dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 64 z 77
Pokaż wyniki od 1.261 do 1.280 z 1531
  1. #1261
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    norbiwolow

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    sorry - dokładnie chodzi mi o ukorzenianie sadzonek
    ja chyba mam piaszczysta ziemie - taka bardzo pyląca po podeschnięciu - szarawa - chyba ja wykorzystam
    czyli na spód doniczki ta ziemie a na wierzch dosypie zwykłym piaskiem - tylko tez mam taki bardziej miałowy jak do tynków a nie gruboziarnisty cos w stylu żwiru

    a jaki ukorzeniacz polecasz ??? czy wystarczy kupic jakikolwiek byle pisało że do iglaków czy jakis szczególnie ??? no i kiedy wykonac cała operację ukorzeniania ??? moze byc juz teraz czy czekać do lipca ??? z góry dzięki za pomoc.
    Buduję KORALGOL 2 - zapraszam na bloga:
    http://www.koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl/

  2. #1262
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    norbiwolow

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    p.s. odkażanie gleby - przelac ja wrząca wodą ????
    Buduję KORALGOL 2 - zapraszam na bloga:
    http://www.koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl/

  3. #1263
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ukorzeniacze:
    A do sadzonek półzdrewniałych
    B do sadzonek zielnych, niezdrewnialych
    AB to mieszanka powyższych do ukorzeniania iglaków

    Odkażanie - wyprażenie w piekarniku w 100 stopniach.
    Miałki piasek się nie nadaje. Jak już pisałam - chodzi o dotlenienie sadzonki. Inaczej tkanka zacznie gnić z braku tlenu.
    Profesjonaliści ukorzeniają w perlicie a to są małe, porowate kuleczki.


    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=190
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=176

  4. #1264
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar zywik
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    101
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    czy teraz jest odpowiednia pora na cięcie żywotnika (brabant) ?

  5. #1265

    Domyślnie

    Cytat Napisał zywik Zobacz post
    czy teraz jest odpowiednia pora na cięcie żywotnika (brabant) ?
    Niee,strona pierwsza,na wiosnę,nic nie tniemy przed zimą.

  6. #1266

    Domyślnie

    Brabanty tnie się co najmniej 2 razy do roku wiosną i latem- najlepiej na przełomie lipca i sierpnia, ja czasami tnę na początku sierpnia (cięłam jakieś 2 tygodnie temu, w ubieglym roku tak samo). Kilka stron wcześniej Pinus 17.08 (chyba 2009r) wskazywał -"teraz możesz ciąć". Po sierpniu już za późno, jesienią nie tnie się, bo może przemarzać albo łapać choroby grzybowe. Brabant ma tendencje do rozłażenia się i trzeba go ciąć. Ale jak małe, nie rozłażą sie, to może lepiej nie ciąć, bo już końcówka sierpnia.

  7. #1267
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar zywik
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    101
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Jata to jak sie ustosunkujesz do tego? :

    Żywopłoty iglaste przycina się raz w roku na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu po zakończeniu wzrostu.

  8. #1268

    Domyślnie

    Zywik
    Ja nie jestem ogrodnikiem z wykształcenia, tylko od kilku lat praktykuje, trochę też czytam w książkach i na różnych forach. Trudno mi powiedzieć do czego odnosi sie ten cytat i z czego pochodzi. O brabantach wiele czytałam, bo je mam i one trochę wyłamują się jeśli chodzi o inne żywoploty z iglastych, własnie z uwagi na szybki wzrost i tendencje do rozłażenia się. I z reguły tnie się je co najmniej 2 razy do roku. Na jesień się nie tnie, do końca sierpnia cięcie powinno być zakończone, z powodów jak wyżej. Dlatego uważam, że ciąć możesz, tylko skoro, to już końcówka sierpnia, to jak są w dobrym stanie można poczekać do wiosny. Sąsiad ma żywopłot z brabantów wieloletni, już uformowany i przycina go kilka razy w sezonie, żeby trzymał kształt. No i np. taki cytat "w zależności od gatunku czy odmiany, z jakiej zostały założone przycinamy żywopłoty iglaste raz lub dwa razy do roku" - Karłowe drzewa i krzewy iglaste dr Adam Marosz. i np. Sosną ucinam przyrosty w maju, wtedy też podcinam jałowce. Brabanty przycinam w kwietniu i przełom lipca i sierpnia od kilku lat i jest ok. Cisy podcinam tylko wiosną. Itp. itd...

  9. #1269
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Kasia_Grzes
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Małuszów
    Kod pocztowy
    59-424
    Posty
    320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie .
    Weszłam przez przypadek i jestem w ciężkim szoku.
    Trzy tygodnie temu posadziłam 60 tuj szmaragd kupionych w szkółce , zabrakło mi 21 szt. i dokupiłam w tesco niestety końcówki tuj były bardzo przygniecione od doniczek , część jest ok ale koło 10 szt. na czubkach tak jakby żółkły i przysychały .Poszłam do sklepu ogrodniczego wczoraj ( wziełam nawet kawałek gałązki żeby pani dokładnie zobaczyła ) i pani dała mi preparat do rozrobienia i podlania tuj i kazała pościnać czubki i ja to zrobiłam .A tu czytam że w żadnym wypadku nie ścinać na jesień.Proszę poradzcie co mogę zrobić żeby nie pomarzłu , może okryć je czymś.Proszę o poradę

  10. #1270
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie ŻYWOPŁOT - jakie rośliny można posadzić?

    Chciałbym posadzić szybko rosnące jakieś krzewy na żywopłot , moja gleba jest problem chyba ? bo ogród jest 50 m. od rzeki i mam tylko 10 cm ziemi a później same kamienie i żwir i ciężko jest wo-gule wykopać dziurę na krzew .

  11. #1271
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    ale co- zalewa woda? Czy jak wykopiesz dziurę na szpadel głębokości to dołek wypełnia się wodą od razu?
    REKLAMA

  12. #1272
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek6401 Zobacz post
    Chciałbym posadzić szybko rosnące jakieś krzewy na żywopłot
    Czy to ma być żywopłot dekoracyjny, czy "obronny"?
    Ja planuję u siebie siermiężną tarninę. Świetne zabezpieczenie od intruzów, schronienie dla ptaków i (przy okazji) nalewka (po przemarznięciu owoców)

  13. #1273
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    Co do gruntu tj.tak że woda długo stoi po ulewie ,jak wykopię to jest sucho , ale wykopanie dziury to masakra same kamienie , co do żywopłotu to ma być na przód domu czyli dekoracyjno-zasłaniający ?

  14. #1274

    Domyślnie

    Ja mam glinę kamienistą na działce, generalnie raczej glina z kamieniami, ale na froncie przy drodze, to kopaliśmy dołki kilofami, wykopując raczej żwir i wielkie wapienne kamienie niż ziemię i w to wsadziliśmy tak banalne żywotniki szmaragd i na razie po 3 latach jest z nimi ok. Wiem, że rada mało oryginalna, ale żywotniki mogą stanowić potem tło dla czegoś już bardziej oryginalngo.

  15. #1275
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar megapol_mg
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    57
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie W jakiej odległośći sadzić tuje szmaragd żeby zrobić szczelny żywopołot,Sam nie wiem?

    Witam . Właśnie ogradzam działkę tujami szmaragd na dniach . Czytałem trochę i myślałem żeby tuje sadzić co 0,6m . Dzisiaj rozmawiałem ze sprzedawcą i on zaleca sadzić co 0,70-0,80m jeśli będę przycinać . Proszę o pomoc co ile sadzić te tuje , macie może jakieś zdjęcia i doświadczenia , chce żeby był szczelny żywopłot na działce i nie było prześwitów
    ?????
    Dziękuje za pomoc

  16. #1276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    człowieku, jest kilkadziesiąt wątków o zywotnikach i zywopłotach. Użyj wyszukiwarki, nie gryzie!

  17. #1277
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar megapol_mg
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    57
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Czy Tuje szmaragd w doniczkach można wsadzić w ziemię ?

    Witam. Właśnie obsadziłem działkę tujami szmaragd. Pozostało mi 15 małych tuj w doniczkach plastikowych i 5 dużych. Chce je zostawić do przyszłego roku. Nie chce ich cały czas podlewać , myślałem je wkopać na działkę w doniczkach , czy będą miały dobre warunki , czy lepiej wkopać a potem przekopać , czekam na sugestie co byście doradzili,
    DZIĘKUJĘ ZA POMOC
    POZDRAWIAM

  18. #1278
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    znacznie lepiej im będzie w gruncie na kawałku odchwaszczonego terenu. W doniczce, nawet zakopanej w ziemi bardzo szybko przesychają. Jak będę miały dobrze rozrosniety system korzeniowy, przelezą przez otwory w doniczce i wyjmują je potem będzie musiała im oderwać te korzenie, a czasem potrafi ich być dużo.
    A młode tuje z gruntu bez problemu przesadzisz jesienią lub wiosną.
    REKLAMA

  19. #1279
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar megapol_mg
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    57
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź
    pozdrawiam

  20. #1280

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturPoniatowski Zobacz post
    Proponuję sadzić na żywopłoty nie strzyżone rozstaw 0,50cm (gęstszy efekt) większe odległości wyglądają również fantastycznie.
    Mam tuje szmaragd o wysokości około 150cm.
    Chcę stworzyć jednolity mur zieleni na wysokość 230cm tak by całkowicie zasłonić betonowy mur sąsiada.
    Nie tyle mnie interesuję ładny wgląd tuj (stożkowy) co właśnie efekt uzyskania ściany zieleni.
    Co ile mogę sadzić tuje by uzyskać porządny efekt?
    Mogę je sadzić by praktycznie obecni stykały się sobą w dolnej części?

    W internecie spotykam się z opiniami, że tuje należy sadzić co jakiś rozstaw, np. 50, 80cm.
    1. Dla jak dużej rośliny podawany jest ten rozstaw, bo chyba inny będzie dla kilku centymetrowej a inny dla ponad metrowej
    2. W jaki sposób mierzy się rozstaw - od głównego pnia, od końca rośliny?

Strona 64 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony