dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Dom letniskowy jako mieszkalny, co na to przepisy ( ocieplanie itp)

    Witajcie,
    kupiłem dom drewniany, który miał być jako letniskowy. Z pewnych względów muszę go zgłosić jako normalny dom mieszkalny, a nie jako letniskowy ( brak takich możliwości itp.) Pytanie - czy dom, żeby został odebrany musi spełniać jakieś warunki w sensie ocieplenia itp? Muszę zrobić na kupiony domek normalny projekt, mieć kierownika budowy itp. Czy kogoś interesuje że ściany np będą nieocieplone, bo mimi, że ma być jako mieszkalny będę z niego korzystać latem i nie mam zamiaru go ocieplać, czy nie może to tak funkcjonować i nie odbierze mi nikt domu mieszkalnego nieocieplonego?
    jeszcze jedno - dom ma poniżej 50m2 więc świadectwo energetycznie nie jest potrzebne.

    Pozdrawiam,

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jak mieszkalny, to projekt, pozwolenie na budowę i cała reszta tej drogi przez mękę.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Altariel
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Niestety (dla Ciebie) kolega dobrze ci odpowiedział, ale dodam od siebie kilka wyjaśnień jako właściciel domu letniskowego zgłoszonego podatkowo jako mieszkalny (w którym mieszkamy całorocznie). Po pierwsze operujesz dwoma róznymi klasyfikacjami. Klas. budowlana to domy letniskowe i jednorodzinne. Klas podatkowa to domy rekreacyjne i mieszkalne. Jedna z drugą mają wiele stycznych ale się nie pokrywają. Klas. budowlana to zasada-na działkach budowlanych budujuje się mieszkalne, na rekreacyjnych letniskowe (gmina może (nie musi) zgodzić się na budowę letniskowego na dz. bud., ale to już pytanie do Twojej gminy i miejscowego planu zagosp.). Dom jednorodzinny zaś musi być przystosowany do zamieszkania całorocznego, niezależnie od tego jak będzie finalnie wykorzystywany. Teraz klasyfikacja podatkowa. Tu nie ma odbiór nie odbiór, bo to Ty zgłaszasz gminie jaki masz budynek i nie musisz tego nijak udowadniać (w teorii możesz zgłosić budkę na narzędzia jako dom mieszkalny). Problem w tym, że gminy nie są głupie i nie mają do pokrycia terenu rozmiaru Nowego Maksyku, za to lubią twoją kasę a jak wiesz za rekreacyjny płaci się nawet 10x więcej, wiec lubią to sprawdzać. Nie wiem jak w Twojej, ale u mnie bardzo pilnują, a mają swoje sposoby, żeby cię sprawdzić (gdzie płacisz podatki, gdzie twoje dziecko chodzi do szkoły, gdzie zgłosiłeś miejsce postoju samochodu itp a nawet wizja lokalna) i ryzykujesz wysoką karę i domiar podatku. Podsumowujac więc, nie wiem jaka dokładnie jest twoja sytuacja, (nie zakładam bowiem, że po prostu chcesz oszukać, żeby płacic mniej). Jeśli np kupiłeś starą chałupę stojącą na działce budowlanej,lub na taką chcesz ja przenieść, to niestety czeka cię tzw przystosowanie domu i musisz wszystko robić od początku, począwszy od projektu i odbiór będzie domu jednorodzinnego, czyli odieplenie wszystkie media, szambo itp, choćbyś miał tam bywać raz w roku (chociaż tak jak pisałam wszcześniej, możesz pójść do gminy z prośbą o dyspensę). Reguła jednak jest taka, że na działce budowlanej domu letniskowego ci nie odbiorą. Jeśli zaś masz działkę rekreacyjną, to sprawę można uznać za niebyłą, bo zawsze możesz zgłosić na niej dom rekreacyjny (zbudowany jako letniskowy).
    "I'll tell you a story a story of a man, who wanted to be a god, a god of the wind"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony