dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 48 z 77
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 1531
  1. #941
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jesli to już musza być żywotniki, ja bym dała Smaragdy - Brabanty szyszkują.
    Smaragdy - obcina się wierzchołki, bocznych nie trzeba bo mają zwarty pokrój, ale trzeba sobie uświadomić że te krzewy dośc szybko mają 1 m średnicy.

  2. #942

    Domyślnie

    Brabant urośnie nawet do 10m (niecięty), a Smaragd około 2-3m . To także może pomóc w wyborze.

  3. #943

    Domyślnie Zywoplot z tuji w Warszawie- poprosze o pomoc

    Witam,
    mieszkam w Warszawie, na Bialolece, chce zrobic gesty zywoplot z tuji. Mam do obsadzenia ok 30 m.
    Prosze powiedzcie co ile je wsadzac, jakiej wielkosci kupic, zeby ladnie sie przyjely no i zeby fortuny nie wydac i co najwazniejsze, gdzie kupic? Poprosze o sprawdzone adresy.
    Dzieki

  4. #944
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzej.W

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    czy mozna odratowac tuje gdy juz cala uschnie? czy po scieciu calej jest szansa ze jeszcze odrosnie? jak zapobiec takiemu schnieciu, bo stalo sie to przez zime mimo ze byla okryta sloma moze to jednak niewystarczajacy sposob? i jak jest z podlewaniem w zimie?

  5. #945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Douger
    Brabant urośnie nawet do 10m (niecięty), a Smaragd około 2-3m . To także może pomóc w wyborze.
    No to ja mam mutanta Dorósł akurat do linii NN. Retro by wiedział jaki wysoki.

  6. #946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ddoommiinniikk
    Są lepsze rośliny na żywopłot niż tuje.
    np. jakie

  7. #947

    Domyślnie

    W obronie "obciachowych" tuj.
    Żywopłot z żywotników w moim doświadczeniu ma dużo zalet.
    Rośnie szybko, nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji, przycinanie od czasu do czasu i nie tak perfekcyjne jak np. ligustru, jest zimnozielony. Tworzy szybko szczelną zieloną cały rok ścianę. Uważam ,że jest OK - jak każda inna roślina, jeśli nie dominuje ogrodu, tylko jest tłem dla innych roslin. Jest to bardziej ogrodzenie, zielony mur niż roślina ozdobna.
    Żywopłoty formowane z ligustru i innych dość wolno rosną, ogałacają się na zimę, zrzucają liście do grabienia. Bluszcze to samo, jeszcze potrafią zarwać siatkę. Cisy drogie, cyprysy wymarzają, bukszpany bardzo wolno rosną, nieformowane, mieszane zajmują dużo miejsca, wymagają pielęgnacji i doswiadczenia w doborze roślin, by nie powstal misz-masz, krzewy typu pęcherznica też zrzucają liście i sterczą badyle, może dereń trochę lepszy, bo czerwony, choć łysy .
    U nas pierwszą rzeczą jaką posadziliśmy na ugorze po kupieniu dzialki były tuje brabanty posadzone w granicy - ponad 3 lata temu. Rosły spokojnie, prawie bez pielęgnacji. Teraz mam zielony i już dość szczelny płot, wystarcza mi zwykła siatka, aby odgrodzić się od sąsiadów i drogi.
    Na tle tych tuj sadzę teraz krzewy i inne drzewka, aby złamać tę monotonię. Działkę mam dość dużą - 930 m, więc nie martwię się o wielkość żywoplotu, natomiast świetnie tłumi hałas, pył z drogi.

  8. #948
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "Obciachowy" jest sam żywopłot z tui + trawniczek.

    Kiedy żywotniki stanowią jedynie tło kompozycji to nikt sie nie czepia

  9. #949
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    a ja lubię tuje same w sobie. Lubię ich zapach, wygląd, szczególnie tego lata, bo jest mokro i są ślicznie zielone. Biedne tuje, ludzie je pchają pod siatkę a one tak ładnie wyglądają np w grupie na środku trawnika.

  10. #950

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamrogalski
    Cytat Napisał ddoommiinniikk
    Są lepsze rośliny na żywopłot niż tuje.
    tylko czy jakieś rosną tak szybko i są zielone cały rok ?
    A może coś z jałowców, np. Jałowiec chiński 'Spartan' :



    http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=1026
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  11. #951
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    G_one

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,

    Dziękuję za porady, które udało mi się przeczytać w tym wątku. Dzięki nim wiem że popełniłem trochę błędów .

    Mam prośbę czy moglibyście mi doradzić co zrobić z moim żywopłotem. Posadzony jest 2 lata temu nigdy nie przycinany, z różnych odmian tuja brabant (aktulanie 170-180cm), kolumnowa (aktulanie 150-170cm) , skyrockety (aktulanie 150-170cm) i bluearrows (aktulanie 50-60 cm) wiem że to dziwna kombinacja ale zupełnie się nie znając z Żoną chcieliśmy mieć różnorodny żywopłot.

    Chodzi mi konkretnie jak i kiedy poszczególne odmiany przycinać. Postaram się podesłać zdjęcie z pytaniem czy nie zawaliłem sprawy bo szczególnie brabanty są mocno nieuregulowane. No i czy można pójść na łatwiznę i ciąć pod sznurek elektrycznym trymerem ?

    Z góry dziękuję Włodek

  12. #952

    Domyślnie Tuje nie rosną

    Mam część płotu (dobre 70mb) obsadzoną tujami. Wszystkie oprócz posadzonych wzdłuz jednego, 2-3 metrowego, kawałka płotu urosły duże i dorodne. Te wdłuż feralnego kawałka są naprawdę małe, jakby w ogóle nie ruszyły, a akurat ten kawałek płotu jest w miejscu strategicznym. Podejrzewam, że coś tym tujom wybitnie w tym miejscu nie pasuje. Mam nadzieje, że ziemia tylko...

    Jako, że ziemi (wyglądającej przyzwoicie) po ostatnich robotach wykopaliskowych na działce mamy bardzo dużo, do tego kilka jeszcze dorodniejszych tuj rosnących tam gdzie nie powinny, postanowiłam przesadzić je zamiast mikrusów a mikrusy podhodować gdzieś na uboczu w dobrej ziemi.

    1. Jak się przesadza tuje (takie pod 2m)? Czy tuje mają bardzo rozwinięty system korzeniowy, jak daleko i jak głęboko okopywać?

    2. Namawiam męża, żeby wzdłuż tego kawałka płotu wymienić całe podłoże do głebokości większej niż tylko sama ziemia (niecałe 30cm, pod ziemią piasek). Kupa kopania ale mam nadzieje, że ma to sens?, bo małż jak na razie chce się tylko ograniczyć do wykopania dołkow i podsypania ziemią ogrodową ale zdaje się, że poprzedni właściciele, którzy sadzili tuje, tak własnie zrobili i tuje w ogóle nie rosna.

    3. Co dosypac do ziemi (tej 'naszej'), tzn. czym ją wzbogacić aby w końcu tujom spasowała?

    4. Czy tuja-mikrus mogłaby z powrotem trafić do doniczki czy lepiej dać stworzeniu rosnąć na swobodzie a do doniczek kupić takie, które nie zaznały jeszcze wolności (albo w ogóle inne rośliny) ...?

  13. #953

    Domyślnie

    ja tam się specjalnie nie znam ale z moich obserwacji poczynionych na moich tujach wyglada to mniej więcej tak:
    posadzone w kwaśnej ziemi podsypane ściółka z lasu( taką iglastą z szyszkami coby wyglądało ładnie} rosną jak wściekłe. w tym roku tylko z miniaturowych karaluszków wielkosci ok. 20 cm przekształciły sie w słuszne krzaczory około półmetrowe.
    dodam jeszcze że oprócz tego że moja ziemia jest kwaśna to jeszcze żywa glina pod humusem i jak więcej popada to stoi woda czasem.
    posadzone w zeszłym roku w pażdzierniku, zakupione na allegro po 1,20 za sztukę.
    resumując wg. mnie lubią kwaśną ziemię, duzo wody i podłoże które nie wysycha za bardzo.pozdrawiam.
    jest nas dwoje i Cichy C95.
    budujemy dom 2-osobowy

  14. #954

    Domyślnie

    moze zamiast przesadzać warto najpierw nawozy zastosować. Moze ziemia mniej zasobna miejscami.
    Przesadzanie 2m tuj jest ryzykowne, chyba ze byly niedawno sadzone. teoretycznie przesadznie dużych okazów robi sie etapami. Najpierw okopuje się dookoła, żeby bryła korzeniowa sie zagęściła, a przsadza w nastepnym sezonie. A jak zdecydujesz sie na przesadzanie to raczej nie w środku lata w czasie największych upałow.
    Możesz małe wsadzić do doniczki, będziesz mogłą im kontrolować podłoże, podlewanie i nawożenie. Tylko to troche pracochłonne, w gruncie byłyby bardziej samowystarczalne.

  15. #955

    Domyślnie

    Dzięki Jeszcze się za to nie wzieliśmy. Tak myślę, że może jednak zamiast przesadzania dużych wykopię te małe, przesadzę, wymienię ziemię a na ich miejsce kupię kilka bardziej wyrośniętych. Kasy może trochę szkoda bo mam tych tuj do wyboru do koloru ale jakby się miały zmarnować to jeszcze bardziej szkoda. A muszę się osłonić w tamtym miejscu, bo nam wszysycy zaglądają

  16. #956

    Domyślnie

    Jeśli można to się wtrącę do dyskusji.

    Mam zamiar posadzić tuje szmaragdowe przy ogrodzeniu.
    Trawnik mam do samego ogrodzenia i teraz nie wiem co najlepiej zrobić.
    Czy tylko przekopać kawałek trawnika pod te tuje i nic więcej ?
    Czy może spryskac ten pasek trawnika roundupem ? tylko czy nie zaszkodzi on tujom ?
    Może coś innego ??

  17. #957

    Domyślnie

    Zdejmij po prostu łopatą tę darń - możesz ja wykozrystać gdzie indziej, na łatanie jakichś dziur lub na kompost.
    Można pod ściółkę z kory położyć pas agrowłókniny, która zabezpieczy przed trawą i chwastami, aż się tuje rozrosną.

  18. #958

    Domyślnie

    Ja też mam mały ogródek... i zastanawiam się pomiędzy tują szmaragd i brabant...ale chyba brabant szybciej rośnie... i będzie szybciej większa intymnosć.. .a chyba nie ma problemu z podcinaniem... jest jeszcze Fastigiatia chyba też szybko rośnie.... który z tych 3 gatunków będzie najlepszy?

  19. #959

    Domyślnie

    Wg mnie brabant na tlo sie nadaje, bo robi sie sciana, smaragdom trudno zamaskowac pokroj kolumn, jest sciana, ale niejednorodna.

    Czy jak sie przytnie stare brabanty 6-metrowe na 4-metry będa sie zageszczac od dolu czy im wiechcie w górze urosna? Mam nieciete brabanty i zaczynaja się "rozcapirzać."

  20. #960

    Domyślnie Jakie ph torfu pod tuje szmaragd?

    Mam pytanie odnośnie ph torfu pod tuje szmaragd. Wiem że lubi kwaśną, ale jaki torf mam kupić: zwykły ok 4-5 ph czy zakwaszony ph 3.5.

Strona 48 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony