dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Solar - rurki pod blachodachówką - odbiór ciepła z dachu.

    Witam szanowne grono skner wykonujących samemu różne urządzenia, zamiast jak człowiek kupić je w markecie i mieć czas na TV oraz piwo.
    Ponieważ jestem w trakcie kładzenia blachodachówki, zainspirowany lekturą tego forum (i innych też) postanowiłem zrobić instalację do odbioru ciepła słonecznego z dachu i zagrzania tym ciepłem CWU.
    Z powodu tego, że dom letniskowy, CWU będzie potrzebna tylko w lecie, więc uznałem że instalacja tradycyjnych, znanych od stuleci solarów jest mi zbędna. Założyłem, że blacha na dachu nagrzewa się na tyle mocno, że ciepło to w zupełności wystarczy do nagrzania CWU.

    Chwilowo nie chce mi się dalej pisać, więc wrzucę rysunki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kol5.jpg
Wyświetleń:	811
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	130655Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kol1.jpg
Wyświetleń:	1061
Rozmiar:	70,0 KB
ID:	130656Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kol2.jpg
Wyświetleń:	853
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	130657Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kol3.jpg
Wyświetleń:	911
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	130658Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kol4.jpg
Wyświetleń:	730
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	130659
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 12-08-2012 o 13:21

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo ładny film.
    Aluminium się nagrzewa od powietrza, a może i nawet bezpośrednio od blachodachówki, jęśli się z nią styka, i przekazuje ciepło do rury pex, na oko 60 metrów.

    Mam zamiar wykonać coś podobnego, z tym że chcę zastosować pobieloną rurkę miedzianą, około 20 metrów, przylutować do niej kawałki stali ocynkowanej (około 6m2), tak żeby chociaż częściowo stykały się z blachodachówką, i umieścić równolegle do kalenicy na górze połaci dachowej, bo tam najgoręcej.

    Jakby ktoś miał pomysł, jak zwiększyć powierzchnię styku blachodachówki i blachy będącej absorberem ciepła, to śmiało, niech pisze.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Garść informacji może ci się przyda.Kolektor z rurki pex fi 16,180mb w radiatorze betonowym 50 x50mm.Generuje w słoneczny dzień 24kWh.Całość przykryta papą na dachu 17 stopni nachylenia na poł.poł-zach.

  5. #5

    Domyślnie

    Powinno mi zostać sporo odpadu z blachodachówki, przylutuję do nich miękką rurkę miedziana, bedzie pasować idealnie.
    Rysunki powyzej zmieniłem.
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 12-08-2012 o 12:02

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cześć i czołem!
    Załączników nie widać : "Wiadomość Załącznik nieokreślony. Jeśli wszedłeś na nieprawidłowy link, proszę powiadom administratora"

    Jak zmieścić 180mb rurki w kwadracie 50x50mm?? (domyślam się, że to literówka ) Fakt pod papą grzeje fest, ale 24kWh...

    Pomysł z lutowaniem do pasków blachodachówki- naskrobiesz się trochę farby, nie jestem przekonany do tego rozwiązania.
    Jak potem "wcelować" z profilem docelowego pokrycia, żeby się ładnie i szczelnie nałożyły?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Przeładowałem stronę i już są rysunki. Może lepiej byłoby zamiast bielenia rurek pokryć je matową czarną farbą. A co z korozją elektrochemiczną miedź-stal?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Przeładowałem stronę i już są rysunki. Może lepiej byłoby zamiast bielenia rurek pokryć je matową czarną farbą. A co z korozją elektrochemiczną miedź-stal?
    Rysunki przed chwilą jeszcze raz wrzuciłem - są wyraźniejsze i mniejsze objętościowo..
    Bielenie rurek-racja, pomaluje farbą.
    Korozja elektrochemiczna? Blacha jest ocynkowana, poza tym zamaluje wszystko farbą, mam nadzieję że bez wody korozji nie będzie (musi być woda żeby korozja elektrochem wystąpiła).
    Skrobanie farby- opalę palnikiem gazowym albo przeszlifuję drobnym papierem ściernym, tylko w miejscach lutowania.

    Jak trafić tak żeby odpady pasowały do pokrycia?
    Tu jest problem, ale jestem w tej szczęśliwej sytuacji,że mam blachodachówkę ruukki finnera, to są panele około 110cm x 70cm, po prosu sobie ułożę je na ziemi "do góry dnem", na to położę odpady (tak żeby pasowały) i dopiero do tego przylutuję rurkę.
    Oczywiście w momencie lutowania wyjmę panel, żeby go nie przypalić.
    Rurę kupiłem miedziana miękką, ułożę ją faliście, tak jak na rysunku, ewentualne niedopasowania da się dzięki temu skorygować, a przy okazji skompensuje wydłużenie termiczne.
    W trakcie montażu, odpady blachodachówki posmaruję od góry neutralnym silikonem zmieszanym z pyłem aluminiowym (cienką warstwą), co zapewni lepszy transfer ciepła.
    Taki jest plan, w praktyce jak zwykle nie będzie tak łatwo,.
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 12-08-2012 o 13:47

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    DEZET. 180mb pexa w radiatorze 50x50mm oznacza, że powierzchnia tego radiatora to 9m2,a betonu jest 0,45m3.W słoneczny dzień można podgrzać przeszło 1000l wody od temp.20oC do 40oC.W taki dzień temp.dachu to ok.80oC .

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    DEZET. 180mb pexa w radiatorze 50x50mm oznacza, że powierzchnia tego radiatora to 9m2,a betonu jest 0,45m3.W słoneczny dzień można podgrzać przeszło 1000l wody od temp.20oC do 40oC.W taki dzień temp.dachu to ok.80oC .
    A ja nadal nie pojmuję jak zmieściłeś 180mb rurki w kostce 50x50mm?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    netcom- a może zamiast lutowania przymocować (nitować) paskami blachy do odpadów. Wiem, że to mniejszy styk i mniej ciepła, ale i pracy mniej
    Tylko właśnie- wtedy ta korozja może być.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    A ja nadal nie pojmuję jak zmieściłeś 180mb rurki w kostce 50x50mm?
    180mb rurki w otulinie 50/50mm ...
    powycinał rowki 50mm w styropianie , wsadził w nie rurki i zalał betonem ...
    otulina robi za coś w rodzaju stabilizatora i akumulatora ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    180mb rurki w otulinie 50/50mm ...
    powycinał rowki 50mm w styropianie , wsadził w nie rurki i zalał betonem ...
    otulina robi za coś w rodzaju stabilizatora i akumulatora ...
    No, teraz to budowę ustrojstwa rozumiem Ale ta moc, hmmm....
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Trzeba tak zrobić aby wyciągnąć wszystko co się da .Woda to potęga.Statki nosi. .Każdy niskotemperaturowy solar będzie wydajniejszy od komercyjnych.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    .W słoneczny dzień można podgrzać przeszło 1000l wody od temp.20oC do 40oC.
    Mozna wiedzieć co robisz z toną wody podgrzanej w 1 dzień?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Taka wydajność pozwala na utrzymanie bufora 1500l w stałej gotowości nawet,jak parę dni nie ma słońca.Cała nadwyżka ciepła kierowana jest pod chudziak,podgrzewając piach w obrębie fundamentów,skąd odbierane będzie jesienią przez GWC.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    No może netcom pochwali się wynikami ze swojej instalacji.
    Jak wrażenia z użytkowania.
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    No może netcom pochwali się wynikami ze swojej instalacji.
    Jak wrażenia z użytkowania.
    Pochwaliłbym się, ale nie ma czym.
    Zrezygnowałem z realizacji pomysłu.
    Powody są takie, że dom który buduje nie jest typowym domem jednorodzinnym, to 4 mieszkania przeznaczone na wynajem w okresie letnim, czyli 2-3 miesiące w roku.
    Z jednej strony, oszczednosci na ciepłej wodzie były by duże (bo lato), ale z drugiej strony nie ja bede za to płacił, tylko wynajmujacy, a przy kosztach wynajmu te 30 zł na tydzien za ogrzanie wody prądem nie zrobi im dużej różnicy.
    2ga sprawa - skomplikowanie układu, bo trzeba by jakos madrze rozdzielic te rurki solarowe na 4 mieszkania, do tego pompy i automatyka, uznalem ze prostszy układ - mniej problemow.
    3cia rzecz koszty- 4 bojlery z wezownicą, pompy, rury, kable, glikol- w moim przypadku gra nie warta swieczki.
    No i na koniec- mam mało czasu, a innych pomysłów do realizacji milion.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Szkoda, że nie poznamy wyników. Znam takiego jednego co rurkami z dachu podgrzewa Gruntowy Magazyn Ciepła ale nie ma takiego układu warstw dachu jak w linku. Może jakiś inny forumowicz...
    "Lepsze wrogiem dobrego"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony