dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie pompa ciepła: poddasze znacznie cieplejsze niż parter

    Witam
    Posiadam dom z poddaszem użytkowym, już prawie gotowy do zamieszkania, ale mam pewien problem z pompą ciepła.
    Otóż na parterze budynku temperatura powietrza i podłogi jest optymalna, w granicach 21C, natomiast na poddaszu temperatura powietrza i podłogi jest w okolicach 24,5C (dla mnie i mojej małżonki to zdecydowanie za dużo). Z czego może wynikać taka różnica temperatur?

    Posiadam dwa rozdzielacze ogrzewania podłogowego, osobno parter, osobno poddasze.
    Czy to może być kwestia nieprawidłowego nastawienia na rozdzielacza na górze?

    Dodam, że nie posiadam jeszcze drzwi więc teoretycznie całe ciepłe powietrze powinno kumulować się u góry. Ale czy to by była aż taka różnica?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Witam
    Posiadam dom z poddaszem użytkowym, już prawie gotowy do zamieszkania, ale mam pewien problem z pompą ciepła.
    Otóż na parterze budynku temperatura powietrza i podłogi jest optymalna, w granicach 21C, natomiast na poddaszu temperatura powietrza i podłogi jest w okolicach 24,5C (dla mnie i mojej małżonki to zdecydowanie za dużo). Z czego może wynikać taka różnica temperatur?

    Posiadam dwa rozdzielacze ogrzewania podłogowego, osobno parter, osobno poddasze.
    Czy to może być kwestia nieprawidłowego nastawienia na rozdzielacza na górze?

    Dodam, że nie posiadam jeszcze drzwi więc teoretycznie całe ciepłe powietrze powinno kumulować się u góry. Ale czy to by była aż taka różnica?
    witam

    rozumiem, że nie masz sterowania podłogówką na "górze" (siłowniki + zawory)

    zmniejsz przepływy na górze
    jak to nie pomoże odetnij "wybrane" pętle

    pozdrawiam
    ,,,,

  3. #3

    Domyślnie

    Miałem podobnie w trakcie wykańczania wnętrza domu poprzednią zimą. Zmniejszyłem przepływ na górze do 1/4 tego co na dole.
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferrit Zobacz post
    Miałem podobnie w trakcie wykańczania wnętrza domu poprzednią zimą. Zmniejszyłem przepływ na górze do 1/4 tego co na dole.
    witam

    nie wiem jak u was "było-jest"
    często tak się dzieje jak rozłoży się rury podłogówki wszędzie jednakowo gęsto

    zeszłej zimy u klienta, u którego montowałem kocioł gazowy, była identyczna sytuacja, sam robił podłogówkę, mając zrobiony projekt podłogówki - rozstaw rur od 15 do 40 cm, wszędzie dał co 15cm
    wyszło mu, że rozłożył ok. 2 x więcej rur niż wynikało z projektu

    pozdrawiam
    ,,,,

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferrit Zobacz post
    Miałem podobnie w trakcie wykańczania wnętrza domu poprzednią zimą. Zmniejszyłem przepływ na górze do 1/4 tego co na dole.
    Nie mam osobnego sterowania (siłowników na górze).

    Jak rozmawiałem z instalatorami podczas uruchamiania pompy to jeden z nich mówił aby lepiej nie dławić przepływu po pompa ciepła może błędnie pracować przez otrzymywanie złych informacji z systemu. Wg was nie zaszkodzi przykręcenie o 1/4?

    Zastanawiam się czy przypadkiem nie ustawili mi poprawnych przepływów tylko na dole.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak przydławisz niektóre pętle, to zmieni się delta GZ i trzeba będzie zmienić bieg pompy obiegowej aby utrzymać deltę w przedziale 3..5K. To nic nie szkodzi PC.
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    A nie lepiej zastosować taki rozdzielacz z zaworem mieszającym , wtedy można ustawić odpowiednią tem zasilania poddasza, nie dławiąc przepływu?
    Dziwne ., fachowiec instalator ma problem z taką pierdołą?
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    A nie lepiej zastosować taki rozdzielacz z zaworem mieszającym , wtedy można ustawić odpowiednią tem zasilania poddasza, nie dławiąc przepływu?
    Dziwne ., fachowiec instalator ma problem z taką pierdołą?
    Co do fachowości to o niej można się przekonać najczęściej po tym jak ktoś kończy aczkolwiek tu już na początku miałem odnośnie tego obawy. Instalator to podwykobawca tylko, nie do końca ja miałem wpływ na jego wybór.

    Zresztą napisałem do nich wczoraj zobaczę co odpiszą.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Zastanawiam się czy przypadkiem nie ustawili mi poprawnych przepływów tylko na dole.
    Nie zastanawiaj się jak Ci ustawili, tylko zażądaj że chcesz mieć możliwość sterowania temperaturą domu osobno górę i dół - oni będą wiedzieli jak to zrobić.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Nie zastanawiaj się jak Ci ustawili, tylko zażądaj że chcesz mieć możliwość sterowania temperaturą domu osobno górę i dół - oni będą wiedzieli jak to zrobić.
    No właśnie zastanawia mnie czy nie chcieli na mnie przyoszczędzić. Mam pompę Dimplex SI 7TE pakiet premium

    Z tego co wyczytałem w instrukcji sterownika do pompy ciepła to obsługuje on do 3 obiegów grzewczych. Czy mój model pompy również? Czy mógłby ktoś potwierdzić moje przypuszczenie?
    Ostatnio edytowane przez andrzejku ; 16-10-2013 o 22:50

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Sterownik obsługuje, a nie pompa ciepła (instalacja) jest wyposażona.
    U ciebie, najprawdopodobniej, sterownik obsługuje 2 obiegi grzewcze - CO i CWU, bo tylko takie zainstalowano podczas instalacji PCi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Witam
    Posiadam dom z poddaszem użytkowym, już prawie gotowy do zamieszkania, ale mam pewien problem z pompą ciepła.
    Otóż na parterze budynku temperatura powietrza i podłogi jest optymalna, w granicach 21C, natomiast na poddaszu temperatura powietrza i podłogi jest w okolicach 24,5C (dla mnie i mojej małżonki to zdecydowanie za dużo). Z czego może wynikać taka różnica temperatur?
    Jak można pisać takie rzeczy.?Jaki problem z pompą ciepłą.?
    Może elektryk jest winny , bo źle zasilił PC.

    Jak masz za ciepło, to zakręć pętle .
    Zamontuję układ regulacji

    Skończ budowę.
    Niezamknięte drzwi, to nie złe drzwi.
    Tu była reklama....

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Witam
    Posiadam dom z poddaszem użytkowym, już prawie gotowy do zamieszkania, ale mam pewien problem z pompą ciepła.
    Otóż na parterze budynku temperatura powietrza i podłogi jest optymalna, w granicach 21C, natomiast na poddaszu temperatura powietrza i podłogi jest w okolicach 24,5C (dla mnie i mojej małżonki to zdecydowanie za dużo). Z czego może wynikać taka różnica temperatur?
    Zima sie wyrowna. Teraz tez mam czesto w sloneczny dzien takie ekstremalne roznice.

    Na poddaszu jest czesto ciut cieplej, bo jednak tam zdaza ogrzane powietrze, poza dniami gdy bardzo mocno wieje, bo wtedy u mnie z temperatura parter wygrywa.

    Poczekaj az zamieszkasz i przyjdzie zima. Wtedy bedzie przewazal wplyw ogrzewania a nie warunki pogodowe.
    Jesli sytuacja bedzie permanentna, to tak jak radzi kolega hydraulik, po prostu na poddaszu zakrecisz jakies wybrane obwody na rozdzielaczu.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    Jak można pisać takie rzeczy.?Jaki problem z pompą ciepłą.?
    Może elektryk jest winny , bo źle zasilił PC.

    Jak masz za ciepło, to zakręć pętle .
    Zamontuję układ regulacji

    Skończ budowę.
    Niezamknięte drzwi, to nie złe drzwi.
    Nie rozumiem Pańskiego sarkazmu. Nie oskarżałem nikogo tylko się dopytywałem, może źle ująłem pierwsze zdanie, że mam problem, a powinienem bardziej napisać: mam wątpliwość co do prawidłowego działania pompy, jestem świeżo upieczonym posiadaczem. Zebranie informacji z wielu źródeł pozwala mi na lepsze zrozumienie tematu. Dział główny nazywa się Instalacje - wymiana doświadczeń, więc się nimi wymieniam

    Jest to pierwsza moja pompa ciepła i jak to bywa wśród nowinek, z którymi wcześniej się nie miało styczności, że każda rzecz zastanawia, dlatego też rozpocząłem ten wątek. Forum traktuje jako dodatkowe źródło, bo poza tym pytałem się również innych osób (instalatorów etc.).
    Co więcej to nie tylko moja pierwsza pompa a pierwsza budowa.

    Teraz już wiem, że mam za mało danych aby mówić o problemie.
    Wg uzyskanych informacji sytuacja może unormalizować się dopiero za rok, bo budynek jeszcze schnie i wyższa temperatura u góry może mieć związek z zjawiskami fizycznymi dotyczącymi parowania wody (dół jest bardziej wilgotny niż góra i przez to parująca woda chłodzi bardziej podłogę na parterze)

    Druga kwestia to brak drzwi i zjawisko, o którym pisałem powyżej

    Zima sie wyrowna. Teraz tez mam czesto w sloneczny dzien takie ekstremalne roznice.
    Mam taką nadzieję, także na razie z kombinowaniem na rozdzielaczach się wstrzymam
    Podobno trzeba uważać aby delta temperatur na wejściu wyjściu nie przekroczyła 10 stopni.
    W razie gdyby jednak okazało się, że to się nie unormalizuje mogę spróbować (oprócz regulacji zaworów), cytuję
    Zmniejszenie obrotow pompy z III biegu na II zmniejszy cisnienie dyspozycyjne i moze okazac sie ze to wystarczy

  15. #15

    Domyślnie

    Problem powinieneś rozwiązać przez równomierne przydławienie przepływu na rozdzielaczach tych sekcji które ogrzewają za ciepłe pomieszczenia - taką regulację zawsze trzeba wykonać, bo mała jest szansa, że bez niej wszystko będzie się grzało tak jak chcemy. Pętle przykręcasz stopniowo - tzn. najpierw wszystkie odkręcasz na max, a potem po trochu przykręcasz te, które ogrzewają zbyt ciepłe pomieszczenia. Po przykręceniu trzeba ze 2 dni poczekać, żeby był odczuwalny efekt. Zakładam, że pętle masz równej długości, jeśli nie, to trzeba wyregulować przepływy, czyli macając ręką rury powrotu sprawdzać, czy wszystkie powroty mają mniej więcej tą samą temperaturę. jeśli nie, to te cieplejsze przydławiać.
    Przy okazji, nie wiem czy masz pomiary temperatur we/wy dz i gz, ale jeśli nie to zamontuj sobie 4 termometry z czujnikiem na kabelku, czujniki poprzyciskaj bezpośrednio do rur zasilania i powrotu gz i dz, a następnie owiń to izolacją i jeszcze raz ściśnij. Będziesz wiedział jakie masz temperatury w układzie i delty na gz oraz dz, a to dosyć ważne.
    Natomiast nie montuj siłowników, nie zakręcaj całkiem pojedynczych pętli (chyba że przydławienie nie pomagało), nie zmniejszaj przepływu na obiegówce, a absolutnie nie stosuj mieszacza, jak ktoś doradził.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Ten pomysł z termometrami dosyć ciekawy pewnie go zastosuję, na razie dysponuje jednym termometrem. Z tego co pamiętam to sterownik PC pokazuje mi jedynie temperatura wyjścia. Z regulacją jednak jeszcze trochę się wstrzymam, aby jednak ta pompa dłużej pochodziła.

    Na razie na sterowniku ustawiłem tylko obniżenie temperatury (o 6 stopni) w godzinach 5:30-20:30 i już takie skrócenie czasu wpłynęło odczuwalnie na komfort odbioru temperatury na górze. Pewnie jak przyjdą mrozy trochę zmodyfikuję to ustawienie.

    Z siłowników zrezygnowałem już początkowo szukając pompy ciepła chociażby ze względny na bezładność cieplną podłogi i tak jak piszesz efekt zauważalny po dwóch dniach

    W poniedziałek zadzwonił do mnie Pan z Dimplexa i potwierdził również dwie opcje, jedna opcja z mieszaczem a drugą przez ograniczenie (oczywiście nie całkowite) przepływu. Pętle są różnej długości, zależnie od pomieszczenia, ale w danym pomieszczeniu powinny być pętle tej samej długości (nie mierzyłem, tylko obserwowałem).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony