dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Instalacja TV - jak zrobić?

    Zamierzam sam zrobić instalację TV w nowobudowanym domu. Antena będzie na dachu i stąd ma być poprowadzony sygnał do czterech pokojów. Instalację chcę przygotować pod ten nowy typ nadawania czyli telewizję cyfrową DVB-T , ale publiczną, abonamentową, a nie żadną płatną. Dekodery MPEG-4 będą w telewizorach.
    Proszę o rady jak to zrobić. Jaki kabel itp. Problemem dla mnie jest rozdzielenie sygnału na cztery pokoje. Dotychczas instalowałem tylko kabel od anteny do jednego odbiornika.
    Z góry dzięki.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Na glownym kablu od samej anteny dajesz rozgaleziacz na 4 pokoje i przy ktorejs wtyczce do telewizora instalujesz wzmacniacz antenowy i po problemie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michał30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Pelplin
    Kod pocztowy
    83-130
    Posty
    103

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak napisał selius,podłączasz np taki gadżet którym jest wzmacniacz antenowy z rozdzielaczem i po problemie. Ten na załączonym zdjęciu ma jedno wejście do którego podłączasz kabel główny od anteny i podłączasz zasilacz,i posiada cztery wyjścia od których ciągniesz kable do TV.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wzmacniacz antenowy rozdzielacz.jpg
Wyświetleń:	642
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	127039  

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    A tak swoją drogą to myśląc o przyszłości wrzuciłbym na Twoim miejscu na dach jeszcze dodatkowo 4 przewody pod TVSAT. Dziś nie potrzebujesz ale może w przyszłości zmienisz zdanie i wtedy będzie jak znalazł, a kabelki już będą. Majątku kosztować to nie będzie. Kabelki pasowało by sprowadzić do jakiegoś miejsca gdzie da się postawić urządzenie zwane multiswitschem (u mnie jest to strych nad poddaszem, pomieszczenie musi być suche i z gniazdkeim 230V). To taki bardziej zaawansowany rozdzielacz sygnału, dzieli sygnał TV naziemnej i satelitarnej, sumuje i wysyła jednym kablem do odbiornika. Moim zdaniem warto, inwestycja 100 PLN w dodatkowy kabel koncentryczny nie zwali z nóg budżetu a w przyszłości może byc potrzebne.

    Co do kabla, na zewnątrz należy dać kabel żelowany (zazwyczaj w czarnej izolacji), ja dawałem zdaje się Triset 113.

    Polecam róznież lekturę http://www.dipol.com.pl/

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli jak? Jak dobrze rozumiem to z każdego pokoju kabel antenowy do multiswitcha a z multiswitcha kabel do anteny?

    Jeszcze jedno pytanie. Jak z internetem? Będę miał kabel z Telekomunikacji doprowadzony do wiatrołapu. I jak dalej? Też jakiś rozdzielacz? czy ma to sens w dobie Wi-Fi?
    Ostatnio edytowane przez JK2010 ; 25-07-2012 o 21:25

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Czyli jak? Jak dobrze rozumiem to z każdego pokoju kabel antenowy do multiswitcha a z multiswitcha kabel do anteny?

    Jeszcze jedno pytanie. Jak z internetem? Będę miał kabel z Telekomunikacji doprowadzony do wiatrołapu. I jak dalej? Też jakiś rozdzielacz? czy ma to sens w dobie Wi-Fi?
    Ja to widzę tak :

    - z komina (czy innego miejsca gdzię będą zamontowane anteny) prowadzisz do multiswitcha 5 kabli koncentrycznych (żelowane bo na zewnątrz). 5 bo jeden do TV naziemnej i 4 do TVSAT.

    -Te 4 kable do TVSAT pozwolą zasilić niezaleznie dowolną ilość tunerów satelitarnych sygnałem z jednego satelity. U nas najpopularniejszy jest Hotbird. Gdybyś chciał mieć więcej niż sygnał z jednego satelity musisz dodać kolejne 4 kable (czyli w opcji TV naziemna + Hotbird + np. Astra dajesz 9 kabli). Kazdy kolejny satelita to kolejne 4 kable. Uwaga, z jednego talerza można miec wiele satelitów. Ja mam w tej chwili 4 (jeden talerz 80 cm średnicy). Służy do tego tzw. zez

    - Należy zastosować przy talerzu odpowiedni konwerter, typu Quatro (4 oddzielne wyjscia, polaryzacja pionowa pasmo dolne i górne, polaryzacja pozioma pasmo dolne i górne). "Fabryczny" Cyfry czy innej N-ki się nie nadaje. ( np. http://www.dipol.com.pl/konwerter_sa...3db_A98257.htm)

    - z multiswitcha ciągniesz kable koncentryczne do każdego z pokoi. Po jednym, chyba ze gdziesz będziesz miał nagrywarkę wtedy 2. W tym przewodzie będzie zsumowany sygnał TV Naziemnej (ewentualnie radia) i TVSAT. Za sumowanie odpowiada multiswitch

    - należy zastosować odpowiednie gniazdka antenowe, które podzielą sygnał na poszczególne pasma. (np. http://www.dipol.com.pl/gniazdo_konc...at_R694100.htm)

    Ja osobiście u siebie koło gniazd TV dałem jeszcze po 2 skretki LAN. Dlaczego ?

    - kabel to kabel, nie do końca wierzę w WIFI
    - coraz więcej urządzeń RTV działa w oparciu o sieć LAN. Każdy nowy telewizor można podpiąc do internetu, moża odtwarzać filmy z dysku sieciowego, to samo z muzyką
    - w tej chwili można mieć "bezpłatny multiroom" w oparciu o pakiet Cyfry + (wrzuć w google hałso "splitter"), do tego też używa się skrętki (lub kabla telefonicznego ale ja dawałem skretkę)

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki. Jaki kabel koncentryczny? Może być taki:

    http://allegro.pl/przewod-antenowy-7...507103792.html

    ????

    A jak z LAN?
    TP doprowadzi mi kabel do wiatrołapu. Jak go potem rozdzielić?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij Zobacz post
    -Ja osobiście u siebie koło gniazd TV dałem jeszcze po 2 skretki LAN. Dlaczego ?

    - kabel to kabel, nie do końca wierzę w WIFI
    Spokojnie możesz uwierzyć w wifi. od lat mam w domu wifi i nie widzę negatywnych stron transmisji danych.

  9. #9

    Domyślnie

    w temacie anteny na dachu. jeśli tylko dach nie jest kryty blachą, to odpuść i zrób ją pod dachem. w dobie telewizji cyfrowej nie ma już takich problemów (słabych sygnał, odbicia) i spokojnie wystarcza antena na strychu/ poddaszu nieużytkowym.

    Jedna dziura w dachu mniej, problem z wichurami odpada, antena w pełni chroniona od warunków zewn,
    ja mam do nadajnika ok 30km, sąsiaduje z górującym lasem (nadajnik jest za lasem) i u mnie takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, a jeszcze nawet nie zamontowałem jej porządnie, leży zwyczajnie na jętkach spinających krokwie
    desmear

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij Zobacz post
    Ja to widzę tak :

    - z komina (czy innego miejsca gdzię będą zamontowane anteny) prowadzisz do multiswitcha 5 kabli koncentrycznych (żelowane bo na zewnątrz). 5 bo jeden do TV naziemnej i 4 do TVSAT.
    i najlepiej je ponumeruj, bo zarówno switch jak i konwerter do niego ma odpowiednio oznaczone gniazda które trzeba ze sobą odpowiednio połączyć (nie dowolnie jak to jest w instalacjach bezswitchowych)
    desmear

  11. #11

    Domyślnie

    desmear -dzięki za zwrócenie uwagi. W trakcie robienia dachu (dachówka ceramiczna) nie zwróciłem uwagi na antenę na kominie. Nie chcę teraz , żeby znów było coś wiercone. Szkoda dachu. Czy można umieścić antenę na okapie, mocując np. do deski czołowej lub krokwi. Okap mam na wysokości ok. 4,5m.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak, jak Ci desmear radzi, spróbuj na początek umieścić tą antenę po prostu na strychu, pod dachem. Dachówka ceramiczna tłumi sygnał bardzo nieznacznie, więc na 99,9% taka lokalizacja wystarczy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Dzięki. Jaki kabel koncentryczny? Może być taki:

    http://allegro.pl/przewod-antenowy-7...507103792.html
    Nie kupuj tego czegoś. Dobry przewód koncentryczny za 48 gr/mb nie istnieje. Przewód, który można bez ryzyka włożyć w ścianę zaczyna się od 1,5-2 zł za metr.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Dzięki. Jaki kabel koncentryczny? Może być taki:

    http://allegro.pl/przewod-antenowy-7...507103792.html

    ????

    A jak z LAN?
    TP doprowadzi mi kabel do wiatrołapu. Jak go potem rozdzielić?
    Tak jak już wcześniej pisałem, ja u siebie dałem kabel TRISET 113 :

    na zewnątrz żelowany :

    http://www.dipol.com.pl/przewod_konc..._E1017_100.htm

    w pomieszczeniach (pod dachem) zwykły :

    http://www.dipol.com.pl/przewod_konc..._E1015_100.htm

    Co do internetu, musisz zakupić sobie cudo o nazwie router (wrzuć na allegro hasło router neostrada. Pierwszy z brzegu : http://allegro.pl/td-w8960n-router-a...456351278.html). Tak naprawdę są to 3 urządzenia w jednej obudowie - modem ADSL, Router i Switch. To urządzenie z linka działa zarówno po kablu jak i radiowo (WIFI). Ono załatwia sprawę podziału internetu dla całego domu (a i sąsiadów "obleci" jak zapomnisz założyć hasła na LAN )

    Musisz tylko zdecydować czy kablujesz dom czy zdajesz się na WIFI (okablowanie oczywiście nie znaczy że nie można korzystać z WIFI, jak najbardziej można i tak i tak jednocześnie) . Jeżeli kablujesz to albo sprowadzasz kabelki do wiatrołapu i tam ustawiasz router, albo przeciągasz sygnał TP'sy z wiatrołapu do jakiejś "serwerowni" (skrętka albo kabel telefoniczny) i tam ustawiasz router.

    Odnośnie anteny TV naziemnej potwierdzam w 100% to co napisali wcześniej koledzy, spokojnie działa pod ceramicznym dachem, mam dokładnie tak samo i działa perfekcyjnie.

    Anteny w ogóle budynkowi uroku nie dodają, więc warto je ukryć jeżeli jest taka możliwość.

  15. #15

    Domyślnie

    Ok, ja mam podobną aczkolwiek inną sytuację,
    Brak możliwości internetu z kabla (przynajmniej na dzień dzisiejszy). dom parterowy w budowie, strych nieużytkowy. Parter - salon i 3 pokoje.
    Moje dylematy:

    1. Czy antena satelitarna i antena do internetu radiowego tez złapie sygnał pod pokryciem z dachówki ceramicznej? Bo rozumiem, że wcześniej była mowa o antenie DVBT.

    INTERNET:

    2. Czy kabel z anteny z netem puścić do jednego odbiornika jakim będzie router wifi na parterze a dalej już bezprzewodowo. Czy warto zainwestować w okablowanie czterech pokoi. Jak jest z nowymi tv np. smart samsung. Czy one mają odbiorniki wifi czy trzeba ciągnąć kablem? Szczerze, na dzień dzisiejszy nie widzę sensu rozciągania internetu po wszystkich pokojach kablem.
    3. Chyba warto by było puścić skrętkę gdzieś z np. garażu do pomieszczenia gdzie przypuszczam, że będzie stał router wifi, w razie przyszłego podciągnięcia internetu kablowego na osiedle.
    4. A może w dzisiejszych czasach nie zawracać sobie tym głowy i patrzeć na LTE. Tylko te limity danych i cena ...

    TV:

    5. Przykładowo do salonu ciągnę jeden kabel który potem chcę rozbić na dwa gniazdka antenowe. Czy jest to możliwe? Jak ze stratami sygnału?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    1 - nie testowałem wiec nie wiem. W weekend moge wziąć dachówkę i przesłonić konwerter od TVSAT. Jakiś test to będzie. Ale nie liczę że to zadziała.
    2 - ja twierdzę że okablować zawsze warto, tym bardziej że majątku to nie kosztuje (4 pokoje to skrętka będzie kosztowała grosze). TV mają zazwyczaj gniazdo kablowe, ale można spokojnie wpiąć moduł WIFI i mieć połączenie bezprzewodowe.
    3 - oczywiście. Warto nawet dać jakąs rurę osłonową / przepust którym estetycznie da się wpuścić do domu kabelek z sygnałem. W momencie budowy to bardzo proste, potem często trzeba rozbierać kostkę
    4 - a no wlasnie ... glownie limity danych, przy nowoczesnych usługach VOD itp, zupełnie odpada.
    5 - TV naziemna da radę, jakość sygnału nie spadnie dramatycznie. TVSAT odpada, jeden kabel - jeden tuner (odbiornik)

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ad. 1 - nie nie złapie, a jeśli nawet złapie, to ze znacznie stłumionym sygnałem.
    Ad. 2- jeśli tylko możesz, to połóż przewody, wszędzie tam, gdzie może stanąć coś wymagającego (teraz bądź w przyszłości) połączenia z siecią. Połączenie przewodowe zawsze będzie lepsze od wifi, wiele urządzeń też wifi po prostu nie ma, podczas gdy przewód można weń wpiąć bez problemu. Jak przedpiśca pisze, koszta to nie są wielkie, a wygoda potem bezdyskusyjna.
    Ad.3 - Raczej nie spodziewaj się, że ktoś Ci z zewnątrz wejdzie do domu wprost ethernetem, tak się po prostu nie robi, z różnych przyczyn. To szybciej będzie zwykła para telefoniczna, a nią przesłany xDSL, ale to może być też koncentryk albo światłowód. Tak więc jeśli chcesz się przygotować, połóż tam po prostu pusty peszel. Prosto ułożony, z minimalną ilością zakrętów po drodze (a te konieczne - łagodnym łukiem) i z wciągniętym do środka sznurkiem/drutem pilotującym. Będzie trzeba, to sobie doń zaciągniesz to, co potrzebne.
    Ad.4 - Na LTE możesz jechać przejściowo. Nie zastąpi to jednak sztywnego łącza i lepiej się na nie przygotuj.
    Ad.5 - jak przedpiśca napisał. Przewody nie są drogie, pociągnij dwa, po co żałować. Na wypadek, gdybyś planował sztuczki typu odbiornik z dekoderem w salonie, redystrybuujący sygnał do innych miejsc w domu, można położyć nawet więcej, niż dwa koncentryki (trzy, cztery...)

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    A propos 3, ja jako przepusty do budynku stosuję zamiast peszla rurkę niebieską do wody, łuki wychodzą zawsze łagodne a rurka gładka w środku i łatwo kabel się wpycha.

  19. #19

    Domyślnie

    co do internetu
    1. kabel to kabel
    2. zaprojektuj sobie 1 miejsce na strychu lub w piwnicy i do niego poprowadz przynajmniej 1 kabel kategorii 5e
    3. jesli nie wiesz czy będziesz mieć przyłącz do domu powietrzem czy ziemią to poprowadz dodatkowo 1 kabel z piwnicy na strych
    4. w pokojach zrób gniazdko cat5e będzie do internetu a 1 parę możesz tez wykorzystać do telefonu stacjonarnego.
    5. w miesjcu gdzie schodzą się kable będziesz musiał mieć router (zasilany zazwyczaj 230V) dostaniesz go od operatora lub zakupisz samodzielnie za parę groszy
    6. co do wifi to staraj się umieścić router w takim miejscu zeby nie zasłaniały go kominy, grube ściany i akwaria.
    jesli masz duży dom lub bardzo rozbudowany zrób test wcześniej zeby nie okazało się ze gdzieś sygnał nei dochodzi
    (wystarczy router nawet bez podłączonego internetu podłączyć pod zasilanie i sprawdzić na laptopie czy we wszystkich pokojach masz przynajmniej dobrą siłę sygnału (min 3 kreseczki)
    7. jeśli będziesz mieć światłowód to przygotuj miejsce na jego spawanie i tak zaplanuj jego drogę żeby nie miał dużych zagięć.
    w razie czego pytaj

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Żaden operator nie wchodzi do domów jednorodzinnych czystym ethernetem (przynajmniej nie słyszałem o takim i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tego), więc wyprowadzany na zewnątrz przewód nie musi mieć konkretnej kategorii, może to być zwykły "telefoniczny", bardziej istotne jest, żeby to był dobrej klasy przewód zewnętrzny, najlepiej żelowany.

    Światłowód "do klienta" to też dopiero raczkująca możliwość, mało gdzie realna i nie jestem pewien, czy na chwilę obecną w ogóle realna w przypadku domów jednorodzinnych. Niemniej oczywiście, warto przewidzieć na przyszłość...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony