dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Dom(ek) ekonomiczny

    Jestem tu prawie nowy, ale czytam od dawna. Przeglądając sporo dzienników budowy zauważyłem, że mało jest takich dzienników, które rozpoczynają sie długo przed samym procesem budowy. Taki będzie mój dziennik.

    Działkę nabyliśmy jakiś rok temu. 801 m2 (20x40) z wjazdem od strony zachodniej na krótszym boku. Długo się zastanawiałem, czy tak położona działka jest sensowna pod dom. Na pewno nie jest ideałem ale coś sie da postawić. Przyszedł czas na przeglądanie i wyszukanie projektu pasującego na wyżej wymienioną działkę. Niestety projekty które nam sie podobały to albo były za szerokie albo miały niepotrzebne oszklenia od strony północnej.

    Podstawowe założenia jakie chcielibyśmy aby dom spełnił to jego ekonomiczności i w budowie i w eksploatacji. Ciężko będzie zapewnie spełnić to jednocześnie. Ekonomiczny dom powinien mieć prostą bryłę, możliwie prosty dach, jak najmniej kominów, brak podpiwniczenia, brak betonowych tarasów, balkonów itp. udziwnień. Nie znajdując żadnego gotowego projektu zdecydowaliśmy sie na projekt indywidualny. Właściwie to jesteśmy na etapie własnych przemyśleń jak to ma wyglądać i szukamy architekta, który nam to zaprojektuje (jeżeli ktoś ma namiary na sprawdzonego i w miarę taniego architekta z okolic Poznania, Wrześni, Środy Wlkp., Śremu to proszę o kontakt).

    Na dzień dzisiejszy nasze przemyślenia odnośnie samego domu wyglądają tak:
    - od strony północnej rezygnacja z okien
    - brak piwnicy
    - wymiary to jakieś 14,5x7 m, parter
    - małe wymiary domku powodują, że chcemy zrezygnować z wszelkich niepotrzebnych pomieszczeń jak wszelkiego typu hole, korytarze itp., dlatego też zrezygnowaliśmy z piętra, bo szkoda nam było tych kilku m2 na klatkę schodową
    - brak okien po stronie północnej pozwala nam przesunąć dom maksymalnie do skraju działki (wiadomo ustawowe 3 m od granicy), zyskując od południa jak najwięcej miejsca (około 9-10 m)
    - jak najlżejsza konstrukcja by zminimalizować koszty fundamentu

    Obecne dylematy to technologia budowy ścian (raczej BK400 + ocieplenie 10-20 cm) i fundamenty (normalne z bloczków, lane monolityczne a może płyta? co wyjdzie taniej dla tak małego i lekkiego domu?).

    Nie widzę obecnie sensu na rozdzielanie komentarzy od głównego wątku dziennika, tak że można pisać tutaj. Za wszelkie uwagi do przemyśleń będę wdzięczny.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak już pisałem, mamy wiele przemyśleń odnośnie samego domu, a właściwie rozplanowania pomieszczeń. Oto wynik przemyśleń w dwóch wariantach. Na pewno nie są to rozwiązania ostateczne. Jestem ciekaw co o tym myślicie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom2011.jpg
Wyświetleń:	437
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	55410
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom-1.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	77,6 KB
ID:	55411
    Czekam na komentarze.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    witam, założenia masz podobne do moich, projekt tez troche przypomina mój
    po półtora roku mieszkania w małym domu chciałabym zauwazyc, że pomieszczenie gospodarcze w takim domu jest absolutnie niezbedne i rozwiazuje mnóstwo codziennych problemów. jest ważniejsze niz duzy salon.
    w twoich rysunkach zauwazyłam, że pomimo braku typowych korytarzy, i tak duzo przestrzeni zabiera niepotrzebna i trudna do wykorzystania komunikacja pomiędzy sypialniami.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam i dziękuję za komentarz. Do którego z tych dwóch projektów odnosi się uwaga o trudności w komunikacji? Chyba chodziło o ten drugi projekt (tak mi sie wydaje). Domek przeznaczony jest dla 2 osób + pies. To stan na dzień dzisiejszy. Czy i o ile rozrośnie się rodzinka tego nie jestem wstanie określić Patrząc na ten drugi projekt to pokój 1 będzie sypialnią a pokój 2 raczej będzie pełnił funkcje gabinetu/pokoju dla gości.

    Na działce niestety jedyne dostępne media jakie są to woda i prąd. Wobec czego musze zrobić szambo albo POŚ. Nie mając gazu musimy kombinować z ogrzewaniem. Nie bardzo widzi mi się zbiornik na takiej działce (szkoda miejsca). Kotłownia to dodatkowy koszt i to bardzo duży jakby nie liczyć. Powierzchnia kotłowni, komin, piec to daje nam co najmniej 25 000 zł jak nie więcej. Pozostaje prąd i kominek.

    Do przechowywania rzeczy potrzebnych na ogrodzie planowaliśmy postawienie małego budynku w samym ogrodzie. Można by go postawić już przed budową i wykorzystać jako podręczny magazyn (a jednocześnie już przy nim składować drewno do suszenia). Dodatkowo na ten cel można wykorzystać poddasze jako formę strychu.

    Przy samym domu koło wejścia do niego planowaliśmy postawić wiatę na samochód, która osłaniałaby również taras od strony ulicy. Taras będzie drewniany.

    Zastanawiam się nad taką koncepcją. Ściany ciągnę do wysokości 2,88 m (wysokość 12 bloczków BK), dalej wieniec. Dalej w górę już szedłby dach. Ściany szczytowe w takim przypadku byłyby wykonane również w drewnie. Taki trochę szkielet posadowiony na parterze Co o tym myślicie?

    Ktoś może wie ile kosztuje m2 okna o dobrych parametrach? 3 szyby nieotwierane.

  5. #5

    Domyślnie

    Witaj.
    Osobiście jakoś lepiej widzi mi się projekt 1, choć trochę mnie przeraża ten mały wiatrołap na przykład. Próbowaliście umeblować ten plan? A później znaleźć miejsce na mopa i deskę do prasowania, miskę dla psa, kominek itd?

  6. #6

    Domyślnie

    Jak bardzo dobrze ocieplisz dom, to kominek i prąd wystarczą spokojnie (nawet bez kominka się obejdzie - chyba że priorytet). tu masz kopalnię wiedzy o energooszczędności: http://forum.muratordom.pl/showthrea...-lub-5-litrowy

  7. #7

    Domyślnie

    MARCHEW
    Dlaczego uważasz, że wiatrołap jest mały? Jaki powinien być duży? Nas obecnie bardziej przekonuje rozwiązanie nr. 2 ale z pewnymi zmianami. Pewnie łazienka zrobi się bardziej kwadratowa.

    Pobawiłem się trochę OZC i podawałem dane na podstawie drugiej wersji projektu. Przyjęte założenia to:
    - ściana zewnętrzna BK 500 24cm + 16cm styro o 0,04 W/m*K, przegroda wyszła jakieś 0,178 W/m2*K
    - okna dałem o 1,6 W/m2*K
    - drzwi wejściowe 2 W/m2*K
    - podłoga na gruncie to 2 cm płytek, 10 cm betonu posadzkowego, 20 cm styro ulozonego szczelnie, 5cm chudziaka - wyszła mi przegroda 0,14 W/m2*K
    - ocieplony sufit (poddasze nieocieplone) 30cm wełny (0,042 W/m*K) na OSB i K-G łącznie wyszła przegroda 0,133 W/m2*K
    powierzchnia domu to 88m2, kubatura 253m3, wentylacja z rekuperacją na 70%, III strefa klimatyczna.
    Jaki wynik?
    Całkowita projektowa strata ciepła 3483 W
    Odniesienie do powierzchni to jakieś 40w/m2
    Rzeczywista moc grzejników wyszła koło 3752 W
    Zapotrzebowanie na ciepło wyszło koło 6000 kWh/rok

    Znając życie pewnie coś gdzieś pomieszałem i wyniki nie są aż tak dobre.

  8. #8

    Domyślnie

    wiatrołap mały - bo kurtki, buty (w tym te do ogrodu), parasol jakis, smycz psa - to trochę zajmuje - taki mniej więcej jak w wariancie 1 mam teraz w bloku i jest jako tako, tylko dlatego, ze niedaleko sa szafy wnekowe. To w sumie dla dwóch osób może i starczy. Można pominąć problem gości (bo dom nie dla nich przede wszystkim). Ale najwyraźniej nie wykluczacie powiększenia rodziny w przyszłości - a buty dzieci....., wózek.....,
    W wariancie 2 stół chyba wypada daleko od kuchni?
    Ale to nie krytyka, mam wrażenie, że dobrze przemyśleliście różne aspekty. Pomysł z odzieleniem tarasu od wejscia i przysłonięcia ogrodu garażem jest niezły

  9. #9

    Domyślnie

    i gratuluje OZC (przede mną). mam wrażenie, że przy takim ociepleniu podłogi i stropu, ludzie zwykle dają 20 cm też na ściany. sprawdzałeś jak to zmienia wynik w OZC?

  10. #10

    Domyślnie

    Rozwiązanie wiaty i tarasu z pierwszego projektu raczej zostanie już na stale w kolejnych wersjach. W drugim po prostu tego nie dodałem. Takie rozwiązanie ma za zadanie zwiększenie prywatności na działce. Jako, że to będzie lekka konstrukcja drewniana, to posłuży pewnie jako stelaż dla roślin pnących (winogorno).

    Co do stołu to mieści się on w 2 projekcie zaraz przy ściance wiatrołapu. Stół po złożeniu ma 150x90 cm a po rozłożeniu 12 osób może przy nim usiąść . Po ustawieniu stołu i krzeseł dookoła wystarczy na spokojne przejście wzdłuż ściany od strony pokoju.

    Co do zmian to myślę nad dodatkowym oknem w sypialni (pokój 1) od strony południowej. Chciałbym tam zrobić okna o dość wysokiej konstrukcji aby je troche niżej umieścić niż normalnie się stosuje. Okna planuje montować w ociepleniu więc po stronie wewnętrznej zrobi mi się duży parapet. Chcę to wykorzystać stawiając w tym miejscu zabudowę połączoną właśnie z wewnętrznym parapetem (właściwie to będzie jedna wielka płyta) która ma stanowić coś na kształt siedziska na którym można by usiąść z książką. Pod spodem byłyby półki na książki.

    Co do OZC to kombinuje. Dając na sufit styropian zamiast wełny trochę też zyskuję. Wiadomo, że jak wykorzystam materiały o lepszych parametrach to na tym więcej zyskam. W ścianach zewnętrznych jak dodałem 4 cm styro (z 16 cm do 20 cm) U zmieniło mi się z 0,178 W/m2*K na 0,151 W/m2*K. To wszystko przy betonie BK 500. Stosując BK 400 również zyskam. Moja wersja oprogramowania OZC niestety nie ma takiego materiału a jeszcze nie doszedłem czy moge ręcznie dodawać materiał .
    Okna i drzwi zapewne też nie mają jakiś rewelacyjnych parametrów. W oknach pewnie ze spokojem mogę zejść z 1,6 W/m2*K do 1 W/m2*K, przy drzwiach nie wiem jak ciepłe występują.
    Stosując powyższe ustawienia mam takie wyniki:
    Całkowita projektowa strata ciepła 2927W
    Odniesienie do powierzchni to jakieś 33,3 W/m2
    Rzeczywista moc grzejników wyszła koło 3100 W
    Zapotrzebowanie na ciepło wyszło koło 4874 kWh/rok
    Dodam, że obliczenia są robione przy -20 stopni.

    Dopiero teraz zauważyłem, że program z automatu ustawia 4 wymiany powietrza na godzinę w przypadku WM. To chyba o wiele za dużo? Ustawiam na 1 wymianę. Wyniki:
    Całkowita projektowa strata ciepła 2737W
    Odniesienie do powierzchni to jakieś 31,1 W/m2
    Rzeczywista moc grzejników wyszła koło 2758 W
    Zapotrzebowanie na ciepło wyszło koło 4521 kWh/rok
    WM mam ustawione na 70% bez udziału GWC. Z lepszym WM i z GWC spadłbym poniżej 4000 kWh/rok? Hmmm, tylko czy ja czegoś nie poknociłem w tym OZC.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oresund
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Kod pocztowy
    53-000
    Posty
    553

    Domyślnie mała piętrówka

    a moze mikro piętrówka w ten deseń?
    ścian zewnętrznych jest mało w tak zwartej bryle
    i duze przeszklenia na południe dają duzo slonca w zimie:
    http://domesi.cz/_files/file/futura/...2008_03_28.pdf



    projekt czeskiej pracownik domesi.cz,
    oczywiscie niech wasz architekt rysuje pod waszą działkę.

    W projekcie który pokazuję:
    Zyskasz miejsce na awaryjne źródło grzania np pompe ciepła: prąd w najblizszych latach zdrożeje dzięki UE ok 2-3x.
    ok 100m2 jest gdzie mieszkać
    jest na pietrze poza sypialniami miejsce na hobby/komputer
    jest pod schodami schowek na mopa/deske do prasowania/suszarke/.....

  12. #12

    Domyślnie

    Małe piętrówki mają jedną, zasadniczą wadę. Traci się cenne miejsce (każdy metr w małym domu jest na wagę złota) na klatkę schodową. W proponowanym powyżej domku to około 3 m2 na każdej kondygnacji. Niby piętrówki łatwiej ogrzać. Każda taka koncepcja ma swoje plusy i minusy i dlatego należy iść na jakiś kompromis.

    Na razie myślę co bym chciał mieć i jak dużo tego. Wystarczy zasiać małe ziarenko wątpliwości i człowiek na etapie projektowania może wszystko zmienić. Znowu kiełkuje mi trochę inna opcja i nie wiem jak to ugryźć. Jak przemyślę to dam tu znać (to oczywista oczywistość).

    Takim pewnym moim zwątpieniem jest technologia budowy. Niby wszystko mnie przekonuje do BK 400 24cm + 20cm styro, niby w systemie gospodarczym nie powinno być problemu, ale... No właśnie. Ostatnio chodzi mi po głowie thermodom lub izodom2000. Pustaki styropianowe zalewane betonem. Wydaje sie to bardzo fajne, niezłe parametry. Nie wiem jak cenowo. Jakieś uwagi odnośnie tych technologii?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oresund
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Kod pocztowy
    53-000
    Posty
    553

    Domyślnie ...

    Cytat Napisał gkeb Zobacz post
    Małe piętrówki mają jedną, zasadniczą wadę. Traci się cenne miejsce (każdy metr w małym domu jest na wagę złota) na klatkę schodową. W proponowanym powyżej domku to około 3 m2 na każdej kondygnacji.
    Wez pod uwage ze koszt nie powstaje dla hipotetycznego 1m2
    tylko dla realnego 1m2 ściany i 1m2 stropu i 1m2 dachu.
    co na koniec mozna przeliczyć na m2 pu/pc/p.... itd
    A mała pietrowka to mały dach, mało pokrycia, mało drewna.

    PS> Nie ukrywam ze mój dom będzie parterowy

  14. #14

    Domyślnie

    Zdaję sobie doskonale sprawę, że liczy się cena każdego elementu. Był tu nawet kiedyś temat czy parterówka czy piętro. Krótko podsumowując tamten wątek można dojść do wniosku, że im mniejszy dom tym bardziej opłaca się wybierać rozwiązanie parterowe. Duży metraż to i dużo wszystkiego. O ile realnie zmniejszy się powierzchnia dachu dla domu o wielkości 90 m2 zmieniając go z parteru na piętrowy? 30%?

  15. #15

    Domyślnie projekt, dom, ekonomia

    Witam, ja mam to już za sobą (jak mówi piosenka): "zwabiły" mnie do Waszego dziennika te same dylematy na początku budowy: gazu nie mamy, tak więc od razu wiedzieliśmy jak będzie ogrzewany nasz domek, że parter (wiek już nie ten i zdrowie), projekt - żaden nie podobał się. Przez pół roku zamykałam oczy i wyobrażałam sobie jak ma wyglądać nasz domek i szkicowałam, potem dałam do "obróbki" architektowi i tak powstał projekt indywidualny. Powierzchnia 160 mKw, w tym garaż 34 mKw (ogrzewany tylko w silne mrozy grzejnikiem). Ogrzewanie podłogowe - elektryczne maty grzejne + wymarzony zwykły piec kaflowy przez ścianę (przód w saloniku, tył w sypialni), dwa elektroniczne podgrzewacze wody i cała reszta urządzeń - tylko na prąd. Dom zbudowany jest z ytonga 40-tki (czyli jednowarstwowy), okna drewniane Urzędowskiego. Mieszkamy już dwie zimy (a były siarczyste, a my jesteśmy ciepłolubni) i średni koszt zużycia energii (taryfa G12w) + doliczyłam węgiel do pieca, za 2010 r. wyniósł 326 zł. Każdy, komu mówiłam, że wszystko mamy na prąd - pukał się w głowę, ale my jesteśmy b.zadowoleni, nawet z rachunków, szczerze mówiąc spodziewaliśmy się wyższych. Życzę szczęścia i powodzenia w zmaganiach budowlanych, bo będą Wam b.potrzebne.
    rubinowa

  16. #16

    Domyślnie

    Szkoda, że nie masz dziennika budowy tutaj. Z chęcią bym poczytał. Z wielu dzienników można wynieść bardzo interesujące pomysły, które można zaadaptować do swojego projektu.

    Coś mi przyszło do głowy i trochę (ponownie) zmieniłem rozkład pomieszczeń w domu. Dobrze, że jeszcze jestem na tak wczesnym etapie bo za każdą zmianę musiałbym słono płacić. Jak tylko to rozrysuje i stwierdzę że takie pomieszczenia mógłbym zaakceptować to tutaj dam. Czy garaż w bryle to dobre rozwiązanie? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

    Chcąc budować dom metodą gospodarczą to jako technologie co lepiej wybrać? BK + styro? A może coś z kształtek styropianowych zalewanych betonem jak IZODOM2000 czy thermomur?

  17. #17

    Domyślnie garaż w bryle to b.dobre rozwiązanie

    witam, niestety nie prowadzę dziennika (w domu nie mam komputera, w pracy podglądam innych). Właściwie to drzwi wejściowe mało używamy: wjeżdżamy do garażu, wchodzimy z zakupami z garażu do spiżarni, zostawiamy co trzeba, przechodzimy do wiatrołapu, rozbieramy się i wchodzimy na "salony". Do ogrodu wychodzimy przez taras. Co do dociepleń, to nie poradzę, bo jak już pisałam mamy ściany domu jednowarstwowe (40cm ytong) i to w zupełności nam wystarczy. Najlepiej byłoby "naocznie" sprawdzić, ale nie wiem z jakich okolic jesteście Państwo, my mieszkamy w powiecie pilskim, pozdrawiam i zapraszam
    rubinowa

  18. #18

    Domyślnie

    Zastanawiając się nad koncepcją garażu w bryle wymyśliłem coś takiego jak załączone do posta załączniki. Może mały opis. Na parterze widać od lewej garaż a za nim pokój gościnny, na środku wejście przez wiatrołap, mały korytarzyk i łazienka. Po prawej jest jedna wielka przestrzeń stanowiąca salon i otwartą kuchnię która będzie otwarta w górę aż pod skosy i antresolę znajdująca się na poddaszu. Antresola będzie prywatna przestrzenią właścicieli sypialnią i garderobą. Nie mam obecnie pojęcia jak zrobić wejście na górę. Na drugim złączonym rysunku jest pokazana właśnie antresola, która znajduje się w samym środku domu. Idą przez nią 2 ściany nośne (te same które na parterze idą wzdłuż wiatrołapu). Nad samym salonem i kuchnią byłaby taka galeryjka, z której można by patrzeć w dół na salon. Sypialnia właścicieli znajdowałaby się za ścianą nośną - to ta przestrzeń o wymiarach 2,6 x 7,6. Myślałem by od strony salonu zrobić pewne fragmenty ściany jako przeźroczyste, by wpadało światło od strony południowej. Od strony północnej na górze, za pokojem, znajdowałby się stryszek gdzie można by umieścić np. rekuperator.
    Co mam obecnie do przemyślenia? Schody, kominek, okna.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt0.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	58078   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt1.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	58079  

  19. #19

    Domyślnie rozplanowanie pomieszczeń

    witam, ja zaplanowałam, że ściana garażu styka się z łazienką dla gości, w garażu mam zlew, a w łazience elektryczny podgrzewacz wody, który "obsługuje" mi oba pomieszczenia, krótka droga dla ciepłej wody. Po drugiej str. domu styka się kuchnia z naszą łazienką, podgrzewacz w łazience, który podgrzewa wodę dla łazienki i kuchni i też jest krótka droga dla ciepłej wody; świetna sprawa, polecam
    rubinowa

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gkeb Zobacz post
    No właśnie. Ostatnio chodzi mi po głowie thermodom lub izodom2000. Pustaki styropianowe zalewane betonem. Wydaje sie to bardzo fajne, niezłe parametry. Nie wiem jak cenowo. Jakieś uwagi odnośnie tych technologii?
    Tak się składa, że kończymy dom wybudowany w tej technologi. Pomysł jest fajny. Mamy piekielnie mocne ściany, które mają tylko 15cm, co daje nam jeszcze dużo miejsca na ocieplenie. Cały dom jest jednym wielkim monolitem, co niewątpliwie gwarantuje bardzo duża wytrzymałość tego domu. U nas kierownik budowy podobno przeliczył to i stwierdził, że dom wytrzymałby trzęsienie ziemi, które ostatnio nawiedziło Japonię . Do tego prostota budowy - układasz styropiany i wlewasz beton. W praktyce jednak ciężko utrzymać pion ściany bo niestety beton robi swoje. Trzeba je dodatkowo zabezpieczać.
    Co do kosztów to na pewno taniej nie wyszło, a nawet drożej. Oczywiście na papierze wyszło taniej, ale później się okazało, ze policzyli za mało i dwa razy dowozili styropiany.
    Sam pomysł mi się podoba, ale te styropiany raczej nie zdają egzaminu. Teraz zrobiłbym ściany z tego samego, ale kupiłbym płyty osb, z tego szalunki i fragmentami bym zalewał ściany. Łatwiej to wypoziomować, a technologia stara jak świat. Wystarczy zobaczyć jak budują chociażby na PWr. Na to później z 30cm styropianu. Wyjdzie taniej i lepiej. Do tego należy dorzucić większy koszt stali, ale jeśli dom jest prostokątny to raczej dużo więcej jej nie wyjdzie.
    A i przy tej technologii to raczej bez rekuperatora się nie obejdzie.
    Zdjęcia jak to wygląda są tutaj:
    https://picasaweb.google.com/slawekfl/Dom

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony