dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Akt darowizny domu

    Witam.

    Moi teściowie chcą mi i mojej żonie podarować dom z działką o łącznej wartości około 60tys zł. Czy orientuje się ktoś ile zapłacę u notariusza?? I drugie pytanie, czy teściowie muszą sami wyciągnąć z sądu odpis z księgi wieczystej, czy robi to sam notariusz??

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skalmo

    Zarejestrowany
    Apr 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    witam. mam ten sam problem. Dom kostka o wartości 60 tys.
    Znalazłam przepisy ,że nie płacimy padatku od darowizny . [ Nie mamy mieszkania i darują na nas dwoje] Niestety wpis do księgi wieczystej ok. 800zł [ nie wiem czemu tak drogo ] plus 2% dla notariusza czyli 1200zł plus jego wat 264zł razem przewidywany koszt 2264zł . i nie wiem czy to wszystko

    A może u ciebie jest taniej?
    zaczynamy remont kostki, ale o różnych poziomach [pół domu jest przesunięte do góry o pół pokoju]. Czy ktoś robił wyburzanie ściany i stawiał filar wzmacniający w miejscu wyburzenia żeby nie runęło?

  3. #3

    Domyślnie

    witam,

    sprawa wygląda tak. jak pójdziecie do notariusza to pobierze on od was następujące opłaty:

    1) podatek od darowizny - o ile będzie się należał (zależy do której grupy podatkowej należycie - są trzy różne stawki kwoty zwolnionej od podatku w zależności od tego, do której grupy podatkowej zalicza was ustawa o podatku od spadków i darowizn);

    2) wpis sądowy od wpisania nowego właściciela w KW nieruchomości (tutaj najprawdopodobniej będzie to piąta część wpisu stosunkowego, który przy wartości 60k będzie około 4k, czyli wpis będzie wynosił jakieś 800 zł), oraz

    3) wynagrodzenie notariusza - max. może on pobrać w waszym przypadku ca 850 + 22 vat.

    4) + kaska za co najmniej 4 wypisy aktu (max 6 zł za stronę + vat): dla sądu, gminy, us oraz dla was

    poz. 3 i 4 możecie śmiało negocjować z notariuszem - życzę powodzenia !

    co do odpisu z KW to z reguły ludzie przychodzą z własnym odpisem a notariusz sprawdza księgę przed aktem. oczywiście możesz zlecić notariuszowi załatwienie wyciągu ale pewnie sobie policzy dodatkowo lub nie będzie chciał negocjować taksy.
    zresztą to nie jest trudne - wystarczy iść do sądu (lub wysłać list) złożyć podanie ze wskazaniem numeru KW zapłacić 6 zł (opłaty sądowej) za stronę wypisu i czekać.

    życzę powodzenia i pozdrawiam
    lagerfeld

  4. #4

    Domyślnie

    sorka ale sprostowanie do pkt 3 - oczywiście max to będzie ca 1100 + vat.


  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skalmo

    Zarejestrowany
    Apr 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    dzięki za radę , wyliczyłam że 1100 +wat notariusz maximum + 840 wpis do księgi + drobiazgi= 2182 + drobiazgi .

    Darowanemu koniowi .................... Teraz trzeba zaciągnąć kredyt na notariusza.
    zaczynamy remont kostki, ale o różnych poziomach [pół domu jest przesunięte do góry o pół pokoju]. Czy ktoś robił wyburzanie ściany i stawiał filar wzmacniający w miejscu wyburzenia żeby nie runęło?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony