzdłuż spodziewanego pęknięcia...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Teoretycznie mam 7cm na warstwę styropianu, wylewki i podłogi. Wychodzi mi, że będzie 2cm styropianu, 5cm wylewki i 1cm podłogi (czyli 8cm, ten centymetr nie robi wielkiej różnicy).

    Chciałbym jednak zwiększyć tą warstwę nie o 1cm ale o 3cm. Wtedy miałbym 4cm styropianu plus 5cm wylewki i 1cm podłogi (razem 10cm). Podkucie w stropie na 1cm i teoretycznie cała rura odkurzacza mieści się w styropianie.

    Przeciwwskazania są dwa:
    1. Wysokość drzwi wewnętrznych zmniejszy się z 210 do 207cm.
    2. Wysokość ostatniego schodka powiększy się o owe 3cm.

    O ile problem ze schodami wydaje się do przeskoczenia (zgubi się na kilku schodkach te 3cm), to już mam wątpliwość czy zmniejszenie wysokości drzwi nie spowoduje problemów z montażem (może trzeba będzie docinać drzwi). Jest sens zostawiać otwór o wysokości 207cm?

    Bardzo byłoby mi na rękę uzyskanie tych 3cm dodatkowej wysokości. Oprócz wyeliminowania problemu z odkurzaczem, ze względu na grubszy styropian poprawiłaby się też akustyka oraz podłogówka lepiej oddawałaby ciepło (słyszałem, że 2cm styropianu to nieco za mało).

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Wysokość typowej ościeżnicy, to właśnie 207cm, więc moim zdaniem powinno być OK. Skrzydła drzwiowe fabrycznie mają 203cm, a jeśli nawet trzeba je obciąć o centymetr czy dwa to naprawdę nie jest to żadnym problemem (wiele osób z tego problem robi sztucznie, ale to już osobna bajka).

    2cm styropianu to "tyle co nic", ale i w sumie na poddaszu więcej nie trzeba, tam warto dać styro akustyczny, a tego znów nie wolno dawać zbyt grubo, z tego, co mi mówiono, 4cm to maksimum technologiczne.

    A 1cm bruzdę powinieneś dać radę elegancko wyorać szlifierką.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Opcjonalnie - rurę dać w styropianie na parterze i potem wygiąć łukiem do góry do docelowego pomieszczenia na poddaszu. Całość można schować w bruździe w ścianie / tynku. Długość rury wzrośnie jedynie o mniej więcej wysokość pomieszczenia, więc ani kosztowo ani technicznie (dodatkowe opory) nie powinny być jakoś sczególnie istotne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony