dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie kilka decyzji przed zaczeciem budowy domu dla poczatkujacego

    Witam

    Planuje wybudowac dom - z uzytkowym poddaszem 179 m + garaz, kubatura 800
    Wstepnie chcialem budowac go w jeden rok ale z tego co czytam to decyzja dosc ryzykowna i lepiej rozlozyc prace na 2 lata.
    1 rok surowy otwarty
    2gi pod klucz

    Jako totalny poczatkujacy chcialbym zadac kilka banalnych pytan na ktore nie moge znalesc jednoznacznej odpowiedzi. Bede wdzieczny jesli podzielicie sie swoja wiedza. Nie planuje budowac domu metoda gospodarcza, Chce zatrudniac wykonawcow praktycznie do wszytkiego(podlogi czy stropian pod posadzki moge sobie ulozyc sam ale nie mam czasu i wiedzy na wieksze roboty).

    - lepiej szukac ekipy na cala budowe domu czy na pojedyncze roboty? Co wychodzi taniej? Jesli na pojedyncze to jak optymalnie podzielic prace? Jest sens rozdrabniac sie na ekipy do fundamentow, potem murow itd. Czy moze jest przyjede, ze jedna ekipa robi surowy zamkniety i dopiero jest sens szukac innej ekipy? A moze jednak taniej/lepiej wychodzi jedna firma od A do Z?

    - bardzo wazne pytanie - jak z materialami? Lepiej kupic samemu czy zostawic to ekipie? Jak ekipie to jak sie z tego rozliczac? Do bolu sprawdzac wszytko?

    - planuje ogrzewac dom piecem na pellet, ogrzewanie bedzie na grzejnikach + podlogowe w salonie i lazience. Wiem, ze to bardziej skomplikowane rozwiazanie ale tak chce. Do tego zastanawiam sei czy dorzucic rekuperator. Czy przy takim piecu, takiej kubaturze ma sens? Jesli tak to jak szukac ekip - jedna na wod-kan + rekuperator czy moze do rekuperatora bierze sie osobna?

    - mocno sie zastanawiam nad roletami zewnetrznymi, napewno na gorze bo chyba ciezko lato przetrwac bez nich u gory ( tam beda dzieci mieszkac). No i teraz pozostaje pytanie rolet na parterze. Jakie sa wasze opinie o sensie ich instalacji? Niby pomagaja utrzymac chlod/cieplo w domu ale chyba nie bede potrafil siedziec w domu z zaslonietymi oknami...

    Polecacie jakis dobry artykul o kolejnosci prac przy budowie ( dobrze opisany dziennik budowy) ? Kazdy co znajde ma pod spodem mase komentarzy w stylu "Bzdura"...

    Pozdrawiam
    Lukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Budowę rozłoż na 3 lata bo poślizgi na pewno będą. Masz już działkę i projekt ? Rekuperator to w gruncie rzeczy prosta rzecz ale sama instalacja trochę komplikuje sprawę bo muszą być kanały gdzieś umieszczone. Musisz zdecydować czy będą podwieszane sufity czy położysz kanały wentylacyjne w posadzkach. To ważne bo jeśli w posadzkach to zmienić się może wysokość izolacji i wysokość budynku itd itp. Ja się zdecydowałem na rekuperację i na razie mam sporo problemów z tym tzn ja to bym nie miał - instalatorzy mają . Rolety będę robił na cały dom z wyjątkiem okien w garażu i kotłowni i łazience bo to małe okna i nie opłaca się tego montować. Są przydatne wg mnie. Piece są kaflowe a na pellet będzie kocioł. Ja podłogówkę daję po całości domu (grzejnik drabinkowy w łazienkach i dwa żeberkowe w garażu tak na zaś) też miała być tylko łazienka i salon ale uznałem to za komplikowanie sprawy i dałem podłogówkę wszędzie. Może i będzie drożej (ile nie wiem) ale za to nowocześniej, estetyczniej i ekonomiczniej.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ja zrobiłem tak.
    Jedna ekipa zrobiła mi stan surowy otwarty.
    Druga instalacje CO i CWU (osobna pompę ciepła)
    Trzecia dach
    Czwarta okna
    Piąta elektrykę
    Szósta wylewki i tynki
    Siódma wykończeniówkę
    Ósma ocieplenie i elewację.
    W między czasie dziewiąta zrobiła wentylacje z rekuperatorem.

    Kolega ma rację z tym ogrzewaniem podłogowym, najlepiej dać po całości (siedem lat mam)

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Projekt mam wybrany ale nie zrobilem jeszcze adaptacji. Dzialka jest i czeka tylko na zlozenie projektu.

    Co do rekuperatora to miales ekipe tylko od niego czy to byla ta od wod-kan? Kiedy sie z nimi kontaktowales zeby wszytko bylo na czas zalatwione? Zastanawiam sie na jakim etapie o tym rozmawiac by nie bylo problemow przy zakladaniu.

    Co do kotla na pellet i ogrzewania grzejniki + podlogowka to rozumiem, ze jedyny problem to te mieszadla zeby szlo 55 na grzejniki i 30 na podloge? Czy to naprawde az tak komplikuje instalacje. Wolalbym miec wieksza kontrole poprzez grzejniki w wiekszosci pomieszczen a ze wzgledow estetycznych podlogowke w salonie i lazience.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Zastanawiam sie na jakim etapie o tym rozmawiac by nie bylo problemow przy zakladaniu.
    Stan surowy zamknięty.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja zrobiłem tak.
    Jedna ekipa zrobiła mi stan surowy otwarty.
    Druga instalacje CO i CWU (osobna pompę ciepła)
    Trzecia dach
    Czwarta okna
    Piąta elektrykę
    Szósta wylewki i tynki
    Siódma wykończeniówkę
    Ósma ocieplenie i elewację.
    W między czasie dziewiąta zrobiła wentylacje z rekuperatorem.

    Kolega ma rację z tym ogrzewaniem podłogowym, najlepiej dać po całości (siedem lat mam)
    Dzieki za odpowiedz, mam jeszcze pytania

    Co do ogrzewania to czemu to az taki duzy problem z kotlem i grzejnikami + podlogowka?
    Boje sie troche o brak kontroli nad temperatura w sypialni i mniejszych pomieszczeniach.
    Co z ogrzewaniem poddasza? Tez dales podlogowke? W przyszlosci gora bedzie wylaczona z uzytku ( jak dzieci sie wyprowadza) i fajnie by bylo miec kontrole nad gora - wylaczone a jak ktos przyjedzie to 2-3h przed przyjazdem wlaczasz grzejniki.

    Jak podejsc do sprawy materialow? Samemu biegac? Zostawic to ekipie(jak wtedy sprawdzac czy nie naciagaja)?
    Material lepiej brac z gory na caly dom czy z etapu na etap zamawiac?

    Pozdrawiam
    Lukasz

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Stan surowy zamknięty.
    Ja bym polecał trochę wcześniej. Wciąż zdarzają się projekty z grubościami na piętrze typu 2cm styropianu, 5cm wylewki i 2cm wykończenia. To daje tylko 9cm i w tym wszystkie instalacje. Klient zgłosił się dopiero w tym momencie co piszesz z już zamontowanymi oknami i chciał w tej warstwie odkurzacz centralny, wentylację mechaniczną na flex 75mm i podłogówkę po całości... Dla uproszczenia życia polecam kontakt wsześniej.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz, mam jeszcze pytania

    Co do ogrzewania to czemu to az taki duzy problem z kotlem i grzejnikami + podlogowka?
    Boje sie troche o brak kontroli nad temperatura w sypialni i mniejszych pomieszczeniach.
    Co z ogrzewaniem poddasza? Tez dales podlogowke? W przyszlosci gora bedzie wylaczona z uzytku ( jak dzieci sie wyprowadza) i fajnie by bylo miec kontrole nad gora - wylaczone a jak ktos przyjedzie to 2-3h przed przyjazdem wlaczasz grzejniki.

    Jak podejsc do sprawy materialow? Samemu biegac? Zostawic to ekipie(jak wtedy sprawdzac czy nie naciagaja)?
    Material lepiej brac z gory na caly dom czy z etapu na etap zamawiac?

    Pozdrawiam
    Lukasz
    Jeżeli góra ma być w niedalekiej przyszłości odcięta, to może faktycznie masz rację z tymi grzejnikami.

    Z materiałami bywa zupełnie różnie, raz lepiej kupić je samemu a raz nie. Tu nikt nie znajdzie gotowej odpowiedzi.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Ja bym polecał trochę wcześniej. Wciąż zdarzają się projekty z grubościami na piętrze typu 2cm styropianu, 5cm wylewki i 2cm wykończenia. To daje tylko 9cm i w tym wszystkie instalacje. Klient zgłosił się dopiero w tym momencie co piszesz z już zamontowanymi oknami i chciał w tej warstwie odkurzacz centralny, wentylację mechaniczną na flex 75mm i podłogówkę po całości... Dla uproszczenia życia polecam kontakt wsześniej.
    Tak, konsultacje co i jak powinno się przeprowadzić jeszcze na etapie projektu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na ma sensu wstawiać rekuperatora, jak nie planujesz domu energooszczędnego.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Ja bym polecał trochę wcześniej. Wciąż zdarzają się projekty z grubościami na piętrze typu 2cm styropianu, 5cm wylewki i 2cm wykończenia. To daje tylko 9cm i w tym wszystkie instalacje. Klient zgłosił się dopiero w tym momencie co piszesz z już zamontowanymi oknami i chciał w tej warstwie odkurzacz centralny, wentylację mechaniczną na flex 75mm i podłogówkę po całości... Dla uproszczenia życia polecam kontakt wsześniej.
    Mozesz ocenic czy w przyszlosci bedzie problem z rekuperatorem w tym projekcie?

    Pozdrawiam
    Lukasz

    Projekt pdf:
    https://www.dropbox.com/sh/qcrqnofve...Lu0k-Oa5a?dl=0

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na ma sensu wstawiać rekuperatora, jak nie planujesz domu energooszczędnego.
    Mozesz rozwinac temat? Zastanawiam sie wlasnie na ile to ma sens. Jakie korzysci da.
    Kubatura 800, 179m + 45 garaz. To wszytko grzane kotlem na pellet.
    Teraz pytanie ile rekuperator pozwoli zaoszczedzic a ile bedize kosztowac.. + konserwacja.
    W dodatku troche miejsca pochlonie.

    Zycie w domu z rekuperatorem jest bardziej komfortowe? To jest dobre pytanie bo zastanawiam sie czy nie bedzie przeszkadzal w utrzymaniu nizszej temeratury w sypialni wzgledem reszty domu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na ma sensu wstawiać rekuperatora, jak nie planujesz domu energooszczędnego.
    Przy ogrzewaniu pelletem jest sens.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    zastanawiam sie czy nie bedzie przeszkadzal w utrzymaniu nizszej temeratury w sypialni wzgledem reszty domu.
    O to się nie martw.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    O to się nie martw.
    Potrawisz powiedziec cos wiecej o zaletach rekuperatora? Kazdy z automatu mi mowi, ze robi ale tak naprawde nikt zabardzo nie mowi dlaczego.
    Ogolnie teorie znam ale ciekaw jestem na przykladzie standardowego domu czego mozna sie spodziewac - redukcji kosztow ogrzewania na poziomie 5,10...30%? Orientujesz sie moze?

    pozdrawiam
    Lukasz

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Potrawisz powiedziec cos wiecej o zaletach rekuperatora? Kazdy z automatu mi mowi, ze robi ale tak naprawde nikt zabardzo nie mowi dlaczego.
    Ogolnie teorie znam ale ciekaw jestem na przykladzie standardowego domu czego mozna sie spodziewac - redukcji kosztow ogrzewania na poziomie 5,10...30%? Orientujesz sie moze?

    pozdrawiam
    Lukasz
    Wybierając wentylację mechaniczną z rekuperatorem kierowałem się przede wszystkim komfortem i faktycznie cel osiągnąłem. Świeże, przefiltrowane powietrze jest przez cały rok bez otwierania okien (choć nikt nikomu nie broni ich otwierać).
    Natomiast oszczędności w dużej mierze zależą od ceny kWh za ogrzewanie. W moim przypadku oszczędności nie będzie (pompa ciepła, cena kWh około 8gr), natomiast przy pellecie już oszczędności mogą być widoczne (cena kWh chyba około 20gr).
    Jednak odzysk uważaj jako dodatek do sprawnej wentylacji.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Witam

    Planuje wybudowac dom - z uzytkowym poddaszem 179 m + garaz, kubatura 800
    Wstepnie chcialem budowac go w jeden rok ale z tego co czytam to decyzja dosc ryzykowna i lepiej rozlozyc prace na 2 lata.
    Jeśli finanse pozwalają to lepiej zrobić wszystko w jeden rok. W takim przypadku lepiej zdać się na generalnego wykonawcę lub takiego do stanu developerskiego i do stanu pod klucz. Zatrudnić dobrego inspektora nadzoru od strony Inwestora.

    W jakim celu budujesz tak duży dom skoro na dzień dobry zakładasz:
    - odcięcie góry gdy dzieci się wyprowadza,
    - szukasz oszczędności typu samodzielne rozłożenie styropianu.
    Ostatnio edytowane przez Wykona ; 07-09-2016 o 12:52

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Mozesz ocenic czy w przyszlosci bedzie problem z rekuperatorem w tym projekcie?

    Pozdrawiam
    Lukasz

    Projekt pdf:
    https://www.dropbox.com/sh/qcrqnofve...Lu0k-Oa5a?dl=0
    Niestety projektował to jeden z ... i dał 10cm na wszystko: 3 cm styropianu, 5 wylewki i 1-2 na wykończenie - przekrój P1. W 3 cm to można schować tylko elektrykę, bo nawet zasilania CO w ociepleniu będzie grubsze, nie mówiąc o mijankach z instalacją wody. a o reku można w ogóle zapomnieć. Trzeba też podejść pod urządzenia kanalizacją od pionów. Zanim postawisz stan surowy, konsultuj i zmieniaj, bo będziesz w lesie Z tych 10cm zrób chociaż 16cm.

    PS. Ocieplenie też po minimum...
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wykona Zobacz post
    Jeśli finanse pozwalają to lepiej zrobić wszystko w jeden rok. W takim przypadku lepiej zdać się na generalnego wykonawcę lub takiego do stanu developerskiego i do stanu pod klucz. Zatrudnić dobrego inspektora nadzoru od strony Inwestora.

    W jakim celu budujesz tak duży dom skoro na dzień dobry zakładasz:
    - odcięcie góry gdy dzieci się wyprowadza,
    - szukasz oszczędności typu samodzielne rozłożenie styropianu.

    Pomysl z generalnym wykonawca jest ciekawy. Musze wiecej o tym poczytac. Nie myslalem o tym bo jednak zgaduje, ze jest to drozszcze od osobnych ekip.
    Orientujesz sie moze jak to wychodzi w praktyce? Cena to jedno, druga sprawa czy terminowo sie wyrobia chlopaki bo chcialbym na jesien juz w domku mieszkac.

    Dobry rozmiar domu to problem dla nas ale wlasnie taki wydaje nam sie odpowiedni. Przy dzieciach ktore dopiero beda, kotlowni i biurze w domu tyle nam wychodzi.

    Dzieci dopiero beda wiec nie chce budowac domu by przez kolejne 20 lat sie w nim cisnac a patrzac na rodzicow gora pozniej sie przydaje. Swieta, odwiedziny, rodzinne spotkania. Nie zmarnuje sie.

    Oszczednosci nie tyle szukam co jesli moge cos zrobic w weekend to sie nie bede bronil na sile. Zdrowy jestem i rece mam sprawne. Ale fakt, daleko mi do ukladania plytek czy kopania fundamentow.

    Pozdrawiam
    Lukasz

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Niestety projektował to jeden z ... i dał 10cm na wszystko: 3 cm styropianu, 5 wylewki i 1-2 na wykończenie - przekrój P1. W 3 cm to można schować tylko elektrykę, bo nawet zasilania CO w ociepleniu będzie grubsze, nie mówiąc o mijankach z instalacją wody. a o reku można w ogóle zapomnieć. Trzeba też podejść pod urządzenia kanalizacją od pionów. Zanim postawisz stan surowy, konsultuj i zmieniaj, bo będziesz w lesie Z tych 10cm zrób chociaż 16cm.

    PS. Ocieplenie też po minimum...
    To jest narazie projekt przykladowy, planujemy go kupic i lekko adoptowac, nie wiem czy takie jednak zmiany da rade wcisnac przy adaptacji czy moze sa za grube, orientujesz sie moze?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony