dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uram85 Zobacz post
    Wiecie, chodzi mi oto że nie chcę być sąsiadem który zwyczajnie podnosi sobie poziom działki o kilka centymetrów, robi ostrzejszy spadek a sąsiad niżej niech się martwi. Niestety dokładnie tak zrobił sąsiad który jest trochę wyżej ode mnie, wcześniej nie było takiego problemu, ale nawiózł sobie humusu w celu "wyrównania " no i masz woda teraz stoi u mnie. ale to tylko taka moja dygresja. Bardzo chciałbym jakoś tą wodę która już na tej mojej działce się pojawia zagospodarować...
    To powiedz sisadowi tak niby od niechcenia, ze bedziesz na swojej dzialce jakas specjalna technologia na pare metrow w glab uszczelanial glebe. W sensie, ze wykopiesz po obwodziz dzialki na glebokosc 3m maly rowej i zasypiesz go glina z dodatkiem blokujacym wode, bla, bla, bla, zeby Ci woda od saidaow nie splywala.
    Albo ze znalazlem ziemie z wykopow za darmo i podnosisz dzialke 50cm, zeby Ci woda nie stala
    Zobaczysz jaka bedzie mial mine

    A tak na serio. Nawiez sobie humusu celem wyrownania ale dokladnie do tej samej wysokosci jak On. Zeby bylo sprawiedliwie. Tylko zaczekaj az bedzie mial piekny trawnik/ogrodek.

    marcin

  2. #22

    Domyślnie

    Przyznam paciorki, że jestem zdruzgotany Twoją wypowiedzią. Zastanawiam się co mogło wzbudzić w Tobie takie oburzenie.
    Kontrowersja to nie jest całkowita negacja.
    Temat dotyczy znalezienia optymalnego rozwiązania dla postawionego przez Uram85
    problemu.
    Z Twojej wypowiedzi wynikało, że zastosowałeś pewne rozwiązanie dla podobnego problemu i jesteś gotów pomóc.
    Pozwolę sobie zacytować pierwszy i ostatni akapit wypowiedzi.
    Cytat Napisał paciorki Zobacz post
    [B]
    Witam,
    mamy drenaż opaskowy, grunt gliniasty i temat przerobiony na każda strone wiec pozwole sie wypowiedziec.
    Możliwe ze jakies zdjecia sa w galerii II a jesli cos jest jeszcze niejasne to w miare możliwosci pomoge.
    W galerii znalazłem plan dla odprowadzenia wody gruntowej. Piękny graficznie ale mało informacji i z tego też powodu zadałem kilka pytań dotyczących szczegółów technicznych.
    Niestety nie podałeś żadnej odpowiedzi, a jedynie odwołałeś się do posiadanego projektu.
    Zatem domyślna rada jakiej udzieliłeś sprowadza się do stwierdzenia "zleć wykonanie projektu".

    Pytasz mnie dlaczego takie rozwiązanie uważam za kontrowersyjne. Postaram się być bardzo oględny i z tego powodu zacytuję fragment wypowiedzi
    Cytat Napisał paciorki Zobacz post
    [B]Prawo mówi, ze jesli ogólnosplawna to mozna sie podłaczyc z deszczówka ...
    Zajrzyj zatem do tego Prawa i sprawdź w jakich okolicznościach dopuszcza się włączenie deszczówki do kanalizacji ogólnospławnej.
    Poszukaj w przepisach Prawa czy dopuszcza możliwość zrzutu wód gruntowych, w Twoim wypadku wody pochodzącej z drenażu.
    W tym miejscu pozwolę sobie na pewną dygresję, nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
    Jesteś inwestorem, a jeżeli zasłonisz się urzędnikami czy projektantem, to zapewne będziesz musiał ich zaskarżyć gdy za jakiś czas sprawy przyjmą niekorzystny obrót. Kiedy to może nastąpić? - zapewne jak będzie afera gdy zaczną "wybijać" nieczystości w domach. Urzędnicy jakoś wybrną z sytuacji mając do dyspozycji arsenał przepisów Prawa.
    Tobie pozostanie problem co zrobić z nadmiarem wody gdy zostaniesz pozbawiony możliwości odprowadzania "deszczówki".

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar paciorki
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-485
    Dzielnica
    Giszowiec
    Posty
    358
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Witam,

    cytat:

    "Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690

    Rozporz������dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
    technicznych, jakim powinny odpowiada������ budynki i ich usytuowanie (Rozdzia������ 5).
    Zgodnie z § 28 warunków technicznych Dzia������ka budowlana, na której sytuowane s������
    budynki, powinna by������ wyposa������ona w kanalizacj������ umo������liwiaj������������������ odprowadzenie wód
    opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnosp������awnej, dopuszcza si������
    odprowadzenie wód opadowych na w������asny teren nieutwardzony, do do������ów ch������onnych
    lub do zbiorników retencyjnych.
    Zatem w ������wietle obowi������zuj������cych przepisów miejscowe zagospodarowanie wody deszczowej
    w Polsce mo������e by������ jedynie zalecane w planach zagospodarowania przestrzennego
    w decyzjach o ustaleniu warunków zabudowy. Jednak zapis taki nie mo������e by������ stosowany
    jako nakaz, bo by������by sprzeczny z obowi������zuj������cymi przepisami.
    Ostatnia zmiana ustawy Prawo Wodne z dnia 5 stycznia 2011 r. nie wprowadzi������a
    jednoznacznie do swoich zapisów problemu wód deszczowych. " Koniec cytatu


    Zwrócilismy sie z problemem odprowadzania wody deszczowej i gruntowej ( z drenazu) do wszystkich znanych nam instytucji aby nie stwarzac sobie problemow na przyszlosc.
    Podpieralismy sie Rozporzadz. ministra infrastruktury z dnia 12.04.2002 r w sprawie warunkow technicznych dla budynków i ich usytuowania jako aktem prawnym obowiazujacym aktuanie. Rozdział 2 paragraf 122 mowi o tym, ze instalacja kanalizacyjna budynku powinna umozliwiac odprowadzenie sciekow oraz wod opadowych z tego budynku jesli nie sa odprowadzane na teren dzialki.

    W zwiazku z tym odbylismy kilka rozmow i finalnie odeslano nas do Wodociagow ktore nakazaly sposob w jaki deszczowka i woda z drenazu ma byc odprowadzana do kanalizacji ogolnosplawnej.
    Projekt powstal zgodnie z prawem i przepisami, wielkoscia dachu, obrysem budynku, poziomem studzienek , poziomem kanalizacji w ulicy. Przekroje rur oraz przepustowosc zbiornika ( miało byc 3 m3 a jest 5 m3 ) byly policzone dla pewnych danych i poodawanie komukolwiek dokładnych pomiarow byloby nieodpowiedzialne poniewaz ktos moze miec dach dwa razy wiekszy niz moj a zastosowalby inne przekroje i inne studzienki.
    Pisze o projekcie poniewaz nie wyobrazam sobie samowolki w tym zakresie.
    Rysunek wykonany na stronach fotogalerii to szkic wykonany jako "pamiatka" a nie projekt. To byla zabawa a nie wiażace dane.

    "Tobie pozostanie problem co zrobić z nadmiarem wody gdy zostaniesz pozbawiony możliwości odprowadzania "deszczówki"."

    Mam zbiornik o pojemnosci 5 m3, bedziemy z niego na biezaco czerpac wode do podlewania ogrodu ( 1000 m2) jesli przyjdzie kiedys koniecznosc
    zamkniecia przelewu to jak najbardziej bedzie to mozliwe. Rozprowadzac deszczowke bede na terenie ogrodu w sposob dla mnie smieszny ale jak najbardziej mozliwy tzn podczas deszczu beda sie wlaczaly zraszacze ). Takie rozwiazania proponuje Wavin i Marley.

    Byc może bede tez musiala kiedys zalozyc licznik na ilosc wody "zrzucanej" do kanalizacji - i to rowniez biore pod uwage.

    Na szczescie nie zamknelam sobie drogi do roznych rozwiazan.

    A tak na marginesie to jestem kobieta.
    Domek na Giszowcu - blog - TUTAJ !!!

    Więcej zdjęć - TUTAJ i TUTAJ

    Link do dziennika - TU

    Na Fejsbuku - TUTAJ

  4. #24

    Domyślnie

    Przyznam, że nie chcę rozwijać tematu w zakresie obowiązujących przepisów prawnych. Jest to bardzo obszerny temat obejmujący ustawodawstwo, rozporządzenia i dyrektywy UE w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, projektowania i eksploatacji.
    Uzyskaliście formalne zezwolenie i zawarliście odpowiednią umowę z właściwym zakładem komunalnym i z tego względu przyjmijmy obecne status quo.
    Pozostaje mi tylko życzyć aby Uram85 podążając Waszym śladem, uzyskał stosowne warunki techniczne, zlecił opracowanie projektu otrzymał zezwolenie, zrealizował budowę zgodnie z projektem i zawarł umowę z zakładem komunalnym i podobnie jak Wy cieszył się z rozwiązanych problemów.

    Szkic - pamiątka, o którym wspomniałaś jest naprawdę ładny. Czy mógłbym otrzymać chociaż jego kopię ?

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar paciorki
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-485
    Dzielnica
    Giszowiec
    Posty
    358
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Szkic - pamiątka, o którym wspomniałaś jest naprawdę ładny. Czy mógłbym otrzymać chociaż jego kopię ?[/QUOTE]

    Rysunek wykonal maz bawiac sie jakims programem na ipadzie. Niestety nie bardzo sie na tym znam, w swoim komputerze go nie mam a galerie "obsluguje" maz. Zapytam i jesli nie bedzie miec nic na przeciwko, przesle na priv.
    Domek na Giszowcu - blog - TUTAJ !!!

    Więcej zdjęć - TUTAJ i TUTAJ

    Link do dziennika - TU

    Na Fejsbuku - TUTAJ

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uram85

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-714
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dziękuję wam serdecznie za tak obszerne rady i za podjęcie tego tematu, jestem bardzo ciekawy co usłyszę w zakładzie komunalnym w tym temacie. Na pewno się tym z wami podzielę, bo ile gmin - tyle różnych spojrzeń na dany temat jak wiecie swoją drogą wykonanie projektu powiększa koszty całej instalacji, ale zapewne eliminuje wiele zaskakujących ewentualności, które wyjdą potem "w praniu". Wszystko muszę jeszcze dobrze przemyśleć. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    w poniedziałek rozkopujemy działkę po wodę i kanalizę
    mam dom bez piwnicy w takim dołku
    ludzie tłumaczą mi żebym nie robił drenazu przy domu bez piwnicy bo niby drenaż będzie ściągał wodę z okolicy\aha musiałbym mieć pompę bo za mały spad jest


    przy okazji ciągnięcia wody wkopiemy rurę do odprowadzenia wody do rowu-pozostały koszt to pewnie z3-4 tyś
    co podpowiadacie?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  8. #28

    Domyślnie

    Ja tam odprowadzę drenaż i wodę z dachu do kanalizacji ogólnościekowej i tyle, mój hydraulik powiedziałże zrobi to tak że będzie dobrze, czyli nie do wykrycia. i nie będę nikomu się z tego spowiadał, zresztą pół miasta tak ma od wielu lat i jest ok.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    Ja tam odprowadzę drenaż i wodę z dachu do kanalizacji ogólnościekowej i tyle, mój hydraulik powiedziałże zrobi to tak że będzie dobrze, czyli nie do wykrycia. i nie będę nikomu się z tego spowiadał, zresztą pół miasta tak ma od wielu lat i jest ok.
    Zycze Ci z calego serca 2 rzeczy:
    - zeby kiedys w czasie jakiegos oberwania chmury z powodu przeciazonej kanalizacji "gówno Ci wybilo". Najlepiej w domu, pod prysznicem czy cos w ten desen. Moze wtedy zrozumiesz, ze nawet jesli robi to pol miasta, to nie jest to rozsadne ani zgodne z przeznaczeniem sieci.
    - zeby przyszla do Ciebie kontrola z miasta i sprawdzila co robisz z deszczowka. U mnie to kosztuje 5000PLN na dzien dobry, plus koszt odprowadzenia deszczowki jako scieku liczony od powierzchni dachu i srednich opadow, razy domniemany okres odprowadzania deszcowki.

    I nie narzekaj ze odprowadzanie sciekow jest drogie. Skoro pol miasta kantuje to drogie musi byc. Ba bedzie jeszcze bardziej!!

    marcin

  10. #30

    Domyślnie

    Chyba w melioracji pracujesz.
    Nie podniecaj się tak bo ci ciśnienie skoczy.
    Nie rozumiem logiki chyba większosci Gmin w Polsce, tak jakby każdemu robili na przekór.
    Ulicę obok jest burzówka jak się zwróciłem z pismem żeby i te 200 m do mnie i nie tylkodo mnie pociągnęli to odpowiedzieli że NIE bo nie.
    To srał ich pies.
    A podłączyć to sie można tak że żadnym dymem ani kamerą tego nie wykryją. Tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.
    A u mnie nic nie wybije bo na górce mieszkam więc i pierwsze twoje życzenie się nie spełni.
    Weź sobie relanium,... to ci dobrze zrobi.
    Pozdrawiam.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    Chyba w melioracji pracujesz.
    Nie podniecaj się tak bo ci ciśnienie skoczy.
    Nie rozumiem logiki chyba większosci Gmin w Polsce, tak jakby każdemu robili na przekór.
    Ulicę obok jest burzówka jak się zwróciłem z pismem żeby i te 200 m do mnie i nie tylkodo mnie pociągnęli to odpowiedzieli że NIE bo nie.
    To srał ich pies.
    A podłączyć to sie można tak że żadnym dymem ani kamerą tego nie wykryją. Tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.
    A u mnie nic nie wybije bo na górce mieszkam więc i pierwsze twoje życzenie się nie spełni.
    Weź sobie relanium,... to ci dobrze zrobi.
    Pozdrawiam.
    Z moim cisnieiem jest wszystko w porzadku akurat. Ale mysle, ze Twoje moze ciut skoczyc jak przyjda skontrolowac
    Typowa polska mentalnosc: ukrasc, oszukac, wykiwac, bo ja jestem najwazniejszy, wszystko mi sie nalezy, a jak nie chca dac to ze zlosciwosci wiec i tak sobie wezme. PEwnie katolik do tego "zazarty"
    Nie trzeba zadnych kamer. Wystarczy "wody polac".
    Nie jestem ani z meloracji ani z administracji panstwowej. Zwyczajnie nie rozumiem ludzkiej glupoty.
    Smieci tez do lasu wyrzucasz? A moze plastikami w kominku palisz bo gmina na zlosc TOBIE kaze za wywoz smieci pieniadze placic?

    marcin

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    A podłączyć to sie można tak że żadnym dymem ani kamerą tego nie wykryją.
    Po pierwsze to nieprawda, a po drugie są jeszcze inne sposoby.

    Obraziłeś się na gminę i postanowiłeś "ich" wykiwać? Pochwal się sąsiadom!

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    w tej chwili robimy wod - kan

    wodę z drenażu i rynien mogą zrzucać do rowu
    pytanie czy wodę z rynien i drenażu mogę połączyć w jednej studzience ale ujście drenażu byłoby w tej studzience zabezpieczone drenażem zwrotnym
    aha w tej studzience byłaby pompa
    czy może musżą być dwie studzienki i dwie rury do rowu?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Odświeżę trochę temat. Mam zamiar zrobić studnie chłonną do odprowadzania oczyszczonych ścieków połączoną ze zbiornikiem do zbierania wody deszczowej.
    Studnia musi mieć głębokośc około 3 metrów gdyż oczyszczone ścieki z oczyszczalni wychodzą na głębokości około 180 cm, a zbiornik na wodę około 2 m.
    Jaka najlepsza będzie szerokość i długość dla takiej studni. Czy łącząc te dwa zbiorniki o różnych głębiokościach nie będzie problemu z ich wykonaniem.
    czy może lepiej zrobić dwa oddzielnie.
    Mam zamiar zrobić to w prostokącie tylko zastanawiam się nad wymiarami. Myślałem o takich:
    szerokość - 1 m;
    długość - 1 m studnia chłonna i 1,5 do 2 m zbiornik na wodę;
    głębokość - 3 m studnia , 2 m zbiornik na wodę.
    Będzie dobrze
    A, czy studnia może być oddalona od oczyszczalni o około 15 m.
    Pozdrawiam

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie


  16. #36

    Domyślnie

    Podbijam temat i proszę doświadczonych forumowiczów o pomoc...

    Chodzi o to jak po kolei zabrać się do następujących robót:
    a) drenaż opaskowy
    b) rury służące do odprowadzenia wody z rynien (dach ma około 400m2)
    c) bednarka piorunochronu.

    Na dany moment sytuacja wygląda tak, że fundamenty są odsłonięte dookoła domu. Na moje oko po kolei idąc z robotami pasuje zacząć od drenażu, czyli na poziomie dołu ławy fundamentowej geowłóknina, żwirek, rura drenarska, znów żwirek, znów geowłóknina. I pytanie na początek - czy rury do odprowadzenia deszczówki powinny być położone poniżej poziomu przemarzania gruntu? Obok (równolegle do) rur drenarskich, nad nimi, czy jak?

    Finalnie woda zarówno z drenażu jak i z dachu/rynien, musi zostać odprowadzona do betonowych kręgów nieuszczelnionych - bardziej niż na magazynowaniu wody zależy nam na jej bezproblemowym rozsączaniu do gruntu.

    Z góry dzięki za wszystkie rady.
    Ostatnio edytowane przez comeon ; 24-09-2012 o 13:16
    Pozdrawiam,
    Maciek

  17. #37

    Domyślnie

    Uziom działa tym lepiej im w wilgotniejszym gruncie. Jak masz możliwość, to daj bednarkę poniżej drenażu. Możesz też zrobić uziom fundamentowy przez połączenia bednarki z zbrojeniem ławy. Działa doskonale, lepiej od bednarki. Odpływ od rynien nawet jak nie będzie poniżej poziomu przemarzania to przy prawidłowych spadkach powinien działać dobrze.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Uziom działa tym lepiej im w wilgotniejszym gruncie. Jak masz możliwość, to daj bednarkę poniżej drenażu. Możesz też zrobić uziom fundamentowy przez połączenia bednarki z zbrojeniem ławy. Działa doskonale, lepiej od bednarki. Odpływ od rynien nawet jak nie będzie poniżej poziomu przemarzania to przy prawidłowych spadkach powinien działać dobrze.
    Dzięki śliczne.
    Rozeznałem temat troszkę od wczoraj i istotnie, nie ma sensu dawać rur do odprowadzenia deszczówki poniżej poziomu przemarzania z prostej przyczyny - i tak przy -20 w rynnach będzie lód. Grzałek nie planujemy.
    Odnośnie uziemienia w zbrojeniu fundamentów to już jest niestety pozamiatane, bo fundamenty są zalane i miły Pan z firmy robiącej piorunochrony stwierdził, że nie ma co robić nawiertów i wiązać się z fundamentem, tylko zrobić bednarkę na głębokości około 70cm.
    Pozdrawiam,
    Maciek

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał comeon Zobacz post
    ...miły Pan z firmy robiącej piorunochrony stwierdził, że nie ma co robić nawiertów i wiązać się z fundamentem, tylko zrobić bednarkę na głębokości około 70cm.
    Jeżeli masz ławę zbrojoną, to złap drut zbrojeniowy w jednym miejscu i przyspawaj kawałek bednarki. Jak miły Pan zakończy robotę poproś o pomiar rezystancji jego uziemienia i Twojego uziomu fundamentowego. Obserwuj jego minę w trakcie pomiaru - bezcenne...

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    Witam! Jest jakis przepis o odprowadzeniu wody z rynny i z drenazu? Chodzi mi o to czy moge wkopac rury z rynny i odprowadzic kawalek od domu zeby wylewala sie na dzialke i tak sam z drenazem? Potrzebne jest jakies pozwolenie na takie cos czy moge sobie zrobic sam takie cos. Oczywiscie wylot tych rur bedzie na mojej. Mam zyczliwego sasiada ktory na nas donosi do inspektoratu nadzoru budowlanego i nie chce potem miec wizyty ze cos takiego zrobilem.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony