dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Optymalizator ciągu kominkowego (sterownik mocy)

    Witam
    Chciałbym dowiedzieć się czy sterowanie doprowadzeniem powietrza do kominka z wykorzystaniem sterowników np. Tatarka czy MSK sprawdza się w praktyce ?
    Ideologia jest prosta i zrozumiała (otwieranie i przymykanie przepustnicy na rurze doprowadzającej powietrze), ale czy to działa ? Zdaje sobie sprawę, że wszystko zależy od zaszytych w sterownikach algorytmów, tylko które urządzenia i programy sprawdzają się w praktyce ? Czy w ogóle jest sens wydawania nie małych pieniędzy na takie sterowniki ?
    Poczytałem o sterownikach Tatarka na ich stronie, poczytałem o MSK. Funkcjonalności takie same, różnica cen spora. Jak podejść do tematu ?

  2. #2

    Domyślnie

    JaMi jaki masz wkład, jak wykonany kominek, w jakim systemie? W większości przypadków elektronika jest pomocna a nawet konieczna, ale nie zawsze. Ponad to ja Tatarka zawsze programuję "po swojemu" w zależności od paleniska i systemu (woda, akumulacja, konwekcja).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Kratki mają bardzo proste sterowniki i dużo tańsze przez to.
    Tatarek ma bardzo ogromną gamę różnych sterowników - od prostych i najtańszych do bardzo skomplikowanych i służących zaawansowanym technikom zduńskim.
    Ceny tych kratkowych i tożsamych w działaniu tatarków są bardzo zbliżone.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #4

    Domyślnie

    kominek od dołu ma podłączoną rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz. Wody, akumulacji nie ma (choć obudowa kominka wykonana jest z płyt szamotowych - ciepła), DGP jest, ale bez wentylatora (w tym układzie zbędny). Sterować procesem rozpalania i utrzymania optymalnej temperatury mogę oczywiście ręcznie, ale zastanawiam się czy automatyka nie zrobi za mnie "kawałka" roboty, a może nawet przyczyni się do rzadszego dokładania drewna...
    Na pewno nie jest mi to niezbędne, ale możliwość wydłużenia pracy kominka na jednym załadunku byłaby pożądana

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Kratki mają bardzo proste sterowniki i dużo tańsze przez to.
    Tatarek ma bardzo ogromną gamę różnych sterowników - od prostych i najtańszych do bardzo skomplikowanych i służących zaawansowanym technikom zduńskim.
    Ceny tych kratkowych i tożsamych w działaniu tatarków są bardzo zbliżone.
    Pozdrawiam.
    Przyznam Ci się, nie spodziewałem się, że będzie tak niesmacznie...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaMi Zobacz post
    kominek od dołu ma podłączoną rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz. Wody, akumulacji nie ma (choć obudowa kominka wykonana jest z płyt szamotowych - ciepła), DGP jest, ale bez wentylatora (w tym układzie zbędny). Sterować procesem rozpalania i utrzymania optymalnej temperatury mogę oczywiście ręcznie, ale zastanawiam się czy automatyka nie zrobi za mnie "kawałka" roboty, a może nawet przyczyni się do rzadszego dokładania drewna...
    Na pewno nie jest mi to niezbędne, ale możliwość wydłużenia pracy kominka na jednym załadunku byłaby pożądana
    Dla mnie elektronika jest najbardziej przydatna w kominkach wodnych
    i akumulacyjnych. W akumulacji zastępuje babcię, która po spaleniu
    opału zamyka dopływ powietrza (drzwi). Robi to po 1,5-2 godzin,
    kiedy my już smacznie śpimy , albo jesteśmy w pracy....

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Eniek ... poczytaj ze zrozumieniem ... napisałem chyba jasno że Tatarek ma nieporównywalnie większą ofertę z tym co Kratki nie mają i mieć nie będą ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaMi Zobacz post
    kominek od dołu ma podłączoną rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz. Wody, akumulacji nie ma (choć obudowa kominka wykonana jest z płyt szamotowych - ciepła), DGP jest, ale bez wentylatora (w tym układzie zbędny). Sterować procesem rozpalania i utrzymania optymalnej temperatury mogę oczywiście ręcznie, ale zastanawiam się czy automatyka nie zrobi za mnie "kawałka" roboty, a może nawet przyczyni się do rzadszego dokładania drewna...
    Na pewno nie jest mi to niezbędne, ale możliwość wydłużenia pracy kominka na jednym załadunku byłaby pożądana
    Dobrze kombinujesz. Dodam, że w Twoim przypadku dobrze dobrana elektronika (czytająca temperaturę spalin) nie dopuści do zbyt mocnego rozbujania ognia w palenisku. Tym samym może uchronić ceramiczny komin (jeżeli taki masz) przed uszkodzeniem. Z własnego doświadczenia mogę polecić Tatarka RT 08 OS.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Eniek ... poczytaj ze zrozumieniem ... napisałem chyba jasno że Tatarek ma nieporównywalnie większą ofertę z tym co Kratki nie mają i mieć nie będą ...
    Pozdrawiam.
    Ja nie o tym, tylko o Twojej pieśni, z którą na ustach wchodzisz na to forum
    od pewnego czasu.
    Niewiele się ona różni od czeskiej, zwalczanej tak namiętnie .

    Kratki dobre na wszystko...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Eniu ... a ja właśnie o tym, więc przeczytaj jeszcze raz post nr 7 ... bo Twoja śpiewka o Pamie i jedynych właściwych kominach też potrafi znużyć (pozwoliłem sobie na uszczypliwość w ramach odwetu i na tym poprzestańmy ...).

    JaMi ... sterownikami z Kratek nie pomierzysz tego i w taki sam sposób co pomierzysz wieloma modelami Tatarka. Dlatego wydają się być na pierwszy rzut oka droższe.
    Co zmierzysz Tatarkiem napisał Margod, a to już wyższa szkoła jazdy niż pomiar temperatury tylko w samej zabudowie kominka.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Eniu ... a ja właśnie o tym, więc przeczytaj jeszcze raz post nr 7 ... bo Twoja śpiewka o Pamie i jedynych właściwych kominach też potrafi znużyć (pozwoliłem sobie na uszczypliwość w ramach odwetu i na tym poprzestańmy ...).

    JaMi ... sterownikami z Kratek nie pomierzysz tego i w taki sam sposób co pomierzysz wieloma modelami Tatarka. Dlatego wydają się być na pierwszy rzut oka droższe.
    Co zmierzysz Tatarkiem napisał Margod, a to już wyższa szkoła jazdy niż pomiar temperatury tylko w samej zabudowie kominka.
    Pozdrawiam.


    Jestem przekonany, że na tej uszczypliwości poprzestaniesz. Ale lepiej
    chyba na początku przestrzec kolegę o zagrożeniach, których sam może
    nie dostrzec...Twój zbożny cel, może z zewnątrz wyglądać właśnie tak,
    jak wygląda to na zewnątrz z Pamą...

    Jest jeszcze jedna subtelna różnica,
    ale jeśli jej nie widzisz, nie moją rolą jest Ciebie uświadamiać...

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Problem polega na tym, że w przypadku mojego kominka - w sumie bardzo prosty układ bez dodatków (woda, akumulacja), pasuje tylko mierzyć temperaturę spalin i w zależności od tego otwierać lub zamykać przepustnicę. Sterowniki Tatarka występują w wielu wersjach, dedykowanych do różnych układów. Tylko czy mi to potrzebne ? Co takiego mogę dodatkowo monitorować i od czego jeszcze uzależniać uchylanie przepustnicy ?
    Idąc tą drogą, powinienem rozpatrzyć podstawowy model Tatarka i ewentualnie konkurencję. Zaawansowane możliwości sterowników chyba nie są tutaj zupełnie potrzebne. W tym ujęciu prosiłbym o wskazanie zalet np. Tatarka, o którym wielu dobrze mówi.

    Jestem w stanie sobie wyobrazić sterownik z bajerami (np. domknięcia drzwiczek, monitorowaniem tlenku węgla itp.) ale obawiam się, że z kilkuset zł wejdę na poziom 1500zł, co raczej nie ma sensu. Jakie jest Wasze zdanie ?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    i ewentualnie konkurencję
    Niedoczytałeś ... ani Kratki ani żaden inny polski producent nie ma sterowników kominkowych, które mierzą temperaturę spalin. Do tego tylko Tatarek ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Niedoczytałeś ... ani Kratki ani żaden inny polski producent nie ma sterowników kominkowych, które mierzą temperaturę spalin. Do tego tylko Tatarek ...
    Pozdrawiam.
    Ciekawe, na stronie występuje np. model MSK Glass, który jest typowym sterownikiem kominka, a z opisu wynika, że realizuje te same funkcje, co Tatarek. Nie wiem w takim razie jak rozumieć Twoją wypowiedź...

    Rozmawiałem z działem handlowym Tatarka. Człowiek od razu wskazał, że jedynym sensownym zakupem jest model podstawowy RT-08OM.
    Problem w tym, że Tatarka najtaniej w internecie znalazłem za 900zł, a MSK za nieco ponad 600zł.

    Czy na forum jest ktoś, kto zajmuje się sprzedażą produktów Tatarka i mógłby zaproponować dobrą cenę ? Proszę o informację na priw.

    Pozdrawiam

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ja uważam, że raczej samodzielnie powinieneś poczytać instrukcje tych sterowników.
    Potem porównać cenowo właściwe odpowiedniki, bo tutaj raczej korzystniejsza cena produktów tatarka.
    Ja myślę, że Ciebie interesuje sterownik mający zakres pomiaru temperatur do ponad 1000 stopni, tak wywnioskowałem z dotychczasowej dyskusji.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Ja uważam, że raczej samodzielnie powinieneś poczytać instrukcje tych sterowników.
    Potem porównać cenowo właściwe odpowiedniki, bo tutaj raczej korzystniejsza cena produktów tatarka.
    Ja myślę, że Ciebie interesuje sterownik mający zakres pomiaru temperatur do ponad 1000 stopni, tak wywnioskowałem z dotychczasowej dyskusji.
    Twoja porada okazała się kluczowa
    Sterownik MSK optymalizuje proces spalania przez pomiar temperatury powietrza ogrzanego, a nie spalin. Tak wywnioskowałem z instrukcji. Jeżeli czujnik mierzy temperaturę do 200 stopni, to trochę lipa. Do tego trzeba przemyśleć umiejscowienie czujnika i mieć świadomość bezwładności układu - narastanie temperatury spalin, ogrzewanie korpusu kominka, wreszcie wzrost temperatury powietrza nad kominkiem.

    Co innego Tatarek, reaguje bezpośrednio na spaliny, czyli błyskawicznie optymalizuje proces spalania. To zdecydowanie rozsądniejsze postępowanie.
    Swoją drogą ciekawe, dlaczego kratki nie mogą wyposażyć sterownika w czujnik temperatury do 1200 stopni i reagować jak produkt Tatarka...

    Jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem, dylematu nie ma. Jeszcze raz dziękuję za porady

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaMi Zobacz post
    Twoja porada okazała się kluczowa

    Co innego Tatarek, reaguje bezpośrednio na spaliny, czyli błyskawicznie optymalizuje proces spalania. To zdecydowanie rozsądniejsze postępowanie.
    Swoją drogą ciekawe, dlaczego kratki nie mogą wyposażyć sterownika w czujnik temperatury do 1200 stopni i reagować jak produkt Tatarka...

    Jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem, dylematu nie ma. Jeszcze raz dziękuję za poradę
    Ja nie wiem czy Kratki posiadają na etacie elektroników i sami produkują sterowniki, czy dany sterownik jest tylko wyprodukowany dla Kratki.pl i kto i gdzie to produkuje.
    Tego nie wiem i nie jest ta wiedza mi potrzebna, gdyż nie współpracuję z Kratki.pl

    Jeżeli jesteś zainteresowany sterownikami Tatarek, to zapraszam:
    http://www.kominki.owo.pl/28-automatyka-sterowniki-kominek

    Możesz rownież na stronie Tatarka poszukać przedstawiciela handlowego blisko swojego miejsca zamieszkania.


    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 23-08-2012 o 12:34

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    W nieskomplikowanych i tanich kominkach nie ma potrzeby pomiaru temperatury spalin. To byłby przerost formy nad treścią ...
    A co do pytania dlaczego nie można wyposażyć sterownik po prostu w czujnik wyższej temperatury ... no nie można bo to wyższa szkoła jazdy od strony elektronicznej i oprogramowania służącego do sterowania procesem spalania - mogłeś zapytać w Tatarku ile lat dochodzili do takiej a nie innej konstrukcji i swoich sterowników ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony