dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 32
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 628
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    A jakim cudem
    Cuda się zdarzają
    wystarczą zimowe dni w których świeci słońce, lokatorów którzy pracują w dzień i nikogo w tym czasie w domu nie ma więc nie ma sensu tego domu grzać (ustawia się wtedy temp. nocną) grzejnikami. Przy grzejnikowym w nocy praktycznie piec się nie włącza bo również ustawia się temp. nocną. A jak myślisz jak jest przy podłogówce?

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Tak.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    Cytat Napisał cieszynianka
    A jakim cudem
    Cuda się zdarzają
    wystarczą zimowe dni w których świeci słońce, lokatorów którzy pracują w dzień i nikogo w tym czasie w domu nie ma więc nie ma sensu tego domu grzać (ustawia się wtedy temp. nocną) grzejnikami. Przy grzejnikowym w nocy praktycznie piec się nie włącza bo również ustawia się temp. nocną. A jak myślisz jak jest przy podłogówce?
    Przepraszam, ale nadal nie bardzo rozumiem. Czy masz na myśli, że ogrzewanie niskotemperaturowe będzie w eksploatacji droższe od tradycyjnego, czy źle rozumien Twoją wypowiedź?

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    Przepraszam, ale nadal nie bardzo rozumiem. Czy masz na myśli, że ogrzewanie niskotemperaturowe będzie w eksploatacji droższe od tradycyjnego, czy źle rozumien Twoją wypowiedź?
    To już nadinterpretacja z Twojej strony. Ja tylko zaznaczyłem, że taki przypadek może mieć miejsce. Tradycyjne ogrzewanie na grzejnikach też może być niskotemperaturowe o max 55stC dla kotła kondensacyjnego.

    Chodziło mi o to, że podłogówka jest sterowana reg. pogodowym który odczytuje temp. zewn. a w układzie z grzejnikami odczytuje się temp. wewn.
    Układami które mają duże bezwładności (podłogówka) ciężko się steruje i Ci którzy tego się nie nauczą nie będą mieć zysków w stosunku do grzejników.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    Cytat Napisał cieszynianka
    Przepraszam, ale nadal nie bardzo rozumiem. Czy masz na myśli, że ogrzewanie niskotemperaturowe będzie w eksploatacji droższe od tradycyjnego, czy źle rozumien Twoją wypowiedź?
    To już nadinterpretacja z Twojej strony. Ja tylko zaznaczyłem, że taki przypadek może mieć miejsce. Tradycyjne ogrzewanie na grzejnikach też może być niskotemperaturowe o max 55stC dla kotła kondensacyjnego.

    Chodziło mi o to, że podłogówka jest sterowana reg. pogodowym który odczytuje temp. zewn. a w układzie z grzejnikami odczytuje się temp. wewn.
    Układami które mają duże bezwładności (podłogówka) ciężko się steruje i Ci którzy tego się nie nauczą nie będą mieć zysków w stosunku do grzejników.
    Niezależnie od regulatora pogodowego w każdym pomieszczeniu mam termostat, na którym nastawia się żądaną temperaturę. Jeśli zostanie osiągnięta, termostat daje sygnał do siłownika, który zamyka dopływ wody. Woda w rurkach ma 30 stopni. Żadnych grzejników w domu nie mam.
    Przepraszam, ale nadal nie rozumiem w jakich sytuacjach będzie mnie to mogło drożej kosztować
    Człowiek uczy się przez całeżycie

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure
    A czy inni też tak odczuwają? Bo to moze być subiektywne...
    inni też.
    chyba mam... ale jajo...
    wentylacja mech. z reku...
    wyłączyłem i jest dobrze... a nie dawno odpaliłem, dlatego nagłe i niewyjaśnione pogorszenie komfortu.

    przyczynę podejrzewam taką:
    anemostaty nawiewne przy tych dużych oknach. tak akurat wypadła lokalizacja, biorąc pod uwagę drogę dla powietrza było w sam raz.
    z anemostatów leci powietrze raczej ciepłe (ale muszę jeszcze dokładnie pomierzyć), za to przy okazji wprawia w ruch to stojące zimne przy oknach, i samo też się pewnie nieźle wychładza. termometry mogą sobie pokazywać i 22 st.C (przy podłogówce to aż nieprzyjemna temperatura, jednak 20-21 jest lepsze), a wentylacja zimnym powietrzem powoduje katastrofalne obniżenie komfortu.
    muszę teraz pokombinować, czy trzeba je jakoś inaczej skierować, czy popracować nad oknami (próg tarasu jeszcze nieocieplony i inne niedoróbki).

    sorry, że w wątku trochę nie na temat, ale skoro wywołałem to musiałem dokończyć.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    wystarczą zimowe dni w których świeci słońce, lokatorów którzy pracują w dzień i nikogo w tym czasie w domu nie ma więc nie ma sensu tego domu grzać (ustawia się wtedy temp. nocną) grzejnikami. Przy grzejnikowym w nocy praktycznie piec się nie włącza bo również ustawia się temp. nocną. A jak myślisz jak jest przy podłogówce?
    podejrzewam, że to co tracisz na bezwładności i wynikającej z tego ograniczonej możliwości sterowania (fakt) odzyskujesz (pewnie z nawiązką) z tytułu obniżenia utrzymywanej temperatury, bo przy rozkładzie temperatur zapewnianych przez podłogówkę temp. komfortowa jest istotnie mniejsza.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Phans oświeć mnie proszę na co mam uważać, czego unikać, żeby nie mieć wyższych kosztów ogrzewania, bo po Twojej informacji mam mętlik i nic już nie rozumiem

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Nie przejmuj się bo wyższych kosztów ogrzewania nie powinnaś mieć. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nie ma idealnych rozwiązań - każdy system ma swoje reklamowane zalety jak i wady. Nie jestem w stanie podać Ci praktycznych wyliczeń porównujących ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym a jedynie zwracam uwagę, że korzyści rzędu reklamowanych ok. 10% na ogrzewaniu przy zastosowaniu podłogówki nie są tak bardzo dla mnie oczywiste. Dodatkowo zawsze zwracaj uwagę, że jak ktoś coś chce udowodnić to podstawi takie dane wejściowe do wzorów, że wynik wyjdzie taki jaki chce. Gdy masz wysokie pomieszczenia lub pompę ciepła jako źródło energii to koniecznie podłogówka.
    Te ok. 10% uzyskujemy poprzez zmniejszenie temp. powietrza w domu o 1-2 st. C (zmniejszenie o 1st.C daje 6% korzyści na ogrzewaniu) w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. Pewnie te 2st.C to jest max. stosowany dla celów marketingowych i można by przyjąć średnio 1 st. C. Tak więc mamy te 6% oszczędności na zmniejszeniu temp. w pomieszczeniu (grzejniki to max 55st.C na zasilaniu).
    Jednak należy pamiętać, że podłogówka to układ który ma bezwładność w oddawaniu ciepła rzędu kilka godzin więc ciężko się go steruje aby nie grzał wtedy kiedy tego nie chcemy lub nie powinien. Tak więc te 6% na cieple jakie zarobimy obniżając temp. pomieszczenia możemy stracić na tej bezwładności... Dodatkowo układ pracujący na podłogówce działa o wiele więcej godzin na dobę niż przy ogrzewaniu grzejnikowym czyli dla podłogówki dodać tutaj trzeba również koszty energii elektrycznej.
    Na pewno z tego co czytam to przy podłogówce należy b. dobrze poustawiać krzywe grzewcze na reg. pogodowym.

  10. #50

    Domyślnie

    Zaczynając temat o podłogówce w kuchni skupiłem się bardziej na wygodzie i komforcie jaki ona daje.
    Teraz zaczyna zastanawiać mnie jeszcz aspekt ekonomiczny. Raczej nie chodzi mi o koszt instalacji ale bardziej ciekawi mnie ile wody wchodzi do rurek podłogówki a ile do grzejnika ? Ciepło z podłogówki musi się przebić przez warstwę wylewki i kafle, grzejnik jest na wierzchu. Czy więcej gazu zużywa piec do zasilania podłogówki czy grzejników ?. Czy moc pieca nie musi być większa (może mniejsza) dla ogrzewania podlogowego ?

  11. #51

    Domyślnie

    podłogówka zdecydowanie na tak w kuchni , a gdybym jeszcze raz robil u siebie ogrzewanie to dałbym ją w całym domu , wtedy mój piec kondensacyjny mógłby pracować z temp. ok 38 stopni co wpływa na zdecydowanie mniejsze zużycie gazu , przygrzejnikach musi pracowac m inmum 47 stopni przy temp. zewnętrznych do -5

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał CONTEL (- REAKTYWACJA :-)
    podłogówka zdecydowanie na tak w kuchni , a gdybym jeszcze raz robil u siebie ogrzewanie to dałbym ją w całym domu , wtedy mój piec kondensacyjny mógłby pracować z temp. ok 38 stopni co wpływa na zdecydowanie mniejsze zużycie gazu , przygrzejnikach musi pracowac m inmum 47 stopni przy temp. zewnętrznych do -5
    Ile wynosi sprawność kotła kondensacyjnego dla 38st. a ile dla 47 st.
    myślenie jest przyszłością

  13. #53

    Domyślnie

    Mam podłogówkę w całej chacie i nie zamienił bym na nic innego.
    Gwoli sprawiedliwości kilkadziesiąt lat w mieszkaniach i starym domu mieszkałem z grzejnikami.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  14. #54

    Domyślnie Podłogówka z grzejnikami na jednej temperaturze czy różnych?

    Mam kocioł kondensacyjny, podłogówka 120mkw. parter, grzejniki poddasze.
    Zrobić to na jednej temp. np. 50/40 czy dwa układy z zestawem mieszającym i zaworem trójdrożnym?
    Jedna temperatura - prostsze sterowanie, mniej rurek w podłogówce, większe grzejniki. ale nie wiem czy da się wtedy niezależnie sterować zdalnie temperaturą na poddaszu, np obniżać w dzień,
    Ja mam jeszcze dużo dobrych pomysłów, ale czy ty masz jeszcze kury?

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Nie na jednym, bo Ci nogi przypiecze

  16. #56

    Domyślnie

    Ja bym zrobił na jednym
    Fajnie wtedy jest mieć chłodną sypialnię
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  17. #57

    Domyślnie

    Na jaką temperaturę zasilania jest najlepiej projektować podłogówkę przy kotle kondensacyjnym ? Jak najniższą możliwą dla danego pomieszczenia?
    Wyliczyłem, że dla pomieszczenia o pow. 35mkw i temp zasilania /powrrotu 50/40st rozstaw rurek byłby 37cm + plus niewielka strefa brzegowa gdzie co 15cm. przy 45/35 rozstaw rurek co 20cm i w strefie brzegowej co 10cm. Wszystko przy nie przekraczaniu norm temperatury podłogi. Który ukłąd jest poprawniejszy?
    Ja mam jeszcze dużo dobrych pomysłów, ale czy ty masz jeszcze kury?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Podłogówka z założenia jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (korzyści z kosztów eksploatacji), a zwiększanie temperatury w jej obiegu jest z wielu powodów niewskazane

    Było trochę o tym na Forum

  19. #59

    Domyślnie

    Podłogówka z założenia jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (korzyści z kosztów eksploatacji), a zwiększanie temperatury w jej obiegu jest z wielu powodów niewskazane
    Wszystko dobrze brzmi w ogólnikach, ale czy lepiej zasilać 45st, 40, czy np 37 wszystko to jest zasilanie niskotemperaturowe, a rozstaw rurek różny.
    Ja mam jeszcze dużo dobrych pomysłów, ale czy ty masz jeszcze kury?

  20. #60

    Domyślnie Drzwi wejściowe - podłogówka i do tego jeszcze grzejnik?

    Dzisiaj zasiał u mnie pewien niepokój nowy hydraulik który był na castingu na budowie.

    Wg. niego przy drzwiach wejściowych dobrze jest oprócz podłogówki zainstalować grzejnik.

    Częste otwieranie drzwi wejściowych może spowodować wychłodzenie wiatrołapu i odczuwalną różnicę temperatur (będzie ciągnęło zimnem )
    ponieważ podłogówka nie nadąży tak szybko podgrzać wpadające zimne powietrze.

    Jest to niby logiczne ale czy aby napewno ten grzejnik jest konieczny.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

Strona 3 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony