dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 60 z 77
Pokaż wyniki od 1.181 do 1.200 z 1531
  1. #1181

    Domyślnie żywopłot wąski , wysoki i szybko rosnący

    Z jednej strony od sąsiada dzieli mnie standardowa odległość 4 m. Zależy mi na odgrodzeniu się z tej strony ścianą zieleni. Posadziłam tuje, i na wysokość w zasadzie spełniają już swoją rolę, jednakże pomiędzy nimi są spore prześwity. Macie jakieś pomysły czym to uzupełnić? Najchętniej by były to rośliny szybko rosnące i wieloletnie.

  2. #1182
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak je gęsto posadziłaś? Zakładasz, że one też będą rosły wszerz?

  3. #1183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak je gęsto posadziłaś? Zakładasz, że one też będą rosły wszerz?
    Około półtora metra. Po jakiś 10 latach powinny się zrosnąć (takie mam doświadczenia z poprzedniego domu).

  4. #1184
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    wrzuć pnącza na ogrodzenie . dadzą szybki efekt. Nie wiem czy jest tam słónecznie, czy cień- do cienia nadaje się bluszcz pospolity ( jest zimozielony), do słońca sporo - np. winobluszcz pięciolistkowy, trójklapowy, rdestówka ( ekspansywana, więc musi mieć mocne to ogrodzenie), powojniki np. tangucki, dławisz okragłolisnty ( na mocną podporę), wiciokrzewy, winorośl pachnąca czy japońska.
    REKLAMA

  5. #1185

    Domyślnie

    Myślę, że najrozsądniej będzie dosadzić tą samą odmianę w linii żywopłotu lub odsuniętej o 30 cm. Moim zdaniem fatalnie wyglądają żywopłoty z dwóch roślin "na zmianę".
    Chyba, że zdecydujesz się, na zrobienie rabaty pod/przed żywopłotem, wtedy masz dużo możliwości
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  6. #1186

    Domyślnie

    Ja rozwiązałem to tak tuja ale wiadomo wolno rośnie więc przed tują 3 rządki sosny która szybko rośnie i daje ładną osłonę po 10 latach tuja już ma oczekiwana wysokość a sosny już są za duże dlatego je wycinam. To z poprzedniego domu tak ogrodziłem sie od sąsiada i to był strzał w 10.

  7. #1187

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    wrzuć pnącza na ogrodzenie . dadzą szybki efekt. Nie wiem czy jest tam słónecznie, czy cień- do cienia nadaje się bluszcz pospolity ( jest zimozielony)
    Bluszcz pospolity nie da szybkiego efektu. Na zarośnięcie całego ogrodzenia trzeba czekac ładnych kilka (jeśli nie kilkanaście) lat.


    A ja wsadziłbym w to miejsce grab. Co prawda trzeba go strzyc, ale w połączeniu z resztą krzaków da bardzo fajny efekt (widziałem połączenie grabu i cisu i wyglądał bardzo ciekawie). Grab rośnie szybko - za trzy lata, jak dobrze pójdzie, będzie miał około 1.2-1.5m. Tyle, że trzeba by go posadzic dośc gęsto i w dwóch, czy nawet trzech rzędach.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 03-01-2011 o 14:03

  8. #1188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żywotniki sadzi się co 70-80 cm a nie co 1,5 m. Nie dziwię się, że jesteś zawiedziona efektem.

  9. #1189
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    marian nie wiem skąd masz takie informacje o bluszczu. Z moich doswiadczeń wynika, że po pierwszym sezonie jest go o 40-50% wiecej. Zwykle sadzonki mają po kilkadziesiąt cm. dłg. i są rozgałęzione, więc po 2-3 sezonah jest szczelna ściana. Zresztą nie tylko ja proponuję sadzenie bluszczu na ogrodzeniach jako szybki sposób na osłonę.
    Co do grabów- zgadzam się że są piękne. Jednak grabowy żywopłot nie jest wąskim żywopłotem, szczególnie jak go sadzisz na mijankę. Poza tym jak są juz tuje, to nie sądzę żeby Una chciała je wywalić.
    REKLAMA

  10. #1190

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    marian nie wiem skąd masz takie informacje o bluszczu.
    Z obserwacji.

    Bluszcz faktycznie szybko rośnie na długośc. Ale żeby pokryc szczelnie płot, musiałby byc bardzo rozgałęziony, a wtedy przyrosty są zdecydowanie mniejsze. Na mojej działce (a w okolicach bluszcz występuje masowo) oraz na działce znajomych, gdzie wszystko dobrze rośnie, przyrosty roczne w nasadzeniach osłonowych to 10-25cm.

    To niezbyt szybko jak na chęc zasłonięcia się



    Co do grabów- zgadzam się że są piękne. Jednak grabowy żywopłot nie jest wąskim żywopłotem, szczególnie jak go sadzisz na mijankę. Poza tym jak są juz tuje, to nie sądzę żeby Una chciała je wywalić.
    Zależy jak się prowadzi. Znam ogród, gdzie żywopłot grabowy ma 30cm i 2m wysokości. Tuje raczej nie będą węższe. Poza tym pisałem o wypełnieniu luk a nie o usunięciu istniejących nasadzeń.

  11. #1191

    Domyślnie

    Witam
    Ogrodnik ze mnie żaden ale już nieco doświadczenia mam ze swego poletka. Nie polecam na siatkę Rdestu Auberta, strasznie mi zniszczył ogrodzenie. Bardzo na plus byłam za to zaskoczona clematisem Bill MacKenzie. Szybko rośnie i nawet w zimę jest gęsty i ma piękne peruczki do tego mało wymagający ( cięcia tez dozwolone). Ja przed tujami miałam szpaler berberysów, niestety musiałam je przesadzić bo wszystko na siebie właziło - to grzech niedoświadczonego ogrodnika ale mimo wszystko ta kombinacja była ok. Może ją powtórzę.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  12. #1192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    żywotniki sadzi się co 70-80 cm a nie co 1,5 m. Nie dziwię się, że jesteś zawiedziona efektem.

    Żle się wyraziłam mówiąc o ścianie zieleni. To są różne iglaki, sama je romnażałam ze starych krzewów - przez co wiem, które sie bardziej rozrastały a które mniej. Niektóre poszły w szerz naprawdę szeroko i wrastały jedne w drugie. Nie wyglądało to ładnie dlatego zrobiłam większe odstępy. Zależy mi by iglaki zachowały swój kolumnowy wygląd - stykały się, ale nie wrastały jedne w drugie. .
    (Przy okazji - jeśli ktoś chce sam sobie namnożyć iglaków w marcu trzeba poucinać czubki gałązek (ok. 15cm. długości, by na końcu były już zdrewniałe) końcówki oczyścić/ oberwać z "liści" i wsadzić do mokrego piasku. Skrzynkę z sadzonkami wsunać pod drzewo (jakiegoś świerka np. ). Regularnie sprawdzać wilgotność. Róznie się przyjmują - bywa,że przyjmie się cała skrzynka a bywa, że nic. Nie wiem od czego to zależy. Ukorzeniacza nie dawałam.
    Ostatnio edytowane przez una ; 04-01-2011 o 19:30

  13. #1193
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartezgo

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    4

    Domyślnie Żywopłot

    Witam,

    chciałby na wiosnę posadzić żywopłot najlepiej z jakiś tuj lub czegoś co będzie cały rok zielone. Miejsce jest nasłonecznione, gleba lekko glinowata. Dobrze było by aby drzewo w żywopłocie rosło maksymalnie do 3 metrów wysokości. Na długości około 13 metrów mam ograniczone pole manewru - odległość od płotu do bruku wynosi 60cm. A co za tym idzie chciałbym aby żywopłot nie zabierał zbyt dużo miejsca jeśli chodzi o szerokość (mała działka). Co polecacie na taki żywopłot?

    Dziękuję i pozdrawiam,
    bartezgo.

  14. #1194

    Domyślnie

    Witam
    Polecam tuje brabant, również cyprysiki jest wiele odmian. Osobiście mam żywopłot z odmiany squarossa. Piękny zielony kolor igieł na wiosnę. Poszukaj tego tematu bo jest on na tym forum wałkowany bez przerwy. Może znajdziesz jeszcze coś co cie zainteresuje.
    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  15. #1195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma kolumnowego iglaka, który zakończy wzrost na 3 m. Zawsze trzeba będzie ciąć.
    Brabant IMHO niezbyt ciekawy. Lepsze odm np. spiralis, holmstrup, smaragd

  16. #1196

    Domyślnie

    Zgadzam sie z Elfir - Brabant raczej paskudny

  17. #1197

    Domyślnie

    Witam
    A mogę się nie zgodzić? U mnie brabant bardzo ładny Co wy na to...?
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  18. #1198

    Domyślnie

    jak się brabanta nie przycina to faktycznie jest nieładny, ale gdy systematycznie jest przycinany to zyskuje na wyglądzie. Jeżeli chce się mieć szybko rosnący żywopłot to tylko brabant pod warunkiem systematycznego przycinania ot cała prawda.

  19. #1199

    Domyślnie

    Cytat Napisał chopinetka Zobacz post
    Witam
    A mogę się nie zgodzić? U mnie brabant bardzo ładny Co wy na to...?
    Pewnie, że możesz się nie zgodzić To tylko moja opinia o Brabant, a nie jedyna słuszna myśl.

  20. #1200
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartezgo

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    chyba wybór padnie na Smaragd. Powiedzcie mi co ile je sadzić? I w jakiej odległości od płotu?

    Dzięki

Strona 60 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony