dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57

Temat: Furion

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie Furion

    Witam,

    Planuję rozpocząć budowę domu w 2018 roku. Przeglądam forum w poszukiwaniu różnych informacji od dwóch miesięcy. Przyszedł czas na pierwszy post .Bardzo interesują mnie pompy ciepła, szczególnie bezpośrednie odparowanie (szczególnie, ze względu na mniejszą powierzchnie kolektora poziomego). Mam aktualnie dwie wyceny które mnie interesują:
    Pompe Caliane od Sofath (bufor 200L+200L na cwu)
    Pompę Furion 11.
    Czy miał ktoś do czynienia z tym Furionem? Byłem całkiem przekonany do Caliane, ale dostałem wycenę Furiona o około 5 tysięcy niższą niż Caliane.
    Trochę mnie przeraża bufor jaki do niej dodają (700l). Podobno ciepłą wodę użytkową robi na wymienniku.

    Mam nadzieję, że pierwszym postem nie złamałem zbyt wielu punktów regulaminu

  2. #2

    Domyślnie

    Też interesuję się takimi pompami i mam podobne wyceny. Co do Furiona to są panowie, którzy wcześniej sprzedawali szwedzkie pompy Zirius, szeroko omawiane tutaj. Teraz zabrali się za produkcję własnego sprzętu. Furion wydaje mi się "inspirowany" mocno Ziriusem. Trudno mi się wypowiadać na temat czy produkt wart pieniędzy, natomiast instalatorzy na pewno mają odpowiednie zaplecze fachowe do instalacji.

  3. #3

    Domyślnie

    piszesz że masz podobne wyceny a Cris23 nie napisał jakie ma wyceny tylko że 5 tys. różnicy więc skąd możesz wiedzieć że masz podobne ?

  4. #4

    Domyślnie

    Mam podobne w sensie na te same produkty. U mnie moc ok 9.5kw. Różnica w cenie też, ale chyba bardziej mi pasuje Furion.

  5. #5

    Domyślnie

    To bierz furiona i skończ reklame
    Mieszkamy i grzejemy od 10.2018

    Aktualnie
    145m² parterówka OP, PF 15 XPS + 10, wylewka 8-10cm, Silikat 24 cm - 20cm styro 0.031, Dach 25cm pianka PUR + 20cm wełna 0.036 (wełny jeszcze brak), Okna 3 szyb. + rolety,PPC 7kw, WM (pro-vent) i GWC, OZC 4,0 PV 6.4 kW

    Kiedyś
    164m² OP. PU 137m² Fun.12cm XPS
    Pod. 12cm XPS 0.035.
    Ściany Silka 24cm + 20cm styro 0.031.
    Strop 36cm wełna 0.039. Skosy 18+10 wełną 0.035
    WM Jan-gaz i GGWC
    JUNKERS SMART ZSB 14-3C

    60,8 kWh/m2rok

  6. #6

    Domyślnie

    Z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz. Sofath jest droższy o 2 tysiące, ale zbiornik oferują 200l. Zbiornik Furiona ma zaś możliwość wpięcia innych źródeł jak solary czy kominek. No można podyskutować na ten temat, ale zobaczymy czy temat siądzie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    Maciejos36 No dokładnie, to są ci sami co montowali Ziriusy. Rozmawiałem z jednym facetem tam, mówił, że niby zirius zaczął używać słabszych podzespołów i im sie to przestało podobać, więc zaprojektowali własną pompe i montują ją w Polsce. Niby na papierze wszystko ładnie, ale jakoś nie chciałbym powierzać tylu pieniędzy na kilka dobrych tekstów marketingowych.
    Co do zbiornika, to Sofath ma 200L jako bufor do CO, a zbiornik 250L do CWU jest oddzielnie.
    Nie chciałem cenami rzucać na dzień dobry ale w takim razie:
    Furion na gotowo 44 000 brutoo
    Caliane na gotowo: albo 55 000, albo 50 220zł (w zalezności, czy finalnie bym musiał mieć 12KW czy 9KW) +praca koparkowego (1-2 tysiące)
    Oferty przed jakimkolwiek targiem

    leniin No cóż, spodziewałem się, że jak pierwszy post będzie tego typu to mi ktoś to zarzuci. Póki co nie mam nic na swoją obronę, możesz mi co najwyżej wierzyć na słowo, że z Furionem mam tyle wspólnego co z okoliczną piekarnią a dodam, że piekarzem nie jestem.
    Ostatnio edytowane przez Cris23 ; 16-05-2017 o 07:17

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Furion na gotowo 44 000 brutoo
    Caliane na gotowo: albo 55 000,
    W niższej cenie można mieć klasycznego on/of z odwiertami .W razie nieszczelności tego wymiennika w zasobniku w Furion , do wymIany/naprawy jest pc
    jak i ten dedykowany zasobnik . W klasycznej pc tylko naprawa/wymiana samej pc . W przypadku jakie nieszczelnośći w DZ Furion , jest totalna kiszka , w przypadku nieszczelności DZ klasycznego , co najwyżej awaryjnie zamknie się jedna pętlę .
    No i cena samej pc furion raczej rewelacyjna nie jest .

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    Powiem szczerze że 50 000 bym mógł na to przeznaczyć, mam nadzieję, że po targowaniu zejdę z ceną z Caliane do tego poziomu. Odwierty pionowe odpadają, bo musiałbym mieć minimum około 2x100m, a to już z 20 000 trzeba położyć na sam odwiert. Dlatego idę w BP.
    Niestety na temat pomp on/off za dużo nie wiem.

    Właśnie jakby ktoś był w stanie porównać pompę Caliane do Furiona. Niestety na temat "bebechów" tych pomp nie jestem w stanie nic powiedzieć. Pytanie właśnie, czy warto jest dorzucić parę tysięcy i iść w Caliane, czy Furion jest też całkiem niezły.

    a co do DZ to i Furion i Caliane ma bezpośrednie odparowanie. Czemu więc kiszka w przypadku awarii jednej pętli dla Furiona?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    20k za odwierty + 20 k za dobra pc polską(inwerter ) + 3 k zasobnik + 2~4 k robocizna , to jednak tanIej od BP .

    Niestety na temat pomp on/off za dużo nie wiem.
    Więc Twoje twierdzenie o wyższości pc BP jest bezpodstawne .
    Co do dz to porównywałem pc on/of z kolektorem DZ glikolowym do BP . W BP ( jak dobrze wesz ) kolektor to rurki miedziane w otulinie , wystarczy jakie małe uszkodzenie otuliny i kolektor BP bardzo szybko straci szczelność , czynnik chłodniczy idzie w glebę , jego miejsce zajmuje woda z gruntu i wtedy jest totalna kiszka . Ta kiszka dotyczy wszystkich BP .

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Jaką sprawność ma ten Furion w lutym, jak gleba ma temperaturę +2* C , a w podłogę idzie woda o tem 35*C

  12. #12

    Domyślnie

    Drogo.
    A względem bezpośredniego parowania zdania są mocno podzielone.
    Generalnie więcej kłopotów, niż zysków.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2010663
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2011547
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ale ja nigdy nie napisałem, że BP jest lepsze od glikolowego. Po prostu BP potrzebuje mniejszy kolektor poziomy i to jest moje główne kryterium.
    Co do PC z odwiertami - rozesłałem prośby o wyceny do jakiś 15 wykonawców. Żadna cena nie schodziła poniżej 55 tysięcy. Średnio oscylowała w granicach 60-65 tysięcy.
    Niestety (stety) dom, który sobie z Żoną zaprojektowaliśmy jest dość duży. 250m2 użytkowej, z czego 200 grzane. Mam nadzieje, że wejdzie Pompa 9-11kW, no i tu znaleźć pompe za 20 000zł to już sztuka.

    Zdaję sobie sprawę, że jak będzie problem z DZ to będzie niezły kłopot, ale według mnie nie można dać się zwariować. Popsuć się może wszystko.

    Nie rozumiem, czemu na siłe chcecie mi wyprzeć BP Jak ktoś z glikolowym coś spartoli, to też może się cały system zepsuć. Nie mówie, że BP lepsze, ale jak już mówiłem - tańsze od glikolowego, bo odwierty nie wchodzę w grę - za drogo, a kolektor poziomy do glikolowego jest po prostu za duży.

    A! Dodam jeszcze, że teren mam bardzo mokry, gliniasty, z wysokimi wodami gruntowymi, więc o wydajność BP raczej się obawiać nie muszę.

    Dodam jeszcze; Jeżeli macie jakiś sprawdzonych wykonawców, którzy mi dadzą takie wyceny na PC z pionowymi, chętnie na PW przyjmę i sie do nich odezwę telefonu się nie boję
    Ostatnio edytowane przez Cris23 ; 16-05-2017 o 08:45

  14. #14

    Domyślnie

    Poszedł priv.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Jaką sprawność ma ten Furion w lutym, jak gleba ma temperaturę +2* C , a w podłogę idzie woda o tem 35*C
    Tu można poczytać.
    http://pompyfurion.pl/pl/produkt/pompa-ciepla-furion
    Co do twojego wywodu na temat awaryjności to chyba trochę przesadziłeś. Posty o takich pompach są tu i w innych miejscach od kilkunastu lat i nigdzie nikt nie skarżył się, że mu się nieszczęście przytrafiło. Poza tym Zirius czy Furion to kilka pętli w studzienceh, więc pewnie można wyłączyć zepsutą pętle i poczekać.

    Caliane na gotowo: albo 55 000, albo 50 220zł (w zalezności, czy finalnie bym musiał mieć 12KW czy 9KW) +praca koparkowego (1-2 tysiące)
    W Krakowie gość oferował mi 9kW za 38600+ok 2100 za wykopanie kolektora netto. Nie zastanawiałeś się nad powietrzną? W Rawiczu powinna dać radę.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    maciejos36 czyli 40 000 netto? no to powoli podchodzimy do tych samych cen.
    Mi zaproponował do Caliane:
    pompa 28 900
    kolektor gruntowy 11 200zł +koparka w moim interesie (wydaję mi się, że to jest clue tej wysokiej ceny)
    bufor 200L 2700zł
    zbiornik cwu 250L 3200zł
    montaż 5000zł

    Co ciekawe, dla pompy termeo (glikol) dostałem od tej samej firmy wycenę z kolektorem pionowym, gdzie kolektor kosztował 19 000 (2x95mb - trochę mało mi sie wydaję), bufor i zbiornik tyle samo co caliane, a montaż 4500zł, pompa 31 300zł.

    A co do pomp powietrze-woda, jakoś nie mogę się do tego przekonać. Wiem, że działa, ale trzymać to jako jedyne źródło ciepła w domu, to by mnie chyba psychicznie męczyło.
    Ostatnio edytowane przez Cris23 ; 16-05-2017 o 16:43

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ciekaw jestem czy kolega skorzysta z polecenia ProStasia czy dalej będzie się upierał przy w/w ofertach?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wysłałem prośbę o wycenę. Zobaczymy jaka będzie propozycja. Póki co nie upieram się przy niczym, po prostu mam też jakieś konkretne wymagania co do pompy (np. To ile kolektor poziomy będzie zajmował miejsca). Nie mam zamiaru ograniczać się do kilku ofert przy obecnej konkurencji na rynku.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris23

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rawicz
    Kod pocztowy
    63-900
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dostałem wycenę od firmy którą polecił mi kolega ProStaś i jestem faktycznie bardzo pozytywnie zaskoczony. Cena 46 000zł brutto za całość, pionowy kolektor.
    Właściwie jestem przekonany co do wyboru firmy także serdeczne podziękowania ProStaś
    Mam jeszcze pytanie: mam do wyboru dwa zbiorniki CWU:
    -zasobnik CWU Galmet 380/120 dwupłaszczowy,
    -Multi-Inox 450 z wężownicą karbowaną ze stali nierdzewnej do przepływowego podgrzewania wody użytkowej

    Pan Piotr mówi, że Multi-Inox jest lepszy. Ma ktoś jakieś doświadczenie? Warto dopłacić do Inoxa?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    puzondm

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Szymanów k. Wrocławia
    Posty
    540

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    W niższej cenie można mieć klasycznego on/of z odwiertami .W razie nieszczelności tego wymiennika w zasobniku w Furion , do wymIany/naprawy jest pc
    jak i ten dedykowany zasobnik . W klasycznej pc tylko naprawa/wymiana samej pc . W przypadku jakie nieszczelnośći w DZ Furion , jest totalna kiszka , w przypadku nieszczelności DZ klasycznego , co najwyżej awaryjnie zamknie się jedna pętlę .
    No i cena samej pc furion raczej rewelacyjna nie jest .

    @Garażowiec
    Widzę, że nie dacie popracować ;D, zrobię sobie przerwę i napiszę parę uwag w obronie bezpośredniego odparowania (BP)
    Czy spotkałeś się kiedykolwiek, ze skargą kogokolwiek, na tym forum, komu się rozszczelniło dolne źródło, w pompie ciepła bezpośredniego odparowania?
    Za to jak wiele jest skarg na tym forum na pompy ciepła z układami pośrednimi.
    Proces instalacji wyklucza możliwość rozszczelnienia, poza świadomym przecięciem rury w ziemi. Większe jest ryzyko rozszczelnienia lodówki w twojej kuchni.
    Układ chłodniczy po wylutowaniu poddany jest próbie szczelności 30 bar. Ciśnienie odparowującego gazu w rurze dolnego źródła waha się od 4,5-1,5 bara.
    Jest to ciśnienie o wiele niższe od ciśnienia panującego w odwiercie w rurze PE w słupie glikolu na głębokości 50m i głębiej ( fizyka klasa podstawowa).
    W wieloletniej pracy instalatora i moich kolegów instalatorów montujących pompy BP nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem przy setkach jak nie tysiącach instalacji.

    Co do najwyższej sprawności pomp ciepła (COP) bezpośredniego odparowania w stosunku do innych rozwiązań z układami pośrednimi, odsyłam do literatury technicznej polskiej i zagranicznej, oraz do niekwestionowanych przez znawców branży, raportów lobby europejskiego pomp ciepła dostępnych w internecie w jęz. ang.

    pozdrawiam stałych bywalców
    Mój domek: 205m2 po podłogach, kubatura 650m3, Docieplenie: 15cm styro na 30cm pustak ceramiczny, podłoga 10 styro, dach 30 cm wełna, okna 3 szybowe "1", dachowe "1,5". Wentylacja grawitacyjna. CWU - 5 osób. 1 rok - 5716,20kWh. , 2012 - 1530 zł brutto. PC ZIRIUS / FURION- bezpośrednie odparowanie - bezpośrednie skraplanie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony