dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 40 z 77
Pokaż wyniki od 781 do 800 z 1531
  1. #781

    Domyślnie

    pewal napisał:
    Mam dokładnie to samo. 3 z 8 tuji szmaragd mają od dołu czarne jak smoła gałązki i wygląda to jakby piesek je obsikał ale ja nie mam psa a i do sąsiada daleko. poradźcie coś. Pozdr
    Oj nie dobrze Bo myślałam, że to tylko u mnie Zamierzam jutro udać się z tą gałązką "osmoloną" do sklepu ze środkami ochrony roślin, bo w Internecie nie znalazłam odpowiedzi co to?
    Pa!
    Gosia

  2. #782

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosiaczek25
    Bo czy tuja może mieć czarne gałązki/igły??? Na grzyba mi to nie wygląda, ani na żadne robaczki, nie nawożę itp.
    Dosłownie czarne jak smoła…
    Czarne lepkie plamy, to znak, że pojawiły się grzyby sadzakowe żywiące się wydzieliną mszyc, mączlików albo tarczników.

    Może to być mszyca (miodownica żywotnikowa).
    Żeruje na korze dolnej strony 2-3 letnich pędów. Podczas żerowania wydziela rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarne gałązki).

    Rownież może to być misecznik tujowiec, który żerując także powoduje odbawrirnia w miejscach żerowania (na łuskach) i dodatkowo zanieczyszcza rosa miodoiwą na której rozwiją się zwykle grzyby sadzakowe.

    Miodownica żywotnikowa czy misecznik tujowiec - oceń sama, gdyż ja tego nie widzę.
    Podałem Ci możliwe szkodniki więc wygogluj sobie w necie ich zdjecia oraz opisy i porównaj z tym co masz u siebie.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #783

    Domyślnie

    Pinus dzięki wielkie... Jesteś super

    Obawiam się, że jak zawsze masz rację. Dziś rano dwaj panowie ze sklepu z różnymi chemikaliami do roślinek potwierdzili diagnozę, że to jakiś grzyb Dowiem się jaki

    A mówili mi, że tuja taka "pospolita i nie wymagająca" a tu masz, parę tygodni po posadzeniu i już mam problem... Teraz zrobie jakis oprysk, ale czy to ma sens? Czy moim drzewkom to coś da? Jestem smutna, ale mi się poniedziałek zaczął....
    Gosia

  4. #784

    Domyślnie

    Te czarne grzyby sadzakowe rozwijają sie na rosie miodowej wydzielanej przez mszyce lub tarczniki i te owady przede wszystkim trzeba zwalczać.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  5. #785

    Domyślnie

    Pinus napisał:

    Te czarne grzyby sadzakowe rozwijają sie na rosie miodowej wydzielanej przez mszyce lub tarczniki i te owady przede wszystkim trzeba zwalczać.

    Dzięki wielkie za pomoc - bo w sklepach z chemią nie mają zbytnio pojęcia co to - mówią, że grzyb i tyle. A i w każdym innym środek zalecają. A ja nie jestem miłośniczką stosowania "wszystkiego na wszystko", wolę ekologię w ogródku...
    Mam jeszcze jedno maleńkie pytanie i tu prośba:
    bo nie widzę na tui ani mszyc (ani jednej!!!) ani misecznika, tarcznika... Szukam (choć ślepa trochę jestem ) i nic - żadnego zwierzatka... może tylko w korze coś się rusza: mrówki, grabąszcze - ale nie sądzę by były tak szkodliwe...

    Czy mimio wszystko spryskać to dziadostwo (jeśli je znajdę) np. Confidor-em czy Calyps-em?? Czy jednak użyć (tak jak mi radzą w sklepie) Topsin lub Dithan???

    p.s. mogę wkleić zdjęcie, ale to już po fakcie, bo tuje wyczyściłam z tych czarnych gałązek. Wygladają jak posmarowane smołą i tyle...może dziś coś poobserwuję. grunt to nie wpadać w panikę!~

    Dzięki za pomoc.
    Gosia

  6. #786

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosiaczek25
    ... grunt to nie wpadać w panikę!
    Slusznie !
    Masz już musztarde po obiedzie
    To była prawdopodobnie mszyca (miodownica żywotnikowa) i trzeba było pryskać np. Pronamalem w okresie wylegania się larw z jaj zimowych czyli koniec kwietnia - poczatek maja.
    Te grzyby sadzakowe już nie są groźne, tyle tylko, że ograniczają fotosyntezę i trochę brzydko wygladają rośliny, ale to zginie z braku słodkiej pożywki .
    Ja bym teraz niczym nie pryskał ale może fachowcy w sklepie mają lepsze rozeznanie
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  7. #787

    Domyślnie

    Jestem już spokojna – nie jest tak źle jak mi się na początku wydawało Większość tui wygląda bardzo dobrze. Nie ukrywam, że Pinus zadziałał na mnie jak lekarstwo i już nie zamierzam słuchać głupich rad niby fachowców od chemikali – brr.
    O i zwracam honor sąsiadowi (który co prawda z nami ma utrapienie, no bo budowa) oraz wspaniałym budowlańcom (niech im praca dobrze idzie)

    Z tą mszycą to mogłam nie zauważyć, bo w tym okresie nabywłam drzewka i je sadziłam. Przyjęły się ładnie i myślę, że poradzą sobie z tą „zarazą”.

    A tak od siebie – to polecam kupowanie drzewek tylko w szkółkach i w doniczkach… Ja przetestowałam na własnej skórze te z hipermarketu i w siatce… cóż uczymy się na błędach

    Pozdrawiam i jeszcze raz (pewnie nie ostatni) dzięki Pinus.
    Szkoda tylko, że twoja szkółka nie za płotem…
    Gosia

  8. #788

    Domyślnie

    Również dzięki wielkie. Jestem po oprysku czymś na rózne mszyce. Oczywiscie oprysk na wszystkie tuje. Pozdrawiam serdecznie.
    pewal

  9. #789

    Domyślnie Wysoka tuja

    Mam pytanie - która z tuj rośnie najwyżej. Muszę posadzić takie i zasłonić od sąsiada, który ma dom na stoku powyzej mojej działki, więc muszą być wysokie.

  10. #790
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Najwyżej z tui to świerk serbski do opisanych okoliczności.

  11. #791
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wysokie to np. Brabant.
    Albo żywotnik olbrzymi - Thuja plicata

  12. #792

    Domyślnie tuje

    Czy teraz można przesadzać tuje, czy lepiej zrobić to jesienią?

  13. #793

    Domyślnie

    Lepiej jesienią
    na naukę nigdy nie jest za późno

  14. #794

    Domyślnie CO ile cm sadzimy TUJE ???

    Np. brabanty....
    Dziękuję

  15. #795

    Domyślnie

    Thuje sadzi się co 60-70 cm

  16. #796
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    ja czytalam(na niemieckich stronach), ze tuje zywoplotowe powinno sie sadzic 2,5-3 na 1metr.

  17. #797
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A ja z kolei spotkałem się z poglądem, aby dawać co 80cm i 40cm od ogrodzeń.

  18. #798

    Domyślnie

    polecam co 70 cm i około 60 cm od ogrodzenia

  19. #799

    Domyślnie

    Zależy jaki efekt chcesz uzyskać.
    Jeśli niski żywopłot to wystarczy co 60cm, jeśli wysoki to więcej np. 80, jeśli chcesz zostawić bez przycinania, to jak urosną to i 1,2m może być ciasno.

  20. #800
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    scorpioaw

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    3

    Domyślnie Ile cm skracać tuje

    Witam, kilka dni temu wsadziłem tuje no i niestety nie były przycinane w szkółce - nie wyglądają najlepiej, siedziałem troche na forum i szukałem w internecie ale nie znalazłem dokładnie ile cm przycinać tuje(gdzieś pisało ze tylko zielone koncówki). Czy jeśli wytne za dużo to nic sie nie stanie?? no i nie wiem, jeśli chodzi o przycinanie od góry to wyciąć tylko najwyższy stożek czy wszystkie z góry, np jak jest kilka gałązek u góry to sciąć czubki z tych gałązek. Tuje Brabant na gęsty żywopłot wsadzane co 70 cm, wysokość około 100 cm. Proszę o pomoc.

Strona 40 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony