dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie Nasz Domek, projekt indywidualny

    Rozpoczynamy Naszą przygodę z budową.

  2. #2

    Domyślnie

    Gratulacje debiutu! Czekamy na wpisy

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie Założenia

    Kilka słów o Naszym domku.
    Miejsce - okolice Tarnowskich Gór
    Działka - 700 m (nie chcieliśmy większej, dla Nas wystarczająca, wymiary około 20m na 35 m, wjazd drogą wewnętrzną od północnego zachodu. W chwili obecnej działka juz uzbrojona tj. mamy prąd i wodę.

    Warunki zabudowy: pow. zabudowy 21%, elewacja 12 m z możliwą różnicą 20%, wysokość elewacji frontowej 3 -6 m, dach 20-45 stopni, pow. biologiczna 40%, linia zabudowy 10 m od granicy działki, wysokość 8,5 m

    Aktualnie kończymy projekt indywidualny i będziemy składać wniosek o PNB

    Założenia domu: piętrowy, około 140-150 m użytkowej. Aktualnie rodzina 2 + 1. Dla Nas metraż optymalny, gdyż aktualnie mieszkamy w mieszkaniu 65 metrowym, budowa mniejszego domu wg Mnie nie ma senus. Płyta fundamentowa, Porotherm, strop monolityczny, dach 22 stopnie, dachówka ceramiczna, WM z rekuperacją, brak kominka, duże przeszklenia, Pompa Ciepła PW, ogrzewanie podłogowe.

    Parter: garaż, pom. gospodarcze, WC, kuchnia oraz salon z jadalnią

    Piętro: duża sypialnia z dużą garderobą (marzenie żony, ale podoba mi się), pokój dziecka z garderobą, drugi pokój/gabinet, pralnia, duża łazienka.

    Projekt - nie znaleźliśmy projektu gotowego, który Nam odpowiadał więc padło na projekt indywidualny. Doświadczenia Naszych znajomych również Nam pomogły, którym adaptacje przysporzyły wielu problemów a cenowo wyszło podobnie. Dom to wiele kompromisów, więc udało Nam się większość Naszych wymagań wkomponować w projekt. W związku, że linia zabudowy jest oddalona 10 m od granicy a chcieliśmy, żeby Nasz dom kończył się w podobnym miejscu jak sąsiada i było miejsce na ładny ogródek musieliśmy się zmieścić w wymiarach ok. 12 m na 10 m.

    Nasze wątpliwości, braki: schody ze spocznikiem (nie wejdą), kuchnia od zachodu (nie najlepsza lokalizacja, ale trudno). Były tez dyskusje ile zrobić łazienek ale padło na jedną duża łazienką i WC na parterze.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przod.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	49,1 KB
ID:	336246   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tyl.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	336247   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	336241   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	336242   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	336243  

    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 05-11-2015 o 14:10
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Ładnie.
    Przemyśl jeszcze Silikaty zamiast Porothermu...
    pozdr
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  5. #5

    Domyślnie

    Popieram przedmówcę, przemyśl silikaty

    Projekt bardzo fajny. Na pewno macie jakieś pomysły na wykorzystanie tak dużych przestrzeni sypialni - ponad 18 mkw to nie byle co U siebie będę mieć 15, ale to tylko dlatego, że stare meble zajmują sporo miejsca i chcę je ładnie wkomponować, tak, by uniknąć wrażenia zagracenia pomieszczenia.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Witam,

    wstępnie zdecydowałem się na Porotherm 25 Dryfix, szybko, małe przerwy technologiczne i ekipa ma wprawę..,
    Już muszę zostawić, bo cześć ścian projektowałem pod Porotherm tj. 2-3 krotność pustaka.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Płyta fundamentowa,

    projekt konstruktora: stal 2,4 t (22kg/m2, siatka fi12, 20*20 + wieniec pod ścianami i otworami powyżej 2 m), 30 cm betonu B25 i płyta wychodzi poza obrys budynku o 10 cm (podobno lepszy rozkład ciężarów...)

    Trochę mi to nie pasuje, ale tak Sobie myślę, że na bok płyty 10 cm styro, 20 cm na elewację i będzie dobrze.
    Plus jest taki, ze mam 3 duże okna (2m * 2 i 3 m HST) więc można je wysunąć w warstwę ocieplenia, gdyż będzie płyta pod Nimi.
    Martwi Mnie garaż, bo będzie duży mostek... nie wiem jak to rozwiązać, czy ogrzewać garaż, gdzie zamontować drzwi itp...
    30 cm płyta - gruba, ale to dom piętrowy, po drugie duże okna na parterze (ciężkie), po trzecie jak liczę 1 cm grubości płyty = 1,1m3 betonu, więc nie warto robić projekty zamienne i kombinować dla oszczędnosci 2 000 zł (około 10-11 m3 betonu)
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 27-11-2015 o 13:12
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Pompa Ciepła,

    jeszcze nie drążyłem szczegółów ale decyzja padła na PC PW (po analizie forum )

    Wstępnie miał być gaz, gdyż to naturalny wybór jeśli jest w granicach działki. Na budowlance nie znam się super ale liczyć potrafię dobrze i wyszło mi:
    1. gaz - opłata przyłączeniowa 2 300 zł + doprowadzenie gazu od działki do domu (ok. 18 m, projekt, pozwolenie na budowe, kierownik) ok. 3 000 - 4000 zł + dobry kocioł kondensacyjny ze zbiornikiem 200-300 litrów 10 000 zł + wyposażenie kotłowni, wentylacja, przepisy o pomieszczeniu 2000 zł. Wychodzi 16 000 - 18 000 zł, ale droga długa i dużo procedur...
    2. Pompa Ciepła - czysta, nowoczesna, bezobsługowa, bez żadnych pozwoleń itp - koszt 23 000 - 25 000 zł (pompa, zbiornik, kotłownia)

    Co prawda różnica w cenie jest, jednak w przeciągu 4-5 lat różnica się zwróci.

    Dobrze liczę?
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Martwi Mnie garaż, bo będzie duży mostek... nie wiem jak to rozwiązać, czy ogrzewać garaż, gdzie zamontować drzwi itp...
    To ściana między garażem i domem nie jest ocieplona?
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Myślę, że będzie ocieplona.

    Jeśli będzie ocieplona to nie ogrzewać garażu?

    Będzie tam podłączona woda, więc chce, żeby temperatura była dodatnia.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Myślę, że będzie ocieplona.

    Jeśli będzie ocieplona to nie ogrzewać garażu?

    Będzie tam podłączona woda, więc chce, żeby temperatura była dodatnia.
    Wydaje mi się, że ściana miedzy garażem i domem powinna być ocieplona, twoje dylematy były w tych dziennikach :

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...achem-EcoHouse

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...m-N-gara%C5%BC

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Myślę, że będzie ocieplona.

    Jeśli będzie ocieplona to nie ogrzewać garażu?

    Będzie tam podłączona woda, więc chce, żeby temperatura była dodatnia.
    Cześć, ścianę między domem i garażem oraz sufit w garażu ociepl 15 cm styropianu, w celu wyeliminowania mostka. Garaż bez ogrzewania, podłoga bez styropianu - w lecie będzie chłodniej, a w zimie będzie się ogrzewać od gruntu. Przy takiej bryle i wyżej wymienionych założeniach temperatura w garażu nie powinna spaść poniżej zera.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Płyta fundamentowa,
    /.../
    Plus jest taki, ze mam 3 duże okna (2m * 2 i 3 m HST) więc można je wysunąć w warstwę ocieplenia, gdyż będzie płyta pod Nimi.
    Jeśli HS, to wysunięcie jest trudne, gdyż mają szeroki próg. Sprawdź też sobie orientacyjnie ceny takich okien tak, żebyś był świadomy jaki do rząd, a dodatkowo poczytaj o montażu HSów w warstwie ociepelnia i dodatkowo na płycie... Da się zrobić, ale trzeba kombinować. Ja z tych wszystkich wzgledów (+ zazwyczaj gorsza szczelność i większa szansa na błędy) wybrałem jednak PSK.
    Ogólnie projekt bardzo fajny. Trochę szkoda, że przy takim projekcie, przy takich wygodnych i szerokich wnętrzach schody będą bardziej ładne niż praktyczne, ale Wasz wybór.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar thoreg
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    257

    Domyślnie

    Tak się zapytam po spojrzeniu na plan piętra: dziecko planujecie zamurować w jego pokoju podczas budowy?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Jak to mówią to dom Naszych kompromisów a nie dom Naszych marzeń, więc trudno jest wszystko zgrać.

    Schody - wiem, że zabiegowe o szerokości 90 cm nie są najwygodniejsze. Nie było jak zmieścić schodów ze spocznikiem choć tak właśnie chciałem. Nie chciałem też poszerzać schodów gdyż zależało mi, aby nie zmniejszać ściany TV, która ma obecnie 3,3 m ale jest tak jeszcze słup.

    OKNA HS - płyta będzie jednak bez wysunięć więc montaż normalny w licu ściany.Na płycie będzie jeszcze styropian + wylewka więc HS można śmiało montować. PSK ostatnio oglądałem i fajnie wyglądaly, w dodatku można moskitierę wkomponować ale żonie nie podoba się oczywiście wysoki próg. HS na 3 m około8-9 tyś zł. PSK chyba z połowę tańsza. Zobaczymy, to dopiero przed Nami.

    Sypialnia dziecka - czasami chciało by się zamurować
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro_rzut.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	340943   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zago.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	73,1 KB
ID:	340944   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter_rzut.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	340942  
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 18-12-2015 o 18:42
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Okna/rolety?

    Byłem na początku zwolennikiem rolet na parterze, ale po przeanalizowaniu wielu czynników skłaniam się do żaluzji fasadowych!!!

    Super mi się podobają wizualnie, mniejsze problemy z montażem (skrzynka szeroka na 12-13 cm) ale oczywiście nasuwają się dylematy, co z czyszczeniem żaluzji (zona się martwi...) oraz czy fajnie będzie wyglądać domek tylko z żaluzjami na parterze???

    tez mam taki dylemat, że najwięcej okien jest na wschód (3 m HST + 2 m FIX) , od strony bez sąsiadów. Czy żaluzje są potrzebne? Nie ma się przed kim zasłaniać a słońce od wschodu nie jest mega kłopotliwe. Co myślicie?

    Oferty za żaluzje fasadowe (bez żadnych negocjacji) oscylują wokół 11 000 zł (4 okna, montaż, napędy Somfy + automatyka słoneczno-wiatrowa somfy)

    Żaluzje wewnętrzne (drewniane) odpadają, bo przy wysokości okien 230 cm po zwinięciu zajmują około 35 cm.

    Jakie są Wasze opinie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	25897-2186859766.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	340946   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z90 outside.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	340945  
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 18-12-2015 o 15:13
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    żaluzje fasadowe można zrobić ciemne i rzadziej myć, chociaż osobiście popieram żone jako kobieta już widzę jak czasochonne będzie mycie tych żaluzji nawet myjką cisnieniową... i jak pajączki będą się tam chowały
    Aczkolwiek wyglądają super! nowocześnie i elegancko

    Okna na wschód mam obecnie w sypialni i dla mnie to niekłopotliwe, ale dla męża słońce od 6 rano świecące w oczy jest nie do przejścia
    Ale jeśli od wschodu nie ma sypialni to nie dawałabym rolet w innych pomieszczeniach to nie przeszkadza.

    Rolety też daje się zazwyczaj tylko na parter nie przejmowałabym się, czy to dobrze wygląda z zewnątrz, bo one mają służyć zacienieniu. Natomiast, czy takie rolety nie uderzają w okna przy wietrze? Tak tylko pytam, bo nie wiem jak bardzo są stabilne

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Dach - będzie o nachyleniu 22 stopni. Po pierwszej analizie podobają Nam się dachówki płaskie (Bergamo, Actua 10, Cisar) ale jeszcze daleko do tego etapu. Wstępnie kolor ciemny (antracyt, szary) ale nie czarny,

    Konstrukcja dachu będzie na wiązarach kratowych - tradycyjna więźba wymagała 6 słupów na piętrze + kilku belek. Po pierwsze nie podobała Nam się taka wizja a po drugie koszty tradycyjnej więźby + słupy i belki to też spory koszt. Decyzja zapadła - wiązary.
    Pierwsze wyceny od 15 000 do 18 000 ze wszystkim. Dach około 130 m2 ale skomplikowana bryła.

    Podbitka - podoba Nam się w kolorze elewacji, tynkowana. Na ten moment numer 1.

    Okap - nie wiem jaki m być wielkość. Chciałbym 50-60 cm.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiazary.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	341711  
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Trochę zmian w projekcie,

    WC przeniesiemy jednak z pod schodów bliżej kuchni, od strony wiatrołapu będzie schowek/szafa która wykorzysta miejsce pod schodami.

    Schody - niestety nie dało się wszystkiego zmieścić w domku 12 n 10 metrów i nie udało Nam się wkomponować schodów ze spocznikiem.

    Planuje zrobić schody zabiegowe ale dzięki wydłużeniu klatki do 250 cm na 190 cm zmieszczą sie schody jak na rysunku (tylko 4 zabiegowe). Powinny być w miarę wygodne wg Nas
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	32,2 KB
ID:	342578   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter_zmiany.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	342579  
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  20. #20

    Domyślnie

    O, takie schody już są lepsze I bardzo dobrze, że WC bliżej kuchni, nieco dalej od części wypoczynkowej pokoju dziennego.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony