dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Rośliny wokół kompostownika

    Posiadam drewniany kompostownik, od spodu jest ziemia. Chciałbym wokół niego zasadzić jakieś rośliny w miarę szybko rosnące, które ładnie go zasłonią. Podejrzewam, że nie kazdy krzew będzie się czuł dobrze w bliskim sasiedztwie kompostu, tym bardziej, że miejsce jest dosyć zacienione, wilgotne. Co mogłoby tam rosnąć?

  2. #2

    Domyślnie

    Zwykle przy kompostowniku widziałem leszczynę pospolitą. Według mnie nie jest ona jakaś atrakcyjna, ale daje pyszne orzeszki

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dobry jest bez czarny, bo podobno odstrasza muchy.
    Przy kompoście każdy krzew będzie czuł się dobrze, w końcu to czysty nawóz

  4. #4

    Domyślnie

    Jakieś 10 m od tego kompostownika rośnie już leszczyna, która tworzy wielki krzak więc to tak nie za bardzo. Potrzebuję rośliny zwartej, nie az tak rozłożystej, bo kompostownik ma raptem 3x3m.
    Nie wiem czy z tym nawozem to tak dobrze jest dla roślin, bo chyba co z adużo to nie zdrowo. W dodatku dwa kroki dalej przepływa ciek wodny. Najchętniej to widziałbym tam jakiś żywotnik ale obawiam się, że jest za duży cień dla niego (blisko rośnie świerk i chociaż nie usycha to jakiś bujny tez nie jest).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to może cis?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam dwa kompostowniki pod leszczynami sąsiada (jednego) obok czarnego bzu (drugiego sasiada), zasłonięte cisami (moimi). Wszystkie rośliny żyją i mają się dobrze. Czarny bez podobno dobrze wpływa na kompost, gdzieś czytałam...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Taka informacja była w jakimś dodatku ogrodniczym do "Gazety Wyborczej". Wymieniono leszczynę i czarny bez, ze względu na korzystne oddziaływanie systemu korzeniowego na procesy zachodzące w kompoście.

    Niestety nie mogłam potwierdzich tej informacji w innych źródłach, więc traktuję ją jako "urban legend".
    marta

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    obydwa gatunki po prostu lubią żyzne ziemie

  9. #9

    Domyślnie

    Spróbuję z tym bzem, bo leszczyna jak na mój gust będzie zbyt rzadka. Tylko czy to nie chodzi o dziki bez/?
    Cis bardzo mi się podoba ale.. długo rośnie

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dziki bez to własnie bez czarny (Sambucus nigra)

    To, co ludzie nazywaja nieprawidłowo "bzem" to lilak pospolity (Syringa vulgaris).

    Bez czarny ma kilka pięknych odmian ogrodowych o liściach strzępiastych, żółtych, bordowych, bordowych strzepiastych, żółto-pstrych, biało-pstrych strzępiastych itd.
    Jego kwiatostany i dojrzałe owoce są jadalne
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-08-2012 o 22:17

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie




  12. #12

    Domyślnie

    A może bukszpan?
    Jest zimozielony, lubi żyzną glebę, jakby co - można go przycinać.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rośnie jeszcze wolniej niż cis

  14. #14

    Domyślnie

    może nie całkiem na temat,ale bardzo proszę o podpowiedź- co z roślinami,które rosną W kompostowniku?Konkretnie perz...Raz już wywalałam zawartość,bo pomyślałam,że jak wybiorę ziemię głębiej ( na półtora szpadla) i dookoła wkopię plastikową borderę, to się zarazy pozbędę ,niestety ochoczo rośnie dalej Może źle myślę,ale taki kompost z nasionami perzu to chyba nie jest dobra rzecz?Czy nie przeszkadza?
    nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo
    http://forum.muratordom.pl/kacik-ado...ia,t182994.htm

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nawal na zielone kolejne porcje trawy i odpadków.
    Zasadniczo podczas prawidłowego procesu kompostowania temperatura powinna znacznie wzrosnąć i tym samym zniszczyć perz.

  16. #16

    Domyślnie

    dzięki
    nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo
    http://forum.muratordom.pl/kacik-ado...ia,t182994.htm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony