dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie Jabłoń kolumnowa?

    Witam
    Poprzez internet zakupiłem trzy drzewka, podobno jabłonie kolumnowe i podobno mają wyglądać tak
    Jabłoń Kolumnowa Malus Waltz 2-098

    Jabłoń Kolumnowa Malus Polka 2-097

    Jabłoń Kolumnowa Bolero Malus 2-096

    Tymczasem wyglądają tak (posadziłem je na wiosnę i nie wiem, które to są gatunki w kolejności, bo mi karteczki przemokły i są nieczytelne):








    To ostatnie moim zdaniem jeszcze ma podobny pokrój do tych na zdjęciu z aukcji (tak, wiem, że na aukcjach, są zdjęcia najlepszej rośliny jaka posiada sprzedający, ale chodzi mi czy w ogóle to ten gatunek). W pozostałych dwóch drzewkach nie podobają mi się przede wszystkim te dolne długie gałęzie, no i pozostałe też chyba są zbyt długie.Moje pytanie brzmi:
    Czy to moja wina, bo nie przycinałem i nie formowałem drzewek? Czy po prostu zostałem znowu oszukany przez sprzedającego (znowu, bo sprzedający sprzedał mi również niebieską róże, która nie miała nic niebieskiego ani nawet zbliżonego odcieniu do tego koloru )
    Myślę, że muszę przynajmniej przyciąć te dolne gałęzie, ale to tylko przypuszczenia, więc proszę o fachowe porady kiedy to przyciąć i co jeszcze zrobić... z góry dziękuje i pozdrawiam
    Robert

  2. #2

    Domyślnie

    Foto jabłoni kolumnowej
    http://www.horticentre.pl/uploads/pt...a_jab__oni.jpg
    Wydaje mi się iż to sprawa cięcia, nie wiem czy istnieją takie jabłonie bez "pędów bocznych" i tylko z owocami
    A tu link do artykułu "na temat"
    http://www.horticentre.pl/index.php/...lis/prop/id/31

    Bogdan

  3. #3

    Domyślnie

    Bogdansk, Jabłoń kolumnowa to nie to samo co jabłoń o kolumnowo uformowanej koronie.
    Marzyciel, nikt po tych zdjęciach nie oceni, czy drzewka które kupiłeś to są akurat jabłonie kolumnowe. Oczywiście odmiany nazywane kolumnowymi mogą wypuszczać też długie gałęzie.
    Jak mogą wyglądać, i o cięciu takich odmian:
    http://www.youtube.com/watch?v=5KPBSwNOVPM
    http://www.youtube.com/watch?v=mbYLl...eature=related

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Na chłopski rozum to oszustwo - jak można uwierzyć, że w doniczkach rośnie patyk, na którym jabłko na jabłku siedzi Marzyć też trzeba z głową

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mówiąc już o niebieskich różach.

    Mozna co najwyżej uzyskać kolor fioletowy.

    Jabłonki na zdjęciach reklamowych są cięte, mają dowiązane owoce i prawodpodobnie też sa pryskane hormonami, by nie rosły w boki.

  6. #6

    Domyślnie

    Oj tam, oj tam... kolumna to kolumna... wychodzi na to samo czyli badyl z owocami

  7. #7

    Domyślnie

    W zeszłym roku miałam klienta, który zarzucił mi złą wolę po tym jak nie zaproponowałam mu takich właśnie odmian. Siłą rzeczy pobieżnie przyjrzałam się tematowi. Tzw "kolumnowe" odmiany jabłoni pojawiły się kilka, kilkanaście lat temu w Anglii, Niemczech, Stanach. "Kolumnowe" w ich przypadku oznacza tyle, że korony samoistnie utrzymuje dosyć wąski pokrój, ale z całą pewnością nie jest to forma pień + same owocujące krótkopędy. Z czasem pojawiają się liczne gałęzie skierowane pod ostrym kątem w gorę i jeśli nie przeprowadza się cięć drzewa wyglądają tak:


    Jak widać w takim przypadku plony nie są jakieś porażająco wielkie...
    Na blogach i forach pojawiają się wypowiedzi osób, które posadziły takie drzewka, część z nich jest nawet zadowolona. Jednak chyba przeważają opinie, że drzewka nie owocują tak wcześnie i obficie jak jest to reklamowane, oraz że owoce nie należą do tych najsmaczniejszych.
    Jestem raczej sceptycznie nastawiona do tych "kolumnowych" odmian i uważam, że lepiej jest posadzić sprawdzone odmiany i prowadzić je wąsko.

    Inną sprawą jest czy sprzedawca nie oszukał i zamiast "kolumnowych" nie wysłał "zwykłych" odmian.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony