dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nierówna powierzchnia fundamentów

    Witam

    Mam problem ze sciana fundamentową , ma byc murowana z bloczków betonowych 12 + 2 cm spoina co daje nam 14 cm to * 6 warstw,co wynosi 84 cm
    niestety fundamenty nie wyszły idealnie, zamiast chudziaka 10 cm +40 fundamentów, zalałem wszystko od razu betonem z gruszki, i wyszły nierówności, przy czym głebokość fundamentu mierzac od zera i tak jest ponad 40 cm, ale na jednej sciannie jest mniej zalane i powtała róznica bo jak dam na 6 bloczków to ze spoinami wyjdzie 84 cm a i w tym momencie idąc od zera w dół brakuje mi około 10 cm miedzy bloczkami a ławą fundamentową, Czy moge zrobic taki 10 cm szalunek i zalac betonem na ławie i wowczas murować na tym te 6 bloczków ?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie powinno się nadlewać betonu. Lepiej kup kilkanaście cegieł i tym wyrównaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Własnie myslałem o tych cegłach już wczesniej tylko że opinie sa rózne jedni np
    . kierownik budowy "cegły nie moga bys bo to ceramika"
    znajomy murarz "mowi nie przejmuj sie bzdurami my jak budowalismy to czasmi i płytki chodnikowe sie kładło a czasmi po dwa pustaki były róznice tak lali kiedys równo "
    inny "daj sobie spokuj z szlunkami zrób gesty beton taki suchy i gruba spoina i bloczki, nie baw sie w szalunki"
    Cytat Napisał amstrong89 Zobacz post
    Nie powinno się nadlewać betonu. Lepiej kup kilkanaście cegieł i tym wyrównaj.
    kierownik sąsiedniej budowy " nawierc fundament powkałdaj druty i nadlej"
    I być tu madry co zrobić ? wszyscy z budowlanki,

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cegły odpadają bo nie są tak trwałe jak beton - chodzi o warunki (wilgoć) w gruncie.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolaga1 Zobacz post
    Witam

    Mam problem ze sciana fundamentową , ma byc murowana z bloczków betonowych 12 + 2 cm spoina co daje nam 14 cm to * 6 warstw,co wynosi 84 cm
    niestety fundamenty nie wyszły idealnie, zamiast chudziaka 10 cm +40 fundamentów, zalałem wszystko od razu betonem z gruszki, i wyszły nierówności, przy czym głebokość fundamentu mierzac od zera i tak jest ponad 40 cm, ale na jednej sciannie jest mniej zalane i powtała róznica bo jak dam na 6 bloczków to ze spoinami wyjdzie 84 cm a i w tym momencie idąc od zera w dół brakuje mi około 10 cm miedzy bloczkami a ławą fundamentową, Czy moge zrobic taki 10 cm szalunek i zalac betonem na ławie i wowczas murować na tym te 6 bloczków ?
    dobry pomysł

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Podskocz do betoniarni i tam zakup parę setek takiego dodatku do betonu co to wzmacnia jego markę. Pogadaj z laborantem. On będzie wiedział co to za chemia i co jest Tobie potrzebne. Ten dodatek jest tani.

    Też bym zaszalował i zalał... ale może na górze ścianki fundamentowej a nie na ławie? Dodatkowo zrób zbrojenie (pogadaj z kierownikiem) i coś ala wieniec tylko może odpuść sobie jeden bloczek a zrób grubszy wieniec? 24cm? Zawsze to stabilniejsze przy zagęszczaniu. Jak już tak wyszło.
    Ostatnio edytowane przez Raźny ; 16-08-2012 o 20:54

  7. #7

    Domyślnie

    Zrobiłem tak , na odcinku 2,5 m tak próba:

    - dwie deski po bokach fundamentu - wypoziomowane , odpowiednia wysokość,
    - naiwerciłem 10 mm wiertłem, otwory tak z 15 cm od krawędzi fundamentu, co około 25 cm wzdłuż boku, powkałdałem drut 6 mm taki jak na strzemiona w kształcie litery L takie haki, i to zalałeb betonem,
    - dziś zamierzam zrobić dalej, przy czym druty w otowry tak na głebokość 6 cm , wygiete w kąt prosty o długosci 15-17 cm i na końcu jecze podgiete i to zalac betonem

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Na fundamenty , bez piwnic działają tylko siły pionowe.
    Kto powiedział ,że bloczek betonowy ma mieć 12 cm wysokości , nie 15 cm , albo 20.
    Dawniej wykonywano fundamenty z cegły , 6 cm.

    Ważna jest wytrzymałość materiału na ściskanie , czyli klasa betonu.

    ps.
    Lepiej jest wykonać nadlewkę na ławie , ponieważ bloczki fundamentowe będą murowane w poziomie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony