dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 75
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1531

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie ŻYWOTNIK ("tuja") na żywopłot - odmiany, wzrost, sadzenie, cięcie, pielęgnacja

    Tydzień temu posadziłem tuje na miejscu tych które mi się nie przyjęły w ubiegłym roku, czy powiniem je przyciąć teraz czy raczej zaczekać do wiosny, - co z nawożeniem, cały żywopłot był nawożony w maju, czy powiniem powtórzyć ?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie odpowiem czy tuje można ciąć po posadzeniu, ale cięcie iglaków różni się od drzew liściastych. Właściwie nigdy nie tniemy gatunków wytwarzających prosty pień, tzw. strzałę, np. świerków lub jodeł, chyba że usuwamy konkurujące przewodniki. Nie tniemy także samoformujących się odmian oraz roślin karłowych. Jeżeli zachodzi konieczność, to bez większej szkody możemy ciąć cisy, choiny, jałowce, tuje i cyprysiki. Cięcie przeprowadzamy od wiosny do lata. Nigdy nie robimy cięcia po sierpniu, gdyż pędy mogą przemarzać.

  3. #3

    Domyślnie

    Wygląda na to że można ciąć tuje dopiero w następnym roku po po posadzeniu. Zobacz stronę http://www.ogrodnik.pl/ogrody/ogrody_23_07.asp

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Myślę , że błędem jest nawożenie drzew i krzewów zaraz po posadzeniu ( lepiej odczekać conajmniej dwa miesiące). Świeżo posadzona roślina (nawet z pojemnika) i tak narażona jest na duże zmiany, potrzebuje czasu by się zaaklimatyzować i przystosować do warunków jakie panują w naszym ogrodzie. Takie nawożenie i sadzenie w ziemi kupionej w centrum ogrodniczym ( najlepiej pomieszać pół/pół ziemią kupioną i tę z ogrodu) "rozleniwia" korzenie. Młoda roślina powinna się szybko ukorzenić. Jeśli zostanie zaraz po posadzeniu nawieziona, nie będzie szukać składników odżywczych w glebie, tylko korzystać z podanych sztucznie. Drzewa często potem marnieją, nie wyglądają jakbyśmy sobie tego życzyli.
    Nie widzę sensu i celu nawożenia więc w pierwszym roku. A i w roku następnym raczej ostrożnie z nawozami (połowa zalecanej dawki). Nawożenie 2-3 w roku od maja do lipca, chyba że zastosuje się nawóz o przedłużonym działaniu, wtedy wystarczy raz.
    Tuje można przycinać, szczególnie jeśli mają być przeznaczone na żywpołot. Gdy chcesz zachować formę naturalną, należy tylko zastosować cięcie zachowawcze (tzn uschnięte, chore gałązki, lub gdy zauważysz, że konkurują ze sobą dwa pędy wierzchołkowe, wtedy usuwamy słabszy). Tuje najlepiej ciąć w marcu.
    Ja tę metodę stosuję od kilku lat i "padło" mi tylko jedno drzewo. Kiedy zakładałam swój ogród, dostałam kilka młodych drzewek i krzewów od znajomych. Po prostu zasadziłam je i już. Jedyny zabieg to było przycinanie i podlewanie, do dziś wszystkie pięknie rosną.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów.


  6. #6

    Domyślnie

    w przypadku iglaków ciąć należy tylko pędy tego-lub zeszłoroczne.
    DJ

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Teresa

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wiosną posadziłam 50 tuji, z których chcę wychodować żywopłot. Tuje są małe około 30 cm. Działka na której rosną jest nie ogrodzona a w dodatku znajduje się przy lesie. Mam zapytanie czy w jakiś sposób muszę je zabezpieczyć na zimę przed zwierzętami w leśnymi /widziałam sarny/.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Teresa dnia 2002-08-27 11:07 ]</font>

  8. #8

    Domyślnie

    Leśna gadzina (którą w rzeczywistości bardzo lubię) obgryzła mi kilka drzewek, wyglądało to jakby ktoś przeszedł po działce z sekatorem, zasmakowały jej świerki, brzoskwinie i jabłonki (gruszkę ominęła).
    Finiszant

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Życzę Ci, aby zamiast leśnej gadziny nie pojawiła się ludzka. Znam wiele przypadków, gdzie mimo ogrodzenia ludzkie bestie pokradły co napotkały nawet nie na swojej drodze.
    Pozdrawiam Gośka

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ewusia
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    3.613

    Domyślnie

    Gośka ma rację, przeczytaj wątek poniżej pt: kradzieże na działce. A przed leśną gadziną myślę że śnieg zabezpieczy. To w końcu tylko 30cm rośliny

  11. #11

    Domyślnie

    To właśnie moje tuje miały 30cm ale już ich nie ma. Działka jest ogrodzona i chcieliśmy mieć żywopłot mniejszym kosztem tzn. podsadziliśmy małe tuje by przez dwa lata do momentu wprowadzenia się do domku podrosły. Ale z kilkudziesięciu zostało kilka. Życzę Ci by twoje się ostały. Co do zwierząt leśnych - my ogrodziliśsmy działkę bo vis a vis mamy las i sąsiad powiedział że przychodzą tam nie tylko zające ale i dziki. Takze ogrodzenie chroni przed zwierzętami ale przed podłymi złodziejami niestety nie.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-06-19 00:55, dandys wrote:
    Tydzień temu posadziłem tuje na miejscu tych które mi się nie przyjęły w ubiegłym roku, czy powiniem je przyciąć teraz czy raczej zaczekać do wiosny, - co z nawożeniem, cały żywopłot był nawożony w maju, czy powiniem powtórzyć ?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    ja bym poczekała z tym cięciem niech się najpierw przyjmą!
    nawozić też raczej nie po posadzeniu bo popalisz korzenie jak był w maju dany nawóz to przeczekaj
    pozdrawiam Aga

  14. #14

    Domyślnie ŻYWOTNIK ("tuja") na żywopłot - odmiany, wzrost, sadzenie

    W kwietniu wsadziłem kilkanaście sztuk zakupionych w szkółce. Po kilku miesiącach jak podrosły zauważyłem że niektóre mają jakby dwa główne pnie(boje sie że po pewnym czasie każdy zacznie rosnąc w swoją strone i ze stożkowatego kształtu nici).Nie wiem czy je zostawić i probować je formować przez strzyzenie czy może je obciąć.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie THUJA po łacinie po polskiemu tuja

    Moja tuja też ma dwa jakby pnie, a ma ok 0,8 m. to chyba normalne , wygłąda super jak stożek, nie tnij tak mi się wydaje.

  16. #16

    Domyślnie

    Po kilkudniowej obserwacji róznych roślinek też mi się tak wydaje.Wiekszy problem to piesek który upodobał sobie jedno drzewko i regularnie je podlewał(teraz jest zamknięty w kojcu).Ciekawe czy to które juz oblał jakoś sie wykaraska.

  17. #17

    Domyślnie

    ...ja na jesieni wyciąłem wszystkie obsikane przez psa - bernardyna pędy jak tylko zauważyłem, że zaczynają brązowieć. Na 100 cm tui został tylko pęd przewodzący i ze trzy gałązki z boku. Myślałem że nic z niej nie będzie, ale na wiosne ruszyła dość mocno do góry i na boki, a teraz prawie nie różni się od pozostałych ...w końcu to żywotnik!!!
    Teraz piesek wypuszczany jest z kojca i go się po prostu pilnuje, a jak już nasika na iglaka to od razu spłukuje to intensywnie wodą.
    ...wreszcie w swoim domu!

    _VV

  18. #18

    Domyślnie

    ...ja na jesieni wyciąłem wszystkie obsikane przez psa - bernardyna pędy jak tylko zauważyłem, że zaczynają brązowieć. Na 100 cm tui został tylko pęd przewodzący i ze trzy gałązki z boku. Myślałem że nic z niej nie będzie, ale na wiosne ruszyła dość mocno do góry i na boki, a teraz prawie nie różni się od pozostałych ...w końcu to żywotnik!!!
    Teraz piesek wypuszczany jest z kojca i go się po prostu pilnuje, a jak już nasika na iglaka to od razu spłukuje to intensywnie wodą.
    ...wreszcie w swoim domu!

    _VV

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie ŻYWOTNIK ("tuja") - odmiany, wzrost, sadzenie

    Dzis uslyszalem od kogos ze tuje sa szkodliwe. Zaczalem szukac po interku i znalazlem setki szkodliwych roslin, ale o tujach napisali raptem tyle, ze jak sie jej sporo zje to rzeczywiscie jest szkodliwa Czy ktos moze potwierdzic lub zaprzeczyc (temu ze tuja jest drzewem zle wplywajacym na czlowieka, nie temu ze nie powinno sie jej jesc...)
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  20. #20

    Domyślnie

    Tuje, jako drzewa długowieczne maja głównie za zadanie wybić co do nogi nawet potomków rodziny i bywających w tym domu krewnych.
    Działają skrytobójczo i niecnie.
    Posadzone na cmentrzu dają gwarancję zdrowszego pobytu..

    Szukam odmiany zminiaturyzowanej
    i bardziej zjadliwej.

    ..................

    serdeczności

Strona 1 z 75

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony