dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 77
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 1531
  1. #141
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    a co do psa to wiem że robią szkody szczególnie mocz

  2. #142
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Jesli sadzone jesienia to nawozic jeszcze jesienia, ale nie pozniej niz do konca pazdziernika.
    Zdecydowanie odradzam jesienne nawożenie no bo to nie pomoże tylko zaszkodzi, zwłaszcza roslinom nowo posadzonym.
    No cóż, mamy zdecydowanie inne doświadczenia. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby jesienne nawożenie mogło zaszkodzić !?
    Przeciwnie, dla roślin z bryłą korzeniową rozsądne dozowanie pod bryłę powinien wspomóc wiosenny start. Zwłaszcza przy ubogich glebach.

  3. #143

    Domyślnie

    No cóż, mamy zdecydowanie inne doświadczenia.
    Są różne szkoły i różne doświadczenia.
    Ja w tej branży pracuję zaledwie trzydzieści cztery lata i ciągle się czegoś nowego uczę.
    Pozdrawiam

    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    No cóż, mamy zdecydowanie inne doświadczenia.
    Są różne szkoły i różne doświadczenia.
    Ja w tej branży pracuję zaledwie trzydzieści cztery lata i ciągle się czegoś nowego uczę.
    Pozdrawiam

    Pinus
    Jeżeli zastanowimy sie na fiziologią rośliny to zrozumiemy że dawanie jesienią nawozu jest jak usypianie człowieka za pomoca mocnej kawki...
    ale fakt rożne są doświadczenia - ja sam daje jesienią iglakom siarczan potasu ...ale nigdy nawozów zawierających azot

  5. #145
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Na słoneczne stanowiska najlepiej nadają się odmiany o złocistym zabarwieniu igieł jak: Aureospicata, Aurescens, Europe Gold, Wareana Lutescens, ale pozostałe odmiany zielone również mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Pozdrawiam

  6. #146

    Domyślnie

    A co z przycinaniem?
    Tujki posadziłąm w maju. Dziadek, który mi sprzedał zalecił nie nawozić w tym roku - toteż tylko podlewałam. A teraz zalecił przyciąć czubki - a mi szkoda, bo tak ładnie urosły - no i ciać czy dać im spokój w tym roku? A jak ciać to jak - uchlastać wszystki na równo (mam rząd 50 wzdłuż parkanu - wścibski sąsiad) czy wg jakiejś zasady - np. 5 cm od odgałęzienia lewej gałązki ustawionej na zachód?

  7. #147
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał kadra
    A co z przycinaniem?
    A jak ciać to jak - uchlastać wszystki na równo czy wg jakiejś zasady - np. 5 cm od odgałęzienia lewej gałązki ustawionej na zachód?
    Niezła metoda.

    Nie napisałaś jak duże te thuje kupilaś. Ile w ciagu sezonu Ci urosly?
    My w tym roku nie podcinamy, poczekam, az bardziej urosną.

  8. #148

    Domyślnie

    Tujki były wykopane z gruntu - do kolan takie 50-60cm. Mają teraz takie fajne długie jaśniutkie przyrosty (ale mało rozwidlone) - no nie przesadzę jak powiem 20-cmetrowe. No i trochę szkoda by było ciać, ale i szkoda by było, żeby takie nierozwidlone wąsy zostały na forever. Ale jak nie tnicie w tym roku - to kiedy następnym razem - marzec? No i dalej nie wiem jak - tak złapać za czubek i po prostu uciąć na równo powiedzmy z 15 cm, czy jak?

  9. #149

    Domyślnie

    Z moich doświadczeń wynika, że podstawowym czynnikiem wpływającym na tempo wzrostu żywotników jest należyta ilość wody w ziemi w której rosną. Jak jest sucho to trzeba po prostu podlewać, podlewać i jeszcze raz podlewać. Tegoroczne lato było brzydkie i deszczowe, ale popatrzcie jak iglaki, a zwłaszcza żywotniki pięknie przyrosły. Jasne, że lepiej rosną jak im się podsypie nawozu - ja stosuję długoterminowy POKON w granulkach w kwietniu, a potem pod koniec czerwca, początku lipca podlewam gnojowicą ( od krówki). Zdecydowanie lepiej rosną gdy są odchwaszczone, podsypane grubą warstwą kory, którą dosypuje się też do dołka przed sadzeniem i miesza z ziemią, bo wolą bardziej kwaśne podłoże.
    Jeszcze w sprawie cięcia, którego tak się obawiasz. Cięcie generalnie powoduje rozkrzewianie, zagęszczenie pędów i dotyczy to prawie wszystkich roślin. Moim zdaniem prawie wszystkich, ale niekoniecznie - wszystkich żywotników.
    Odmiany Brabant, Columna, Kórnik, Waxen, można ciąć, bo one nie tworzą regularnych stożków, ale Smaragd, Sunkist - równiutki ciemnozielony czy złoty stożek nie musi być cięty. Jeżeli ktoś chce - jasne, można przyciąć, ale tuja straci wtedy charakterystyczny pokrój.
    PRzycina się tuje w kwietniu, pierwszej połowie sierpnia, więc teraz jest już moim zdaniem trochę za późno, bo nowe gałązki, nawet jeśli wyrosną, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą zmarznąć.

  10. #150

    Domyślnie

    i te 15 cm z czubka będzie dobrze?

  11. #151

    Domyślnie

    15 cm będzie dobrze, ale w kwietniu w przyszłym roku.

  12. #152

    Domyślnie

    Wystarczy uciąć wierzchołek wzrostu. Zanim roślina wytworzy następny, cała siła pójdzie w niżej położone pędy. I oto chodzi.

  13. #153

    Domyślnie thuje

    Planujemy obsadzić działkę wokół ogrodzenia tujami żywopłotowymi (nie znam odmiany)
    Kiedy lepsze efekty - przy sadzeniu jesiennym,czy wiosennym?
    Co zdrowsze dla roślin?

  14. #154

    Domyślnie

    Bezpieczniej niby sadzić na wiosnę, bo wtedy tuje od razu mogą rozpocząć wzrost i na pewno się dobrze ukorzenią. Generalnie żywotniki z pojemników, tak jak pozostałe iglaste, można sadzić prawie przez cały rok - byle ziemia nie była zamarznięta. Jednak przy sadzeniu jesiennym istnieje ryzyko przemarznięcia a na przedwiośniu - suszy fizjologicznej, kiedy ziemia jest zamarznięta i rośliny nie mogą pobrać wody z podłoża. Żeby temu zapobiec trzeba żywotniki ( nie tylko świeżo posadzone) przed zimą solidnie podlać. Poza tym jak się posadzi na początku kwietnia, to one zaraz rosną i człowiek się nie niepokoi że coś zmarznie.
    Myślę jednak że teraz, do października spokojnie i bez obaw można tuje posadzić.
    Jeżeli kupimy iglaki kopane z gruntu, to najwłaściwszy jest jesienny termin sadzenia, a jeśli posadzimy je wiosną to aż do jesieni trzeba je dużo podlewać.

  15. #155

    Domyślnie

    A co ile powinno się je podlewać i w jakich ilościach? A czy można lać po krzaku czy tylko przy ziemi. Czy to ma jakieś znaczenie?
    Pozdrawiam
    Juras74

  16. #156

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Mam jeszcze pytanko a propo rozmnażania, thuj oczywiście. A jeżeli ja na wiosnę obetnę po kawałku takiej roslinki i z ukorzeniaczem wsadzę w świeżą ziemię z korą to coś z tego wogóle będzie?
    Pozdrawiam Agi od Jaro

  17. #157
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWA POETKA (I Wicemiss Forum 2005) Avatar osowa
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    2.477
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    witajcie serdecznie
    Ja rozmnażam swoje thujki w ten oto sposób;
    dolne , te całkiem przy ziemi gałązki poprostu naginam w kierunku podłoża i zasypuję ziemią - tak zostawiam na conajmniej rok , w momencie kiedy widzę , że zaczęły rosnąć przecinam "pępowinę " i gotowe - zostawiam jeszcze na rok a potem ewentualnie przesadzam w przeznaczone dla nich nowe miejsce .
    Udało mi się też już kilka razy poprostu uciąć gałęż , przykryć ziemią ale tak jakby w pozycji leżącej ( większa powierzchnia do ukorzenienia) i też pieknie rosną ( nie dawałam żadnych ukorzeniaczy).
    Pozdrówka dla wszystkich kochających roślinki

  18. #158

    Domyślnie

    Dzięki osowa, posadzę moje roslinki według Twoich wskazówek. Mam nadzieję że też mi się uda. To dopiero moje początki ogrodnictwa
    Agi od Jaro

  19. #159
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Zanim zaczniesz pielęgnować żywotniki czy thuje żeby szybko i fajnie rosły sprawdź czy za sąsiada nie masz kogoś kto zaprezentował swoje pomysły (a nawet realizację) w tym watku - http://murator.com.pl/forum/viewtopi...043&highlight=
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  20. #160

    Domyślnie

    O kurcze, nie sadziłam że tak miło jest mieć sąsiada .....
    Agi od Jaro

Strona 8 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony