dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 110
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał martyna8 Zobacz post
    cyt:

    Mówiąc prościej, zeby wystąpić do banku o kredyt musisz mieć projekt dostosowany do NF40 zaakceptowany i sprawdzony przez weryfikatora oraz umowę z ekipą budowlaną, która podejmie się wybudowania takiego domu. A ponieważ na rynku nie ma jeszcze takich projektów ani nawet nie ma listy weryfikatorów, niestety nie otrzymasz dotacji na już rozpoczętą inwestycję..
    Jeżeli spełni się standard NF40,15, wszyskie wytyczne programu, weżmie kredyt i nie zakończyło się jeszcze inwestycji to dopłate się dostanie.
    Nic nie piszą na temat konieczności podpisania umowy z ekipą budowlaną.
    Z tego co mi wiadomo to biura projektowe np: Lipińscy posiadają projekty domów niskoenergetycznych, a nawet pasywnych.
    Wybudowali taki dom referencyjny w m. Solec.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał abol1 Zobacz post
    Jeżeli spełni się standard NF40,15, wszyskie wytyczne programu, weżmie kredyt i nie zakończyło się jeszcze inwestycji to dopłate się dostanie.
    Nic nie piszą na temat konieczności podpisania umowy z ekipą budowlaną.
    Z tego co mi wiadomo to biura projektowe np: Lipińscy posiadają projekty domów niskoenergetycznych, a nawet pasywnych.
    Wybudowali taki dom referencyjny w m. Solec.
    W takim razie poproś ich o gwarancję, tego że projekt przejdzie przez sito Weryfikatora - zobaczymy co Ci powiedzą ;D . Z tego co wiem to nie są domy dostosowane do wymogów tylko potencjalnie pasujące, które trzeba dostosować do wymogów dotacji a to kolejne jakieś 6-10 tys zł. Czytaj uważnie na ich stronie: " Znajdziecie tutaj wybrane przez nas projekty, które powinny kwalifikować się do dotacji planowanych przez NFOŚiGW" - dla mnie to nie jest żadne potwierdzenie. Na takiej zasadzie to możesz każdy projekt dostosować z każdej pracowni.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał martyna8 Zobacz post
    cyt:
    Mówiąc prościej, zeby wystąpić do banku o kredyt musisz mieć projekt dostosowany do NF40 zaakceptowany i sprawdzony przez weryfikatora oraz umowę z ekipą budowlaną, która podejmie się wybudowania takiego domu. A ponieważ na rynku nie ma jeszcze takich projektów ani nawet nie ma listy weryfikatorów, niestety nie otrzymasz dotacji na już rozpoczętą inwestycję.

    Wydaje mi się, ze największy problem polega na tym, że ludziom wydaje się, ze te dopłaty miały zastąpić rodzinę na swoim, a tak nie jest. Ta dotacja jest kierowana tylko i wyłącznie do osób, które i tak planowały wybudowanie domu energooszczędnego bez względu na poniesione koszty.
    A czy można złożyć projekt na PnB, który nie spełnia wymogów NF40 (standardowy projekt), postarać się o kredyt z dopłatami i dopiero w trakcie budowy spełnić wymogi NF40 poprzez zmianę materiałów budowy itp? I tak chciałem robić dom w okolicach NF40, ale mój projekt tych wymogów nie spełnia. Po zmianie materiałów (ocieplenie itp) już NF40 będzie osiągnięte...

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sham4n Zobacz post
    A czy można złożyć projekt na PnB, który nie spełnia wymogów NF40 (standardowy projekt), postarać się o kredyt z dopłatami i dopiero w trakcie budowy spełnić wymogi NF40 poprzez zmianę materiałów budowy itp? I tak chciałem robić dom w okolicach NF40, ale mój projekt tych wymogów nie spełnia. Po zmianie materiałów (ocieplenie itp) już NF40 będzie osiągnięte...
    więc to jest tak: projekt możesz mieć dowolny, a Twój architekt adaptujący musi "powkładać" do niego wszystkie elementy domu energooszczędnego, które zawarte są w wymogach i dostosować go do NF40. Dopiero z takim zaadaptowanym do działki projektem ze zmianami i dopasowanym do NF40 idziesz do Weryfikatora, który sprawdza czy jest OK. Jak jest to możesz starać sie o kredyt i szukać firmy budowlanej. Jak nie to musisz go ponownie oddać do adaptujacego, nanieść zmiany sugerowane przez Weryfikatora i znowu zweryfikować projekt. Wyczytałam gdzieś ostatnio, że 2 wizyty u Weryfikatora ( przed i po budowie) to koszt ok 4000zł... więc wartość dopłaty znowu topnieje...

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał martyna8 Zobacz post
    W takim razie poproś ich o gwarancję, tego że projekt przejdzie przez sito Weryfikatora - zobaczymy co Ci powiedzą ;D . Z tego co wiem to nie są domy dostosowane do wymogów tylko potencjalnie pasujące, które trzeba dostosować do wymogów dotacji a to kolejne jakieś 6-10 tys zł. Czytaj uważnie na ich stronie: " Znajdziecie tutaj wybrane przez nas projekty, które powinny kwalifikować się do dotacji planowanych przez NFOŚiGW" - dla mnie to nie jest żadne potwierdzenie. Na takiej zasadzie to możesz każdy projekt dostosować z każdej pracowni.
    Po to są wytyczne i sczegółowe dane aby inwestor mógł sam lub za pomocą doświadczonego projekanta w dziedzinie energooszczędności dowiedzieć się, czy uda mu się spełnić warunki programu czy nie. Jeżeli ociągnie cel łaski nikt nie robi.
    Projekty domów wychodzące od projektantów specjalizujących się w enerdoosczędności/pasywnosci są dostosowane do wymogów, o ile spełni się standardy jakościowe w ich budowie.
    NIe każdy projekt można też dostosować do programu, a przynajmniej za rozsądne pieniądze.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał martyna8 Zobacz post
    więc to jest tak: projekt możesz mieć dowolny, a Twój architekt adaptujący musi "powkładać" do niego wszystkie elementy domu energooszczędnego, które zawarte są w wymogach i dostosować go do NF40. Dopiero z takim zaadaptowanym do działki projektem ze zmianami i dopasowanym do NF40 idziesz do Weryfikatora, który sprawdza czy jest OK. Jak jest to możesz starać sie o kredyt i szukać firmy budowlanej. Jak nie to musisz go ponownie oddać do adaptujacego, nanieść zmiany sugerowane przez Weryfikatora i znowu zweryfikować projekt. Wyczytałam gdzieś ostatnio, że 2 wizyty u Weryfikatora ( przed i po budowie) to koszt ok 4000zł... więc wartość dopłaty znowu topnieje...
    Właśnie zastanawia mnie czy muszę przed PnB już mieć w 100% projekt pod NF40. Obecnie mam w projekcie jakiś tam standard, ale wiem, że podczas budowy zmienię materiały (zmiany nieistotne) i zmieszczę*się*pod NF40. Z tego co piszesz to muszę*adaptować projekt jeszcze przed PnB i przed kredytem... zgadza się?

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Skoro piszą, że dotacje mogą być też dla domów już w budowie, to taki wymóg nie miałby sensu.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sham4n Zobacz post
    Właśnie zastanawia mnie czy muszę przed PnB już mieć w 100% projekt pod NF40. Obecnie mam w projekcie jakiś tam standard, ale wiem, że podczas budowy zmienię materiały (zmiany nieistotne) i zmieszczę*się*pod NF40. Z tego co piszesz to muszę*adaptować projekt jeszcze przed PnB i przed kredytem... zgadza się?
    zmiana materiałów w ciągu budowy nic nie da. Zgodnie z Programem musisz mieć cyt:" oświadczenie projektanta, że projekt jest wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 462) oraz zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW opisanymi w niniejszym dokumencie." Czyli to oznacza, że na projekcie musisz mieć już naniesione wszystkie zmiany, dzięki którym dom łapie się lub nie na dotację i pod tym podpisuje się Twój architekt.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Skoro piszą, że dotacje mogą być też dla domów już w budowie, to taki wymóg nie miałby sensu.
    nie bardzo wiem skąd się wzięło stwierdzenie, że domy w trakcie budowy też się na to łapią? niby jak? ktoś mi jest w stanie podać konkretny zapis w tym programie, który by o tym świadczył?

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A czy masz jakiś konkretny zapis że nie? Z rozmowy tel. z funduszem wynikało że tak. tylko oczywiście jeszcze nic nie wiadomo kto gdzie i kiedy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A czy masz jakiś konkretny zapis że nie? Z rozmowy tel. z funduszem wynikało że tak. tylko oczywiście jeszcze nic nie wiadomo kto gdzie i kiedy.
    Bo nie bardzo wiem jakby to się miało odbyć. Bo jak już buduje dom, mam projekt zaadaptowany do działki. I ten projekt z założenia nie jest przygotowany pod ustawę, bo nie zawiera wytycznych NF40, ponieważ nie były one wcześniej znane.
    Z tego co piszesz wynika, że w trakcie budowy chcesz iść znowu do adaptującego, podsunąć mu oświadczenie do podpisania, udać się do Weryfikatora i wnioskować o kredyt? Przecież żaden architekt Ci się pod tym wstecz nie podpisze, chyba że jakiś desperat za drobną opłatą.
    Swoją drogą ciekawe z kim telefonicznie rozmawiałeś odnośnie dotacji? Może mógłbyś jeszcze raz się z nim skontaktować i rozwiać nasze wątpliwości?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał abol1 Zobacz post
    Po to są wytyczne i sczegółowe dane aby inwestor mógł sam lub za pomocą doświadczonego projekanta w dziedzinie energooszczędności dowiedzieć się, czy uda mu się spełnić warunki programu czy nie. Jeżeli ociągnie cel łaski nikt nie robi.
    Projekty domów wychodzące od projektantów specjalizujących się w enerdoosczędności/pasywnosci są dostosowane do wymogów, o ile spełni się standardy jakościowe w ich budowie.
    NIe każdy projekt można też dostosować do programu, a przynajmniej za rozsądne pieniądze.
    tu się z Tobą zgadzam, łatwiej jest dostosować do dotacji np. Z216 od Z500 niż w Rododendronach Archonu. Ale to dalej są projekty, które trzeba dostosować na etapie adaptacji, a to kosztuje
    podsumowując: dotacja jest za mała w stosunku do kosztów jakie się ponosi

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A cóż jest takiego strasznego w tych wytycznych? Przecież większość domów obecnie budowanych je spełnia.
    Tabela 6. Wymagana izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych, rodzaj systemu wentylacji, szczelność powietrzna dla standardu NF40 budynki jednorodzinne
    Opis przegrody
    Warunki dla standardu NF40
    Ściany zewnętrzne: a) w I, II i III strefie klimatycznej b) w IV i V strefie klimatycznej
    a) Umax = 0,15 W/m2K b) Umax = 0,12 W/m2K
    Dachy, stropodachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami: a) w I, II i III strefie klimatycznej b) w IV i V strefie klimatycznej
    a) Umax = 0,12 W/m2K b) Umax = 0,10 W/m2K
    Stropy nad piwnicami nieogrzewanymi i zamknietymi przestrzeniami podpodłogowymi, podłogi na gruncie: a) w I, II i III strefie klimatycznej b) w IV i V strefie klimatycznej
    a) Umax = 0,20 W/m2K b) Umax = 0,15 W/m2K
    Okna, okna połaciowe, drzwi balkonowe i powierzchnie przezroczyste nieotwieralne: a) w I, II i III strefie klimatycznej b) w IV i V strefie klimatycznej
    a) Umax = 1,0 W/m2K b) Umax =0,80 W/m2K
    Drzwi zewnętrzne, garażowe
    Umax = 1,3 W/m2K

    Mostki cieplne
    Ψmax = 0,10 W/mK Ψmax = 0,20 W/mK – tylko dla płyt balkonowych
    Rodzaj systemu wentylacji
    wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła
    Sprawność odzysku ciepła
    ≥ 85 %
    Szczelność powietrza
    n50 = 1,0 1/h

    A nawet jeśli nie to zmiana okien na cieplejsze czy dołożenie izolacji na poddaszu nie wiąże się z jakimiś istotnymi zmianami że będzie potrzebne nowe pozwolenie na budowę.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A cóż jest takiego strasznego w tych wytycznych? Przecież większość domów obecnie budowanych je spełnia.
    Jeżeli chodzi o wymogi techniczne, to rzeczywiście można znaleźć sporo projektów typowych, które będą spełniały wytyczne NFOŚiGW.
    Gorzej z wymogami formalnymi. Np. wymagana jest szczegółowa charakterystyka energetyczna budynku, zawierająca cały przebieg obliczeń (chodzi o możliwość łatwej weryfikacji tych obliczeń), podpisana przez projektanta. Oprócz tego wymagają załączeni plików źródłowych z programu, w którym były te obliczenia wykonywane.
    Tego dotychczas w żadnym projekcie typowym nie było. Dodatkowo wymagane są też projekty wykonawcze istotnych dla energooszczędności elementów budynku, które także rzadko byłby składnikiem projektu typowego (nie były wymagane do pozwolenia na budowę).

    Jednak to wszystko nie przeszkadza w tym, aby istniejąca budowa mogła skorzystać z tego dofinansowania. Konieczne będzie tylko opracowanie dokumentacji zamiennej uzupełnionej o potrzebne opracowania i oświadczenia projektanta. Dopiero taka dokumentacja ma szansę na pozytywną ocenę przez weryfikatora wyznaczonego przez bank.
    Tak więc jest to w większości przypadków wykonalne, ale nie zawsze uzasadnione ekonomicznie.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał martyna8 Zobacz post
    Z tego co piszesz wynika, że w trakcie budowy chcesz iść znowu do adaptującego, podsunąć mu oświadczenie do podpisania, udać się do Weryfikatora i wnioskować o kredyt? Przecież żaden architekt Ci się pod tym wstecz nie podpisze, chyba że jakiś desperat za drobną opłatą.
    Z pewnością nie będzie to drobna opłata, bo wymagane przez NFOŚiGW uzupełnienia do projektu całkiem spore i pracochłonne (no chyba, że większość z nich była już wcześniej opracowana).
    Z kwoty dofinansowania niestety znaczną część pochłoną sprawy formalne. Na rzeczywiste polepszenie parametrów budynku pozostanie stosunkowo niewiele środków.
    Jednak trudno wyobrazić sobie dom energooszczędny bez wykonanej próby szczelności, na którą obecnie decydują się jedynie nieliczni inwestorzy.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A cóż jest takiego strasznego w tych wytycznych? Przecież większość domów obecnie budowanych je spełnia.
    Tabela 6. Wymagana izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych, rodzaj systemu wentylacji, szczelność powietrzna dla standardu NF40 budynki jednorodzinne

    Okna, okna połaciowe, drzwi balkonowe i powierzchnie przezroczyste nieotwieralne: a) w I, II i III strefie klimatycznej b) w IV i V strefie klimatycznej
    a) Umax = 1,0 W/m2K b) Umax =0,80 W/m2K
    Drzwi zewnętrzne, garażowe
    Umax = 1,3 W/m2K

    A nawet jeśli nie to zmiana okien na cieplejsze czy dołożenie izolacji na poddaszu nie wiąże się z jakimiś istotnymi zmianami że będzie potrzebne nowe pozwolenie na budowę.
    Jak dla mnie 2 zonki.
    1 - no nie wiem jak ze szczelnością bo to wyjdzie dopiero po próbie
    2 - Umax okna dachowego. Mam 5 Veluxów 1,3. Teraz musiałbym to wymieniać co będzie na 1 oknie kosztować ok 1000 zł (bo starsze pakiety jeszcze sprzedam ze stratą)
    - CZY TEŻ MOŻE ktoś może bardziej oczytany przez mnie znalazł czy chodzi o U każdego okna czy zliczamy całość dla pakietów okiennych bo wtedy moje kolejne 30m2 okien tradycyjnych z U = 0.7 da mi średnią ok 0,78

  17. #37
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grizz

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-511
    Posty
    9

    Domyślnie

    jak wygląda kwestia tych weryfikatorów czy oni są*znani czy będą ustalani przy każdej inwestycji indywidualnie?

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na razie to wiadomo że nic nie wiadomo. Banki mają się zgłaszać chyba do 13 stycznia do NFOŚ. potem będzie ich weryfikacja i ustalenie które zdały egzamin.A potem dopiero reszta.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ago12

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Posty
    19
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Właśnie zastanawiałam się długo nad tym, myślałam, żeby skontaktować się z NFOŚiGW, bo mam do adaptacji poddasze z piętrem domu (to brzmi śmiesznie, wiem) w dość dużym, póki co dwupiętrowym domu (bez poddasza). Chcę zrobić je energooszczędnie z rekuperacją. I zastanawiałam się, czy coś się uda. Ale dzięki waszym opiniom już wiem, że nie warto...

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Czy dobrze główkuję? Buduję w zgodzie ze standardem NF40, biorę np. 31000 kredytu i jest ok? Czy może tam jest jakaś relacja wysokość kredytu vs. dotacja?

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony