dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie Sterownik pompy głębinowej - jaki na PE40?

    Ano wywiercili mi studnię, kupiłem pompę głębinową, ale trzeba tym jakoś sterować. Studnia ma zasilać system nawadniania. I z tym nie byłoby dużego problemu, bo jest sterownik od nawadniania, który ma opcję sterowania pompą.
    Ja sobie jednak wymyśliłem, że pompa ma też zasilać kran w ogrodzie i tu zaczynają się schody - tego sterownik nie jest w stanie obsłużyć.

    Znalazłem w sieci sterowniki pomp, zakładane bezpośrednio na rurę, które reagują na ciśnienie, albo przepływ, nie wiem. Np. Presscontrol PC15. Odkręcenie kranu/zaworu powoduje uruchomienie pompy. Problem w tym że takie sterowniki mają podłączenia max 1". To, przy rurze PE40, spowodowałoby zdławienie przepływu, a tego chcę uniknąć.

    Czy można sterownik założyć na przewodzie mniejszej średnicy 1" (bypas), równoległym do głównego PE40?

    Albo czy znacie jakieś inne rozwiązania?

    Z góry dziękuję za wszystkie konstruktywne propozycje

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    mi też niedawno wywiercili i ja podłączam pompę do hydroforu, gdzie ustawia się odpowiednie ciśnienie, i w momencie spadku włącza pompę.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał btx Zobacz post
    Ano wywiercili mi studnię, kupiłem pompę głębinową, ale trzeba tym jakoś sterować. Studnia ma zasilać system nawadniania. I z tym nie byłoby dużego problemu, bo jest sterownik od nawadniania, który ma opcję sterowania pompą.
    Ja sobie jednak wymyśliłem, że pompa ma też zasilać kran w ogrodzie i tu zaczynają się schody - tego sterownik nie jest w stanie obsłużyć.

    Znalazłem w sieci sterowniki pomp, zakładane bezpośrednio na rurę, które reagują na ciśnienie, albo przepływ, nie wiem. Np. Presscontrol PC15. Odkręcenie kranu/zaworu powoduje uruchomienie pompy. Problem w tym że takie sterowniki mają podłączenia max 1". To, przy rurze PE40, spowodowałoby zdławienie przepływu, a tego chcę uniknąć.

    Czy można sterownik założyć na przewodzie mniejszej średnicy 1" (bypas), równoległym do głównego PE40?

    Albo czy znacie jakieś inne rozwiązania?

    Z góry dziękuję za wszystkie konstruktywne propozycje
    Mi sa znane 2 sposoby sterowania pompa glebinowa.
    1. Klasyczny. Zbiornik hydroforowy, na nim czujnik cisnienia, ktory wlacza i wylacza pompe, przez po prostu odciecie zasilania od pompy. Kazdy odbiornik wody musi byc wtedy podlaczony do zbiornika hydroforowego. Nawadanianie ogrodu, kranik ogrodowy, caly dom.
    2. Elektroniczny. Wymagana jest pompa z falownikiem, ktora potrafi dostosowac wydajnosc do zapotrzebowania. W tym przypadku jest takze maly zbiorniczek (maly = rzedu kilku-kilkunastu litrow), i czujnik cisnienia. Maly zbiorniczek nie stanowi duzej rezerwy wody, ale on dziala tylko przez krotka chwile. Potem pompa dostosowuje obroty do zapotrzebowania na wode. W takim przypadku pompa zalacza sie zawsze, kiedy odkrecisz jakikolwiek odbiornik.
    Ale i w takim przypadku, wszelkie odbiorniki wody musza byc podlaczone do tegoz malego zbiorniczka.


    marcin

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojar20

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Szukam dokładnie tego samego, podłączyłem zbiornik hydroforowy 25l, ale przy nawadnianiu, powodowało to wł./wył, pompy ok. 10 razy na minutę, dlatego chciałbym mieć zestaw bezzbiornikowy. Pomysł z bypassem powinien zadziałać, chodzi w końcu o przepływ wody lub jego brak. Czyli montujemy na zasadzie inżektora do nawożenia, kupie i spróbuje, bo ręczne włączanie pompy mnie denerwuje.

    czyli montujemy na rurze pe40 dwie obejmy siodłowe z wyjsciem na 1 cal, na to dwie rurki 1 cal, dwa kolanka, pomiedzy to presscontrol, i powinno działać.
    Ostatnio edytowane przez wojar20 ; 10-07-2012 o 21:54

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Jak uruchomisz to daj znać. Widziałem taki sterownik u znajomego ale na zwykłej pompie. Działa bez zarzutu

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Nie ma się co martwić o zdławienie przepływu przy redukcji z PE40 na 1".
    1" na kran to sporo i pewnie po drodze będzie redukcja na 3/4".

    Magistrale do podlewania są przeważnie 1", elektrozawory też mają taki gwinty,
    potem są redukcje na sekcjach na 3/4" i mniej.

    Robienie bypass-ów to jest zbędne. Może się okazać, że bardziej potrzebny będzie reduktor ciśnienia.

    Pozdr
    GREGOR

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Częściowo masz rację z tym że nie zdławisz przepływu, ale przy redukcji rury z 40mm na 1" pompa będzie miała duuużo wiekszy opór, a to jej nie służy.
    Do tego, zamierzam puszczać dwie sekcje nawodnienia jednocześnie - każda po 1". Jeżeli miałbym je zasilić z 1", to wydajność się zmniejszy.
    Dlatego magistrala PE40, a w studzience rozdział na 2x 1"

    Ooo na tej stronie znalazłem rysunek podłączenia sterownika na by-passie, więc jednak można, skoro dystrybutor to proponuje (mam nadzieję że moderator nie zdejmie tego linku ) środkowe zdjęcie na dole
    http://hydrodom.pl/opis/1441320/ster...kablowany.html

  9. #9

    Domyślnie

    OK, ale czy ten mały zbiorniczek musi być w domu, w pomieszczeniu ogrzewanym, co wymaga dwóch instalacji (wąż od pompy do zbiornika, i od zbiornika do reszty), czy może być umieszczony w studni razem ze sterownikiem, i po prostu od studni idą węże do obiorników?

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    akandrzej300

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Posty
    9
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam
    Też mam " głębinówkę i problem ze sterownikiem pompy który jest umieszczony bezpośrednio w Studzienice rewizyjnej na polu, nie włącza pompy bo występuje skroplenie i często są zwarcia /tak mi tłumaczą ci od wiercenia studni/
    Moje pytanie:
    - czy jeżeli w kotłowni będzie hydrofor przeponowy to czy na nim można zamontować ten sterownik od włączania pompy ?
    Dziękuję

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony